Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İrlanda Eğitim Sistemi

İrlanda eğitim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenin! 

Akademik mükemmellik, uluslararası alanda tanınan nitelikler, renkli kampüs yaşamı, artan araştırmalar ve muazzam istihdam fırsatları ile İrlanda'da eğitim size her şeyi sunacaktır.

İrlanda'daki eğitim düzeyleri 

İrlanda eğitim sistemi Birleşik Krallık ile oldukça benzerdir. İrlanda'da eğitim esas olarak dört düzeyde kategorize edilmiştir. 

  • Okul öncesi dahil ilköğretim 
  • İlköğretim sonrası 
  • İleri eğitim ve öğretim 
  • Yüksek öğretim

National Framework of Qualifications (NFQ)

NFQ, İrlanda eğitim yeterlilik standartlarını belirler. Öğrenme standartlarını ve yeterliliklerin kazanımlarını ölçer, karşılaştırır ve ayrıca kurumlar arasında geçişi kolaylaştırır, yani öğrencilerin öğrenci vizesi gereklilikleri yerine getirildiği sürece bir bölümden diğerine geçmelerine olanak tanır. NFQ kapsamındaki kalifikasyonlar Avrupa Yeterlilik Çerçevesi (European Qualification Framework)  ile aynı olduğundan, eğitiminiz global olarak tanınır ve kabul edilir. 

Hem İrlanda üniversiteleri, Teknoloji Enstitüleri hem de HECA özel kolejlerinin NFQ'da üçüncü seviye nitelikler sağladığını unutmayın.

Ücret 

İrlanda, dünya standartlarında bir eğitimin, yaşam kalitesinin ve kültürün renkli birleşiminin tadını çıkarmak için harika bir yerdir. İrlanda'daki eğitim ücreti makul olmakla birlikte, giderlerinizi iyi yönetmek için plan yapmak en iyisidir. Uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri, programın türüne ve süresine göre değişir. İrlanda'daki her üniversite, programa ve eğitim seviyesine bağlı olarak kendi öğrenim ücretlerini belirler. Ortalama ücretler yıllık 10.000 € ile 25.000 € arasındadır.

Öğretme ve öğrenme stili 

İrlanda'daki üniversiteler ve kolejler, konuyu / tartışma kavramını anlarken sınıf arkadaşlarınızla ve eğitmeninizle etkileşime gireceğiniz etkileşimli ve yenilikçi bir öğrenme yaklaşımı sağlar. İrlanda sistemi, hem sınıfta hem de sınıf dışında uluslararası öğrencileri destekler. 

Ödevler üzerinde çalışmayı, çok sayıda akademik okuma yapmayı ve dersleriniz sırasında not almayı içeren pek çok bağımsız öğrenme yapmanız beklenecektir. Derslere ek olarak, öğrencilerin kavramları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için eğitimler de yapılır. Sınıf mevcudu az ve eğitim dili İngilizcedir. Uluslararası bir öğrenci olarak, İrlanda aksanına alışmak için biraz zaman ayırabilirsiniz, ancak bunu yaptıktan sonra, neden dünyanın en büyüleyici aksanı olarak adlandırıldığını bileceksiniz.

Yüksek (veya üçüncü seviye) eğitim 

Yüksek öğrenim, çoğu İrlanda hükümeti tarafından finanse edilen üniversiteler, kolejler ve teknoloji enstitülerinden oluşur. İrlanda'da toplam 7 üniversite, 7 eğitim fakültesi, 15 özel yükseköğretim kurumu ve 14 Teknoloji Enstitüsü (IoT) bulunmaktadır. İrlanda'da işletme çalışmaları, sanat ve tasarım, hukuk, tıp vb. Alanlarında uzmanlaşmış eğitim sunan birkaç üçüncü seviye özel kurum daha bulunmaktadır. 

Yüksek öğrenim derece ve derecesiz programları içerebilir.

Derecesiz programlar

SeviyeAçıklama
Level 6

Yüksek sertifika (çoğunlukla IoT'ler tarafından verilir.)

Süre: 2 Yıl

Level 7

Yüksek diploma

Süre: 1 yıl

Level 8

Mezuniyet diploması

Süre: 1 yıl

Level 9

Lisansüstü diploma

Süre: 1 - 2 yıl

Derece Programları

 

SeviyeAçıklama
Level 7

Lisans derecesi

Süre: 3 yıl (tıp, diş hekimliği, veterinerlik bilimi ve mimarlık programları 5 - 6 yıl olabilir)

Level 8

Lisans Onur derecesi

Süre: 3 - 4 yıl

Level 9

Master derecesi

Süre: 16 - 24 aya kadar uzayabilecek belirli dersler hariç çoğunlukla 1 yıl

Level 10

Doktora derecesi

Süre: 3 yıl araştırma ve tez

Pathway programları 

Uluslararası öğrenciler için yüksek öğrenim için çoğunlukla işletme, sosyal bilimler, mühendislik veya saf / uygulamalı bilimlerde vakıf çalışmaları da dahil olmak üzere birçok pathway programı vardır. İrlanda üniversiteleri, öğrencilerin başarılı olmak için ihtiyaç duydukları ekstra desteği ve yardımı almasına yardımcı olan özel patway program sağlayıcılarına sahiptir. Yüksek lisans hedefleyen uluslararası öğrenciler, doğrudan giriş koşullarını yerine getiremezlerse master öncesi pathway programlarına da başvurabilirler. 

Akademik yıl 

Yükseköğretim genellikle iki yarıyıldan oluşur.

İlk sömestrEylül'de başlayıp Aralık ayına kadar devam eder
1 ay Noel tatiliAralık / Ocak
İkinci sömestrOcak ayı ortasından başlayıp Mayıs'a kadar devam eder
Yaz tatiliMayıs ayından Eylül başına kadar

İrlanda'da eğitim methotları

Nasıl değerlendirileceğim?

Bu hangi alanda eğitim almak isteyeceğinize göre değişebilir ama genellikle sürekli değerlendirilen küçük görevlerden ziyade daha uzun olan daha az görevleri tamamlayacaksınız. İrlanda üniversitelerindeki öğrenciler geleneksel olarak bölümlerindeki ilerlemelerini görebilmek için sınava girerlerdi fakat İrlanda’da bugünlerde birçok modüller ve bölümlerin sınavları yoktur ve çoğunlukla ödevlerle değerlendirilir.

Sınavlara nasıl hazırlanırım?

Sınavlar genellikle sömestrın sonunda gerçekleşir. Bunlar ‘oturum’ ya da ‘finaller’ olarak söylenir. Finallere yıl boyunca okuyarak ve ödevler yapılarak hazırlanılır. Ayrıca sınava haftalar önce hazırlandığınız konuları gözden geçirmeye ihtiyacınız olacaktır. Bazı sorulara yanıt verme pratiği yapmak için ders aldığınız öğretmenden ya da okulun kütüphanesinden bir önceki sınavların kopyalarını istemek de iyi bir fikirdir.

Sınavlar, özellikle uluslararası öğrenciler için zorlayıcı olabilir. Eğer fazla stresli hissederseniz, genellikle kampüsteki ücretsiz öğrenci rehberlik servisine erişebilirsiniz.

İntihal (eser hırsızlığı) nedir?

Ödevleri yazarken kullandığınız kaynakların bölümünüz tarafından nasıl referans edilmesi gerektiğini öğrenmek oldukça önemlidir. Referans edilmesi demek, ödevinizde kullandığınız fikirlerin kaynağına, cümlelerine ve ifadelerine kredi verilmesi anlamına gelir. Eğer bu yapılmazsa buna intihal, eser hırsızlığı olarak kabul edilir ve bu ciddi bir suç olarak değerlendirilir. 

Eğer ödevinizde bir yazardan kelime-kelime bir cümleyi kullandıysanız, cümleyi tırnak içerisinde alıntılamalı ve yazarı referans olarak vermelisiniz. Aynı kural, bir yazarın fikrini kendi sözlerinizle de olsa yenisini türettiğinizde de geçerlidir. 

Başlamaya hazır mısın? Kanada'daki eğitim seçeneklerinizi görüşmek için ÜCRETSİZ randevu alın.

Önerilen Makaleler

İrlanda'da eğitim

İrlanda dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir ve burada eğitim almak için birçok sebebiniz var. Okullar ve üniversiteler küresel olarak birbiriyle bağlantılıdır ve İrlanda eğitim kurumları mezunları bütün dünyada birçok kariyer alanında olanaklara erişebilir.

İrlanda için öğrenci vizesi

Uçağa binmeden önce bazı önemli belgelere ihtiyacınız olacak. Eğer Avrupa birliği üyesi olmayan bir ülkedenseniz, İrlanda için büyük ihtimalle bir öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Endişelenmeyin, sizlere sıkıcı kağıt işleri için yardımcı olmak için buradayız!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?