text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

İrlanda’nın yüksek öğrenim sistemi

İrlanda eğitim sisteminin size göre olduğundan emin değil misiniz? Uluslararası öğrenci olarak birçok öğrenim seçeneklerine bir bakın.

Uzun ve bazen zorlu geçen İrlanda tarihinde eğitim her zaman ödüllendirilmiştir. Bugün, İrlanda’nın yüksek eğitim sistemi her yaştan uluslararası öğrenciye mükemmel bölümler sunuyor. Onda birden fazla öğrenci yurtdışından tam zamanlı okumak için geliyor. 

Birçok eğitim kurumu devletten finansman alıyor. Bu da, eğitim standardının oldukça yüksek olduğunu ve mezun olan uluslararası öğrencilerin dünya genelinde rekabet avantajı olacaktır. 

Yüksek öğretim çoğunlukla üniversiteler, teknoloji enstitüleri ve eğitim kolejleri tarafından sağlanır. Üçüncü seviye kurumlar özelleştirilmiş sağlık ya da hukuk gibi alanlarda eğitim verir. 

Seçtiğiniz kurum, ilgilendiğiniz okul alanı ve eğitim seviyesine göre değişebilir. 

İrlanda’daki yüksek öğretim kurumları nelerdir?

Üniversite

İrlanda’da dünya çapında ilk %3’lük kesimde yer alan yeni üniversitesi bulunur. Oldukça geniş ve çeşitli çalışma alanları lisans ve yüksek lisans programları arasında sunar. İrlanda üniversitelerinin uluslararası ofisleri, uluslararacı öğrencilere akademik hayata ve kampüsteki sosyal aktivitelere uyum sağlayabileceği şekilde yardım eder. 

Teknoloji Enstitüsü

İrlanda’nın işletme, bilim, mühendislik, dil bilimleri ve müzik alanında eğitim veren 14 Teknoloji Enstitüsü bulundmaktadır. Eğitim seçenekleri, her bir enstitü için değişen sertifika, diploma ve lisans düzeyinde bulunmaktadır.

Eğitim Kolejleri

Eğitim Kolejleri, okul öğretmeni olmak isteyen öğrenciler için özelleştirilmiş çalışmalar sağlar. Bu ünvanı ya üç yıllık Eğitim Lisans eğitimi alarak kazanılır ya da 18 aylık yüksek lisans diploma ile kazanabilirsiniz. İlk öğretim sonrası seviyesine öğretmen olabilmek için  genellikle öğrenciler öncelikle birincil diploma daha sonra yüksek lisans diploması alırlar.

Özel Kolejler

Özel kolejler, meslek eğitimi, tıp, hukuk, işletme çalışmaları ve tarım alanlarında özelleştirilmiş eğitimler sunar. Öğrenciler mesleksel, sertifikalı ya da lisans düzeyinde nitelikler kazanmış olurlar.

İrlanda üniversiteleri uluslararası öğrencileri İngilizce foundation programlarına katılmalarını ve dil yeteneklerini geliştirmelerini teşvik ederler. IELTS için minimum gereklilik, genellikle 5 skorudur.

Hangi seviyelerde eğitim alabilirim?

Lisans

Genel öğrenim alanlarında lisans düzeyinde 3 ya da 4 yıl tam gün süren bir eğitim alabilirsiniz. Mimarlık, veterinerlik bilimi ve dişçilik için lisans yaklaşık 5 yıl sürer. Eğitim almak istediğiniz alana göre değişmek üzere lisans diplomanızı genel diploma, onur derecesi ya da BA (özel derece) şeklide alabilirsiniz.

Yüksek Lisans

Bazı öğrenciler yüksek lisans yeterliliklerini kazanırlar ve bunlar yüksek lisans diploması, master diploması ya da doktora olabilir.

Bölümler öğretme odaklı ya da araştırma odaklı olabilir. Bu türdeki eğitimler, eğitim almak istediğiniz alana lisans seviyesindeki bir eğitimden daha odaklanmış ve uzman yaklaşımına sahiptir. 

  • Yüksek lisans diplomaları çoğunlukla meslek odaklıdır ve direkt olarak özel bir mesleğe bağlıdır.
  • Master diplomaları genellikle bir ya da iki yıl uzunluğundadır ve çoğunlukla ödev ve tezlerin yapılmasını gerektirir.
  • Doktora çalışmaları tamamlanması için genellikle 3 yıl sürer.

Üçüncü seviye diploma nedir?

Üçüncü seviye diploma kolej ya da üniversitede edinilir ve bir diğer adıyla lisans diplomasıdır.

İrlanda’nın eğitim methodları

Nasıl değerlendirileceğim?

Bu hangi alanda eğitim almak isteyeceğinize göre değişebilir ama genellikle sürekli değerlendirilen küçük görevlerden ziyade daha uzun olan daha az görevleri tamamlayacaksınız. İrlanda üniversitelerindeki öğrenciler geleneksel olarak bölümlerindeki ilerlemelerini görebilmek için sınava girerlerdi fakat İrlanda’da bugünlerde birçok modüller ve bölümlerin sınavları yoktur ve çoğunlukla ödevlerle değerlendirilir.

Sınavlara nasıl hazırlanırım?

Sınavlar genellikle sömestrın sonunda gerçekleşir. Bunlar ‘oturum’ ya da ‘finaller’ olarak söylenir. Finallere yıl boyunca okuyarak ve ödevler yapılarak hazırlanılır. Ayrıca sınava haftalar önce hazırlandığınız konuları gözden geçirmeye ihtiyacınız olacaktır. Bazı sorulara yanıt verme pratiği yapmak için ders aldığınız öğretmenden ya da okulun kütüphanesinden bir önceki sınavların kopyalarını istemek de iyi bir fikirdir.

Sınavlar, özellikle uluslararası öğrenciler için zorlayıcı olabilir. Eğer fazla stresli hissederseniz, genellikle kampüsteki ücretsiz öğrenci rehberlik servisine erişebilirsiniz.

İntihal (eser hırsızlığı) nedir?

Ödevleri yazarken kullandığınız kaynakların bölümünüz tarafından nasıl referans edilmesi gerektiğini öğrenmek oldukça önemlidir. Referans edilmesi demek, ödevinizde kullandığınız fikirlerin kaynağına, cümlelerine ve ifadelerine kredi verilmesi anlamına gelir. Eğer bu yapılmazsa buna intihal, eser hırsızlığı olarak kabul edilir ve bu ciddi bir suç olarak değerlendirilir. 

Eğer ödevinizde bir yazardan kelime-kelime bir cümleyi kullandıysanız, cümleyi tırnak içerisinde alıntılamalı ve yazarı referans olarak vermelisiniz. Aynı kural, bir yazarın fikrini kendi sözlerinizle de olsa yenisini türettiğinizde de geçerlidir. 

Eğer bu konuda emin olamazsanız, rehberlik için öğretmeninize sorabilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin