Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt dışı eğitiminiz için burs ve finansman arama

Uluslararası öğrenci adaylarının birçoğu için yurt dışında eğitim almanın en göz korkutucu yönü finansal zorluklardır, -özellikle gelişmekte olan bir ekonomiden gelen öğrenciler için hem eğitim hem de yaşam maliyetleri astronomic görünebilir.

Burs ve finansman seçeneklerinizi araştırmak da işte tam burada devreye giriyor. Doğru burs veya finansman seçeneklerini bulmak, uluslararası eğitim hayalinizi gerçeğe dönüştürebilir.

Bir burs veya finansman olanağı bulmak için genellikle bazı gereklilikleri karşılamakla ilgilidir bu yüzden seçeneklerinizi iyi değerlendirmek önemli olacak -bir burs fırsatı için gereklilikler listesini karşılayamamanız, başka seçenekler için uygun olmadığınız anlamına gelmiyor!

Birçok şeyde olduğu gibi, araştırma yapmak farklı bursların finansal desteklerini anlamanıza yardımcı olacak ve kendinize en uygun bursu bulma şansınızı arttıracaktır. O halde, başlayalım!

navigating-scholarship-funding-body1.jpg

Yetkililerle konuş

Eğitim seçeneklerinizi üniversite yetkilileriyle ya da eğitim danışmanlarıyla (sizin için de uygunsa) görüşmek başlangıç noktanız olmalıdır.

Bu, elbette, düşündüğünüz üniversitelerin ya da eğitim almak istediğiniz bölümlerin listesini hazırlamanızı; en azından nerede eğitim almak istediğinize dair makul bir fikre sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Üniversite yetkilileri, bağlı oldukları kurumun burs ve programlarına yönlendirebilir ya da en azından sizinle tercih ettiğiniz üniversiteyle ilgili daha fazla bilgiyi nereden bulabileceğiniz konusunda tavsiyede bulunabilir.

Örneğin Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve Avustralya’daki üniversiteler genellikle çeşitli Commonwealth Burs programları için uygun seçenekler sunar.

Bu programlar her türlü eğitimi kapsamasalar da birçok alana ve sektöre hitap eder. Bu nedenle, istediğiniz bölüm o listede var mı diye kontrol etmekte fayda var.

En iyi şey de, bu burslar lisans ya da yüksek lisans eğitimi isteyip istemediğinizi anlamanıza yardımcı olurlar!

Bazı ülkeler, kabul sürecinizin ya da herhangi bir iletişimin genellikle sizin ülkenizdeki kayıtlı eğitim ajanslarıyla yapılmasını gerekli kılar.

Eğitim ajanslarıyla, görüşmeleriniz tek bir üniversite ya da bölüm için sınırlı olmak yerine tüm potansiyel burs seçeneklerini keşfetmeniz üzerine olabilir.

Kendi araştırmalarını kendi yapmayı tercih eden insanlar olabilir ve bu da gayet doğaldır! Ancak benim tavsiyem, eğitim danışmanlarıyla ve üniversite yetkilileriyle iletişim kurmanızdır.

Burs gerekliliklerini anlamak ve bunları yerine getirmek oldukça zor olabilir. Çoğu durumda, herhangi bir evrak ya da ek kanıtın ne kadar önemli olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Böyle durumlarda acentalar ve üniversite yetkilileri bu tür sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir!

navigating-scholarship-funding-body2.jpg

Uluslararası mezunlar ağından yararlanın

Deneyimlerime göre, profesyonel ağlarınızdan ve üniversite mezunları topluluğunuzdan en iyi şekilde yararlanmak, sonunda size oldukça yardımcı olacaktır.

Sosyal medya, mezun gruplarını bulmak ve kendinizi tanıtmak için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Uluslararası mezunlar, özellikle kendi ülkenizden olanlar orada yaşayacağınız deneyimi zaten yaşamış insanlardır.

Planlama aşamasını, finansal hususları ve eğitim süreniz boyunca nelerle karşılaşabileceğinizi daha önceden yaşadıkları için size en alakalı bilgileri sağlayabilirler. Böylece onların deneyimlerinden bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Bu bilgiler, burs ve finansman konusunda rehber olmanın yanı sıra yaşam maliyetlerinizi yönetmenize yardımcı olacak çalışma olanakları gibi daha pratik bilgilere kadar dönüşebilir. Pek konuşulmayan ancak oldukça önemli olan şey, bazı mezun grupları tarafından oluşturulan destek ağlarıdır.

Bu insanlar kariyerlerinde ileri aşamada olan, kendi ülkelerindeki öğrencilere akademik ve profesyonel hayallerini gerçekleştirmeleri için destek sağlayabilecek kişilerdir.

Mezunların önderlik ettiği bu tür programlar ne yazık ki hak ettiği ilgiyi göremiyor; ancak kendi üniversitelerinden mezunlar tarafından oluşturulan bir ağ tarafından yüksek lisans ve doktora çalışmaları yoluyla desteklenen birkaç kişiyi şahsen tanıyorum.

Böyle bir finansman programı bulamasanız bile, mezunlar, özellikle uluslararası bir öğrenci olarak yaşamak ve çalışmak konusunda zengin bir deneyime sahip olurlar. Yurt dışındaki eğitimim sırasında kendimi desteklemek için en iyi seçimleri yapmama yardımcı olan böyle tavsiyelerdi.

navigating-scholarship-funding-body3.jpg

Kendi ülkenizdeki bursları kontrol edin

Bu garip gelebilir ama birçok ülke yurt dışında okumak isteyen öğrencilere fon sağlamak için bazı mali programlara sahip olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Bu tür finansman programları genellikle burs olarak değil de kredi olarak yapılandırılmıştır.

Bu nedenle bu tür programların bilim, mühendislik, tıp, politika oluşturma ve STEM alanlarındaki eğitimi destekleyebileceğini ve genellikle sanat ve beşeri bilimler için pek fırsat sağlanmadığını görebilirsiniz.

Kredi fikri herkese hitap etmeyebilir ancak bir seçenek olarak reddetmeden önce detaylar için önce devlet kurumlarına başvurmanızı öneririm.

Bu programların bir kısmı krediyi peşin ve düzenli olarak geri ödemenizi gerektirmeyebilir. Bunun yerine, yurt dışı eğitiminizi tamamladıktan sonra belirli bir süre için eve dönmenizi ve çalışmanızı gerektirebilir. ABD’ye yönelik Fulbright burs programının da benzer kuralı vardır.

Durum böyle olmasa ve krediyi geri ödemeniz istense bile, bu programlar dikkatle oluşturulur ve uluslararası eğitiminiz sonunda yükselen kariyerinizle beraber kredi geri ödenmesi oldukça kolay yönetilebilir bir hale gelebilir.

Bu tür bir seçenek, bütçesi yurt dışındaki eğitimleri tam olarak karşılayamayan öğrenciler için oldukça faydalıdır bu nedenle, bir kredi planıyla desteklenmek, tamamen kişisel bütçenize dayanmadan eğitiminize bir an önce başlamanıza yardımcı olabilir.

Uluslararası öğrenci olarak, yurt dışında eğitim almanın finansal yönleri genellikle yönetmesi en zor olan şeydir.

Bu yüzden olası tüm finansman seçeneklerini araştırmak, tüm ağ ve kaynaklarınızdan yararlanmak, eğitiminiz sürecinde mali yükü azaltma şansınızı arttırarak sonrasında hızla istikrar kazanmanıza yardımcı olacaktır.


Hassaan Ahmed

Yazar, ertelemeyi sever. Dağınık saçlı, yorgun gözlü. Akademik eğitim, Deaking İletişim Yüksek Lisans Öğrencisi. @ancienthydra

Önerilen Makaleler

Para ve yaşam giderleri

Avustralya’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

Avustralya'da Eğitim Bursları

Avustralya'da burs mu arıyorsunuz? Listemize göz atın!

2021’de Avustralya’da En Çok Kazandıran 10 İş

Gelecek kariyerinizi belirlemeden önce Avustralya’da en yüksek maaşlı 10 iş alanını keşfedin ve bu kariyerler için nasıl bir eğitim almanız gerektiğini öğrenin.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?