Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İngiltere mi İrlanda mı? Nerede yurt dışı eğitimi almalı?

İngiltere’de ya da İrlanda’da yurt dışı eğitimi almaya karar veriyorsanız, kesin olan bir şey var; o da her iki ülkenin de muhteşem bir eğitim sistemine ve uluslararası öğrenciler için dünyanın en iyi üniversitelerine sahip olmasıdır.

İki ülkede de eğitim almanın birçok avantajı bulunur, bu yüzden İngiltere ve İrlanda’yı kişisel ya da yaşam tarzı açısından birçok kararlar içerisinde karşılaştırmak zorlayıcı olabilir.

İşte diplomanız için eğitim alacağınız birkaç yılı hangi ülkede geçirmenize karar vermenize yardımcı olacak birkaç unsur:

AB, Vize, Schengen bölgesi – Ne nedir ve ne tür farklılıklar vardır?

Bildiğiniz üzere, İngiltere 2020’de AB’den ayrılmış ve Brexit haberlerde büyük oranda yer almıştı.

Diğer yandan İrlanda’nın hala Avrupa Birliği üyesi olmasıyla eğer Avrupa’yı gezmeyi planlıyorsanız kendinize vize haklarının arasındaki farklılıklarını soruyor olabilirsiniz.

İrlanda, AB’nin bir üyesi olsa da Schengen Bölgesi içerisinde yer almamaktadır ve bu da Avrupa içerisinde özgürce seyahat edemeyeceğiniz anlamına gelir. Almanya, Fransa, İspanya ya da diğer AB üyesi ülkelere seyahat etmek istiyorsanız ek vizeye başvurmanız gerekebilir.

Aynısı İngiltere için de geçerlidir. İster AB üyesi olsun ister başka bir ülke olsun, ülkeden ayrılırken ek vizeye ihtiyaç duyacaksınız.

Çalışma saatlerine gelince, İrlanda ve İngiltere öğrenci vizesi tam zamanlı uluslararası öğrencilere eğitim dönemi içerisinde haftada 20 saatlik çalışma izni verir. Yaz ya da Noel tatillerinde haftada 40 saat çalışabilirsiniz.

Eğitim ücretleri

Söz konusu eğitim ücretleri olduğunda, bu durum da oldukça eşittir. İrlanda da İngiltere de eğitim ücretleri konusunda benzer miktarda ücretler talep eder. Ancak bu ücretler Amerika ya da Avustralya kıyaslandığında daha ucuzdur.

Eğitim ücretleri kıyaslandığında hatırlanması gereken iki unsur vardır. Her bölüm aynı eğitim ücretine sahip değildir. Sanat ve sosyal bilimler alanları genellikle daha ucuz olurken, laboratuvarlarda gerçekleşen eğitimler ya da özelleştirilmiş ekipman ve tesisler gerektiren bölümler genellikle daha pahalıdır.

Hatırlanması gereken bir diğer şey – her üniversite aynı eğitim ücretine sahip değildir. İrlanda’da Dublin, İngiltere’de için de Londra gibi başkentlerde yer alan üniversiteler ülkenin geri kalanında yer alan üniversitelerden daha pahalı olabilir. Bu da hem eğitim ücretleri hem de yaşam masrafları açısından başkentlerin daha pahalı olacağı anlamına gelir.

Eğitim ücretleri üniversitenin kendisine de bağlıdır. İngiltere’deki Cambridge ve Oxford gibi prestijli üniversiteler, Londra’da yer almıyor olmasına rağmen daha pahalı üniversitelerdir.

Aynı zamanda İngiltere ve İrlanda’nın aynı para birimini kullanmadığını akılda tutmakta fayda var. Avrupa’nın birçok yerinde olduğu gibi İrlanda’da Euro (€) ve Birleşik Krallık’ta da İngiliz Sterlin/Pound (£) para birimini bulacaksınız.

Bir şeyin maliyetinin ne kadar olduğunu anlamak için yerel para biriminizle dönüşüm oranını kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Genel olarak konuşmak gerekirse, İngiliz Pound’u Euro’ya göre biraz daha güçlüdür ancak bu, elbette, zamanın döviz değerlerine göre değişiklik gösterir.

Size fikir verebilmek adına, İrlanda’da eğitim ücretleri yılda ortalama 9.850 – 55.000€ arasında seyrederken İngiltere’de eğitim ücretleri yılda ortalama 9.250 – 26.000£ arasında seyreder. İngiltere’de sağlık bölümleri için eğitim ücretleri özellikle daha fazla olabilir ve bu ücretler yılda ortalama olarak 58.600£’a ulaşabilir.

Yaşam maliyetleri

Bu tür bilgiler en iyi internetten bulunabilir. Dünyadaki yaşam maliyetlerini karşılaştırabileceğiniz en iyi sitelerden biri Expatistan’dır.

Expatistan, binlerce insan tarafından girilen, binlerce farklı ürünün ücretlerini gösteren bir sitedir. Bu yüzden, eğer bir başkentte eğitim almayı planlıyorsanız Dublin, Londra’ya göre daha ucuzdur, ancak bu bilgi değişiklik gösterebilir, bu yüzden Expatistan’dan güncel karşılaştırmalara bakmanız daha iyi olacaktır.

İnternetteki diğer kaynaklar iki başkentte de yaşam maliyetinin benzer olduğunu: İngiltere için yılda 12.000£ ve İrlanda için de yılda 8.000 – 12.000€ arasında olduğunu belirtmekte. Benim İngiltere’deki yaşam deneyimlerime göre, yılda 10.000£ ile yaşanılabilir ancak her üniversitenin yaşam maliyetleri rehberini ve konaklama seçeneklerini kontrol etmek de oldukça önemlidir.

Ancak, Londra bütün İngiltere’yi temsil etmemektedir ve Dublin de İrlanda’nın tek şehri değildir. Daha az yaşam maliyetiyle muhteşem bölümler sunan başka birçok şehir bulabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; Bristol, Londra’dan %25-30 oranında daha ucuzdur ve Galway, Dublin’den genel olarak %20-30 oranında daha ucuzdur, ama güncel oranlar için Expatistan’ı kontrol etmenizde yarar var.

Dünya’nın en iyi üniversiteleri

Eğer kararınızı yalnızca üniversiteler ve onların kaliteleriyse o halde tercih yapmak o kadar kolay olmayacaktır. İrlanda da, İngiltere de dünyanın en iyi üniversitelerine sahiptir.

QS Dünya Üniversite Sıralamaları websitesinde İngiliz üniversiteleri daha avantajlı görünüyor. En iyi 10 üniversiteden 4’ü İngiltere’de yer almaktadır.

Öte yandan, en iyi İrlanda üniversiteleri, Trinity College Dublin (Dünyanın en meşhur kütüphanesine sahip olan) ve University College Dublin, QS Dünya Üniversite 2020 Sıralamalarında 108. ve 185. sıralarda yer almaktadır.

Tİki ülke için seçebileceğiniz üniversite sayıları oldukça farklıdır. İngiltere’de yaklaşık 130 üniversite bulunur ve İrlanda’da sadece 8 tane üniversite bulunur. Eğer İrlanda üniversitelerini tercih ederseniz, bu karşılaştırma yapmak için araştırmalarınızı daha kolay hale getirebilir.

Ancak sayılar aldatıcı olabilir. İngiltere’nin popülasyonu 66.65 milyon olduğunu ve İrlanda’nın yalnızca 4.9 milyon insan popülasyonu olduğunu hesaba katarsak üniversite sayısı oldukça mantıklıdır. Ayrıca, Birleşik Krallık İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı kapsadığını da hatırlamak gerekir.

Konaklama

En iyi üniversiteler en pahalı konaklamalarla gelir. Bu da eğer Trinity College Dublin’de eğitim almaya karar verirseniz yılda 8000€ ve University College Dublin’de okumaya karar verirseniz 11.000€ konaklama masrafınız olacağı anlamına gelir.

İngiltere gibi, İrlanda’da özel konaklamalar üniversitelerin önerdiği konaklamalardan genel olarak daha ucuz görünebilir. Education in Ireland websitesinin tavsiyelerine göre, aylık ortalama 427€ kira, buna ek olarak ortalama 28€ da elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetler için maliyetleriniz olacaktır.

İngiltere için de durum benzerdir, sadece elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetler ve faturalar da kiraya dahildir. 2019 National Student Money Survey’ine göre aylık, faturalar dahil olmak üzere ortalama 439£’a ihtiyacınız olacaktır.

Eğer İngiltere’de üniversite konaklamasında kalmayı tercih ederseniz Times Higher Education’a döre aylık kiranız 535£’a ya da eğer Londra’da eğitim alıyorsanız 640£’a kadar çıkabilir.

Dinlenme ve boş zaman

Londra, Dublin’den oldukça büyük olsa da iki şehir de boş zamanınızı geçirebilmeniz için harika fırsatlar sunuyor. Birçok konser, sergi, gece klübü, parklar ve publar bulunur.

Büyüklüğü ve kalabalık popülasyonu dikkate alındığında İngiltere daha bariz bir tercih gibi görünebilir. Ancak aynı zamanda “Emeral Island” olarak da bilinen İrlanda, eğer boş zamanınızı açık havada ya da kırsal bölgede geçirmek isterseniz sizlere birçok doğal güzellikler sunuyor.

Eğer ikisini de keşfetmek istiyorsanız, elbette vizeniz de buna izin veriyorsa, İrlanda ve İngiltere arasında gidip gelebileceğiniz birçok uçuş bulunur!

Hangisini tercih ederseniz edin, canınız sıkılmayacaktır -bu kesin.

Yazar:

Franka Zlatic

İngiltere’de bir Hırvat. Franka Nottingham Üniversitesi’nde Sosyoloji alanında eğitimi sürdüren bir doktora öğrencisidir.

Önerilen Makaleler

1-What-matters-in-uni-TEASER-min.jpg

Sıralamanın ötesinde: Üniversitede gerçekten önemli olan şeyler nedir?

Sıralamaların ne ile ilgili olduğunu ve neyi ölçtüğünü nasıl anlayabilirsiniz? Bütün yurt dışı eğitim tercihinizi bu ölçümlere göre yapacak kadar güveniyor musunuz?

İrlanda'da Eğitim Dönemleri Ne Zaman Başlar?

İrlanda'da mevcut olan alımlar hakkında her şeyi öğrenin

İngiltere'de yaklaşan alımlar nelerdir?

Birleşik Krallık'ta mevcut olan alımlar hakkında her şeyi öğrenin

İngiltere’de Master Eğitimi

İngiltere’de yüksek lisans eğitiminize başmanız için bilmeniz gereken her şeyi öğrenin!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?