Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

South Australian Institute of Business and Technology (SAIBT)

Australia
Genel Bakış

Genel Bakış

Adelaide'ın merkezinde bulunan South Australian Institute of Business and Technology (SAIBT), University of South Australia'da (UniSA) bir lisans derece programına kayıt için en hızlı pathway seçeneğini sunar. Kurum, çeşitli giriş seviyelerindeki öğrencilere bir UniSA derecesine kolaylıkla geçiş yapabilmeleri amacıyla özel tasarlanmış hazırlık programları sunar. SAIBT diploma programının başarılı bir şekilde tamamlanması, UniSA derecelerinin çoğunda ikinci sınıfa doğrudan geçiş kolaylığı sağlar. Aynı zamanda lisansüstü derece programlarına giriş için lisansüstü sertifika seçeneği mevcuttur.

Başarılı adaylar, Güney Avustralya eyaletinin başkenti olan Adelaide adlı kıyı şehrinde öğrenim görecek ve yaşayacaklardır. ‘Festival Eyaleti' olarak bilinen Güney Avustralya, yıl boyunca spor etkinlikleri ve açık hava festivalleri için ideal olan ılık ve kuru bir iklime sahiptir. Binlerce kilometrelik kıyı şeridi, güzel kumlu plajları ve engebeli arazileri ile uluslararası ziyaretçilerin keşfedeceği çok şey vardır.

İnişli yokuşlu tepeler ve vadiler bölgeyi şarap üretimi için ideal yapar. Adelaide, bol miktarda restoran, bar ve gelişmiş sanat ortamlarının yer aldığı kozmopolitan bir şehir olup tanınmış doğal tarih müzeleri ve sanat galerilerine ev sahipliği yapar. Adelaide, yaşam kalitesi değerlendirmelerinde üst sıralarda yer alan, çeşitli ve çok kültürlü bir şehirdir.

SAIBT kampüsü, Adelaide'ın hareketli işletme bölgesinin yakınında bulunur bu da şehrin geri kalan bölümü ile iyi ulaşım bağlantısının yanı sıra işletme ve sanayi sektörleri ile sıkı bağlantılar sunar.

SAIBT'ta öğrenciler Avustralya'dan ve küresel çapta 70'ten fazla ülkeden yüksekokul ve üniversite öğrencilerinden oluşan küresel bir topluluğun bir parçası olur. Öğrencilerin, UniSA sosyal kulüplerine ve topluluklarından herhangi birine katılma imkânının yanı sıra üniversite tesislerine tam erişimleri bulunur. SAIBT öğrencilerinin derece çalışmalarına sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilmelerine yardımcı olur.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

UniSA yakın dönemde Times Higher Education (THE) University Impact 2020 Rankings (2020 Üniversite Etki Sıralamaları) tarafından Avustralya'da kaliteli eğitimi ile bir numaralı üniversite seçilmiştir. Hem SAIBT hem de UniSA küresel Covid-19 pandemisi sürecinde yüksek kaliteli bir eğitim sunmaya büyük önem vermektedir. SAIBT bu yeni şartlara, hem City East kampüsünde hem de dışında öğrenim ortamının güvenliğini sağlamak için tasarlanan ve dikkatli bir şekilde yönetilen sağlık ve güvenlik yöntemleri ile karşılık vermiştir.

Tesisler hala açıktır ancak kampüs genelinde net ve kesin güvenlik önlemleri uygulanmakta olup sosyal mesafe korunmaktadır. Pek çok program, derslerin belirli bölümünün uzaktan sunulduğu karma öğrenim modeline geçiş yapmıştır bu model, seyahat kısıtlamaları yaşayan öğrencilere çevrimiçi olarak öğrenim görme ve programlarını tamamlama imkânı sunar.

SAIBT, artık uluslararası öğrencilere Adelaide kampüsünde gelecek çalışmalarına yönelik çevrimiçi hazırlanacak istedikleri programa erkenden yönelmeleri için finansal teşvikler sunar. Adaylar, artık genel öğrenim masraflarına yönelik 1.000 AUD değerindeki Dijital Kampüs Hibesi'ne başvuru yapabilirler.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

SAIBT, üstün kaliteli bir eğitim ve öğretim sunucusu olarak tanınmaktadır. 2001 yılında kuruluşundan ve UniSA ile ortaklığından bu yana Erken Geçiş Programı (ETP) aracılığıyla, UniSA'da bir lisans derece programına kayda yönelik binlerle öğrenciye başarılı bir şekilde yönlendirme sağlamıştır.

THE University Impact Rankings (THE Üniversite Etki Sıralamaları) UniSA'ya kaliteli eğitimi dolayısıyla Avustralya genelinde birinci dünya genelinde ise 6. sırada yer verir. Yapılan bir ankete göre UniSA'da uluslararası öğrencilerin %92'sinin öğrenimlerinden memnun oldukları ortaya koyulmuştur (2018 International Student Barometer – Overall Satisfaction). SAIBT akademisyenlerinin çoğu aynı zamanda üniversitede öğrenim görmekte olup SAIBT tüm öğrencileri için pozitif ve kapsayıcı bir çalışma ortamı sunmak için çalışmaktadır bu, pathway sunucusu olarak başarısının temel etkenlerinden biridir.

UniSA'da hem lisans hem de lisansüstü seviyede ve çeşitli giriş puanlarında geçiş pathway program seçenekleri mevcuttur. Bu programlar, pek çoğu hâlihazırda pek çok yıllık uluslararası iş deneyimine sahip olan ve bu sayede uzmanlarını tüm kökenlerden uluslararası öğrencilere aktarabilen yüksek nitelikli ve deneyimli bir öğretim kadrosu tarafından sunulur.

UniSA yakın dönemde öğretim kalitesi ile 2020 THE Genç Üniversiteler Sıralaması'nda Avustralya'daki tüm genç üniversiteler arasında 2. sırada yer verilmiştir. SAIBT'te öğrenciler sınırlı sınıf mevcudu ve bireysel öğrenim ortamının avantajına sahip olur bu sayede akademisyenler ve Öğretim Danışmanları ile daha fazla temas kurabilirler.

SAIBT sürekli olarak öğretim hizmetlerini geliştirmekte olup artık, yakın dönemde geliştirilen dijital öğrenim ortamları ile dünyanın her yerinde yüksek kaliteli öğretim kaynaklarını sunabilecektir. Öğrenciler bu sayede çevrimiçi çalışma ortamlarında akranlarıyla iletişimin yanı sıra sınıflara, grup çalışmalarına katılabilecekler ve akademisyenlerden çalışmaları ve ödevleri konusunda geribildirim alabileceklerdir.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

SAIBT, UniSA'da bir öğrenim programına geçiş için çok sayıda seçenek sunar. Diploma programları, belirli akademik standartların sürdürülmesi şartıyla çok sayıda UniSA lisans derecesine yönelik alternatif yollar sağlar.

SAIBT'ta öğrencilere yönelik 5 diploma pathway seçeneği mevcuttur:

 • Edebiyat Diploması
 • İşletme Diploması
 • Mühendislik Diploması
 • Sağlık Bilimi Diploması
 • Bilgi Teknolojisi Diploması

12 yıllık eğitim temeline veya eşdeğer bir öğrenime sahip olan aday öğrenciler, bu 5 diploma pathway programından birini tercih edebilir. Bunların her biri üniversite seviyesinde 8 üniteden oluşmakta olup üç 3-aylık dönem boyunca verilir ve öğrencilere programın tamamlanmasının ardından (veya Genel Akademik Not Ortalaması şartı ile) UniSA lisans derecelerinin ikinci yılına doğrudan geçiş fırsatı sunar. Hızlı geçiş seçenekleri, yalnızca iki adet 3-aylık dönemde tamamlamaya yöneliktir.

11 yıllık öğrenimlerini tamamlamış olan adaylar, iki ya da üç 3-aylık dönem boyunca öğrenim görülen, üniversite öncesi seviyede 8 adet üniteden oluşan ETP programına kayıt yaptırabilir ve böylelikle 12. sınıf seviyesine erişebilirler. Ardından, lisans derecelerinin birinci yılına geçiş yapabilirler.

Aynı zamanda, uluslararası öğrencilere yönelik İşletme alanında bir Lisansüstü Sertifika seçeneği mevcuttur bu seçenek öğrencilere UniSA'da bir yüksek lisans derece programının birinci yılına giriş garantisi sağlar. Bu hazırlık programlarından herhangi birine katılan öğrenciler aynı zamanda İngilizce dil yeterliliklerini ve kendilerine üniversite çalışmalarında yardımcı olacak aktarılabilir becerilerini geliştirecektir.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

SAIBT için başvurular çevrimiçi olarak yapılır. Kurum, derece seviyesinde yeterliliklere yönelik alternatif bir rol sunar sağlam bir akademik ve kültürel temele sahip olan öğrencilerin bu yola başvuruları önerilir. Adayların ETP ve Diploma pathway programlarına giriş için yerine getirmeleri gereken, ayrı akademik ve İngilizce dil ön-şartları mevcuttur.

Adayların, ETP programına doğrudan giriş için Genel Eğitim Sertifikası (GCE) O-Seviye'den 3 adet geçer not (pass) almaları veya 11. sınıf Uluslararası Diploması'nı (IB) tamamlamış olmaları gerekir.

Diploma pathway programlarına doğrudan giriş için standart ön-şart ise iki GCE A-Seviye dersinden 2 geçer not (pass) almaktır burada iki AS-Seviye dersi bir geçer not (pass) olarak birleştirilebilir. Uluslararası Diploma'ya sahip olan adaylarda ise 10'un üzerinde bir ortalama ile birlikte 12. Sınıfı geçer notla tamamlama şartı aranır.

SAIBT internet sayfasında, başvuru yapacak uluslararası adayların bu iki değerlendirme biçiminden herhangi birini kullanabileceklerini dikkate alarak ülkeye göre seviye eşdeğerliklerinin gösterildiği bir liste yayımlanmaktadır. Tüm ön şartlar, SAIBT kabul ekibi tarafından her öğrencinin durumuna göre özel değerlendirmeye tabidir. İlgili iş deneyimi veya istihdam geçmişine sahip olan adayların durumu da dikkate alınabilir.

Ayrıca programa göre değişiklik gösteren İngilizce dil yeterlilik şartları mevcuttur ve bunlara SAIBT internet sayfasında yer verilir. Kabul gören pek çok değerlenme sunucusu mevcut olup üniversite internet sayfasında bir karşılaştırma listesi bulunabilir. SAIBT aynı zamanda Covid-19 dolayısıyla bu sınavların çevrimiçi versiyonlarını da kabul eder.

Show more +Show less -
Ücretler & Burs

Ücretler & Burs

2021 akademik yılında uluslararası öğrencilere yönelik öğrenim ücretleri, ETP ve diploma programları olmak üzere 2 gruba ayrılır.

ETP ücretleri, modül başına 3.050 ya da dönemlik olarak 12.500 AUD olmak üzere 25.600 AUD olarak belirlenmiştir. Diploma programı ücretleri programa göre farklılık göstermekte olup toplam program süresi için 28.000 AUD ila 36.800 AUD arasında değişir. Özel program ücretlerinin yer aldığı listeye SAIBT internet sayfasından ulaşılabilir.

Ayrıca, öğrencilerin Avustralya'ya gelmeden önce kendi sağlık sigortalarını ayarlamaları gerekir. SAIBT, yıllık olarak 594 AUD ücret karşılığında (tek seyahat içindir ve değişiklik söz konusu olabilir) Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası (OSHC) sunar. 18 yaşın altında bulunan öğrenciler, yıllık olarak 545 AUD tutarındaki vekâlet ücretini ödeyebilirler. SAIBT finans destek hizmetleri ekibi tüm yıl boyunca erişilebilir olup öğrencilere vize şartları, konaklama ve yaşam giderleri gibi diğer finansal konularda yardımcı olmaya hazırdır. SAIBT, yurtdışında öğrenim ve yaşamın beraberinde getirdiği yaşam giderlerinin farkında olup, tam öğrenim ücreti ödeyen uluslararası öğrencilere, kurum kabul personeli tarafından değerlendirmeye tabi olmak üzere burs ve hibe seçenekleri sunar.

Yüksekokul Müdürlük Bursu – ETP veya diploma öğrencilerine öğrenim ücretlerinden %50 indirim uygulanır.

Dijital Kampüs Hibesi – ETP veya diploma öğrencilerine erken ödemede öğrenim ücretlerinden 1.000 AUD indirim uygulanır.

CELUSA Hibesi – Güney Kore, Japonya, Tayvan, Latin Amerika'dan gelen öğrencilere öğrenim ücretinden %30 indirim uygulanır. Daha fazla bilgiye buradan erişilebilir.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

SAIBT'te öğrenim gören öğrenciler, UniSA'daki üniversite öğrencilerine sunulan imkânlarından aynılarından faydalanır. Adelaide'ın City East kampüsü şehrin en hareketli ve bağlantılı bölgelerinden birinde kurulu olup öğrenci faaliyetleri için aktif bir merkezdir. Kampüs, öğrencilerin akademik ve bireysel başarılarına katkı sağlayacak olan kapsamlı bir öğrenim ortamı sunmak için çok sayıda öğrenim tesisi, hizmet ve sosyal alana sahiptir.

Öğrenciler, bilgisayar odalarına, öğrenim alanlarına, bir öğrenci kitabevine ve yaklaşık 30.000 kişiden oluşan öğrenci nüfusuna hizmet vermeye yönelik binlerce kitap, elektronik kitap, dergi ve çevrimiçi kaynağın yer aldığı donanımlı bir kütüphaneye erişim sağlayabilir. Ayrıca sağlık merkezi ve tam donanımlı spor salonunun yanı sıra kampüste ATM'ler ve bir postane bulunur.

Kampüste bulunan yeni, açık meydan öğrencilere sosyal bir ortam ve çeşitli yeme-içme seçenekleri sunar. SAIBT'teki öğrenci nüfusu çeşitli ve çok kültürlü bir topluluğu temsil etmekte olup yüksekokuldaki öğrenciler, ücretsiz ve kişiye özel, çok dinli hizmetlerin yer aldığı ibadet odasını kullanabilirler.

Kampüs otobüs, tren ve tramvay gibi yerli toplu taşıma seçenekleri ile iyi bir bağlantıya sahipti. Mercer Study'ye göre UniSA, Avustralya'nın çevre açısından en sürdürülebilir şehrinde yer almakta olup kampüs, çevre açısından daha bilinçli bir yaşam tarzını teşvik etmek için çok sayıda bisiklet park alanına sahiptir.

SAIBT, öğrenci için doğru konaklama seçeneğini bulmanın öneminin bilincindedir ve bu yüzden öğrencilerine bütçelerine ve bireysel tercihlerine en uygun seçenekleri bulma konusunda yardımcı olmak üzere özel bir ekibe sahiptir. Esnek ve çeşitli konaklama seçenekleri arasında şunlar yer alır:

 • Aile yanında konaklama
 • Yemek dahil öğrenci yurtları
 • Öğrenci hostelleri
 • Kiralık özel konaklama seçenekleri

Adelaide gibi canlı bir şehirde bulunan geniş konaklama seçenekleri ile UniSA, 2019 ComparED (QILT) Öğrenci Deneyimi Anketi'nde, öğrenci deneyimi kategorisinde birinci sırada yer almıştır.

Show more +Show less -
1003
Uluslararası öğrenciler

Australia: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
Join us at South Australian Institute of Business and Technology
Pridham Hall
Join us at South Australian Institute of Business and Technology
Join us at South Australian Institute of Business and Technology
Student Lounge - South Australian Institute of Business and Technology
Join us at South Australian Institute of Business and Technology
UniSA Library
Pridham Hall Swimming Pool
Join us at South Australian Institute of Business and Technology
University of South Australia Cancer Research Institute
Join us at South Australian Institute of Business and Technology
Join us at South Australian Institute of Business and Technology
Join us at South Australian Institute of Business and Technology
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$2462

 • $1030
  Konutlar
 • $898
  Yemek
 • $138
  Günlük Yaşam
 • $396
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?