Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Carleton University

Canada
Genel Bakış

Genel Bakış

Carleton University, öğrencilerin başka hiçbir yerde bulamayacakları fırsatlar sunan bir G7 başkenti olan Ottawa'da bulunmaktadır. Ottawa, dünyanın dört bir yanından 130'un üzerinde büyükelçilik ve yüksek komisyonun yanı sıra çok sayıda ulusal kuruluşa ve müzeye ev sahipliği yapar. Kanada'nın başlıca tıp, klinik ve yaşam bilimleri araştırma merkezlerinin yanı sıra, 1.900'ün üzerinde şirketten oluşan bir teknoloji sektörü de Ottawa bölgesinde yer alır.

Ottawa, birçok mahalle parkı ve sakin yeşil alanları, şehrin içinden geçen su yolları ve tarihi ve mimari simge yapıları ile dünyanın en güzel başkentlerinden biridir.

Şehir merkezine sadece birkaç dakika uzaklıkta ve nehir kenarında güzel bir kampüsü bulunan Carleton, uygulamalı araştırmaya, topluluk katılımına, iş deneyimine ve sürükleyici öğrenmeye önem vermektedir. Sınıfta öğretilenleri tamamlamaya yönelik ücretli "gerçek dünya" deneyimine sahip olmak, lisans derecesini tamamladıktan sonra fırsat kapıları açmaktadır.

Carleton, misafirperver ve kapsayıcı kampüsüne uluslararası öğrencileri çekme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Bugün üniversite, 150 ülkeden gelen yaklaşık 4,500 uluslararası öğrencisi ile çeşitli ve destekleyici bir akademik topluluk oluşturmaktadır. 30.000'in üzerinde öğrenci Carleton'ın küçük mevcutlu ve etkileşimli sınıflarından, modern araştırmaları, laboratuvarları ve spor tesislerinden yararlanmaktadır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Covid-19 Güncellemesi: Kesintinin fırsata çevrilmesi

Carleton University'nin stratejik planı, yükseköğrenim ve yeniliğin, topluluk ve işbirliğinin gücünü ve sürdürülebilirliğin ve sağlıklı yaşamın önemini vurgulamaktadır. Carleton, Kanada'nın en sürdürülebilir ikinci üniversitesi ve dünyanın en sürdürülebilir 33. üniversitesi seçilmiştir.

Bu öncelik alanları, Covid-19 pandemisi sırasında özellikle önem kazanmıştır. Yerel kar amacı gütmeyen kuruluşları ve mezunları desteklemek için örgütlenen öğrenciler, yerel işletmelere yardım etmek, bağış toplamak, acil servis çalışanları için KKD tasarlamak, yaşlıları desteklemek ve çok daha fazlası için platformlarını ve etkilerini kullanmıştır.

Profesörler, e-sağlık, teknoloji, yapay zeka ve otonom sistemler, epidemiyoloji, test ve takip çalışmaları, akıl sağlığı, sağlık ve sosyal uyum dahil olmak üzere pandeminin çeşitli yönlerini ele alan araştırmalara başlamıştır.

Carleton, üniversite topluluğu ırkçılık hakkında geniş çaplı bir sosyal iletişime katılırken dinlemeye ve öğrenmeye de kendini adamıştır. Kampüste insan hakları, eşitlik, çeşitlilik, kapsayıcılık ve ırkçılık karşıtlığı sağlamak için halihazırda devam etmekte olan girişimleri kurmak ve sürdürmek hedeflenmektedir.

Mevcut küresel zorluklar, Carleton'ın üniversitenin öğrencilerle nasıl ilişki kurduğunu incelemesine ve geliştirmesine de yol açmıştır. Carleton, üniversiteye geçişlerine yardımcı olacak sanal destek arayan, sanal kampüs turu yapmak veya online üniversite deneyimini test etmek isteyen öğrencilerin taleplerini karşılayabilmektedir.

Öğrenciler, COVID'in etkisinin kabul işlemlerine ne şekilde yansıyacağı ile ilgili olarak ve eğitim sürecindeki değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Üniversite, kabul süreci okul kapanışlarından veya sınavlardaki gecikmelerden etkilenen öğrencileri vaka bazında incelemeye devam etmektedir. Uluslararası öğrenciler, uluslararası kabul görevlileriyle bire bir randevular gibi birçok kanal aracılığıyla ek destek alabilirler.

Show more +Show less -
Neden Carleton'ı Seçmelisiniz?

Neden Carleton'ı Seçmelisiniz?

Carleton, kamu yararına katkıda bulunmaya çalışırken eğitim yoluyla fayda sağlamayı taahhüt etmektedir. Bu kurucu değerler, üniversitenin araştırma, toplum ortaklıkları ve öğretim mükemmelliğine odaklanmasının merkezinde yer almaktadır.

 • Kanada'nın başlıca tıp, klinik ve yaşam bilimleri araştırma merkezlerinin yanı sıra 1.900'ün üzerinde şirket ile büyüyen bir teknoloji sektörü de Ottawa bölgesinde yer almaktadır. Carleton'ın bağlantıları, öğrenciler için birçok değerli fırsat yaratılmasını sağlamıştır.
 • Programların çoğu, öğrencilerin akademik programlarıyla ilgili tam zamanlı, ücretli iş sahibi olmalarına olanak tanıyan hem çalış-hem oku fırsatlarına ("co-op" olarak bilinir) sahiptir.
 • Nitelikli adaylara, dört yıl boyunca 4,000 CAD ile 16,000 CAD arasında değişen giriş bursları ve Carleton'ın kampüs içi öğrenci yurtlarından birinde yerleşim olanağı otomatik olarak sunulmaktadır.
 • Carleton birbirine sıkı sıkıya bağlı, destekleyici ve çeşitli bir topluluktur. Buna akademik destek, iş ve kariyer yardımı, sağlık ve danışmanlık, öğrenci hayatı, atletizm ve öğrenciler tarafından yönetilen 300'ün üzerinde kulüp ve dernek dahildir. 140'tan fazla ülkeden gelen öğrenciler, hem kampüs içinde hem de kampüs dışındaki topluluk oluşturma faaliyetlerine katılmak için birçok fırsata sahiptir.
 • Kampüs, Rideau Nehri, Rideau Kanalı ve Dow Gölü arasında yer alan yeşil bir vahadır. Bağımsız bir kampüs yapısı ve topluluğa odaklanma, hem değerli iletişim becerileri hem de kalıcı arkadaşlıklar sağlayabilen öğrenci etkileşimini teşvik etmektedir.

Carleton, sınıfta öğrencileri düşünmeye zorlamakta ve onlara başarılı olmak için ihtiyaç duydukları becerileri öğretmektedir. Sınıfın dışında, öğrencileri bilgi ve becerilerini gerçek dünyadaki durumlara uygulamaya hazırlamaktadır.

Show more +Show less -
Programlar

Programlar

Aşağıdakiler dahil 22 adet lisans programı bulunmaktadır:

Ticaret (İşletme) veya Uluslararası İşletme

Ticaret Lisans programı, sekiz uzmanlık alanı ile tam bir işletme eğitimi ve co-op (ücretli bir staj fırsatı), yurt dışında eğitim ve/veya başka bir konu alanında yardımcı branş seçenekleri sunar. Uluslararası İşletme Lisansı da, işletme ve dil eğitimlerini kapsayan ve kültürler arası becerileri geliştiren benzersiz bir derecedir.

İletişim ve Medya Çalışmaları, Gazetecilik veya Medya Üretimi ve Tasarımı

Carleton, sürekli değişen medya manzarasını anlamaya odaklanan programlar sunmaktadır. Bu programlar, öğrencileri gazetecilerin ve iletişim profesyonellerinin karşılaştığı heyecan verici zorluklara hazırlamaktadır.

Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayarlar ve bilgisayar sistemleri işletme, iletişim, bilim, eğlence ve tıp alanlarında merkezi bir rol oynamaktadır. Sürekli değişmekte olan bu disiplin, bilgisayar uygulamaları ve sistemlerinin teorisi, tasarımı ve uygulanmasını inceler.

Mühendislik

Carleton, özenli programları ve son derece destekleyici bir öğrenme ortamını pratik, uygulamalı deneyim ile birleştirerek öğrencileri mühendislik kariyerlerine hazırlar. Sunulan 13 müfredat, çok çeşitli mühendislik uzmanlıklarını kapsamaktadır.

Fen ve Sağlık Bilimleri

Laboratuvarların, eğitimlerin, saha dersleri ve seminerlerin küçük mevcutlu sınıflarda yürütülmesi sayesinde profesörlerle kişisel etkileşim sağlanmaktadır. Deneysel çalışmaya erkenden verilen önem, Carleton'da bilimin önemli bir bileşenidir. Carleton'ın Sağlık Bilimleri Lisansı (BHSc), geniş kapsamlı ve kariyer odaklı bir programdır.

Hazır İş Deneyimi

Carleton'ın lisans programlarının çoğu, öğrencilere akademik programlarıyla ilgili tam zamanlı, ücretli iş bulma fırsatı sağlayan işbirliğine dayalı bir eğitim seçeneği ("co-op" olarak bilinir) içermektedir. Eğitim dönemleri, istihdam durumlarında ücretli çalışma süreleri ile değişimli olarak ayarlanmaktadır.

Öğrenciler, lisansüstü düzeyinde 100'den fazla program, pathway programı ve uzmanlık arasından tercih yapma olanağına sahiptir.

Show more +Show less -
Öğrenci Desteği

Öğrenci Desteği

Carleton University'de, öğrencilerin katılım sağlamaları ve üniversite deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için yüzlerce yol mevcuttur. Tüm ilgi alanlarını ve ihtiyaçları destekleyecek zengin bir hizmet yelpazesi bulunur.

Uluslararası Öğrenciler İçin Destek

Carleton, uluslararası ve değişim öğrencilerinin Kanada'daki üniversite deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olan özel hizmetler ve programlar sunmaktadır. Buna, göçmenlik, öğrenci vizeleri, sağlık sigortası, Kanada'da çalışma, bütçeleme ve vatan özlemi konularında tavsiyeler dahildir.

Akademik Destek

Carleton University, öğrencilerin hem sınıf içinde hem de sınıf dışında öğrenmeyi geliştirmelerini desteklemek için tasarlanmış çeşitli hizmetler sunmaktadır. Öğrenciler, akran liderliğindeki çalışma oturumlarının yanı sıra akademik yazma, zaman yönetimi, not alma ve sınava hazırlık üzerine atölyelerden de faydalanabilmektedir.

Hem Çalış-Hem Oku Fırsatları ve Desteği

Co-op ekibi, öğrencileri iş aramalarında desteklemekte, işe alma sürecinde yardımcı olmakta ve potansiyel işverenlerle bağlantılar geliştirmektedir. Co-op'a ek olarak, birçok program aynı zamanda uzun süreli stajlar, saha pozisyonları, saha dersleri, çıraklık ve araştırma pozisyonları gibi işe entegre öğrenme fırsatlarını da içerir.

Kariyer Hizmetleri

Kariyer koçları, danışmanlar ve rehberler, öğrencilerin yeteneklerini, ilgi alanlarını ve becerilerini keşfetmelerine ve derecelerine uygun bir kariyer planlamalarına yardımcı olur. Ayrıca özgeçmiş ve ön yazı incelemelerine ve iş arama stratejilerine destek olur.

Sağlık

Öğrenciler, kampüsteki sağlık ve sağlıklı yaşam merkezi tarafından sağlanan tıp hizmetlerinden, danışmanlık ve sağlık gelişim programlarından faydalanır. Yurtta yaşayan öğrenciler, stresle başa çıkma, vatan özlemi, öz güven gibi konularda destek alabilecekleri ve yurt kompleksleri içinde bulunan gizli danışmanlık hizmetinden de kısa vadeli olarak yararlanabilmektedir.

Fitness ve Spor

Öğrenciler 120'nin üzerinde fitness dersinden birine kaydolabilir veya Carleton'ın yüzme havuzu, squash kortları, fitness merkezi ve koşu parkurlu kapalı spor sahası gibi kapsamlı tesislerinden yararlanabilirler.

Show more +Show less -
Burslar

Burslar

Carleton University çok sayıda burs programı sunmaktadır. 2019 yılında lisans öğrencilerine toplam 24 milyon CAD'nın üzerinde olmak üzere 12.000'den fazla burs verilmiştir.

Giriş Bursları

Liseden sonra doğrudan başvuran ve Carleton'a ortalama yüzde 90 veya üzeri bir giriş ortalaması ile kabul edilen öğrenciler, dört yıl boyunca 4.000 CAD ile 16.000 CAD arasında değişen üstün başarıya dayalı ve yenilenebilir Giriş Bursları için otomatik olarak değerlendirmeye alınmaktadır.

Prestij Bursları

En büyük ödüller 24 adet Prestij Bursudur. Öğrencilerin başvurmaları gerekmekte olup sadece Carleton'a doğrudan liseden ve yüzde 90 veya üzeri bir giriş ortalaması ile kabul edilmeleri durumunda değerlendirmeye alınmaktadır. Seçim komitesi ayrıca adayın toplumsal çevresini veya ortaöğretimdeki ders dışı etkinliklerini de değerlendirecektir.

Lisansüstü Ödülleri ve Finansman

2019'da Carleton öğrencilerine 46 milyon CAD'nın üzerinde fon sağlanmıştır. Öğrenciler, başvurularını ilettikten sonra finansman için uygunlukları açısından otomatik olarak değerlendirilmektedir. Öğrenciler fon almaya hak kazanır ve seçilirlerse, kabul tekliflerinde bilgilendirilirler.

Show more +Show less -
Mezun Sonuçları

Mezun Sonuçları

İşverenler arasında tanınmış bir itibara sahip olan üniversite, 2021 QS World University Rankings sıralamasında Kanada'da ilk 20'ye girmiştir. Üniversite, işverenlerle mükemmel ortaklıklara sahiptir, işveren-öğrenci bağlantılarını teşvik eder ve yüksek mezun istihdam oranlarına sahiptir. Üniversitedeki uygulamalı öğrenme yaklaşımı ve co-op programı ile öğrenciler iş dünyasına girmek için iyi bir konumdadırlar.

Tüm Carleton öğrencilerinin yararlanabileceği kariyer hizmetleri, öğrencilerin üniversiteden ayrıldıktan sonra hedeflerini belirlemelerine ve bunlara ulaşmalarına yardımcı olabilir. Kariyer hizmetleri ofisi çeşitli etkinlikler yürütmekte, tavsiyeler ve kaynaklar sağlamakta ve öğrencilerin öğrencilikten mezuniyete geçişine yardımcı olmak için iş arama desteği sunmaktadır.

Kariyer hizmetleri ofisi, öğrencilerin okuldan işe geçişlerine yardımcı olur ve öğrencilerin çeşitli yaşam ve iş deneyimleriyle üniversiteden ayrılabilmeleri için gönüllülük fırsatları, kampüs içi iş imkanları veya yurtdışında çalışma için olanaklar sağlar.

Show more +Show less -

Canada: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
501st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
Join at Carleton University
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet$2004

 • $815
  Konutlar
 • $815
  Yemek
 • $117
  Günlük Yaşam
 • $257
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Öğrencilerimiz bizim hakkımızda neler düşünüyor?

Overview
(4.5)
Bölüm Kalitesi
4.2
Kampüs Güvenliği
4.8
Öğrenci Desteği
4.8
Eğitim Kalitesi
3.5
Kampüs Çevresi
4.8
DARSHAN VINODBHAI
Carleton University
Teaching pattern, university campus
Daha fazla göster +
Dünya Sıralaması
Carleton University Carleton University
Rated4/5based on4 student reviews
Customer reviews:
Carleton University - by, 2020-01-07
3.0/ 5 stars
Carleton University Carleton University
Rated4/5based on4 student reviews
Teaching pattern, university campus Customer reviews:
Carleton University - by, 2019-12-17
5.0/ 5 stars
Carleton University Carleton University
Rated4/5based on4 student reviews
Customer reviews:
Carleton University - by, 2020-01-29
5.0/ 5 stars
Carleton University Carleton University
Rated4/5based on4 student reviews
Customer reviews:
Carleton University - by, 2020-02-01
4.0/ 5 stars

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Carleton University Carleton University
Rated4/5based on4 student reviews
Customer reviews:
Carleton University - by, 2020-01-07
3.0/ 5 stars
Carleton University Carleton University
Rated4/5based on4 student reviews
Teaching pattern, university campus Customer reviews:
Carleton University - by, 2019-12-17
5.0/ 5 stars
Carleton University Carleton University
Rated4/5based on4 student reviews
Customer reviews:
Carleton University - by, 2020-01-29
5.0/ 5 stars
Carleton University Carleton University
Rated4/5based on4 student reviews
Customer reviews:
Carleton University - by, 2020-02-01
4.0/ 5 stars

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin