Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Aberdeen

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

1495 yılında kurulan University of Aberdeen, Birleşik Krallık'taki 5. en eski üniversite olup 2022 Guardian Üniversite Rehberi ve 2022 Times ve Sunday Times İyi Üniversite Rehberi tarafından Birleşik Krallık'ta en iyi 20 üniversite arasında yer verilmiştir. Bugüne kadar yeni ve çığır açan araştırmalar ve yenilikler ile tıp, beslenme, kimya ve fizik alanlarında, Üniversite ile bağlantılı 5 Nobel Ödülü sahibi vardır.

Bünyesinde olimpik standartlarda olan Aberdeen Spor Tesisi ve Su Merkezi bulunur. Ayrıca üniversitenin, bir milyonun üzerinde kitap ve özel koleksiyona ev sahipliği yapan Sir Duncan Rice Library adlı merkez kütüphanesi dahil olmak üzere 4 kütüphanesi mevcuttur. Sir Duncan Rice Kütüphanesi dünyanın en güzel kütüphanelerinden biri olarak seçilmiştir (CEOWORLD dergisi, 2016).

Aberdeen, Birleşik Krallık'taki en ekonomik öğrenci şehirlerinden biridir. Kültür ve tarih açısından zengin olup aynı zamanda göz alıcı kırsal alan ve kıyı şeridi ile çevrilidir. Tiyatro, müzeler ve sanat galerileri, Footdee'nin manzaraları, şehir merkezinde bulunan alışveriş seçenekleri, spor, açık alan etkinlikleri, festivaller ve çok daha fazlası şehirdeki cazibeler arasında yer alır.

Herkes için bir şeyler sunan 120'nin üzerinde öğrenci kulübü ve topluluğu mevcuttur. Öğrenci Topluluğu binası 3 kata yayılmış olup içerisinde mağazalar, restoranlar ve bir bar bulunur.

Öğrenciler, üniversitede çeşitli özel hizmetler aracılığıyla desteklenir. Bunlar arasında konaklama hizmeti ve öğrencilere hem öğrenimleri süresince hem de mezuniyet sonrasında iş bulma ile ilgili her konuda destek verecek olan kariyer hizmeti yer alır.

Üniversitenin 3 kampüsü mevcuttur King's College ve Foresterhill kampüsleri Aberdeen'de diğer kampüs ise Katar'ın Doha şehrinde bulunur. Üniversite, çevrimiçi öğrenim imkânı da sunmakta olup 130 milletten 14.000'i aşkın öğrencisi bulunan çeşitli bir öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapar.

Üniversite aynı zamanda küresel çapta ortaklığa sahip olduğu üniversitelerle uluslararası bir değişim programı yürütür. Öğrenciler, aynı zamanda başka bir kültür deneyimi yaşamak için programlarının bir kısmını farklı bir ülkede geçirmek üzere Erasmus değişim programına katılma imkânına sahiptir.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Fen Öğretim Merkezi (Science Teaching Hub)

Fen Öğretim Merkezi, 2022 yılının ilk aylarında açılacaktır. Bu merkez, University of Aberdeen'de halihazırda geliştirilmekte olan modern ve son teknolojilerle donatılmış bir öğrenim alanıdır. Bina, kimya, tıp bilimleri, biyoloji bilimleri ve yer bilimleri gibi pek çok disiplin genelinde öğrencilere uzmanlık eğitimi ve öğretimi sunmak üzere tasarlanmıştır. Öğrenciler, her çalışma alanında dijital ekranlarla donatılmış olan, tamamen kâğıtsız olan dijital bir ortamda, laboratuvar alanlarında öğrenim görebilecektir.

Aberdeen 2040

2020 yılında üniversitenin 525. kuruluş yıldönümü kutlamalarının bir parçası olarak, Aberdeen 2040 adlı yeni bir stratejik vizyon başlatılmıştır. Üniversite, gelecek 19 yıl içerisinde daha kapsayıcı, daha uluslararası ve daha sürdürülebilir bir üniversite olmak için 20 taahhüdü yerine getirecektir. Örneğin bu kapsamda üniversite, 2040 yılına kadar sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşma sözü vermiştir.

Açık Kapı Günleri

Açık kapı günlerine katılamayan öğrenciler kampüsü ziyaret ederek detaylı bir kampüs ziyareti gerçekleştirebilir (2022 yılının başından itibaren). Öğrenciler, kampüs turu yapabilecek, akademisyenlerle buluşabilecek ve tesisleri ziyaret ederek Aberdeen'de öğrenim deneyimi hakkında mevcut öğrencilere sorular sorabilecektir.

Lisansüstü Açık Kapı Günleri yılda 3 kez gerçekleştirilir ve aday öğrencilere Aberdeen'deki yaşam hakkında akademisyenlerle canlı olarak görüşme, halihazırda öğrenim gören öğrencilerle sohbet etme, destek ağları konusunda bilgi alma ve hatta kampüslerde sanal bir tura çıkma imkânı sunar. Ayrıca, öğrencilerin her zaman çevrimiçi olarak sohbet edebilecekleri üniversite personeli mevcuttur.

Show more +Show less -
video Bg

Öğretim Kalitesi

University of Aberdeen, çeşitli disiplinlerde mükemmel bir öğretim geçmişine sahiptir ve etkileyici portföylere ve profesyonel geçmişlere sahip uluslararası akademisyenleri ve personeli çatısı altında toplamaktadır.

Araştırmaya dayalı, disiplinlerarası öğretim, öğrencilere mezun olduktan sonra başarılı olmaları için çok önemli beceriler kazandırır. Aberdeen programlarının birçoğu profesyonel akreditasyonlara sahiptir ve hem günümüzde hem de gelecekte sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere endüstri danışma kurulları ile birlikte tasarlanmıştır.

University of Aberdeen'in öğretim kalitesi, aşağıdaki başarılar ve ödüller ile takdir edilmiştir:

 • Dünydaki en seçkin 160 üniversiteden biri (2022 Times Yükseköğretim Dünya Üniversite Sıralamaları)
 • Birleşik Krallık'taki en seçkin 20 üniversiteden biri (2022 Guardian Üniversite Rehberi ve 2022 Times ve Sunday Times İyi Üniversite Rehberi)
 • Genel öğrenci memnuniyetinde Birleşik Krallık'ta 5. sırada (2021 Ulusal Öğrenci Anketi)
 • Toplum üzerindeki olumlu etkisi ile dünyadaki en iyi 60 üniversite arasında (2021 Times Yükseköğretim Etki Sıralaması)
 • Birleşik Krallık'ın En Güzel 10 Tarihi Kampüsünden biri (QS En İyi Üniversiteler)
 • 2019 Yılının İskoç Üniversitesi (2019 Times ve Sunday Times İyi Üniversite Rehberi)

Show more +Show less -
video Bg

Departman Yapısı

Üniversite 12 fakülteye ayrılır:

 • İşletme Okulu
 • İlahiyat, Tarih, Felsefe ve Sanat Tarihi
 • Eğitim
 • Dil, Edebiyat, Müzik ve Görsel Kültür
 • Hukuk
 • Sosyal Bilimler
 • Biyoloji Bilimleri
 • Tıp, Tıp Bilimleri ve Beslenme
 • Psikoloji
 • Mühendislik
 • Yerbilimleri
 • Doğa Bilimleri ve Bilgisayar Bilimleri

Disiplinlerin ötesine geçen pek çok araştırma enstitüleri ve merkezleri mevcuttur. Her bir fakülte, enstitü ve merkezlerde bulunan kendi araştırma konularına ve gruplarına sahiptir.

Eğitim seçenekleri

Üniversite, giderek büyüyen çevrimiçi derece ve kısa program seçenekleriyle lisans, ders ve araştırma ağırlıklı lisansüstü ve doktora derece seçenekleri sunar.

Birçok program yarı zamanlı olarak yürütülmekte olup iş ve yaşam düzenine uydurulabilir.

Öğrencilere öğrenimi yaşamlarına uydurma imkânı sağlamak amacıyla modüler öğrenim veya yeterlilik ile esnek seçenekler sunan çevrimiçi programlar mevcuttur.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Aberdeen, her türlü temele sahip öğrencileri kabul etmeye yönelik büyüyen katılım çalışmalarının bir parçası olarak geniş çaplı giriş kriterlerini değerlendirmeye alır. Geleneksel giriş kriterlerini sağlamayan öğrencilerin bir derece programında öğrenim görebilmeleri için diğer yollar mevcuttur.

 • Yüksekokuldan ileri giriş imkânı
 • Erişim programları
 • Müfredat uyumu ile kolay geçiş imkânı (articulation)
 • Uluslararası Hazırlık Programları

Uluslararası öğrenciler için giriş koşulları program sayfasında yer almaktadır. Ayrıca, ülkeye özgü yeterliliklere ulaşmak için uluslararası bölümde ülkeler için arama yapılabilmektedir. Daha fazla destek için, öğrenciler üniversitenin uluslararası ekibi ile iletişime geçmelidir. Aberdeen varıştan önce İngilizce dil desteği ve kursları sunar ve gönüllü öğrenciler İngilizce dil pratiği konusunda destek verir.

Show more +Show less -
video Bg

Burslar ve finansman

University of Aberdeen'de okuyan öğrenciler için her seviyede geniş kapsamlı burslar ve finansman olanakları mevcuttur. Bunlar:

Aberdeen Küresel Bursu

Bu burs, masraflarını kendileri karşılayan uluslararası ders ağırlıklı yüksek lisans öğrencilerine yöneliktir. İlgili şartları sağlayan öğrenciler öğrenim masraflarını karşılamaya yönelik 2.000 GBP alabilirler.

Aberdeen Küresel Lisans Bursu

Eylül 2021'den itibaren, daha önceki şartlarda yerli öğrenci statüsünde olacakken Brexit dolayısıyla şu anda uluslararası öğrenci olarak değerlendirilen, ilgili şartları sağlayan öğrencilere yönelik 8.000 GBP öğrenim ücreti indirimi sunulur. Üniversite, öğrencilerin finansman veritabanı aracılığıyla arayabilecekleri programlar ve ülkeye özgü burslar sunar.

University of Aberdeen aynı zamanda bir Mezun İndirim Programı'na sahiptir. Bu ödül, bu üniversiteden bir derece almış olan tüm öğrencilere öğretim ağırlıklı lisansüstü programlarda %20 indirim sunar.

Lisansüstü araştırma

Akademik yıl boyunca başvurulabilecek şekilde önceden tanımlanarak finanse edilmiş çeşitli doktora bursları ve projeleri mevcuttur. Bunlar sanayi uzmanları, yardım kuruluşları, devlet ve akademik araştırma kuruluşları tarafından finanse edilebilir. Masraflarını kendileri karşılayan tüm doktora öğrencileri finansman veri tabanında destek arayabilirler.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Aberdeen, öğrencilerine eğitimleri sırasında bir kariyer hizmeti ve Liderlik Akademisi'nde becerilerini geliştirme fırsatı sunmaktadır.Öğrenciler, öğrenci dernekleri ve spor kulüplerinde onaylı görevlerde geliştirdikleri beceriler, komite üyelikleri, gönüllülük ve elçilik rolleri için Star Awards ile ödüllendirilebilirler. Girişimleri keşfederek kendi işlerini kurabilir, gönüllülük yapabilir veya işe yerleştirme için başvuruda bulunabilirler.

Aberdeen'in mezunları okuldan sonra dünya genelinde farklı sektörlerde bir etki yaratır. Gordon Cameron, Disney Pixar'da çalışmakta Laura Main, Call the Midwife'da (BBC dram filmi) oyunculuk yapmakta olup Sandy McKinnon Aberdeen'de yiyecek zincirlerine sahiptir ve ayrıca Amy Papiransky, 2018 Yılı Geleneksel Müzisyen ödüllerinde finalist olmuştur.

Diğer mezunalar da University of Aberdeen'i tamamladıktan sonra başarının tadını çıkarmıştır. ‘From Aberdeen To' internet sayfalarında bunlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

University of Aberdeen'de okuyan öğrenciler aktif olarak faaliyet gösteren mezunlar derneğinden faydalanabilirler. Mezunlar derneği toplantılar ve yurtdışında görüşmeler düzenler ve uluslararası düzeyde mentor ve elçilere sahiptir. Eski mezunların çoğu, üniversiteyi işe yerleştirmeler, konferanslar, mentorluk gibi yollarla desteklemektedir.

Show more +Show less -
4935
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
158th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Residential student village
State-of-the-art facilities
In an ambitious city
Over 370 degree programmes
Global community
Join Aberdeen family
Self Catered Accommodation
An international community
Field course teaching
Modern outlook
Scottish Uni of the Year 2019
150+ clubs and societies
Ancient history
Olympic standard facilities
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin