Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İngiltere'de Öğrenci Konaklama İmkanları - İkamet ve Konaklama Türleri

Öğrenim standartlarına göre iyi bir üniversiteye girmek her şey için baştan sona yerterli olacak bir durum değildir. İngiltere'de yurt dışında okumak başlı başına bir ayrıcalıktır. Ancak, Ingiltere’deki üniversiteler yüksek talep görüyorsa, ideal bir yaşam ortamı elde etme fırsatı daha azdır. Burada, İngiltere'de öğrencilerin konaklama imkanları için kısa bir rehber sunuyoruz.

Kampüste Konaklama veya Yurtlar

İngiltere'deki neredeyse her üniversite öğrencilere kampüste yaşama şansı sunuyor. Burada öğrenciler, sınırlı sayıda odası olan öğrenci yurtlarında kalabilirler. Birinci sınıf lisans öğrencisiyseniz, bu pansiyonlardan veya yurtlardan birinde kalma şansınız daha yüksektir. Odalar tek kişilik, iki kişilik, özel odalar şeklindedir ve birleştirilmiş salonlar ve banyolar içermektedir. Akreditasyon planları bu yurtları kapsamaktadır, bu nedenle onların yönetimi uygun bir biçimde sürdürülmektedir.

Eğer tekliflerini son tarih içinde kabul ederseniz, birçok üniversite size bu yurtlarda bir yer sunar. Bir akademik yıl için iki seçenek içeren 40 haftalık kira sözleşmesi vardır: yemek dahil veya yemek dahil değil. Rahatlık alanınızdan biraz uzakta olsa bile, kampüste yaşamak, Ingiltere kampüs hayatına girmek için harika bir yoldur. Bazıları sizinle aynı koşullarda ilerleyen birçok yeni öğrenci ile tanışacaksınız. Mümkün olduğu kadar çok arkadaş edinin!

Üniversite kampüsü içindeki kiraların maliyeti, hangi tesisleri kullanacağınıza, bazı şehirlerin yaşam standartlarına ve hatta kendi ülkenizin durumuna bağlıdır. (AB üyesi, AB üyesi olmayan ülkeler, vb.)

Kampüs Dışı Konut Seçenekleri

Üniversite yurtlarında kalacak yer bulamasanız bile, konaklama içi hala bir çok fırsat bulunur. Birçok üniversite, uluslararası öğrencilere ve diğer şehirlerden gelen öğrenciler için yaşanabilir bir konut imkanı sunabilmek adına konutlandırma ajanslarıyla bir araya gelir. Konaklama tipleri genellikle öğrenci evleri veya kampüs dışında bulunan ortak dairelerdir.

Örneğin, Lincoln Üniversitesi, farklı oda seçeneklerine sahip bir dizi ev ve apartman bloklarını yönetir. Mutfak ve salon genellikle 3 ila 6 öğrenci arasında paylaşılmaktadır. Brayford Court apartmanında yaklaşık 22 müstakil yaşama alanı bulunur! Kira pahalı olabilir, ancak genellikle internet dahil tüm hizmetlerin maliyetini içerir.

Üniversitenizde kampüs dışında herhangi bir konaklama programı bulunmuyorsa, yine de civardaki özel ev sahipleriyle bağlantı kurmanıza yardımcı olacaklardır. Konaklamanın güvenilir ve yaşam standartlarına uygun olduğundan, ev sahibinin güvenli ve denetlenmiş olduğundan emin olacaklardır. Kayıt olduğunuz üniversiteyle iş birliği halinde bir konut kiralamak, ilgi alanlarınızı korumanın ve ekstra öğrenci hizmetleri almanın en iyi yoludur.

Ikamet için Özel Yurtlar

Son yıllarda ortaya çıkan bir diğer yeni öğrenci konaklama seçeneği ise özel mülkiyete ait konaklama yerleridir. Gittikçe daha fazla öğrenci havalı ve işlek sokaklarda şehir içi konaklama ile ilgileniyor. Bu mülkler, her öğrenci için birkaç özel odaya sahip ortak evlerdir. Ortak bir mutfak ve ortak kullanım alanı vardır, ancak banyolar genellikle büyük konfor sunan oda içi banyo şeklindedir. Bu tür konaklama türleri ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Örneğin Bristol Üniversitesi'ndeki bir öğrenci Holly Court Studios'ta oda kiralamakla ilgilenebilir. Doğrudan kampüs karşısında ve süper ucuz! Nerede eğitim almayı planlarsanız planlayın, böyle birçok seçenek var.

Özel Kiralama ve Öğrenci Konaklama Kurumları

İngiltere bölgesinde deneyimli iseniz, üniversitelerin yakınında faaliyet gösteren öğrenci konaklama kurumlarından biriyle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve aradığınız konut türüne bağlı olarak, kira sizin için uygun olabilir! Bununla birlikte, onları güncel tutmak için bütçenizi temsilciye bildirebilirsiniz. Ajanslar ayrıca size hizmet vermek için ek bir ücret talep ederler, Bu ücret genellikle ödemeye değerdir, çünkü genellikle size kalmak için mükemmel bir yer bulurlar.

İngiltere’de, UNITE en popüler öğrenci konaklama kurumlarından biridir. Öğrencilere ortak bir dairede oda kiralamak ve eğer meyillilerse stüdyo daire almak arasında bir seçenek sunarlar. Faturalar genellikle kiralama fiyatına dahildir. İngiltere'nin kuzeyinde iseniz, bir diğer iyi seçenek UniHomes’dur.

Keşfetmeye başladıkça, üniversitenizde de genellikle incelemeniz için birçok seçenek bulunur. Her geçen yıl binlerce öğrencisi olan ve mezunu olan üniversiteniz size yardımcı olmak için çok sayıda emlak firması ve ev sahipleri ile bağlantı kurar. İdeal bir şey istiyorsanız, erkenden bakmaya başlayın!

Dikkat et ve her zaman farkında ol..

İster bir kurum aracılığıyla ister özel olarak kiralıyor olun, ev sahibinin doğrudan iletişim numarasına sahip olduğunuzdan emin olun. Evde su basmış tuvalet veya kırık boru gibi herhangi bir altyapı problemi varsa, bunları düzeltmekten sorumlu olanlar onlardır!

Ayrıca, bir sözleşme imzalamadan önce her zaman hüküm ve koşulları okumalısınız. Size anlattığımız her şeyi öğrendikten sonra, konaklayacak yer bulma sürecinin biraz daha kolay olacağını umuyoruz. Hadi işe koyulalım!

Önerilen Makaleler

UK-Tuition-fees-Tablet.jpg

Öğrenim ücretleri ve Birleşik Krallık’ta eğitim maliyeti

Birleşik Krallık’ta lisans dereceleri için öğrenim ücretleri lisansüstü seviyelerden farklı mıdır? İngiltere'de yaşam ve eğitim maliyetini nasıl azaltabilirsiniz? Bu yeni kılavuzda tüm bu soruların cevaplarını bulun!

Birleşik Krallık öğrenci vizesi için gerekenler

İhtiyacınız olan vize yaşınıza ve yapmak istediğiniz çalışma şekline bağlıdır. Öğrenci vizelerinin ve başvuru koşulları aşağıda gösterilmiştir ancak daha detaylı Bilgi için gov.uk sitesini ziyaret etmelisiniz.

Money-Living-expenses-T1-370x242 (2).jpg

Para ve yaşam giderleri

Avustralya’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?

Etkinlik Bulunamadı