Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Reading

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

University of Reading, zengin bir tarihe sahiptir. 1892 yılında Oxford University'nin uzantısı bir yüksekokul olarak kurulan ve 1926 yılında Royal Charter olarak bilinen Kraliyet İmtiyaznamesi'ne layık görülen bu üniversite, araştırma ve öğretim kalitesiyle muhteşem bir üne sahip olan, küresel çapta bağlantılı bir kurum olarak hizmet vermektedir. Üniversite, QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2021'de 205. sırada yer almıştır.

Londra'ya yakın mesafede, ödüllü bir kampüste yerleşik olan üniversite, 165'i aşkın ülkeden 5.000'e yakın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Reading, onlarca kulüp ve topluluğunun yanı sıra çok çeşitli spor olanakları ve sosyal tesisleriyle tüm öğrencilerinin üniversiteye ve üniversite topluluğuna tam olarak adapte olması için çalışır. Öğrencilere, üniversitede bulundukları süre boyunca faydalanabilecekleri çok sayıda destek hizmetleri sunulur.

Öğrenciler yaklaşık 500 lisans ve lisansüstü program arasından tercih yapabilir ve kurumda gerçekleştirilen araştırmaların %98'i uluslararası düzeyde tanınmıştır (REF 2014). Üniversite, eğitim ve öğretimde en son teknolojili yenilikleri takip etmeye önem verir ve personel arasında ve öğrenci topluluğu içerisinde bir işbirliği ortamını teşvik eder. University of Reading, finansman konusunda yardımcı olmak için tüm seviyelerde öğrenim gören öğrencilere çeşitli burslar sunar.

Üniversite kampüsüne konaklama, araştırma ve öğretim alanlarını kapsayacak şekilde 500 milyon GBP yatırım yapılmıştır. ''2026: Transform'' adlı proje, kampüs tesislerini iyileştirmeye yönelik 200 milyon GBP'lik bir yatırımdır. Kütüphanenin yenilenmesi ve yeni bir Sağlık ve Yaşam Bilimleri binasının açılışı, önde gelen yenilikler arasında yer alır. Küresel yaratıcı medya ve sinema merkezine yönelik planlar, üniversitenin dış ortaklarla olan işbirliğini yansıtır.

University of Reading, öğrencilerinin ailelerinin de değerlerini temsil etmeyi amaçlıyor ve öğrenci topluluğunun kültürel çeşitliliğiyle gurur duyuyor.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Covid-19 ile bağlantılı gelişmeler

University of Reading, güz 2021 döneminde kampüse dönüş hazırlıkları yapmaktadır. Personel ve öğrencilerinin güvenliğine öncelik veren üniversite, Covid test tesisleri sunma imkânı dahil olmak üzere durumu yönetmek üzere sağlam protokollere sahiptir. 2021-22 akademik yılına ilişkin tüm detaylar, yaz döneminde yeni ve dönüş yapacak olan öğrencilere bildirilecek olup bunlar, devlet yönlendirmeleri ve sağlık birimlerinin tavsiyelerine uygun olacaktır. Üniversitenin internet sayfasında özel Covid-19 SSS sayfaları ve kaynakları mevcuttu. Bunlar, düzenli elektronik bilgi yazılarına ek olarak, adaylardan hâlihazırda kayıtlı olan tüm öğrencilere en yeni gelişmeler ve bilgileri takip edebilme kolaylığı sunar.

Üniversitenin geliştirme çalışmaları

University of Reading, yeni ve heyecan verici gelişmelerin sürekli olarak görüldüğü bir eğitim kurumudur. Üniversitenin yakın zamanda açtığı yeni programlardan bazıları şunlardır:

 • Mimarlık Yüksek Lisans Programı, öğrencileri alanda gerekli temel becerilerle donatan iki yıllık bir programdır. Tasarım, sorumlu ve sürdürülebilir inovasyon ve geleceğe yönelik çevreleri olumlu bir biçimde şekillendirme yoluyla alan kullanımı bu kapsamda yer alır.
 • Mimari Mühendislik Lisans Programları (Mühendislik Lisans – BEng ve Mühedislik Yüksek Lisans – MEng) mimari yapı tasarımı ve yaratıcılığı çevre mühendisliği ve enerji sistemlerinin teknik yanlarıyla buluşturur. Bu sayede öğrenciler, çok geniş bir beceri setiyle donatılır ve farklı disiplinler genelinde çalışabilirler.
 • Kimya ve Kozmetik Bilimi Lisans Programı (BSc), öğrencilere kozmetik ürünlerinin renk, koku, bileşen ve etikleri gibi ince detaylarını öğretir. Öğrenciler biyoloji bilimleri, gıda, eczacılık ve kimya alanlarında uzmanlardan eğitim alır.
 • Göç ve Kültürlerarası Çalışmalar Yüksek Lisans programı, politika yapıcıları ve uygulayıcıları etkileyen çok dilli ve kültürlararası faktörleri ele alır ve bu faktörlerin, onların göçmenler ve sığınmacılarla olan etkileşimlerini nasıl iyileştirdiğini keşfeder.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Üniversite, araştırmalara yön veren pek çok önemli tema sunar:

 • Üniversite, çevresel araştırmalara büyük bir vurgu yapar. Üniversite, ''The Environment'' afişi altında çevresel değişimlerin beraberinde getirdiği zorlukları ele almak ve onlarla mücadele etmek için yüzlerce araştırmacı, doktora öğrencisi ve akademisyeni bir araya getirir.
 • Sağlık, kültür ve toplumda açısından kritik bir öneme sahip olan gıda da üniversitenin önem verdiği diğer bir konu alanı. Yürütülen tartışmalar ve incelemeler, gıda ve gıda ürünlerinin nasıl üretildiği ve üretim şeklinin daha geniş ölçekteki etkileri üzerine odaklanır.
 • Göç, sağlık ve engellilik gibi önemli konulardaki toplumsal tartışmalar şiddetle desteklenir. Yaratıcı ve miras endüstrilerinin çeşitliliğin öne çıkarılmasındaki işlevi de bu kapsamda yer alır.

University of Reading'in Refah ve Dayanıklılık araştırma teması çerçevesinde yapılan araştırmalar, kurumun uygulamalarının toplumun refahına katkı sağlayıp sağlamadığını inceler ve ekonomik, sosyal, çevresel ve siyasi açıdan dayanıklılık geliştirir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

University of Reading, Birleşik Krallık devleti tarafından yürütülen 2017 Teaching Excellence Framework'te (TEF) gümüş ödüle layık görülmüştür. Üniversite, ideal bir öğrenim ortamı sağlamaya yönelik çalışmaları kapsamında, sunduğu eğitimin ve öğrenci deneyiminin gelişimi ve güçlendirilmesi için kayda değer bir yatırım gerçekleştirdi.

TEF ödülleri, üniversitenin yaklaşımına dair bazı kilit noktaların altını çizer. Bunlardan bazıları:

 • Özellikle istihdama yönelik girişim ve uygulamalar aracılığıyla öğrencilerin gelişimi ve ilerlemesinin sağlanması.
 • Bireyselleştirilmiş bir öğrenim yaklaşımı ve buna bağlı öğrenci devam oranı bağlılık ve katılıma dayalı bir ortamın geliştirilmesi.
 • Öğretimde mükemmeliyeti takdir eden ve ödüllendiren kurumsal bir kültür.
 • Yüksek kaliteli dijital ve maddi kaynaklar
 • Öğrencilerle araştırma, burs ve uygulama gibi konularda yakın etkileşim

Üniversite aynı zamanda, Covid-19 pandemisi boyunca yüksek kaliteli eğitim sunumunu sürdürmüş olup tüm programlar çevrimiçi olarak veya yüz yüze ve uzaktan eğitimin paralel bir şekilde sunulduğu ‘karma' yaklaşım aracılığıyla sunulmaktadır. Ayrıca üniversite eczacılık, tıp ve öğretmenlik gibi Birleşik Krallık yönetimi tarafından yüz yüze yürütülmesine izin verilen programlar için personel ve öğrencilerin güvenliğini sağlamak amacıyla yönlendirici ilkeler ve tedbirler uygulamaya koymuştur. Üniversitenin eğitimi ve Covid-19'a yönelik tedbirleri konusunda daha fazla bilgi kurumun internet sayfasında bulunabilir.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

Lisans giriş koşulları

Üniversitedeki her bir lisans programına ilişkin özel giriş koşulları söz konusu olup bunlar, üniversitenin internet sayfasında bulunur. Bazı programlar, öğrenci adayının öğrenimine başlamadan önce belirli bir konuda temel bilgi sahibi olması şartını arar. Üniversite ayrıca şartlı kabul teklifleriyle öğrencilerine son öğrenim yıllarında başvuru yapma ve başvuru için o yılki sınav sonuçlarıyla değerlendirmeye alınma şansı sunar.

University of Reading, Birleşik Krallık A-seviye, IB (Uluslararası Diploma), çeşitli hazırlık programları ve diğer ülkelerde verilen çok sayıda okul bitirme sertifikaları dahil olmak üzere öğrencilerin başvurunun yanında sunduğu çok yeterlilik çeşidini kabul eder.

Bir derece programında öğrenim görmek isteyen ve biraz ön eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler, University of Reading Uluslararası Hazırlık Programı (IFP) veya İngilizce Hazırlık Programı'na kayıt yaptırabilirler. Üniversite programı olarak 30 yılı aşkın bir deneyime sahip olan IFP öğrencilere, lisans çalışmalarına en iyi şekilde hazırlanma imkanı sunar.

Lisansüstü giriş koşulları

Yüksek lisans programlarına giriş için, aday öğrencilerde genellikle iyi bir lisans derecesine veya buna eşdeğer bir mezuniyet belgesine sahip olma şartı aranır. Doktora programları için ise öğrenci adaylarının hâlihazırda yüksek lisans diplomalarının bulunması ve belirli bir araştırma projesi için başvurmuyor olmaları halinde bir araştırma konusu önerisinde bulunmaları gerekecektir.

İngilizce dil şartları

Anadili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekebilir. IELTS üniversitede en fazla kabul gören sınav olmakla beraber diğer bazı İngilizce seviye belirleme sınavlarının sonuçları da kabul edilir. Kabul için genellikle 6.5 ila 7.0 IETLS puanı veya eşdeğeri gerekli olup öğrenciler, üniversitenin Uluslararası Çalışma ve Dil Enstitüsü bünyesinde İngilizce Hazırlık Programı'na (PSE) da katılabilirler.

Show more +Show less -
Burs ve finansman

Burs ve finansman

Üniversite, uluslararası öğrencilere hem lisans hem de lisansüstü seviyede çeşitli burslar sunar. Finansal destek imkanları öğrencinin uyruğuna ve öğrenim görmek istediği programa bağlı olarak değişebilir. Mevcut burs ve hibe seçenekleri şunlardır:

 • Chevening Bursları
 • Konu Alanına Özel ve Genel Yüksek Lisans Bursları
 • Felix Bursları
 • Üniversite Uluslararası Araştırma Bursları
 • Henley İşletme Fakültesi Bursları
 • Rotary Mezun Bursları – Çevre Programı
 • Rektör Yardımcısı Küresel Bursları
 • Konu Alanına Özel lisans bursları: Uluslararası Hazırlık Programı Bursları ve İndirimleri

University of Reading, Birleşik Krallık hükümetinin küresel burs programı olan Chevening ile 20 yılı aşkın süredir birlikte çalışarak üstün başarılı öğrencilere lisansüstü eğitimlerine yönelik finansal destek sunmaktadır. University of Reading bugüne kadar dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 Chevening bursiyerini kampüslerinde ağırlamıştır.

Uluslararası Araştırma Bursları fen, yaşam bilimi, sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimler alanlarında araştırma derecelerine başvuru yapacak yüksek nitelikli adaylara yönelik doktora burslarıdır.

Üniversite aynı zamanda, Rektör Yardımcısı Küresel Bursu aracılığıyla uluslararası lisans öğrencilere, öğrenim ücreti indirimi olarak uygulanan her biri 4.000 GBP değerinde 50'nin üzerinde burs sunar. Buna hak kazanmak için öğrencilerin ilk olarak üniversitede öğrenim için kabul edilmiş olmaları gerekir ve başka bir başvuruya gerek yoktur. Burs, akademik başarı kriterine göre dağıtılır.

Üç akreditasyona sahip olan, uluslararası düzeyde tanınmış Henley İşletme Okulu her yıl 100'ü aşkın burs sunar. Bursların bazıları, öğrenim ücretinin tamamını kapsar. Pek çok diğer ödül ise öğrenim ücretine kısmı katkıda bulunur.

Show more +Show less -
Öğrenci desteği & mezun sonuçları

Öğrenci desteği & mezun sonuçları

Karşılama ve tanışma hizmeti

Üniversitenin karşılama ve tanışma hizmeti, Karşılama haftası boyunca Londra Heathrow Havalimanı'na varan öğrencilere sunulur. Ek olarak, üniversitenin düzenlediği sosyal etkinlikler ve Reading turları öğrencilerin Birleşik Krallık'ta yaşama alışmalarına yardımcı olur. Öğrencilere aynı zamanda bir Reading haritaları, banka hesabı açma rehberi ve Öğrenci Birliği etkinliklerinin detayları sunulur.

Vize desteği

Reading bünyesinde, öğrenimden sonda çalışma dahil olmak üzere vize konusunda uzman tavsiyeleri sunmak için özel göçmenlik danışmanları bulunur.

Diğer destekler

Öğrenciler, bir öğrenci danışmanından ve Reading University Öğrenci Birliği uluslararası öğrencilerden sorumlu personelden özel destek alır. Öğrenci Birliği Tavsiye Hizmetleri, öğrencilere bireysel, sosyal, akademik, finansal ve iyi yaşam konularında yardımcı olabilir. Varış öncesi destek, ülke içi bilgilendirme ve tavsiyeler şeklinde sunulur.

Mezun sonuçları

Üniversite mezunlarının %95'i işe başlamakta veya öğrenimlerini ileri aşamada sürdürmektedir (Mezun Sonuçları Anketi 2017/18).

Mesleki deneyim

University of Reading öğrencileri, öğrenim süresince güvenli stajlar ve iş deneyimi imkânları aracılığıyla paha biçilmez bir iş deneyimi kazanır. İşe yerleştirme seçenekleri birkaç haftadan bir yıla kadar farklı sürelerde mevcuttur.

Kariyer, rehberlik, destek ve ağ kurma

Kariyer Hizmeti, öğrencinin derece eğitimi boyunca ve mezuniyetten 18 ay sonra sunulan ücretsiz bir destektir. 2020 yılında yapılan yıllık bir anket, kullanıcıların %98'inin bu hizmeti tavsiye ettiklerini ortaya koymuştur.

Yıl boyunca yüzlerce kariyer ve ağ kurma etkinlikleri düzenlenir her yıl düzenlenen Kariyer ve Staj fuarı dahil olmak üzere bunların pek çoğuna, üniversitenin geniş ağının bir parçası olan işverenler katılır.

Üniversite aynı zamanda, mezuniyetten bir yıl önce sunulan THRIVE adlı bir Kariyer Yönlendirme programı ve MY Jobs Online adlı çevrimiçi bir iş platformu sunar. Üniversitenin mezunları, 280.000'i aşkın kişinin yer aldığı küresel bir topluluğun bir parçası olur ve mezuniyetten sonra yönlendirme sağlayarak ve öğrencilere staj imkânları sunarak topluluğa katkıda bulunurlar.

Show more +Show less -
4364
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
201st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At the University of Reading
Practical lab session
Study pod in the University of Reading library
New University library
Film, Theatre and Television students
University of Reading library
University of Reading rowing club
University of Reading students
University of Reading Whiteknights campus
Reading Berkshire Reading
Reading Berkshire 4 Redlands Road
Whiteknights Reading Whiteknights
The University of Reading was established in 1892. It is recognized as one of the top 200 Universities in the world, and is home to thousands of students from various countries. The University is a four-time winner of the Queen?s Anniversary Prize for Higher Education.

Reading offers more than 350 undergraduate and postgraduate courses taught by leading academics. It offers a wide range of programmes from the pure and applied sciences to languages, humanities, social sciences, business and arts. Research at Reading is structured around five themes that include environment, food, health, heritage and creativity, and prosperity and resilience.

The university is set within 123 hectares of beautiful award-winning parkland, including lakes, meadows and the renowned Harris Garden with flower meadows, a cherry tree orchard and a jungle garden. Its campus is a thriving community and features the Students' Union, contemporary study facilities, halls of residence, support services, library, places to eat and one the UK?s best student clubs.
https://images1.content-gbl.com/commimg/myhotcourses/institution/profile/myhc_258666_320px.jpg University of Reading https://www.idp.com/turkey/universities/university-of-reading/iid-uk-00776/

Ortalama toplam maliyet£1308

 • £468
  Konutlar
 • £519
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £233
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Öğrencilerimiz bizim hakkımızda neler düşünüyor?

Overview
(4.0)
Bölüm Kalitesi
4.0
Kampüs Güvenliği
5.0
Öğrenci Desteği
3.0
Eğitim Kalitesi
4.0
Kampüs Çevresi
3.0
Cheuk Him
University of Reading
Many renovations, look awesome
Daha fazla göster +
Dünya Sıralaması
University of Reading University of Reading
Rated4/5based on1 student reviews
Many renovations, look awesome Customer reviews:
University of Reading - by, 2020-01-29
4.0/ 5 stars

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

University of Reading University of Reading
Rated4/5based on1 student reviews
Many renovations, look awesome Customer reviews:
University of Reading - by, 2020-01-29
4.0/ 5 stars

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin