Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
institution profile image

SOAS University of London

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

Akademik olarak Londra'nın kalbi sayılan Bloomsbury'de bulunan SOAS University of London, dünyanın en özgün eğitim kurumlarından biri. Okul Asya, Afrika ve Orta Asya'yla ilgili konularda akademik çalışmalar için bir merkez görevi görüyor. 1916 yılında kurulan okul, o günden bu yana akademik mükemmeliyeti ile Afrika ve Asya ülkelerinin hukukları, ticari hukuk ve çevre hukuku ile diller ve insan hakları konusunda rakipsiz uzmanlığı konusunda saygınlığını giderek güçlendirdi.

SOAS'ın en kıymetli özelliklerinden biri de bulunduğu konum. Öğrenciler, dünyanın en iyi öğrenci deneyimlerinden birini sunan Londra'da, şehrin tüm imkanlarından ve güzelliklerinden faydalanabilecekleri ideal bir konumda öğrenim görüyor. Kampüs kafeler, restoranlar ve barlardan sanat galerilerine, parklara ve müzelere kadar birçok heyecan verici olanağa yakın mesafede bulunuyor. Capcanlı ve sürekli değişim içinde olan Londra, çok çeşitli sektörlerde sayısız staj ve istihdam imkanı sunuyor.

Öğrencilerinin yaklaşık yüzde 51'sı İngiltere dışından gelen, QS Dünya Üniversite sıralaması 2022'e göre küresel ortalamanın yaklaşık beş katı olan SOAS, olağanüstü çeşitliliğe sahip bir üniversite. Okul, küçük gruplarda eğitime odaklanıyor ve Birleşik Krallık'ın en iyi öğrenci başına düşen öğretmen sayılarından biri sayesinde hayli bireyselleştirilmiş bir mentorluk deneyimi ve bol bol öğrenci-eğitmen etkileşim zamanı sağlıyor.

SOAS, hem arşivlenmiş kaynaklarında hem de insan sermayesinde geniş bir bilgi deposuna sahip ve okul, devlet kurumlarına ve ayrıca Londra'daki ve uluslararası çok uluslu şirketlere danışmanlık veriyor. SOAS mezunları, küresel topluma önemli katkılarda bulunan çeşitli kariyerler inşa ediyor.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Uluslararası ve ileriye bakan bir üniversite olan SOAS, 100 yıldır gelişmeye devam eden küresel bağlantıların mirasına sahip.

SOAS University of London, Times Higher Education'a göre 2021 World Reputation Rankings sıralamasında Birleşik Krallık'ta ilk 25'te yer almıştır. Bu sıralamalar, dünyadaki en büyük sadece davet edilen kıdemli, yayınlanmış akademisyenlere açık olan fikir anketine dayanır. Akademisyenlerden, alanlarında araştırma ve öğretim için en iyi olduğuna inandıkları en fazla 15 üniversiteyi seçmeleri istenir.

SOAS University of London'da Batı Afrika Antropolojisi Profesörü olan Marloes Janson'ın Zadie Smith'in Swing Time adlı romanına ilham veren araştırması, BAFTA ödüllü film yazarları, ödüllü çocuk yazarları ve küresel rock yıldızları ile birlikte Birleşik Krallık'ın en büyük yaratıcı başarılarından biri olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma, yaratıcı endüstrilerin önemini sergilemek ve Birleşik Krallık üniversitelerinin sektöre olan büyük katkısını kutlamak adına onurlandırılan üniversitelerdeki 100'ün üzerinde ''Yaratıcı Kıvılcım''dan biri olarak aday gösterilmiştir.

Afrika ve Siyah Diaspora Çalışmalarında BA adında yeni bir lisans programı başlatılmıştır. Bu program, Afrika ve Siyah Diaspora'yı SOAS'ın daha geniş sosyal adalet gündeminin bir parçası olarak yeniden tasavvur etmek için yeni bir yaklaşımı işaret etmektedir. Yeni birleşik derece, öğrencilere benzersiz, disiplinler arası bir yaklaşımla tarihi ve güncel konular hakkında derinlemesine bilgi verir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

SOAS'ın öğretim ve mentorluk kalitesi olağanüstü bir üne sahip. Okulun öğretim programları özgün ve öğrenciler dil, akademik çalışmalar ve bölgesel modüllerin eşsiz kombinasyonlarını sunan ders programlarına kayıt olabiliyor.

SOAS'ın 6.000'den fazla uluslararası öğrencisi dünya çapında 160'dan fazla ülkeyi temsil ediyor. Okulun öğrencilerinin %71'i gibi büyük bir çoğunluğu birinci veya üst ikinci seviye onur dereceleriyle mezun oluyor.

Bu başarıda büyük rol oynayan etkenlerden biri de SOAS'ın lisans ve lisansüstü seviyesinde özellikle önem verdiği düşük sınıf mevcudu ilkesi. Üniversitenin her eğitmene yalnızca 12.8 öğrencilik eğitmen-öğrenci oranı dünya çapında en iyilerden biri. Öğrenciler SOAS'ta, hayli yetkin, engin deneyime sahip ve alanlarında lider akademisyenlerden oluşan bir akademik kadrodan eğitim alma fırsatı yakalıyor. Birçoğu uluslararası çapta çalışmalarda bulunmuş ve eğitim vermiş bu akademisyenlerin verdiği eğitim en güncel bilgi ve tezlerle destekleniyor.

SOAS, özenli öğretim kalitesiyle geniş ölçüde tanınır ve öğretim standardına ilişkin bir devlet değerlendirmesi olan 2018 Öğretimde Mükemmellik Çerçevesi'nde (TEF) gümüş ödülü almıştır.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Özgün araştırma alanlarına ve profillere sahip olan 300'den fazla akademisyenin görev yaptığı SOAS'ta öğrenciler çok geniş bir branş ve program yelpazesi buluyor. Uluslararası öğrenciler sertifika, lisans ve lisansüstü seviyesinde programlara katılabiliyor. Akademik bölümler, aşağıdakileri de içeren bazı branşlar üzerinde yoğunlaşıyor:

 • Antropoloji ve sosyoloji
 • İktisat
 • Siyaset ve Uluslararası Çalışmalar
 • Hukuk
 • Kalkınma Araştırmaları
 • Tarih
 • Doğu Asya dilleri ve kültürleri
 • Müzik

SOAS öğrencilerine özel ve uzman merkezlerde eğitim alma şansı da sunuyor:

 • Kalkınma, Çevre ve Politika Merkezi
 • Küresel Medya İletişimi Merkezi
 • Cinsiyet Çalışmaları Merkezi
 • Uluslararası Çalışmalar ve Diploması Merkezi (CISD)

Araştırma konusundaki saygınlığı ve yüksek kalite eğitimiyle tanınmasının yanında %90'lık bir öğrenci memnuniyeti oranına sahip olan SOAS'ta öğrencilere akademik ve entelektüel olarak gelişebilecekleri ideal bir ortam sağlıyor. SOAS 350'nin üzerinde lisans program kombinasyonları ve 115 lisansüstü programını 12.8:1'lik müthiş bir öğrenci-akademisyen oranıyla sunuyor.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

Giriş koşulları genellikle programdan programa değişiklik gösteriyor olup belirli derece programlarıyla ilgili ek bilgiler üniversitenin web sitesinden edinilebilir.

Başvurular kendi özelinde değerlendirilmektedir. SOAS aralarında Avrupa Bakelorya, AP sınavlarının da olduğu çeşitli eğitim tamamlama belgelerini kabul ediyor. Üniversite web sitesinde ülkelere göre giriş koşulları listesini bulmak mümkün. Öğrenci adayları bu listeyi inceleyerek önemli son tarihler veya başvuracakları bölüm veya programla ilgili ek gereklilikler hakkında bilgi edinebilir.

Uluslararası adayların seçtikleri programda öğrenimlerine başlamadan önce mutlaka İngilizce seviyelerini kanıtlamaları gerekiyor. Bu gereklilik genellikle standart IELTS testi için 6.5 puan olup üniversitenin kabul ettiği diğer testler için web sitesi ziyaret edilebilir.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

Londra'nın kozmopolit Bloomsbury Meydanında konumlanan SOAS kampüsü, heyecan verici bir aktivite merkezi yeni öğrenciler sıklıkla ellerinin altındaki imkânların zenginliğinden çok etkilendiklerini belirtiyor. Okulun çevresinde kafeler, sanat galerileri, kitapçılar, müzeler, spor salonları, canlı müzik mekanlar ve çok daha fazlası bulunuyor.

Üniversite, kampüse 2 ila 45 dakikalık mesafede ve hem hızlı hem de güvenilir ulaşım imkanlarına yakın konumlanan altı öğrenci konaklama tesisine sahip. Her bütçe ve ihtiyaca yönelik çok zengin konaklama seçenekleri bulunuyor. Tek kişilik, çift kişilik, ikiz yataklı odalar ile ev paylaşımı ve aile yani konaklama bu seçenekler arasında. Tüm konaklama tesisleri 24 saat güvenlik hizmetlerine sahip.

SOAS, açık erişimli bilgisayar laboratuvarları, büyük bir yemekhane, yerinde BT eğitimi de sunulan uzman multimedya çalışma alanları ve birçok iç ve dış sosyal alan sunuyor. Öğrenciler Asya, Afrika ve Orta Doğu Çalışmaları için SOAS Kütüphanesine erişim sağlayabiliyor.

SOAS Kütüphanesi, Sir Denys Lasdun tarafından tasarlanmış olan ve dünyanın her yanından 1.3 milyarın üzerinde akademik yayın ve dijital kaynağa ev sahipliği yapan dünyaca ünlü bir kurum. Yeni resepsiyon alanları, çalışma alanları, müzik prova odaları ve hatta bir galeri sergi alanını kapsayan 12 milyon GBP'lik bir modernizasyon projesinden geçmiştir.

SOAS, ücretsiz katılım imkanı sunan birçok kulüp ve topluluğa da ev sahipliği yapıyor. Bu kulüp ve topluluklarda arıcılıktan film yapımcılığına, sirk performansına, origamiye ve yogaya kadar her türlü ilgi alanı bulunuyor. Üniversitenin kendi radyo istasyonu ve gazetesinin yanı sıra kapsayıcı dini ve kültürel toplulukları da mevcut.

Üniversite, öğrencilerin ufuklarını genişletmek ve öğrenimlerinin ötesinde yeni beceriler edinmeleri için her fırsata sahip olmalarını sağlıyor.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

SOAS, QS World University Rankings 2023'te istihdam sonuçları için Birleşik Krallık'ta 6. sırada yer almıştır.

SOAS öğrencileri, gerçekten benzersiz bir öğrenme ortamını besleyen, dünya lideri bir üniversiteden mezun olmanın yanında sosyal ve politik bir söylem kültürünü teşvik eden ve dünyaya dair ufuklarını açacak çok fazla bilgi ve bakış açısı getiren bir ortamda birkaç yıl geçirme şansına sahip oluyor. Bu özellikler, SOAS mezunlarını, eğitimlerinin standardını ve gelişmiş eleştirel akıl yürütme ve araştırma becerilerini tanıyan profesyonel işverenler için cazip hale getiriyor.

Üniversitenin ücretsiz kişisel kariyer değerlendirmeleri, rehberlik programı ve yıl boyu devam eden atölye çalışmaları ile etkinlikleri de dahil olmak üzere kişiselleştirilmiş destek ve tavsiyeler sunan özel bir Kariyer Hizmeti bulunuyor. Üniversitenin çevrimiçi kariyer kaynağı CareerZONE, öğrencilerinin kariyer hedeflerini desteklemek için 2500'ün üzerinde makale, video ve podcast'e erişim sağlıyor.

SOAS'ın Londra'nın kalbinde bulunuşu, öğrencilere dünyanın en büyük ve çeşitli ekonomilerinden birine yakın olma şansı veriyor. Mezun istihdamı için neredeyse sınırsız fırsatlar ve gelecekteki çalışmalar için rehberlik ve iletişim sağlayabilecek güçlü bir danışman ve öğretim kadrosu ağı da okulu öne çıkaran özelliklerden.

SOAS mezunu olmanın belki de en önemli yanlarından biri, mezunların üye olduğu geniş mezunlar topluluğunun çapı ve çeşitliliği. SOAS mezunlar topluluğu, gerçek anlamda küresel bir bilim adamları ve profesyoneller ağı olup mezunlar, uluslararası istihdam ve sosyal hareketlilik için seçenekler sunan akademik ve kültürel bir topluluğun parçası olarak üniversiteden ayrılıyor.

SOAS diplomaları uluslararası çapta saygı görüyor ve Londra'da eğitim alma deneyimi mezunlara yarının liderleri olarak alacakları role hazırlanmaları için gereken özgüveni sağlıyor.

Show more +Show less -
2500
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
501st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
Join us at SOAS University of London
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?