Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Başarı için En İyi 7 Üniversite Başvuru İpuçları

Yurtdışında bir üniversiteye başvurma fikri geceleri uykularınızı kaçırıyorsa, bu güç durumda sadece siz olmadığınızdan emin olun. Başarılı bir üniversite başvurusu için yapmanız gereken tüm önemli şeyleri bulmanıza yardımcı olalım.

Üniversite kabul memurlarıyla ayrıntılı fikir alışverişlerin ardından, size başarılı bir üniversite başvurusu için yedi etkili ipucu sunuyoruz:

1.Üniversite başvurunuzdaki boşlukları doldurun

Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, başvurunuzun kendinizi tanıtmak için en büyük şansınız olmasıdır. Dolayısıyla başvuruda boşluk olmamalıdır. Başvuruyu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaya çalışın. Belirttiğiniz her şey için gerektiği kadar ayrıntı verin. Belli çalışma molaları veya iş molaları varsa, başvuru görevlileri öncelikle bu soruları inceleyeceğinden başvurunuz aracılığıyla gerekçelendirdiğinizden emin olun. Yalan söylemek veya bilgi saklamak gibi bir hata yapmayın, çünkü bu giriş şansınızı ciddi şekilde engelleyebilir.

2. Daha iyi notlar, daha iyi şanslar!

Uluslararası üniversitelere başvururken bir çok rekabete hazır olun. Daha iyi notlar, parıldayan bir GPA ve yüksek test puanları şansınızı otomatik olarak artırır. Ancak, kabul memurları genellikle farklı kriterleri arar ve not eşdeğerleri oluşturmak ve yeterlilik seviyenizi hesaplamak için çeşitli araçlar kullanır. Örneğin, Birleşik Krallık'taki National Office for Overseas Skills Recognition in the UK.(Yurtdışı Beceri Tanıma Ulusal Ofisine) danışırlar.

3. Yazabileceğiniz en iyi kişisel beyanı yazın

İyi yazılmış bir kişisel beyanınızın (bazen bir amaç beyanı olarak da bilinir) önemini fazla vurgulayamasak da, kişisel beyanınızı öne çıkarmak için kullandığınız birkaç ipucu vardır. Kabul görevlileri, bir adayın bir amaç beyanı veya kişisel beyanname oluştururken motivasyon göstermeye ve başarı ve becerileri sergilemeye odaklanması gerektiğini tavsiye eder. Ayrıca, başvuru sahiplerinin ilgilendikleri bölüm ve bu bölüm için onları uygun yapan şeyler hakkında mümkün olduğunca spesifik olmaları gerekmektedir. Kişisel beyanınızı zaten yazdıysanız, bu noktaların çoğunu veya tamamını eklediğinizden emin olun:

 • Seçilen dersi seçme nedeni
 • Seçilen alan adı için motivasyon kaynağı
 • Akademik kimlik bilgilerinin seçilen dersle ilgisi
 • Kabul edilmeyi hak eden özellikler
 • İş deneyimi, gönüllü çalışma, hobi veya sosyal etkinlik örnekleri yoluyla becerilerin kanıtı.
 • Alınan ek veya lisansı olmayan dersler
 • Sahip olduğunuz kayda değer kişisel veya profesyonel başarılar veya roller
 • Gelecekteki hedefleriniz ve istekleriniz ve bu bölümün bu hedeflere ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağı

4. İyi tavsiye mektupları yazın

İyi hazırlanmış ve saygılı tavsiye mektupları, kabul komitesini sizi seçmeye ikna edebilir. Akademik referanslar talep ederken, bununla başa çıkabilme, iyi performans gösterme ve ilgi alanına katkıda bulunma yeteneğinizi tanımladığından emin olun. Size daha önce ders veren bir profesör veya son lisans derecenizde birlikte çalışan bir saha uzmanı akademik performansınıza ve genel çalışma deneyiminize biraz ışık tutmak için en uygun kişi olacaktır. Ancak, 'doğru' öneri mektubunun oluşturulması, gerçeklerin doğru bir şekilde sunulmasını gerektirir. Mektuplar yeteneklerinize odaklanmalı ve belirtilen her beceri için kanıt sağlamalıdır. Danışmana başvurduğunuz programla ilgili tüm ayrıntıları söylediğinizden emin olun, çünkü bu onların odaklanarak doğru bir şekilde yazmalarına yardımcı olacaktır. İş deneyiminizi, kişilik özelliklerinizi veya aktarılabilir becerilerinizi sergilemek istiyorsanız kişisel bir referans da gönderebilirsiniz.

5. Gerektiğinde rehberlik isteyin

Üniversite başvurunuzda yardım almanın hiçbir zararı yoktur. Daha önce yurtdışı için başvuran ve kabul edilmiş birini tanıyorsanız, yardım isteyin. Ayrıca, doğrudan kurum için işe alım ekiplerine danışabilir veya uluslararası öğrenciler için kabul detaylarına web sitelerinde göz atabilirsiniz. Üniversiteden bilgi paketleri veya prospektüs talep edebilirsiniz.

6. Başvuru yanıt süresine dikkat edin

Üniversite başvurusunu online portalda doldurduktan ve gerekli tüm belgeleri yükledikten sonra, kabul departmanı size iki ila beş iş günü içinde yanıt verecektir. Yanıt süresi başvurduğunuz programa bağlıdır. Standart başvurular fazla zaman almasa da, fakültelerini değerlendirme sürecine dahil eden üniversiteler daha fazla zaman alabilir. İlk olarak, son derece deneyimli kabul memurları, bir bölüm için nitelikli olup olmadığınızı ve uygunluğunuzu kontrol etmek adına başvurunuzu inceleyecektir. Son listedeki başvurular daha sonra ilgili departmanlara iletilecektir. Bazı üniversiteler sizden tercih ettiğiniz programları seçmenizi ister, ancak değerlendirmeye göre size farklı bir bölüm sunabilirler.

1.Mülakat için hazır olun!

Kabul memurlarına göre, bazen müthiş başvurular mükemmel mülakatlarla sonuçlanmamaktadır, bu da öğrencilerin reddedilmesine yol açmaktadır. Akıllı bir başvuru sahibi olarak, uygun bir planlama ile bu mülakatın altından başarıyla kalkmalısınız. Genellikle, başvuru sahibinin araştırma veya uygulamalı ders için gerekli bilgiye sahip olup olmadığına karar vermek için mülakatlar yapılır. Bu, bir mülakatın, deneyimli ve bölüme tamamen hazır olduğunuzu kanıtlamanız gereken yerdir.

Mülakat sırasında bekleyebileceğiniz bazı yaygın sorular:

 • Geçmişte tamamladığınız araştırma projelerine ilişkin sorular
 • Amaç ve hedeflerinizle ilgili sorular
 • Derecenin tamamlanmasından sonra gelecek planlarınız hakkında sorular.

Daha fazla ipucuna mı ihtiyacınız var? IDP danışmanınızdan yardım ve destek isteyin!

 

Yolculuk hazırlıkları

Nihayet eğitim programınızı seçtiniz. Şimdi hayatınızı değiştirecek bir uluslararası eğitim deneyimi için hazırlık yapma zamanı.

Adım adım yurtdışı eğitim rehberi

Kendinize en uygun ülke ve bölümü seçmenize yardımcı olacağız ve ardından bunun gerçekleşmesi için gerekli tüm işlemleri yaparken de size yol göstermeye devam edeceğiz.

Course advice for students planning to study abroad

Each course is a unique mix of many different ingredients — from the subjects covered, to the campus location, to the career it leads to. Let’s help you find a course that suits your career goals

Course advice for students planning to study abroad

Each course is a unique mix of many different ingredients — from the subjects covered, to the campus location, to the career it leads to. Let’s help you find a course that suits your career goals

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?