Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Texas - Arlington

United States
Genel Bakış

Genel Bakış

University of Texas at Arlington (UTA), akademik ve araştırma başarına yönelik bir merkezdir. Bir yandan öğrencilerinin yarının liderleri olmak için en son teknolojileri kullanarak ülkedeki en seçkin akademisyenlerinden bazılarından eğitim alma ve aynı zamanda temel yaşam becerilerini geliştirme fırsatı sunar.

Üniversite, 170 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulu olup hem kampüste hem de dünya genelinde çevrimiçi olarak 60.000 öğrenciye hizmet verir. Dallas-Forth Worth metropolünde yerleşik olan kurumda öğrenciler, Teksas'ın gelişmekte olan geleceğinin merkezinde yer alır ve komşu şehirlerdeki zengin faaliyetlerin tadını çıkarabilirler.

Kampüs, gerekli olanların da ötesinde, öğrencilerin başarılı olmaları ve üniversite yaşamından keyif almaları için gereken her şeyi öğrencilere sunar. Büyük spor tesisleri, muhteşem tiyatrolar, yemek yenecek çeşitli alanlar ve muhteşem öğretim laboratuvarları, gelişim adına canlı bir merkez oluşturmak üzere bir arada toplanmıştır.

UTA, aynı anda 100'ü aşkın Ülkeden öğrencinin kayıtlı olduğu çeşitliliklerle dolu bir öğretim kurumudur. Uluslararası öğrenciler, kendilerinin yeni ortamlarına hızlı bir şekilde alışmalarına yardımcı olmak için mevcut olan destek hizmetleri ile samimi ve öğrencileri içine alan bir kampüs ile karşılaşacaktır.

Kariyerlerinde başarılı olmak isteyen herkes UTA'da bu hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan personel ve öğretim tesislerine sahip olacaktır. Mezunları, eyalet ve ülke çapında büyük şirketlerde liderlik pozisyonlarına yerleşmiş olup bunların pek çoğu, UTA öğrencilerinin seçtikleri alanlarda gerçek anlamda başarılı olmalarının önünü açmıştır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

UTA yerinde sayan bir kurum değildir ve sürekli olarak öğrenci tesislerini geliştirir ve öğretim yöntemlerinde yenilikler yapar. Dolayısıyla, UTA'yı eğitim sunumunda ön sırada tutan, sık ve yeni gelişmeler mevcuttur.

Bunun bir örneği, Sosyal Çalışmalar Fakültesi ve Hemşirelik ve Sağlık İnovasyonu Fakültesi için modern tesisler sunmaya yönelik olan ve hâlihazırda inşa aşamasında olan yeni bir binadır. 76 milyon Amerikan Doları yatırım yapılan bu proje, öğrencilere sosyal çalışma programları için alanların yanı sıra çeşitli tıbbi vakaları ele alma konusunda muhteşem bir deneyim imkânı sunacaktır.

Sağlık ve sosyal hizmet programlarının bilinçli olarak bir arada tutulması, bu alanlar arasında işbirliğini teşvik etmeye yöneliktir.

Kampüste mevcut olan gelişmelerin yanı sıra Güz 2021 döneminde, yeni dijital Öğrenme Analitiği Fen Yüksek Lisans programı başlatılacaktır. Bu çevrimiçi çalışma programı öğrencilere, nasıl öğrendikleri ve çevrelerine dair verilerin ölçümü ve analizi aracılığıyla öğrenenleri daha iyi anlama fırsatı sunacaktır. Dünya genelinde öğrenciler bu programa kayıt yaptırmaya teşvik edilir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

UTA'daki öğretim kalitesi, oldukça ciddiye alınır. 6.000 akademisyen ve personele sahip olan UTA, bölgenin en büyük işverenlerinden biri olup kalite, işe alım kararlarındaki en önemli faktör olmaya devam etmektedir. Sonuç olarak, UTA tarafından sunulan öğretim programlarının kalitesi ve mezun başarısı geniş bir ölçekte takdir toplar.

UTA, pek çok ulusal ve uluslararası çalışmalarda yüksek bir dereceye erişmiş olup sadece öğretimi değil araştırma faaliyetleriyle de büyük ölçüde tanınmaktadır. Kurum aynı zamanda gaziler ve aileleri, Afrika-Amerika kökenli öğrenciler ve uluslararası öğrenciler dahil olmak üzere çeşitli öğrenci grupları arasında popüler bir okul olarak bilinir.

UTA'dan mezun olan ve fark yaratan öğretim kalitesinden faydalanmış olan öğrenciler ABD genelinde ve ötesinde küresek işletmelerde önde gelen pozisyonlara yerleşir. ABD'deki seçkin şirketlerdeki liderlik pozisyonlarının pek çoğunda UTA mezunları görev yapar.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Üniversite, yüksek lisans ve doktora derecelerinin yanı sıra öğrencilerin uzmanlık eğitimi alabilecekleri çeşitli lisans öğretim programları sunan 9 okul ve fakülteye sahiptir.

 • Mimari Planlama ve Halkla İlişkiler – öğrenciler kamu yönetimi, peyzaj mimarlığı ve iç tasarım vd. konu alanlarına odaklı programlara kayıt yaptırabilirler.
 • İşletme – finans, gayrimenkul, muhasebe ve iktisat sunulan anadal seçeneklerinden bazılarıdır.
 • Eğitim – kariyerlerinde öğretmenlik hedefi olan herkes, geleceğin okul müdürleri ve öğretmenlerine yönelik eğitim liderliğinin yanı sıra müfredat ve öğretim hakkında eğitim alabilir.
 • Mühendislik – UTA'da inşaat, makine, elektrik ve sanayi dahil olmak üzere çeşitli mühendislik öğretim programları sunulur.
 • Sosyal Bilimler – bünyesinde kriminoloji, İngilizce, tiyatro, tarih ve modern diller dahil olmak üzere çeşitli seçenekler sunan bir öğretim programı barındırır.
 • Hemşirelik ve Sağlık İnovasyonu – bu okulda mevcut olan iki temel öğrenim alanı hemşirelik ve kinesiyolojidir.
 • Fen – Psikoloji ve matematiğin yanı sıra biyoloji, fizik ve kimya gibi temel fen dersleri verilir.
 • Sosyal Çalışma – Lisans ve yüksek lisans programındaki çeşitli sosyal çalışma konularını kapsar.
 • Öğrenci Başarısı – daha geniş bir konu olan bu alan, gelecek kariyerlerinde öğrencilere çeşitli seçenekler sunmaya yönelik olan pek çok konu alanını kapsar.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Öğrencilerin, UTA'ya başvururken minimum giriş koşullarını sağlamaları gerekir. ABD'de lise öğrenimi görmüş olan uluslararası öğrenciler için bu şart, mühendislik harici programlar için 980 SAT puanı mühendislik programları için ise 1270 puandır.

Nakil öğrenciler için gereken minimum GPA 2,5'dir. Diğer ülkelerden gelen öğrencilerin lise transkriptlerini ve ülkelerinde aldıkları diğer ilgili tüm sınav sonuçlarını sunmaları gerekir.

Öğrencilerin aynı zamanda akademik şartların aynı sıra iyi bir İngilizce yeterliliğine sahip olmaları şartı aranır bu yeterliliği kanıtlamak üzere bir sınav sonucu sunmaları gerekecektir. Farklı sınavlar kabul edilmekte olup standart ölçüm olarak 6,5 IELTS puanı aranır.

Lisansüstü bir programa kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin, giriş için rekabetin fazla olduğunu ve değerlendirmenin, seçilen öğretim programına yönelik özel şartlara bağlı olacağını dikkate almaları gerekir.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

UTA'da uluslararası öğrenciler için toplam öğrenim ücreti bir lisans programı için yıllık 28.500 Amerikan Doları lisansüstü eğitim programı için ise 23.122 Amerikan Doları'dır. Bu ücretler, başvuru yapıp başarılı olan öğrenciler için öğrenim ücretlerini kısmen karşılayacak olan burslar aracılığıyla azaltılabilir.

Akademik burslar yalnızca liyakata bağlı olup birinci sınıf öğrencilerine ve başka bir öğrenim programına geçiş yapan öğrencilere açıktır. Burslar Güz döneminin başında açık olup öğrenciler UTA internet sayfası aracılığıyla başvuru yapabilirler.

Çeşitli şartlara dayalı olan diğer burslar da mevcuttur. Bunlar arasında doğrudan burslar, araştırma bursları ve lisansüstü eğitime yönelik çeşitli destek seçenekleri yer alır. Öğrenciler mevcut tüm burs seçeneklerine ve aranan kriterlere internet sayfasında göz atabilirler.

Daha fazla desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler kampüsteki işler için başvuru yapabilir. Bu ücretli işler öğrenime öncelik verecek şekilde esnek olup öğrencilere fazla çalışmadan sorumluluklarını dengeleme imkânı sunar.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

UTA'da lisans programlarını tamamlayan öğrenciler başarılı kariyerlere adım atabilir veya öğrenimlerini çok daha ileri bir seviyede sürdürecekleri çalışmalara devam etmeyi tercih edebilirler. UTA, öğrencilerin tercih edebilecekleri 49 diğer lisansüstü sertifika programının yanı sıra 125 doktora ve yüksek lisans derece programı dahil olmak üzere muhteşem lisansüstü programları ile tanınır.

UTA öğrencilerine beceri geliştirme ve gerçek dünyaya adım atma konusunda yardımcı olmanın yanı sıra aynı zamanda mezunları ile süregelen, harika ilişkiler geliştirir. Ayrıca onlara gelecekte kendi tesislerine ücretsiz veya indirimli erişim imkânı sunar ve mezunların, gelecek UTA mezun jenerasyonuna ilham vermek üzere başarı hikâyelerini paylaşabilmeleri için sürekli bir diyaloğu teşvik eder.

UTA mezunlarının yaklaşık %65'i Teksas'da iş bulmakta ve eyalette kalmaya devam etmektedir ancak öğrenciler, ya yeni bir macera yolculuğunda ya da kendi ülkelerine dönerek derecelerini ABD geneline veya eğitimlerini ve becerilerini küresel ölçekteki şirketlere ve kuruluşlara taşımak üzere dünya çapına taşıyabilmektedirler.

UTA, tüm UT mezunları arasında en yüksek ortalama maaşlar ile Teksas'da yatırım getirisi açısından ilk sırada yer alır.

Show more +Show less -
6574
Uluslararası öğrenciler

United States: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
601st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At University of Texas At Arlington
At University of Texas At Arlington
At University of Texas At Arlington
At University of Texas At Arlington
At University of Texas At Arlington
At University of Texas At Arlington
At University of Texas At Arlington
At University of Texas At Arlington
At University of Texas At Arlington
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$1758

 • $806
  Konutlar
 • $677
  Yemek
 • $99
  Günlük Yaşam
 • $176
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin