Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Alabama Birmingham - INTO USA

United States
Genel Bakış

Genel Bakış

University of Alabama at Birmingham, başarıyı hedefleyen uluslararası öğrencilere yönelik çeşitli programlar ve fırsatlar sunuyor. Lisans ve lisansüstü seviyesinde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenciler doğrudan kayıt imkânından da faydalanabiliyor.

İngilizce dili ya da akademik beceriler konusunda desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler, ilgili konudaki seviyelerine bağlı olarak Uluslararası Birinci Yıl, Lisans Seviyesinde Transfer, Lisansüstü Geçiş ya da Akademik İngilizce programlarından birine katılabiliyor.

Bu programlar sayesinde öğrenciler akademik becerilerini ve İngilizce yeteneklerini geliştirirken akademik kredi de kazanmaktadır. UAB tarafından sunulan diğer hizmetlerden bazıları:

 • Akademik danışmanlar
 • Yabancı dil öğretmenleri
 • Öğrenim Kaynakları Merkezi
 • Kişiye özel destek
 • Vize ve göçmenlik yardımı
 • Eğitimsel ve kültürel çalıştaylar, aktiviteler ve etkinlikler

Üniversite geniş çapta bilinirliğe sahiptir ve 2022 ABD Haberleri ve Dünya Raporu tarafından 147. en iyi küresel üniversite ve 67. en iyi devlet okulu seçilmiştir. Aynı zamanda, üniversitedeki 16 lisansüstü eğitim programı, en iyi 25 program arasındadır.

1969 yılında kurulan UAB 275 dönüm arazi üzerinde yer alır ve yaklaşık 22.000 öğrencisi vardır. Bunların birçoğu yurtdışından gelmektedir, temsil edilen ülke sayısı 100'ün üzerindedir. Alabama'daki en büyük araştırma kurumu ve aynı zamanda eyaletteki en büyük işverendir.

UAB, Birmingham şehrinin merkezine yakın konumuyla öğrencilerine boş zamanlarına keyif katabilecekleri birçok aktivite sunuyor. Bunlar arasında, Appalachian Dağları'nda doğa yürüyüşünden heyecan verici bir gece hayatına, üç büyük nehirde su sporlarından tiyatro oyunlarına ve sayısız restoran seçeneğine kadar birçok şey bulunuyor.

UAB öğrencileri, başarılı bir gelecek için gereken eğitimi aldıkları konusunda hiç şüphe duymuyor. Öğrenciler, onların sınırlarını zorlamak ve hedeflerine ulaştırmak üzere tasarlanan programlar sayesinde profesyonellerin dünyasında istedikleri etkiyi bırakıyor.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Araştırmada mükemmeliyet

UAB'nin 2021 mali yılı için araştırma çalışmalarına yönelik aldığı 849 milyon dolarlık hibe ve bağış miktarı rekor düzeyine ulaşmıştır. 2020 Times Yükseköğrenim Dünya Üniversite Sıralaması'nda sağlık ve refah konulu araştırma ve eğitim çalışmaları sayesinde tüm dünyada 7. sıraya ulaşmıştır.

7.000'den fazla lisans öğrencisi ve 7.600'den fazla lisansüstü öğrencisi araştırmalarda yer almaktadır.

Birmingham şehir merkezinin yaklaşık dörtte birini kapsayan UAB'de eğitim gören öğrenciler yeni evlerini yakından tanıyacaktır. 22.000 öğrenci ve 23.000 çalışan ile Alabama eyaletindeki en büyük işverendir. Yıllık ekonomik etkisi 7,15 milyar USD'nin üzerindedir.

Sürdürülebilir bir kampüs

UAB'nin University Hall adındaki yepyeni derslik ve ofis alanı Enerji ve Çevreye Duyarlı Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasına layık görüldü. Yeni Sanat ve Fen Bilimleri Yüksekokulu binası ise kampüsün ilk LEED sertifikalı binası oldu.

Üniversite, azami miktarda enerji su ve kaynak tasarrufu yaparken asgari miktarda atık üretmeyi amaçlıyor. UAB'nin stratejik sürdürülebilirlik planı, insanlar için güvenli ve sağlıklı nitelikte ve aynı zamanda çevre üzerinde olumlu bir etki bırakan yapıları tasarlama, inşa etme ve sürdürmeyi hedeflemektedir.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Okul, ABD'de akademik derece programlarında öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencileri bu programlara giriş için hazırlayan bir dizi geçiş programı, lisans ve lisansüstü programı sunuyor.

Lisans Düzeyinde Doğrudan Geçiş

Giriş koşullarını ve İngilizce yeterlilik şartlarını sağlayan öğrenciler, çeşitli alan ve disiplinlerde UAB lisans programlarına doğrudan giriş için başvurabiliyor.

Uluslararası Birinci Yıl

Programa katılan öğrenciler, akademik ve İngilizce becerilerini geliştirirken akademik kredi alma şansına sahip oluyor. Uluslararası Birinci Yıl öğrencilerine UAB'nin akademik programlarında öğrenim gören öğrencilerle eş zamanlı mezun olabilmeleri için ek destek de sunuluyor. Öğrenciler, seçtikleri lisans programına katılabilmek için İngilizce seviyelerine göre düzenlenen bir geçiş programından (3 sömestre kadar) faydalanabiliyor.

Lisans Öğrencileri için Transfer Programı

Hali hazırda yüksekokul veya üniversite programlarını tamamlamış olan ve UAB'ye transfer olmak isteyen öğrenciler, Lisans Transfer Programı sayesinde akademik kredilerini transfer edebiliyor.

Lisansüstü Düzeyinde Doğrudan Geçiş

Bir UAB lisansüstü programına doğrudan giriş yapmak isteyen öğrencilerin giriş koşulları ve İngilizce dil şartlarını sağlamaları gerekiyor.

Lisansüstü Geçiş Programı

Program, lisansüstü programlarında öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencileri ihtiyaçları olan akademik ve İngilizce becerileriyle donatıyor ve başvuru yapacakları lisansüstü programının koşulları arasında bulunması halinde onları GMAT/GRE sınavlarına da hazırlıyor. Bir ve iki sömestr seçenekleri bulunan programın süresi öğrencinin İngilizce seciyesine göre belirleniyor.

Akademik İngilizce Programı

Öğrenciler program kapsamında, Amerikan yükseköğrenim sisteminde başarıyı yakalamak için gereken İngilizce dil becerileri, akademik beceriler ve eleştirel düşünme becerisini geliştiriyor.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Birmingham'da bulunan University of Alabama'da hazırlık programı, lisans eğitimi veya lisansüstü eğitimine katılmak isteyen öğrencilerden bazı başvuru koşullarını karşılamaları istenmektedir.

Lisans Düzeyinde Doğrudan Geçiş

Akademik koşullar: En az 2.75 ortalama ile lise diploması (programa/kursa bağlı olarak ek koşullar mevcut olabilir).

İngilizce dil koşulları: Her alandan en az 5.5 almak kaydıyla 6.0 genel IELTS puanı veya en az 77 TOEFL puanı ya da dengi.

Uluslararası Birinci Yıl

Akademik koşullar: En az 2.0 ortalama ile lise diploması.

İngilizce dil koşulları: En az 5.0 IELTS puanı veya en az 50 TOEFL puanı ya da dengi.

Lisans Öğrencileri için Transfer Programı

Akademik koşullar: En az 2.0 ortalama ve 12 transfer edilebilir yüksekokul ya da üniversite kredisi.

İngilizce dil koşulları: En az 5.0-6.0 IELTS puanı veya en az 50-77 TOEFL puanı ya da dengi.

Lisansüstü Düzeyinde Doğrudan Geçiş

Akademik koşullar: En az 3.0 ortalama ile bir lisans programını tamamlamış olmak seçilen program gerektiriyorsa GRE ve GMAT sonuçları başvurulan programa göre ek belge ve referanslar gerekiyor olabilir.

İngilizce dil koşulları: En az 6.5 IELTS puanı veya en az 80 TOEFL puanı ya da dengi.

Lisansüstü Programlarına Geçiş

Akademik koşullar: Başvuru yapılacak programa bağlı olmak üzere bir lisans, diploma veya dengi programı tamamlamış olmak, 2.5 veya dengi ortalamaya sahip olmak, varsa program için belirlenmiş diğer koşulları sağlamak.

İngilizce dil koşulları: En az 5.5 IELTS puanı veya en az 65 TOEFL puanı ya da dengi.

Akademik İngilizce

Öğrencilerin lise diploması veya dengi bir tamamlama belgesi sunmaları gerekir.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

University of Alabama at Birmingham, başarılı uluslararası öğrencilerin eğitimlerini desteklemek amacıyla bir dizi burs sunarak öğrenim ve yaşam giderlerine katkıda bulunuyor. Öğrencilerin her burs için şartlar ve kontenjanları incelemeleri tavsiye ediliyor. Burslar arasında şunlar yer alıyor:

Bölgesel Burs

Uluslararası Birinci Sınıf, Lisans Öğrenci Transferi, Entegre Yükseklisans veya Mezun Hazırlık programlarında şartları karşılayan öğrenciler için 9.000 dolara kadar burs verilmektedir.

İlerleme Bursu

Uluslararası Birinci Sınıf veya Lisans Transfer Programını başarıyla tamamlayan ve ilerleme koşullarını karşılayan öğrencilere, üç yıla kadar yenilenebilir olmak üzere, yıllık 3.000 dolara kadar

Uluslararası Burs

Doğrudan birinci sınıf diploma hedefleyen öğrenci olarak kayıt yaptıran ve şartları karşılayan öğrenciler için, dört yıla kadar yenilenebilir olmak üzere, yıllık 7.500 dolara kadar

IB Bursu

Doğrudan birinci sınıf diploma hedefleyen öğrenci olarak kayıt yaptıran ve şartları karşılayan öğrenciler için, dört yıla kadar yenilenebilir olmak üzere, yıllık 2.500 dolara kadar

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

Kampüs

Uluslararası öğrenciler, University of Alabama at Birmingham kampüsünün tüm olanaklarından diledikleri gibi faydalanıyor. 4.400'den fazla ağaç bulunan, çok geniş yeşil alanlara sahiptir ve Arbor Day Foundation tarafından beş yıl üst üste Ağaç Kampüslü ABD üniversitesi seçilmiştir. Birmingham şehir merkezine olan yakınlığıyla da birçok keyifli aktivite vadediyor.

Yapılar

UAB, altyapısını her daim toplumun faydasını gözeterek geliştiriyor. Collat İşletme Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi, ve Genomik Tıp ve Veri Araştırma binası yeni yapılar arasındadır. Okul, her biri en iyi öğrenim olanak ve kaynaklarıyla donanmış yapılarıyla öne çıkıyor.

2015 yılında kapılarını açan Hill Öğrenci Merkezi, olağanüstü olanaklarla dolu. Merkezde restoranlar, stadyum tarzında bir tiyatro salonu, bir teknoloji mağazası ve kitapçı ile birçok aktivite, toplanma ve hizmet alanı bulunuyor.

Müfredat Dışı Aktiviteler

Okulda öğrencilerin katılabileceği heyecan verici birçok ders dışı aktivite de mevcut. UAB Rekreasyon Merkezi 2021 En İyi Okul İncelemeleri tarafından seçilen en iyi kampüs öğrenci rekreasyon merkezleri arasında 18. olmuştur. Hali hazırda 340'tan fazla öğrenci kulübü ve örgütü faaliyet göstermektedir ve 20 adet kulüp takımı ve 18 adet 1. Bölüm spor takımı bulunmaktadır.

Yemek Seçenekleri

Kampüs içinde bulunan 15'ten fazla restoranda öğrencilere çok çeşitli tercih ve gereksinimlere yönelik olarak yemek seçenekleri sunulmaktadır. Yiyebildiğin kadar ye ve paket yemek gibi seçenekler için, üniversiteye ait ONE kart ile ödeme yapılabilmektedir, bu seçenek kampüste nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırmıştır.

Sağlık ve huzur

UAB yakın dönemde yeniden dekore edilen Öğrenci Sağlık Hizmetleri, Danışmanlık ve Refah Merkezi. Merkez 23.000 fit kare büyüklüğündedir ve öğrencilere sağlık ve refah konularında destek sunmaktadır.

Konaklama seçenekleri

Tamamı kampüs içinde rahat erişim imkânı verecek şekilde konumlanan UAB konaklama tesislerinde öğrenciler her türlü imkâna ve Birmingham şehir merkezine kolaylıkla ulaşabiliyor. Uluslararası Birinci Yıl öğrencilerinin genelinin kampüste konaklaması gerekiyor.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Univesity of Alabama at Birmingham'ın hazırlık programları, yabancı öğrencileri ABD düzeyinde başarılı bir diploma eğitimine hazırlamak için tasarlanmıştır. 2022 ABD Haberleri ve Dünya Raporu tarafından belirlenen Amerika'daki en iyi 25 lisansüstü eğitim programı arasında, üniversitenin 16 programı yer almaktadır.

Üniversite, öğrencilerinin bir bir diplomadan çok daha fazlası ile mezun olmasını sağlamak için çalışıyor. Öğrenciler, profesyonel dünyadaki zorluklarla yüzleşmeye hazır ve işverenler tarafından aranan özellik ve deneyime sahip bireyler olarak mezun oluyor.

Kariyer Hizmetleri

Öğrenciler UAB'deki öğrenimleri süresince mevcut kariyer destek hizmetlerinden sonuna kadar faydalanabiliyor. Özverili personel ve bol miktardaki kaynaklar, öğrencilerin işverenlerle bağlantı kurmasını ve değerli sektörel tecrübeler kazanmalarını sağlıyor. Hizmetlerden bazıları:

 • Kariyer Fuarları
 • Planlama araçları
 • İş ilanları web sitesi
 • Kampüs İçinde İş Görüşmeleri
 • Kişiye özel danışmanlık
 • Staj ve iş deneyimi fırsatları

Öğrenci Yorumları

''UAB'de çok şey öğrendim, profesörlerin sürekli olarak danışmanlık sunması ve motivasyon vermesi, benim gibi uluslararası bir öğrenci için özgüveni geliştiren bir unsurdu. Eğitimimle ilgili en önemli gelişme, 2020 yazında UAB tarafından teklif edilen staj projesiydi. Georgia ve Mississippi eyaletlerinde halkın hareketliliğine göre COVID-19'un yayılımını tespit edebilmiştim''.

Karan, Hindistan

Halk Sağlığı alanında yüksek lisans

Klinik Araştırma Asistanı

UAB Kanser Sonuçları ve Hayatta Kalma Tıp Enstitüsü

''UAB herkes için harika bir yer. Ülkedeki en iyi tıp fakültesi ve hastanelerden biri olmasının yanında, UAB'da harika bir enerji var. Sadece en iyi eğitim ve kaynakları sunmakla kalmayıp, hayatınızın geri kalanında keyifle hatırlayacağınız muhteşem anılar da bırakıyor. Gerçekten enerjisi inanılmaz''.

Nabaa, Pakistan

Fen Fakültesi Uluslararası Birinci Sınıf

COVID-19 Tarama Görevlisi, Alabama Çocuk Hastanesi

Show more +Show less -
971
Uluslararası öğrenciler

United States: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
169th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Join University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
Yingnan speak
At University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
At University of Alabama at Birmingham
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$1767

 • $816
  Konutlar
 • $677
  Yemek
 • $98
  Günlük Yaşam
 • $176
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?