Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Paranızdan en iyi şekilde yararlanın

Kanada’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

EduCanada, konaklama, yeme-içme ve zorunlu sağlık sigortasının giderlerini karşılayabilmeniz için yılda 7,000 ila 20,000 Kanada Doları (CAD) arasında bir bütçeye ihtiyaç duyacağınızı belirtmektedir. Buna ek olarak, öğrenim ücretinizi ve ilgili tüm öğrenci, idari, başvuru ve vize ücretlerini de hesaba katmanız gerekir. Arkadaşlarınızla sosyalleşmek, seyahat etmek veya etkinliklere katılmak gibi durumlar için ekstra para ayırmayı unutmayın.

Kanada’da geçirdiğiniz süre boyunca bütçenize yardımcı olması için kullanabileceğiniz bazı kullanışlı web siteleri mevcuttur. Bir seçenek, Kanada’da yaşayan ve güncel kaynaklardan elde edilen verileri kullanarak yaşam giderlerini hesaplayan Expatistan’dır. Ayrıca, yaşadığınız yere bağlı olarak maliyetlerin nasıl değişebileceğini görmek için EduCanada’nın web sitesinde yer alan Step 1-2-3 aracını da kullanabilirsiniz.

Banka işlemleri ve ödeme seçenekleriniz

Kanada’da genellikle dolar ve sent cinsinden ödeme yapar ve ödeme alırsınız. Her bir madeni paranın takma isimle anıldığını duyabilirsiniz. 5 sent için ‘nickel’, 10 sent için ‘dime’, 25 sent için ‘quarter’, 1$ için ‘loonie’ ve 2$ için ‘toonie’ kullanılır.

Kanada’daki bankaların çoğu, memnuniyetle size hesap açacaklardır. Bir banka hesabı açmak için genellikle şunlara ihtiyacınız olur:

 • Pasaportunuz
 • Kayıtlı olduğunuz okulu, koleji veya üniversiteyi onaylayan belge
 • Geldiğiniz ülkedeki ve Kanada’daki adresinizi kanıtlayan belge
 • Ülkenizdeki bankanızdan referans mektubu ve hesap hareketleri dökümü

Bazı bankalar, ücretsiz bankacılık işlemleri ve seyahat indirimleri gibi ekstra avantajlar sağlayan özel öğrenci hesapları sunmaktadır. Bankanızda bir öğrenci hesabı olup olmadığını ve bunun için uygun olup olmadığınızı bankanıza sorarak öğrenebilirsiniz.

Ne tür bir hesap seçerseniz seçin, uygulanabilecek ücretler gibi tüm önemli bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmak için sözleşmeyi okumanız gerekir.

Telefon hattı ve internet bağlantısı edinme

Kanada’ya vardıktan hemen sonra telefonunuzu ve interneti hızlı bir şekilde açtırmak isteyeceksiniz.

Telefon söz konusu olduğunda, üç ana seçeneğiniz vardır:

 • Sabit hat: Kampüs dışında yaşıyorsanız uygun olacak bir seçenektir. Sabit hattınızı internet erişimi ile birlikte bir paket halinde aldığınızda daha iyi bir fiyat teklifi elde edebilirsiniz veya sabit bir telefon hattı almayıp cep telefonunuzla iletişim kurmayı tercih edebilirsiniz.
 • Ön ödemeli mobil hat: Ne kadar harcadığınızı kontrol etmenizi sağlar ve istediğiniz zaman kullanmayı bırakabilirsiniz. Ön ödemeli SIM kartlar, Kanada’daki mağaza ve süpermarketlerin yanı sıra mobil servis sağlayıcılarında da yaygın olarak bulunur. Bu hatlar belirli miktarda çağrı, kısa mesaj ve veri içerir.
 • Sözleşmeli mobil hat: Cep telefonunuzu ne kadar kullandığınıza ve ne için kullandığınıza bağlı olarak, Kanada’ya ait bir mobil servis sağlayıcısıyla yapacağınız sözleşmeyle daha ucuza konuşabilirsiniz.
 • Uluslararası aramalar yapma

Uluslararası aramalar Kanada içi aramalardan çok daha pahalı olabilir. Daha uygun ücret tarifesi olan uluslararası bir arama kartı satın almak veya bunun yerine Skype veya FaceTime gibi çevrimiçi seçenekleri kullanmak isteyebilirsiniz. Çoğu marketten uluslararası arama kartı satın alabilirsiniz.

 • Yurt dışından bir Kanada numarasını aramak için, önce ülke kodunu - 1 - ardından alan kodunu, sonra da telefon numarasını girmeniz gerekir.
 • Kanada’dan başka bir ülkeyi aramak için, 011’i tuşlayın, ardından ilgili ülke kodunu ve alan kodunu (gerekirse) ve sonra da telefon numarasını girin.

İnternete Erişme

Kanada’da internet erişimi için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır, ancak ihtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun fiyatı ve indirme limitini sunan tarifeyi bulmak için piyasa araştırması yapmakta büyük fayda vardır.

Çoğu eğitim kurumu, öğrenci giriş numaranız ve şifrenizle erişebileceğiniz ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sağlar. İnternete kendi bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla erişemiyorsanız, çoğunlukla öğrenci kütüphanesinde, kampüs dışındaki bir halk kütüphanesinde veya İnternet kafede kullanabileceğiniz bir bilgisayar bulabilirsiniz.

Bazı yerler ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır, ama örneğin bazı internet kafeler saat başı ücret kesmektedir. Ayrıca, bağlandığınız ağın güvenliğini kontrol etmeyi unutmayın.

Önerilen Makaleler
Shops-restaurant-T1-370x242 (1).jpg

Mağazalar ve restoranlar

Kanada’da nerede alışveriş yapıp yemek yiyebileceğinize dair birçok seçeneğiniz vardır; ancak mekânların açılış saatleri,bulunduğunuz yere bağlı olarak tamamen farklılık gösterebilir. Hatta bazı eyalet ve bölgeler, dükkânların 7/24 açık olmasına bile izin vermektedir; bu da asla hazırlıksız yakalanmayacaksınız demektir!

Ulaşım

Kanada’nın büyük şehirlerinden birinde yaşıyorsanız, imkânlar dahilinde daha pahalı ve daha az elverişli olan özel seyahat seçeneklerine yönelip endişelenmek yerine, toplu taşıma araçlarını kullanmayı, bisiklete binmeyi veya yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Places-to-visit-in-Australia-canada-Teaser.jpg

Gezilecek yerler

Yeni yerleri keşfetmeyi seviyorsanız Kanada’ya bayılacaksınız. Kanada, tatillerinizi geçirmek için sayısız ilginç, güzel ve heyecan verici turistik destinasyona sahip bir ülkedir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?