Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Strathclyde

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

The University of Strathclyde, TimeOut'a göre dünyadaki en iyi 10 şehirden biri olan Glasgow'da bulunur. Ziyaretçiler ve yerliler tarafından keşfedilecek zengin bir kültür ve tarihe sahip olan Glasgow, İskoçya'nın en canlı ve ilgi çeken şehirlerinden biridir. 2025 yılına kadar tamamlanması planlanan 17 yıllık plan kapsamında kampüse 1 milyar GBP yatırım yapılmaktadır. Bu yatırım sayesinde, öğrencilerin tesislerden tam olarak yararlanabilmelerine yönelik büyük gelişimler ortaya konulacaktır.

Times Yükseköğretim Ödülleri'nde iki yıl üst üste Yılın Üniversitesi ödülünü kazanan, Birleşik Krallık'taki tek üniversite olan Strathclyde, hem The Times hem de The Sunday Times Good University Guide 2019 tarafından Birleşik Krallık'ta ilk 10'ya yer verilen çeşitli konu alanlarına sahiptir. Muhasebe ve Finans ve Sosyal Politika, ulusal düzeyde tanınmış olan konu alanlarından bazılarıdır.

100'ü aşkın ülkeden 23.000'den fazla öğrenciye sahip olan Strathclyde University her türlü altyapıdan öğrenciler için canlı ve samimi bir ortam sunar. Ödüllü olan bu kurum, QS Stars University Ratings'te (2017 - 2020) tüm 8 kategoride 5 yıldıza layık görülmüştür. Bu kategoriler: öğretim mükemmelliyeti, istihdam edilebilirlik, araştırma, uluslararasılaştırma, tesisler, inovasyon, kapsama ve uzmanlıktır. Öğrenciler, bu kurumda dünya standartlarında araştırma imkânları, sanayi bağlantıları ve işletme bağlantılarının yanı sıra muhteşem öğretim standartları bulabilirler. Strathclyde, öğrencilerinin mezuniyet sonrasında seçtikleri kariyer alanına iyi bir şekilde hazır olabilmeleri için çalışır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Strathclyde University, yakın dönemde yeni ve modern uygulamalı bir üstün iletkenlik laboratuvarını açmıştır. Bu laboratuvar, enerji ve taşıma güç sistemlerine yönelik teknolojileri geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla inşa edilmiştir.

Bu yeni laboratuvarda bulunanlara benzer süper iletken teknolojiler, yüksek güç ve daha çevre dostu enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Süper iletkenlerin pratik kullanımları hala araştırılmakta olmakla birlikte en yaygın olarak, süper iletkenli mıknatıs ile çalışan hastanelerdeki emar makinelerinde kullanılır.

Strathclyde University Rektör Yardımcısı Profesör Scott MacGregor buna ilişkin şunları söylemiştir:

''Düşük karbonlu bir enerji sistemi ve uçuş elektrifikasyonu için gereken temel teknolojileri inceleyecek olan yeni laboratuvarımızı resmi olarak açmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Laboratuvarın, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi'ndeki konumu ve diğer Strathclyde tesisleri ile olan işbirliklerimiz, süper iletken teknoloji, elektrik güç sistemleri ve üretim yöntemleri uzmanlarından oluşan benzersiz bir kombinasyon ortaya koyacaktır.''

12 araştırmacıya Strathclyde bünyesindeki Enerji ve Çevre Enstitüsü'ndeni yaklaşık 270 elektrik güç uzmanından oluşan büyük bir ekip tarafından destek verilecektir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Strathclyde University'de öğretim, özel dersler, seminer tarzındaki dersler ve büyük gruplar halinde yürütülen konferanslardan oluşur. Bunun yanı sıra öğrencilerden bağımsız çalışmaya katılmaları beklenir. Öğrencilere programları için gereken tüm bilgiler verilir ancak öğrenciler, konularını daha iyi anlamak için öğretim personeli tarafından kendi çabalarını ortaya koymaya teşvik edilir.

Aynı zamanda, öğrencilere özel danışman desteği imkânı sunulur. Özel danışmanlar, öğrencilere öğrenimlerini daha ileriye taşımaya yardımcı olup projeler veya zorlandıkları konularda tavsiyeler verebilirler. Strathclyde University, Complete University Guide 2019'da Birleşik Krallık genelinde 7 konu alanında birinci seçilmiştir.

University of Strathclyde, kendini mesleğine adayan, deneyimli öğretim kadrosuna sahip olmanın yanı sıra programlarına pratik iş deneyimini entegre eder. Bu kapsamda, öğrencileri mezuniyet sonrasında yaşama ve iş hayatına daha iyi hazırlamak için staj ve iş deneyimi imkânları yer alır. Öğrenciler, bu sayede öğrenimleri süresince sadece seçtikleri alanda bilgi edinmekle kalmaz aynı zamanda pek çok işletmenin çalışanlarında aradığı sanayi becerilerini ve deneyimi kazanır.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Uluslararası öğrencilerin, üniversitede öğrenim görmek için belirli bir İngilizce dil yeterliliğine sahip olmaları gerekir. Strathclyde University, İngilizce dil becerisi kanıtı olarak pek çok İngilizce dil sınavını kabul eder.

Mevcut standart şartlar şunlardır:

 • IELTS (Akademik): 6.5 genel puan (her alandan en az 5.5 puan almak kaydıyla)

Diğer kabul edilen İngilizce dil yeterlilikleri şunlardır:

 • Her alandan en az 5.5 puan almak kaydıyla 6.0 genel IELTS puanı
 • Her alandan en az 5.5 puan almak kaydıyla 6.5 genel IELTS puanı
 • Her alandan en az 6.0 puan almak kaydıyla 6.5 genel IELTS puanı

Bazı öğrenim programları, bahsi geçenlerden farklı olan özel İngilizce dil şartları arar bu yüzden lütfen detaylar için ilgili programın internet sayfasına göz atın.

Üniversitenin İstihdam ve Uluslararası Ofisi, potansiyel öğrencilere listede yer almayan bazı diğer yeterlilikler konusunda tavsiyeler sunabilir.

İngilizce dil yeterliliğinin yanı sıra belirli programlarda ülkeye özel giriş şartları mevcuttur. Tüm akademik şartları yerine getiremeyen uluslararası öğrencilerin hazırlık programlarında öğrenim görmeleri gerekir. Bu programlar kampüste yürütülmekte olup öğrencilere, University of Strathclyde'deki öğretim tarzını tanıtmak üzere tasarlanır. Program başarılı bir şekilde tamamlandığında öğrenciler derece seviyesindeki öğrenime geçebilirler.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

Öğrenciler, ders dışı etkinliklere katılımın yanı sıra öğrenim dengesine sahip olmaya teşvik edilir. Üniversite, öğrencilerin kampüs hayatının tadını çıkarabilmelerini ve harika bir öğrenci deneyimi yaşamalarını sağlamak için çok sayıda mükemmel imkanlara sahiptir.

Spor & Rekreasyon

Üniversite'nin 31 milyon GBP yatırım yapılan modern Spor ve Rekreasyon Merkezi, çeşitli fitness dersleri, squash kortları, ücretsiz ağırlık çalışma alanı, spor salonu ve yüzme havuzu gibi pek çok imkâna ev sahipliği yapar. Açık hava etkinliği olarak futbol, rugby ve hokey sahaları mevcuttur.

Bilgi Hizmetleri

Üniversite kampüs genelinde 25 modern bilgisayar laboratuvarı ve 350'si her an kullanıma hazır olmak üzere 1.000'i aşkın bilgisayara sahiptir. Bilgi Teknolojisi uzmanlarından özel dersler ve ücretsiz eğitim alabilmek içi çevrimiçi Kaynak Merkezi'nin yanı sıra öğrencilerin bilgi teknolojisi ile ilgili soruları konusunda yardımcı olmaya hazır, BT yardım masası personeli mevcuttur.

Konaklama

University of Strathclyde'de çok sayıda muhteşem konaklama seçeneği mevcuttur:

 • Andrew Ure
 • Birkbeck Court
 • Chancellors Hall
 • Forbes Hall
 • Garnett Hall
 • James Goold Hall
 • James Young Hall
 • Murray Hall
 • Thomas Campbell Court

Her bir yurt, Öğrenci Birliği, Spor Merkezi, Uluslararası Çalışma Merkezi, Kütüphane ve kampüs mağazaları ve kafeteryaları dahil olmak üzere üniversite ana binalarından kısa bir yürüyüş mesafesi uzaklığındadır. Üniversite, hareketli Glasgow şehir merkezinde ideal bir konuma sahipti. Çok sayıda bar, kulüp, mağaza ve restoran yurt binalarından sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunur.

Konaklama kapsamında yemek dahil değildir. Odaların bazılarında banyo mevcut olup bazıları için ortak kullanımlı banyolar vardır. Aynı zamanda, içinde modern mutfak gereçlerinin ve televizyonun bulunduğu öğrencilerin birlikte yemek pişirebileceği ve sosyalleşebileceği ortam bir yaşam alanı mevcuttur.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

University of Strathclyde, Glasgow, uluslararası lisans öğrencilerine ve lisansüstü öğrencilere yönelik çok sayıda burs seçenekleri sunar. Hem pathway hem de derece programları için geçerli olan burslar, öğrenim ücretlerini ve yaşam giderlerini kapsar. Aynı zamanda, üniversite harcamalarına katkı sağlayabilecek olan diğer kısmi destek imkânları da mevcuttur.

Uluslararası Öğrenim Merkezi Bursları

Burslar, Uluslararası Hazırlık Programı, Uluslararası Birinci Yıl BBA ve Yüksek Lisans Hazırlık Programı için geçerlidir. Burs kontenjanı sınırlı olup ilk başvuru yapan öğrencilere verilir. Bir pathway programının başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından öğrencileri, %60'lık bir puan başarısı elde etmeleri halinde her akademik yıl burs alabilirler.

Fakülte bursları

Üniversite bursları, University of Strathclyde bünyesindeki mevcut 4 fakültenin tamamı için mevcuttur.

 • Mühendislik Fakültesi Bursları
 • Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi Bursları
 • Fen Fakültesi Bursları
 • Strathclyde İşletme Okulu Bursları

Ortak burslar

Ortak burslar, eğitimlerini kendileri finanse eden öğrencilere de açıktır. Bu burslar, lisans veya lisansüstü öğrenimin yanı sıra bir pathway programında öğrenim görülmesi şartıyla Strathclyde Uluslararası Öğrenim Merkezi ve Üniversite tarafından sağlanır.

Show more +Show less -
Mezun Sonuçları

Mezun Sonuçları

University of Strathclyde, QS Stars University Ratings from 2017 – 2020'de istihdam edilebilirlik kategorisinde 5 yıldıza layık görülmüştür. Üniversitenin Kariyer Hizmetleri, mezunların en iyi istihdam imkânlarına sahip olabilmeleri için mezuniyet sonrasında 5 yıl boyunca destek verir. Öğrenciler tarafından Birleşik Krallık'taki En İyi 4 arasında seçilen Kariyer Hizmetleri, CV inceleme, staj mülakatları, işveren sunumları ve mezun ağ kurma etkinlikleri dahil olmak üzere muhteşem bir destek sunar.

MyCareerHub, görüşme ve etkinliklerin yanı sıra staj ve mezunlara yönelik iş imkânları yayımlayan, öğrencilere yönelik çevrimiçi bir sistemdir. 2018 yılında, öğrencilerin %94'ü mezuniyet sonrasında bir işe girmiş veya öğrenimlerini 6 ay daha sürdürme yönünde karar almıştır (University of Strathclyde, Strateji ve Politika ekibi tarafından sunulan verilere göre).

University of Strathclyde, dünya genelinde farklı işletmelerle olan mükemmel ilişkileri ve gönüllü ve kamu sektöründeki bağlantıları ile gurur duyar. Üniversite kampüsündeki Teknoloji ve İnovasyon Merkezi GlaxoSmithKline, AstraZeneca, Scottish Power ve the Weir Group gibi tanınmış şirketlere ev sahipliği yapar.

Show more +Show less -
4984
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
401st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Join us at University of Strathclyde
Join us at University of Strathclyde
Join us at University of Strathclyde
Join us at University of Strathclyde
Join us at University of Strathclyde
Join us at University of Strathclyde
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Öğrencilerimiz bizim hakkımızda neler düşünüyor?

Overview
(4.0)
Bölüm Kalitesi
5.0
Kampüs Güvenliği
5.0
Öğrenci Desteği
4.0
Eğitim Kalitesi
4.0
Kampüs Çevresi
5.0
Rahul
University of Strathclyde
There is a very friendly vibe around the uni
Daha fazla göster +
Dünya Sıralaması
University of Strathclyde University of Strathclyde
Rated4/5based on1 student reviews
There is a very friendly vibe around the uni Customer reviews:
University of Strathclyde - by, 2020-01-30
4.0/ 5 stars

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

University of Strathclyde University of Strathclyde
Rated4/5based on1 student reviews
There is a very friendly vibe around the uni Customer reviews:
University of Strathclyde - by, 2020-01-30
4.0/ 5 stars

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin