Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık’ta Öğrenci Olarak Çalışmak: İş Nasıl Bulunur?

Birleşik Krallık'ta uluslararası bir öğrenci olarak, eğitiminize müdahale etmeyen yarı zamanlı bir iş bulmak mümkündür. Aslında, bazı yaşam maliyetlerini finanse etmek için mütevazı bir maaş kullanabilir ve size avantaj sağlayacak değerli bir iş deneyimi elde edebilirsiniz.

Ancak Birleşik Krallık’ta öğrenci olarak ne tür işlere izin verilmektedir? Ne kadar kazanabilirsin ve nerede bulabilirsin? Ayrıntılı olarak inceleyelim!

Birleşik Krallık’ta bir öğrenci kaç saat çalışabilir?

Uluslararası bir öğrenciyseniz ve eğitim programınız altı ay veya daha fazla sürecekse, çalışmak için Tier 4 Genel Öğrenci Vizesine ihtiyacınız olacaktır. Bu vize, dönem boyunca yarı zamanlı olarak 20 saate kadar çalışmanıza olanak tanır. Yarıyıl tatili boyunca tam zamanlı çalışmanıza izin verilir. Programınız lisans ya da yüksek lisans ise, yarıyıl ve ara tatillerde 10 saate kadar çalışmanız gerekir.

Birleşik Krallık’ta öğrenci olarak çalışamayacağınız işler

Bir öğrenci olarak, genellikle belirli koşullar ile tercih ettiğiniz bir işi seçmenize izin verilir. Örneğin, kendi işinizi kuramaz veya serbest meslek sahibi olamazsınız. Ayrıca, sözleşme imzalayacağınız kalıcı bir kariyer kadroya giremeyebilirsiniz. Dahası, öğrenci vizesi ile profesyonel bir şovmen veya sporcu olarak çalışamazsınız.

Peki, Birleşik Krallık’ta bir öğrenci olarak hangi işleri yapabilirim ve ne kadar para kazanabilirim?

Birleşik Krallık’taki öğrenciler için perakende ve konaklama alanlarında bir dizi seçenek vardır. Ayrıca resepsiyonist, çocuk bakıcısı, muhasebeci, banka memuru, vergi hazırlayıcı, öğretmen, büro memuru gibi işleri de arayabilirsiniz.

Birleşik Krallık'ta ortalama yarı zamanlı haftalık ücret 112,20 £ 'dır, ancak öğrencilerin % 15'inden fazlası 200 £' dan fazla kazanır.

Birleşik Krallık’taki uluslararası öğrenciler için bazı popüler işlere göz atın:

Özel ders vermek

Diğer dilleri konuşabilen bazı uluslararası öğrenciler özel ders verme seçeneğini tercih ederler. İhtiyaç duyanlara üniversite içi eğitim vererek akademide profesyonel bir şekilde ilerlerken hızlı bir şekilde para kazanabilirler.

Uzmanlık Becerileri

Uzman bir beceri üzerinde ustalaştıysanız, faturalarınızı ödemek için farklı freelance projeler seçebilirsiniz. Bu sadece kendi alanınızda ilgili deneyim kazanmanıza izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda büyük kötü dünyadaki becerilerinizi de test edebileceksiniz.

Bu pozisyonlar studentgems.com gibi sitelerde bulunabilir veya stajyer arayan işverenler tarafından üniversite bünyesinde ilan edilebilir. Freelance in en iyi yanı, istediğiniz zaman çalışabilmenizdir ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı proje var!

El emeği

İhtiyacı olanlar için tekrar söylememiz gerekirse: el emeği asil bir meslektir! Birleşik Krallık’ta uluslararası bir öğrenciyseniz, fiziksel ve pratik becerilerinizden yararlanmak için bir fırsatınız olacaktır.

Örneğin, bir ressam, marangoz, temizlikçi, bahçıvan veya ağır yük taşıyıcısı olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işler genellikle 7.50 £ civarında, hizmet sektöründen biraz daha iyi kazanç sağlar. Dikkatinizi çekmemiz gereken konu, bu işlerin zorlu ve genellikle şehirden uzakta olması olabilir. Eğer buna hazırsanız, yüzlerce istihdam seçeneği parmaklarınızın ucunda olacaktır.

Stajlar

Para için baskı altında olmayan bazı öğrenciler iş deneyimi programları ve staj gibi ücretsiz işlere girebilirler. Hatta bazıları zamanlarını gönüllü çalışma ile çeşitli nedenlere ayırıyor. Bu çalışma saatleri ücretsiz istihdam olarak sayılabilir veya işin gerekliliklerine ve diğer ayrıntılara göre gönüllü çalışma olarak kabul edilebilir.

Yaz tatili sırasında, birçok öğrenci gelecekte iş deneyimlerine sayılan 6 haftalık stajları tamamlar. İşvereninize, işinizin tam olarak hangi kategoriye dahil edileceğini sorun. Bu ayrıntılı bilgiye bağlı olarak, çalışma saatleri haftalık maksimum çalışma ödeneğinize dahil olabilir veya olmayabilir.

Birleşik Krallık’ta öğrenci olarak nasıl iş bulabilirim?

İş bulmak ürkütücü bir süreç gibi görünebilir, ancak oturup bakmaya başladığınızda çocuk oyuncağı gibi olacaktır! Uluslararası öğrenciler için, jobsite.co.uk ve studentjob.com gibi doğru işlerle bağlantı kurabilen bir dizi online kaynak vardır.

Zaman ayırmaya değer bir şey bulmak için yerel işe alım ajanslarını, gazeteleri, sosyal medyayı ve özel reklamları da kontrol edebilirsiniz. Gerçekten cesur olmak istiyorsanız, CV'nizin bir kopyası ile kuruluşlara girebilir ve pozisyon boşluğu olup olmadığını sorabilirsiniz!

Şimdi size Birleşik Krallık’taki çalışma seçeneklerinizin giriş ve çıkışlarını açıkladığımıza göre, neden şimdi geçerli bölümlere ve üniversitelere bakmaya başlamıyorsunuz? Hemen göz atın ve bir sonraki büyük maceranızı planlayın!

Önerilen Makaleler

Para ve yaşam giderleri

Avustralya’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

Öğrenim ücretleri ve Birleşik Krallık’ta eğitim maliyeti

Birleşik Krallık’ta lisans dereceleri için öğrenim ücretleri lisansüstü seviyelerden farklı mıdır? İngiltere'de yaşam ve eğitim maliyetini nasıl azaltabilirsiniz? Bu yeni kılavuzda tüm bu soruların cevaplarını bulun!

Birleşik Krallık öğrenci vizesi için gerekenler

İhtiyacınız olan vize yaşınıza ve yapmak istediğiniz çalışma şekline bağlıdır. Öğrenci vizelerinin ve başvuru koşulları aşağıda gösterilmiştir ancak daha detaylı Bilgi için gov.uk sitesini ziyaret etmelisiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin