Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Eğitim Sistemi

Yeni Zelanda’daki eğitim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şey

Yeni Zelanda’daki eğitim sistemi dünyanın en iyilerinden biridir; edebiyat, matematik ve fen bilimleri alanında mükemmel standartlara sahiptir ve dünya üniversite sıralamalarında iyi bir konumu vardır.

Yeni Zelanda’da eğitim geniş istihdam pazarı ve öğretim elemanları, araştırmacılar ve gezgin öğrencilerin mobil ağlarının etkisiyle giderek artan bir hızla uluslararası hale gelmeye başlamıştır.

Nasıl çalışır?

Yeni Zelanda eğitim sistemi 3 kademeden oluşur: okul öncesi, okul ve üniversite. Öğrenciler sistemde, pek çok program sunan kurumların desteklediği bir dizi esnek pathway (hazırlık) aracılığıyla eğitimlerine devam ederler. Üniversite eğitimin en yüksek düzeyidir ve öğrencilerin alanlarında yararlı ve anlamlı nitelik edinmelerini garantilemek için tüm kademelerde kalite yönetimi yapılmaktadır.

Öğrenciler üniversitede lisans ya da lisansüstü programlara (sertifika, doktora diploması, yüksek lisans ve doktora programları) katılabilirler. Mesleki programlar pratik beceriler ve endüstriyel eğitim odaklıdır. Mesleki eğitim programları devletin finanse ettiği de bulunduğu devlet kurumları veya diğer özel kurumlar tarafından verilmektedir. Pek çok kolej, öğrencilerine üniversite programlarına yönelik kredi vermektedir.

Nitelikler çerçevesi

Yeni Zelanda Nitelikler Çerçevesi (The New Zealand Qualifications Framework (NZQF)) eğitim sisteminin özünü oluşturur. Kalitenin dünya çapında tanınmasını ve itibarını garantilemek adına tüm nitelikler bu çerçevede listelenmiştir.

Ücretler ve burslar

Yeni Zelanda dünya ölçeğinde eğitim ve yüksek yaşam kalitesinin keyfini çıkarabileceğiniz ideal bir yerdir ancak yurtdışı eğitiminizi planlarken düşünmeniz gereken masraflar da olacaktır.

Uluslararası öğrencilerin eğitim ücretleri seçecekleri programın türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Yeni Zelanda’daki her üniversite, alana ve eğitim düzeyine göre kendi ücretlerini kendi belirler. Lisans derecesi için yıllık ortalama ücretler 22.000-30.000 Yeni Zelanda doları iken lisansüstü dereceleri için yıllık ortalama 25.000-35.000 Yeni Zelanda dolarıdır.

Burslar

Burslar, eğitim ücretini ödemek ve geçim masraflarınızı karşılamanıza yardım edebilecek harika bir yoldur. Burs kazanmak, iş aramak için zaman harcamak yerine çalışmalarınıza odaklamanızı sağlar. Uluslararası öğrenciler için geçerli olan bir dizi burs çeşitleri bulunmaktadır. Seçtiğiniz üniversitenin internet sitelerindeki burs başlıklarını kontrol ederek en güncel bilgileri almak bu konuda faydalı olur. 

Öğretme ve öğrenme tarzı

Yeni Zelanda uluslararası öğrenciler için çok destekleyici bir ortam sunar. Sınıf başına düşen öğrenci sayısı batı ülkelerindekinden bile daha azdır ve bu da her öğrenci ile çok daha yakından ve kişisel olarak ilgilenilmesi anlamına gelir. Öğretme yöntemleri sürekli gelişmektedir, eğitiminiz sırasında çok çeşitli teknikler ve ortamlar deneyimleyebilirsiniz. Yeni Zelanda hükümeti dünyada ilk olan bir uygulamaya geçerek uluslararası öğrencilere sınıf içinde ve dışında verilecek desteğin standartlarını oluşturan bir davranış kodunu hayata geçirmiş ve böylelikle bu öğrencilere verilen desteğin okulla sınırlı kalmamasını sağlamıştır.

Yeni Zelanda’da mesleki eğitimden (VET) İngilizce dil kurslarına, yüksek öğrenimden (üniversiteler dahil) lisans ve lisansüstü programlara kadar her düzeyde eğitim alabilirsiniz. Yüksek öğrenimin kapsamında hem üniversiteler hem de mesleki eğitim(VET) vardır.

Yüksek öğrenim

Yeni Zelanda’da yüksek öğrenim programları öğrenciler tarafından ileri bir derece almak ve eğitimlerini Yeni Zelanda’da sürdürmek amacıyla da alınabilir. Lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri ile sonuçlanan 3 tür yüksek öğrenim vardır. Üniversitelerde öğretim genelde büyük grup dersleri ve küçük grup çalışmaları şeklinde verilmektedir.

VET

Mesleki eğitim (VET) yeterliliği iş gücüne katılmak veya üniversiteye gitmek için bir pathway imkanı yaratabilir. Bilgi teknolojileri, ticari hizmetler, sanat ve medya, turizm ve otel işletmeciliği, çocuk bakımı, ulaşım ve lojistik, inşaat, madencilik, imalat ve kırsal sanayi gibi pek çok alanda sayısız mesleki eğitim programları bulunmaktadır.

Pathway programları

Uluslararası öğrencilerin yüksek öğrenime geçişi için aralarında foundation ve İngilizce hazırlık programlarının da bulunduğu pek çok pathway programı bulunmaktadır. Bu programlar, öğrencilerin başarılı olmaları için gereken ekstra destek ve yardımı sağlar.

Akademik yıl

Yeni Zelanda orta öğrenim sistemi her yıl Ocak sonunda veya Şubat başında başlarken mesleki eğitim okulları ve üniversiteler Şubat sonu/Mart başı ders başı yaparlar. Ortaokulların çoğu 3 ya da 4 dönem, mesleki eğitim okulları ve üniversiteler 2 dönemdir. Sınavlar her dönemin (Haziran ve Kasım) sonunda yapılır. Dönem aralarında 2-4 haftalık tatiller vardır. Yaz tatili Kasım/Aralıktan Şubat’a kadar sürer. Yaz programlarından birini tercih ederek yıl içinde 3. dönem okuma hakkı elde edebilirsiniz.

İngilizce öğrenmek

Yeni Zelanda’da eğitim almayı planlarken en önemli unsurlardan biri de İngilizce öğrenmek olacaktır. Eğer İngilizce yeterliliğiniz sınırlıysa alanınızda eğitim almaya başlamadan evvel bir dil okuluna yazılmanız gerekebilir.

Pek çok kuruluşun ya da eğitim kurumunun organize ettiği tam zamanlı ya da yarı zamanlı kurslar mevcuttur. Özel İngilizce kursları tüm yaş grupları için geniş çeşitlilikte kurslar düzenler ve bunlara iş İngilizcesi ve macera odaklı olanlar da dahildir. Bazı üniversiteler tam zamanlı bir kurs  olan Certificate of Attainment in English Language vermektedirler. Gittiğinizde İngilizce düzeyiniz değerlendirilerek uygun seviyeye yerleştirilirsiniz.

Mezuniyet sonrası

Yeni Zelanda hükümeti yeni mezunlara ülkede yaşama ve çalışmaları için pathway’ler sunmaktadır. Eğitim alanınıza göre, Yeni Zelanda’da başlangıç olarak 4 yıla kadar yaşama ve çalışma olanağı elde edebilirsiniz.

Mezunlar için pathway 2 adımdan oluşmaktadır: Eğitim sonrası çalışma vizesi, eğitim alanınızla ilgili bir iş bulmanız için 12 aya kadar verilir. İşveren destekli çalışma vizesi ise, belirli bir işverenle belirli bir işte çalışarak iş deneyimi edinmeniz için Yeni Zelanda’da 2 ya da 3 yıla kadar kalmanızı sağlar.

Lisansüstü eğitim

Lisans derecenizi aldıysanız Yeni Zelanda’da yüksek lisans araştırmalarına başlamanın sizin için bir sonraki adım olacağına nasıl karar verebilirsiniz? Bu çok büyük bir adımdır; daha fazla zaman feda edeceğiniz ve kariyerinize başlamayı bir süre daha erteleyeceğiniz anlamına gelir ama öte yandan da uzun vadede sizin için çok değerli bir yatırım olabilir.

Recommended Articles

Öğrenci vizesi koşulları

İhtiyacınız olan vize türü, hangi eğitimi almak istediğinize ve Yeni Zelanda’da ne kadar kalacağınıza...

Sigorta

Sağlığınızı, evinizi ve sahip olduklarınızı korumak için sigorta teminatından...

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?