Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Brighton

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

University of Brighton, Birleşik Krallık'ın güney kıyısında yer alan dinamik bir kamu enstitüsüdür. Lisans ve lisansüstü düzeyde sanattan matematiğe kadar 200'den fazla program sunulmaktadır. Öğretim kalitesiyle saygınlığa sahip olan üniversite, ulusal ve uluslararası düzeydeki değerlendirmelerde çok iyi sonuçlar elde etmektedir.

Birçok program, pratik öğrenime yönelik tasarlanmıştır. Öğrenciler, iş pozisyonları ve stajyerlik fırsatları sayesinde üniversite ve gelecekteki kariyerleri için deneyim ve özgüven kazanır.

CV ve ön yazı rehberliği, mülakat eğitimi, yıl boyunca verilen çalıştaylar ve ağ kurma etkinliklerinin zaman çizelgesine erişim gibi danışmanlık imkânları için bir Kariyer ve İstihdam ekibi mevcuttur. Bunun sonucunda University of Brighton'ın mezun istihdam oranı oldukça yüksektir. Öğrencilerin %91,6'sı programlarını tamamladıktan sonraki 6 ay içerisinde çalışmaya başlamaktadır.

Brighton ve Eastbourne'da dört kampüsü olan üniversite, öğrencilerinin boş vakitlerini geçirebileceği ideal alanların yanı sıra programlara özel mükemmel tesislere ve kaynaklara da sahiptir. Okulda 60'tan fazla spor kulübü desteklenmektedir, yeni becerilerin öğrenilebileceği ve benzer ilgi alanlarına sahip bireylerin arasında bir bağlantı kaynağı olabilecek 100'den fazla topluluk bulunmaktadır. Girişimci öğrenciler ise kendi topluluklarını kurabilir ve öğrenci topluluğunun geneline bir katkı yapabilir. Her yıl 3.000'den fazla yabancı öğrenci kayıt yaptırmaktadır.

Ücretsiz özel danışmanlık hizmeti, LGBTQ+ desteği, özel dersler ve engellilik desteği gibi olanaklarla Brighton'daki öğrencilerin burayı tercih etme kararları konusunda kendilerinden emin ve güvende hissetmeleri sağlanmaktadır. Üniversite, hem akademik hem de bireysel anlamda öğrencilerinin başarısı için çabalamaktadır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

İleri Mühendislik Binası

University of Brighton'ın 14 milyon GBP değerindeki İleri Mühendislik Binası, tesislere harika bir eklenti olarak kısa süre önce kapılarını açmıştır. Lisans, lisansüstü eğitim ve yenilikçi araştırmaların desteklendiği İleri Mühendislik Merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Mekanik, otomotiv ve havacılık ve uzay mühendisliği için son teknoloji tesisleri barındıran merkez, geleceğin mühendislik öğrencileri ve araştırmacıları için ilham verici bir ortam sunar.

Brighton dünyanın en iyi moda okulları arasında

CEOWORLD dergisi tarafından 13. seçilen University of Brighton, 2019 QS sıralamalarında Birleşik Krallık'taki en iyi 6. Moda Okulu (dünyada ilk 20'de), sanat ve tasarımda ise 8. (dünyada ilk 40'ta) olarak değerlendirilmiştir. Öğretimi, uygulamaları ve araştırmalarıyla ün kazanmış olan moda programları dünyanın en iyileri arasındadır.

Büyük Dönüşüm Projesi

Üniversite, öğrencilerinin deneyimini iyileştirmek için tesislere yatırım yapmaya devam etmektedir. Brighton ve Eastbourne'da gerçekleşecek olan yeniliklerin yanı sıra Moulsecoomb'daki en büyük kampüs için bir dönüşüm projesi planlanmaktadır. Moulsecoomb'daki kampüs gelişim planı öğrenciler için yeni yurtları, eğitim alanlarını, sosyal tesisleri ve fitness tesislerini beraberinde getirecektir. University of Brighton Moulsecoomb kampüsünün dönüşümü için hazırlanan bu proje, Times Higher Education Liderlik ve Yönetim Ödüllerinde (THELMA) aday listesine seçilmiştir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

University of Brighton'ın mükemmel öğretimi ve kaliteli müfredatı, nitelikli ve tecrübeli bir akademik kadro tarafından verilmektedir. Kendi alanlarında aktif profesyonel çalışmalarda ve araştırmalarda yer alan personel, öğrencilerini akademik başarıya giden yolda yönlendirmektedir ve onlar için bir ilham kaynağı olmaktadır.

Mesleki akreditasyon

50'den fazla mesleki kuruluş tarafından akredite edilen programlar öğrencilere ek bir yetkinlik, çalışma lisansı veya mesleki sınavlardan muafiyet sağlamaktadır.

Üstün İlk Öğretmenlik Eğitimi

Sunduğu ilköğretim, ortaöğretim ve zorunlu eğitim sonrası (16+ yaş) öğretmenlik programlarının öğretim kalitesiyle Ofsted tarafından Birleşik Krallık'ta 'üstün' olarak değerlendirilen tek enstitüdür.

Eğitim ve Öğrenimde Mükemmeliyet Merkezi

Üniversite, Tasarımla Eğitim ve Öğrenimde bir Mükemmeliyet Merkezidir (CETLD). CETLD, University of Brighton liderliğinde ve V&A Müzesi, İngiliz Kraliyet Mimarlık Enstitüsü (RIBA) ve Kraliyet Sanat Okulu (RCA) iş birliğiyle yürütülen ortak bir girişimdir.

Akademik programların düzenli denetimi

University of Brighton, en yüksek eğitim kalitesini sağlamak için programlarını sürekli olarak geliştirmektedir. Üniversitede sunulan program ve modüller her yıl denetime tabidir. Denetim kapsamında öğrenci geri bildirimlerine önem verilir ve programların güncelliğini sağlamak adına öğretim kadrosunun bilgileri ölçülmektedir.

Akademik İngilizce Dil Gelişim Merkezi

Akademik İngilizce Dil Gelişim Merkezi (CAELD), Birleşik Krallık'taki diploma eğitimlerine başlamadan önce dil becerilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için kapsamlı dönem öncesi İngilizce dil kursları ve dönem öncesi yaz programları sunmaktadır. Öğrenciler, Yazı Danışmanlık Hizmetinin birebir dersleri ve çalıştayları aracılığıyla eğitim hayatları boyunca dönem içi destek imkânlarına erişebilir. CAELD, dünyada akredite edilmiş merkezler arasında en iyi %2'lik kesimdedir.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Üniversite, aşağıdaki akademik fakültelerde eğitim seçenekleri sunmaktadır:

Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Eğitim ve öğrenimde mükemmelliği sağlayan fakülte, istihdam edilebilirliği yüksek mezunlar yetiştirir.

Mimarlık, Teknoloji ve Mühendislik Fakültesi

Fakülte saygın profesörler, dünyanın önde gelen araştırma etkileri ve dinamik bir mezun topluluğuyla öne çıkmaktadır.

Sanat ve Medya Fakültesi

Farklı disiplinlerde nitelikli zanaatkarlar ve sanatçılar mezun eden bir fakültedir.

İşletme ve Hukuk Fakültesi

Fakülte, işletme alanında birçok konuda eğitim, araştırma ve danışmanlık yürütmektedir.

Eğitim Fakültesi

Öğretmenler ve diğer gelişim uzmanları için Birleşik Krallık'ın en büyük eğitim sağlayıcılarından bir tanesidir.

Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Değerli bir akademik ortama sahip olan fakültede Edebiyat, Dil Bilim, Tarih ve Kültür alanlarında programlar mevcuttur.

Spor ve Sağlık Bilimleri Fakültesi

Hemşirelik, Ebelik, Fizyoterapi ve daha fazlasında sunduğu mesleki eğitim ve araştırmalarla ön plandadır.

Brighton Doktora Fakültesi

Öğrenciler, çeşitli disiplinler arasından doktora programlarını seçebilir.

Brighton ve Sussex Tıp Fakültesi (BSMS)

University of Brighton, University of Sussex ve güneydoğu bölgesindeki Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin (NHS) ortaklığıdır.

Üniversiteye Hazırlık

University of Brighton Dil Enstitüsü dil programlarını, International College ise hazırlık programlarını verilmektedir.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

Üniversite, potansiyele sahip öğrencilere teşvik ve destek amacıyla esnek kabul politikalarına sahip liyakat bazlı burslara sahiptir. Burs verilecek öğrencilerin seçiminde sınav notlarının yanı sıra mesleki başarılar, iş deneyimi, geçmiş ve kişisel durum göz önüne alınmaktadır.

Lisans

Lisans programlarına başvuran öğrencilerin belirli kabul şartlarını sağlaması gerekmektedir.

Lisansüstü

Yüksek lisans programlarına giriş için genellikle hali hazırda bir derece sahibi olmak gerekmektedir. Bu şartı sağlayamayan ancak eş değer bir deneyime sahip olduklarını kanıtlayan öğrenciler, bir programdan faydalanma ve programa katkı sağlama potansiyelleri göz önünde bulundurularak değerlendirilebilir. Öğrenciler ayrıca program sayfalarında belirtilen giriş gereksinimlerini karşılamalıdır.

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Lisans öğrencileri, istenen İngilizce seviyesine sahip olduklarını kanıtlamak amacıyla onaylı bir sınav merkezinde SELT (Secure English Language Test) sınavına girmelidir.

Lisansüstü programlarının birçoğu her alandan en az 5.5 puan olmak kaydıyla 6.5 genel IELTS puanı şartına sahiptir, bazıları için gereken puan bandı daha yüksek olabilir. Programlara özel giriş koşullarına program arama motoru sayfasından ulaşılabilir.

Akademik Hazırlık Programları

Kaplan International Pathways ortaklığıyla birlikte üniversite tarafından bir dizi lisans ve lisansüstü hazırlık programı verilmektedir. Üniversite düzeyinde eğitim için kapsamlı bir hazırlık sağlayan program, University of Brighton International College'da alınmaktadır. Programı gereken düzeyde tamamlayan ve ilerlemeyi planlayan öğrenciler, seçtikleri derece programında kontenjan garantisine sahiptir.

İngilizce Hazırlık Kursları

University of Brighton'ın Brighton Öğrenci Becerileri Merkezi, derecelerine başlamak için gereken İngilizce yeterliliğini hedefleyen öğrencilere Akademik Amaçlı İngilizce ve dönem öncesi dil programlarıyla kapsamlı seçenekler sunmaktadır.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

University of Brighton lisans, lisansüstü ve araştırma düzeyinde yabancı öğrenciler için burs olanaklarına sahiptir.

Burslardan bazıları:

Uluslararası Burslar

Üniversite, öğretim temelli lisans veya lisansüstü programına devam eden tam zamanlı yeni yabancı öğrencilere her biri en fazla 2.500 GBP değerinde olan burslar vermektedir. Seçim kriterleri temel olarak akademik başarıya dayanmaktadır.

Uluslararası Araştırma Bursları

Bir araştırma derece programının yıllık öğrenim harcını (en fazla üç yıl için) karşılayan araştırma bursu, her alandan üstün başarı gösteren yabancı araştırma öğrencilerine açık olup en fazla iki kişiye verilebilmektedir.

University of Brighton sporcu bursları

Bu burslar, ulusal veya bölgesel spor yarışmalarında potansiyel gösteren sporculara verilmektedir.

Başarı bursları

Yıl sonu değerlendirmelerindeki akademik performansa göre yabancı öğrencilere verilen ve yaklaşık 1.000 GBP değerinde olan burslardır.

Yabancı Öğrenci Destek Fonu

Öğrenci başına 500 GBP'yi geçmeyen bu burs, okulda kayıtlı olup harç ücretinin tamamını ödeyen ve beklenmedik durumlar dolayısıyla finansal problemler yaşayan yabancı öğrencilere verilmektedir.

Mezun Lisansüstü bursu

Univesity of Brighton'dan bir akademik yetkinliğe sahip olan ve lisansüstü düzeyde eğitim görmek isteyen öğrenciler için burslar mevcuttur.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

University of Brighton, öğrencilerinin dünyada olumlu bir etki yaratmak için ihtiyaç duyacakları bilgileri, becerileri ve deneyimi edinmelerini sağlayacak gerçekçi şartları ve zorlukları öğrenimle bir araya getirerek onları üniversite yaşamından sonrasına hazırlamaktadır.

İş Pozisyonları

Kısa bir iş pozisyonu tecrübesi, toplumda gönüllülük veya sektörde bir yıl geçirmek gibi işe yönelik öğrenim fırsatları tüm programlarda mevcuttur.

Akredite Edilmiş Programlar

Derece programlarının birçoğu üniversitenin sektör ortaklarıyla ve önde gelen mesleki kuruluşlarla işbirliği içerisinde tasarlanmıştır. Bu sayede program içerikleri gereken güncelliğe sahiptir ve işveren gereksinimlerini karşılamaktadır. Programların birçoğu mesleki düzeyde akreditasyon almıştır ve çeşitli kariyerler için profesyonelliğe giden yolda önemli bir adımdır.

Kariyer Desteği

Üniversitenin Kariyer ve İstihdam ekibi tarafından eğitim öncesinde, eğitimde ve devamında kariyer planlama desteği sağlanmaktadır. Kampüslerdeki kariyer merkezleri rehberlik, danışmanlık ve istihdam edilebilirlik becerileri sunar. Ayrıca her yıl düzenlenen bir kariyer fuarı ve çevrimiçi iş veri tabanı da bulunmaktadır.

Mezun istihdam oranları

Oldukça yüksek bir mezun istihdam oranına sahip olan University of Brighton, kariyer odaklı bir enstitüdür. Mezunlarının %91,6'sı mezuniyetlerinden sonraki 6 ay içerisinde çalışmaya başlamaktadır veya eğitimlerine devam etmektedir (2017-18 mezunları).

Show more +Show less -
4376
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
601st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Construction
Brighton city
Brighton Falmer
Architecture
Computing
Brighton Grand Parade
Law
Biology
Business
Computing
Engineering
Fashion
Geography
Sports Science
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?