text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
video Bg

University of Aberdeen

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

1495 yılında kurulan University of Aberdeen, Birleşik Krallık'taki beşinci en eski üniversitedir. 2019 Yılın İskoç Üniversitesi seçilen kurumun mezunlarının %96'sı mezuniyetten sonra altı ay içinde iş bulmaktadır. Bugün de devam eden yeni ve çığır açan araştırmalar ve inovasyon ile tıp, beslenme, kimya ve fizik alanlarında beş Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür.

Tesislerin arasında Olimpik standartlardaki Aberdeen Spor Tesisi ve Su Sporları Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin, 1 milyondan fazla kitap ve özel koleksiyona ev sahipliği yapan 57 milyon GBP değerindeki Sir Duncan Rice Kütüphanesi dahil dört tane kütüphanesi vardır.

Aberdeen, Birleşik Krallık'ın en uygun fiyatlı öğrenci şehirlerinden biridir. Kültür ve tarih açısından zengin olan ve güzel kırsal alanlar ve sahil şeridi ile çevrili şehirde öğrencilerin sınıf dışında görüp yapabileceği birçok şey vardır. Turistik yerler arasında tiyatrolar, müzeler ve sanat galerileri, Footdee, Union Square, spor ve açık hava etkinlikleri, festivaller ve daha pek çok şey bulunmaktadır.

Yoga Topluluğundan Buz Pateni Topluluğuna kadar uzanan 120 adet ödüllü öğrenci kulübü ve derneği sayesinde İskoçya'da 1., Birleşik Krallık'ta 5. olmuştur. Öğrenci Birliği binası üç katlıdır ve içinde mağazalar, restoranlar ve barlar bulunmaktadır.

Öğrenciler üniversitede çok sayıda özel hizmetle desteklenmektedirler. Bunlara, konut bulma konusunda yardım sağlayan konaklama hizmeti ve öğrencileri mezuniyet sonrasında istihdam bulma konusunda CV yazmaktan mülakat hazırlığına kadar desteklemeyi hedefleyen kariyer hizmeti dahildir.

Üniversitenin Aberdeen'de Kings College ve Foresterhill'de ve Katar'da Doha'da olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır. Üniversite, bu kampüslerinde 130 ulustan 14.000'in üzerinde öğrenciden oluşan çeşitli bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda ortak üniversiteler ile global bir Uluslararası Değişim Programı yürütmektedir. Ayrıca öğrenciler, programlarının bir kısmını başka bir ülkede eğitim alarak geçirip farklı bir kültürü deneyimlemek üzere Erasmus değişim programına katılma şansına da sahiptir.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Esnek Çevrimiçi Öğrenme Departmanı

University of Aberdeen, ''isteğe bağlı'' bir esnek kısa programlar öğrenme platformu başlatmıştır. Programlar, öğrencilere lisansüstü bir yeterlilik kazanma, bir modül ya da kısa programda eğitim alma, ücretsiz kısa programa erişim ya da üniversite seviyesindeki bir eğitime geçiş için bir Erişim Programı alma fırsatı sunmaktadır. Bu programlar, University of Aberdeen'in uluslararası hazırlık programlarına eklenmektedir.

Araştırma Haberleri

Dr. Tara Marshall, Kuzey Denizi'nin ısınmasına rağmen balık büyümesi ve stok dağılımındaki değişikliklere uyum sağlamak için hala zaman olduğunu vurgulayan raporunu Fisheries Innovation Scotland'a sunmuştur.

Aberdeen ve Oxford'dan araştırmacılar, kısmi diz protezlerinin total diz protezleri kadar iyi ve bunun yanında daha uygun maliyetli olduğunu ve NHS'nin bu sayede yılda 30 milyon GBP tasarruf edebileceğini önermiştir. Üniversite web sitesini ziyaret ederek University of Aberdeen'de neler olup bittiğini öğrenebilirsiniz.

Açık Günler

Aberdeen, açık güne katılamayan öğrenciler için yıl boyunca açık kapı politikası uygulamaktadır. Öğrenciler kampüs turu sırasında akademisyenlerle tanışabilir, tesisleri görebilir ve öğrencilere Aberdeen'deki eğitim deneyimleri hakkında sorular sorabilirler.

Uluslararası öğrenciler, seyahat etmek zorunda kalmadan üniversiteyi deneyimleyebilirler. University of Aberdeen yıl boyunca dünyayı dolaşarak sanal açık günler sunmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin istedikleri zaman çevrimiçi sohbet edebilecekleri üniversite personeli mevcuttur.

Show more +Show less -
video Bg

Öğretim Kalitesi

University of Aberdeen, çeşitli disiplinlerde mükemmel bir öğretim geçmişine sahiptir ve etkileyici portföylere ve profesyonel geçmişlere sahip uluslararası akademisyenleri ve personeli toplamaktadır.

Araştırmaya dayalı, disiplinlerarası öğretim, öğrencilere mezun olduktan sonra başarılı olmaları için hayati becerileri kazandırır. Aberdeen'in programlarının birçoğu profesyonel akreditasyonlara sahiptir ve hem bugün hem de gelecekte sektör ihtiyaçlarını karşılamak üzere endüstri danışma kurulları ile birlikte tasarlanmıştır.

University of Aberdeen'in öğretim kalitesi, aşağıdaki başarılar ve ödüller ile tanınmaktadır:

 • 2019 Yılın İskoç Üniversitesi (Times and Sunday Times Good University Guide 2019)
 • Dünya lideri sağlık araştırmaları için Queen's Anniversary Prize for Higher Education Ödülü (2018)
 • 2020 Guardian University Guide sıralamasında:
 1. İskoçya genelinde 5. sırada
 2. Diş Hekimliği alanında Birleşik Krallık'ta 1. sırada
 3. Tıp alanında Birleşik Krallık'ta 2. sırada
 4. Antropoloji alanında Birleşik Krallık'ta 4. sırada
 5. Sosyoloji alanında Birleşik Krallık'ta 7. sırada
 6. Hukuk alanında Birleşik Krallık'ta 9. sırada
 1. %87 genel öğretim memnuniyeti
 2. Öğrenme kaynakları için Birleşik Krallık'ta 4. sırada
 3. Öğrenme kaynakları için Birleşik Krallık'ta 6. sırada
 4. Genetik, sanat tarihi, matematik, spor ve egzersiz bilimlerinde %100 öğrenci memnuniyeti
 5. Zoolojide %96 öğrenci memnuniyeti ve diş hekimliği ve farmakolojide %94 öğrenci memnuniyeti
 • 2020 Complete University Guide sıralamasında:
 1. İskoçya genelinde 4. sırada
 2. Spor bilimleri alanında Birleşik Krallık'ta 2. sırada
 3. Dilbilim alanında Birleşik Krallık'ta 3. sırada
 4. Genel mühendislik alanında Birleşik Krallık'ta 7. sırada
 5. Eğitim alanında Birleşik Krallık'ta 8. sırada
 6. İnşaat mühendisliği ve hukuk için Birleşik Krallık'ta 9. sırada
 • Araştırmalarının %76'sı ''dünya lideri'' veya ''uluslararası alanda mükemmel'' olarak değerlendirilmiştir (REF 2014).
 • İşletme ve yönetim çalışmaları Birleşik Krallık'ta 3. sıradadır (Times Higher Education / REF 2014).

Show more +Show less -
video Bg

Departman Yapısı

Üniversite on iki fakülteye ayrılmıştır:

 • İlahiyat, Tarih ve Felsefe
 • Eğitim
 • Dil, Edebiyat, Müzik ve Görsel Kültür
 • Hukuk
 • Sosyal Bilimler
 • İşletme Okulu
 • Biyoloji Bilimleri
 • Tıp, Tıp Bilimleri ve Beslenme
 • Psikoloji
 • Mühendislik
 • Yer Bilimleri
 • Doğal Bilişim Bilimleri

Tüm disiplinlere yönelik çeşitli araştırma enstitüleri ve merkezleri bulunmaktadır.

Her fakülte, enstitüleri ve merkezleri bünyesinde kendi araştırma konularına ve gruplarına sahiptir.

Eğitim seçenekleri

Üniversite, giderek büyüyen çevrimçi derece ve kısa program seçenekleriyle lisans, ders ve araştırma ağırlıklı lisansüstü ve doktora düzeyinde eğitim sunmaktadır.

Birçok program yarı zamanlı olarak sunulmakta olup iş ve yaşam düzenine uydurulabilir.

Öğrencilerin eğitimlerini hayatlarına uydurmalarını ve dereceleri için ilerledikçe ödeme yapmalarını sağlamak için modüler öğrenme veya yeterlilik yoluyla esnek eğitim sunan çevrimiçi programlar mevcuttur.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Çok çeşitli öğrencileri üniversite seviyesinde eğitime başvurmaya teşvik etmek için Aberdeen, ''bağlamsal bilgiler'' gibi çok çeşitli giriş kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Geleneksel giriş koşullarını karşılamayan öğrenciler, bir derece programında öğrenim görmek için aşağıdaki yollara başvurabilir:

 • kolejden ilerleyerek giriş
 • erişim programları
 • artikülasyon yolu
 • Uluslararası Hazırlık Programları

Uluslararası öğrenciler için giriş koşulları program sayfasında yer almaktadır. Ayrıca, ülkeye özgü yeterliliklere ulaşmak için uluslararası bölümde ülkeler için arama yapılabilmektedir. Daha fazla destek için, öğrenciler üniversitenin uluslararası ekibi ile iletişime geçmelidir. Aberdeen varıştan önce İngilizce dil desteği ve kursları sunmaktadır ve gönüllü öğrenciler İngilizce dil pratiğini desteklemektedir.

Show more +Show less -
video Bg

Burslar ve finansman

Lisans

University of Aberdeen'de okuyan öğrenciler için her seviyede çok çeşitli burslar ve finansman olanakları bulunmaktadır.

Öğrencilerin Gateway 2 Tıp Bursunun yanı sıra bir lisans programı giriş bursu alma şansı da bulunmaktadır. Bu ödüller, gerekli maddi kaynağı ya da finansal desteği olmayan yetenekli İskoç ve AB öğrencilerini desteklemektedir. Başvurulabilecek diğer burslar şunlardır:

 • Saltire Energy Spor Bilimleri Bursu
 • Derek Ogston
 • Margaret Carlaw Müzik Bursu

Üniversite ayrıca öğrencilerin finansman veri tabanı üzerinden arayabilecekleri programa veya ülkeye özel burslar da sunmaktadır.

Lisansüstü

Uluslararası öğrenciler, Aberdeen Uluslararası Yüksek Lisans Bursuna başvurma fırsatına sahiptir. Çin, Malezya, Vietnam ve Afrika ülkelerinden gelen öğrencilere açık olan bu burs, öğrenim ücretlerinde indirim sunmaktadır.

University of Aberdeen ayrıca bir Mezun İndirim Programı sunmaktadır. Ödül, bir üniversite derecesine sahip olan tüm öğrenciler için ders ağırlıklı lisansüstü eğitim programlarında yüzde 20 indirim sağlamaktadır.

Lisansüstü araştırma

Akademik yıl boyunca başvurulabilecek şekilde önceden tanımlanarak finanse edilmiş çeşitli doktora bursları ve projeleri mevcuttur. Bunlar, endüstri uzmanları, yardım kuruluşları, devlet ve akademik araştırma kuruluşları tarafından finanse edilebilir. Masraflarını kendileri karşılayan tüm doktora öğrencileri finansman veri tabanında destek arayabilirler.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Aberdeen, öğrencilerine eğitimleri sırasında bir kariyer hizmeti ve Liderlik Akademisi'nde becerilerini geliştirme fırsatı sunmaktadır.Öğrenciler, öğrenci dernekleri ve spor kulüplerinde onaylı görevlerde geliştirdikleri beceriler, komite üyelikleri, gönüllülük ve elçilik rolleri için Star Awards ile ödüllendirilirler. Girişimciliği keşfederek bir iş kurabilir, gönüllülük hizmeti veya işe yerleştirme için başvuruda bulunabilirler.

Aberdeen'in Mezunları, dünya genelinde çeşitli sektörlerde etki yaratmaktadır. Gordon Cameron Disney Pixar için çalışmaktadır. Laura Main, bir BBC drama dizisi olan Call the Midwife'da aktristir. Sandy McKinnon, Aberdeen'deki Foodstory satış noktalarının kurucusudur. Amy Papiransky, 2018 Yılın Genç Geleneksel Müzisyeni yarışması finalistidir.

University of Aberdeen'den mezun olduktan sonra başarıyı yakalayan diğer mezunlar:

İşletme mezunları

 • Lord Stephen Carter, (Baron Carter of Barnes CBE), Alcatel Pazarlama ve Strateji Direktörü
 • Sir Don Cruickshank, Londra Menkul Kıymetler Borsası Başkanı
 • Iain Mackay, HSBC Grup Finans Direktörü

Sanat, Film ve Medya

 • Jon S. Baird, Yönetmen, Yazar ve Yapımcı
 • Ian Birrell, Gazeteci ve The Independent'ın eski Editör Yardımcısı
 • Iain Glen, Aktör

Hukuk

 • Lord Bracadale QC,Emekli Sulh Mahkemesi ve Yüksek Mahkeme Yargıcı, İskoçya
 • A. Gail Prudenti, Yüksek Mahkeme Yargıcı, New York

Politika

 • Roseanna Cunningham MSP, Çevre, İklim Değişikliği ve Arazi Reformu Hükümet Bakanı

Bilimsel ve Tıbbi Araştırmalar

 • Dr. Adrian Ivinson, Harvard NeuroDiscovery Center Direktörü (Harvard Tıp Fakültesi)
 • Sr Mike Wyllie, Global Pharma Consulting Ltd'nin Kurucusu ve Yöneticisi

University of Aberdeen'de okuyan öğrenciler aktif olarak faaliyet gösteren mezunlar derneğinden faydalanabilirler. Mezunlar derneği toplantılar ve denizaşırı görüşmeler düzenler ve uluslararası düzeyde mentor ve elçilere sahiptir. Eski mezunların çoğu, üniversiteyi işe yerleştirmeler, konferanslar, mentorluk gibi yollarla desteklemektedir.

Show more +Show less -
4935
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
178th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Residential student village
State-of-the-art facilities
In an ambitious city
Over 370 degree programmes
Global community
Join Aberdeen family
Self Catered Accommodation
An international community
Field course teaching
Modern outlook
Scottish Uni of the Year 2019
150+ clubs and societies
Ancient history
Olympic standard facilities
Aberdeen Aberdeen King's College
Aberdeen Aberdeen Foresterhill
The University of Aberdeen is committed to delivering outstanding teaching and first class research, and to achieve that, it has put people at the heart of everything that it does. It is the fifth oldest university in the UK, dating back to 1495. Over the past 500 years, the university has consistently offered life changing opportunities for all of the students. It has a proud heritage in research and teaching combined with a modern outlook. The university is consistently ranked among the top 1% of the world?s universities.

Teaching at Aberdeen is organised across 12 schools which encompass a broad range of disciplines. The University offers a flexible and individual approach to studies. It offers around 400 first degree programmes which the students can mix, match and switch subjects as they discover new interests and abilities on route to deciding the subject, or subjects, they finally graduate in. Undergraduate and postgraduate students benefit by being taught by academic staff that are active in research, many involved in international collaborations at the forefront of discovery in their respective discipline, focused on finding answers to the issues facing our society and economy today.

Teaching and research is primarily based at the university?s Old Aberdeen and Forester hill campuses. Arts, Social Sciences, Physical Sciences and the main University library are located in Old Aberdeen. The majority of Life Sciences and Medicine is based at Forester hill. The King's College campus in Old Aberdeen is the historic heart of the University. The Old Aberdeen campus is the historic heart of the University and combines immaculately preserved buildings with state-of-the-art facilities for learning, research and recreation.
https://images1.content-gbl.com/commimg/myhotcourses/institution/profile/myhc_246750_320px.jpg University of Aberdeen https://www.idp.com/turkey/universities/university-of-aberdeen/iid-uk-00794/

Ortalama toplam maliyet£2175

 • £1333
  Konutlar
 • £518
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £236
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin