text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
video Bg

Macquarie University

Join us at Macquarie

IDP İLE KONUŞ

Genel Bakış

Kozmopolitan Sidney şehrine yakın, doğa manzaralı bir alanda, Avustralya’nın yüksek teknolojili en geniş bölgesinin merkezinde yer alan Macquarie University, 42.000 öğrenci ve 3.000 personele ev sahipliği yapar.

Hem yerel hem uluslararası çapta ilerici bir kurum olan Macquarie, Aborjinler hakkındaki bilgi, ortak kültür ve tarihin sürdürülmesi için Aborjin ve Torres Strait Island yerlileri ile birlikte çalışır.

2018 US News Küresel Üniversite Sıralamaları’nda dünya üniversiteleri arasında ilk %1’de Avustralya’da 9. sırada yer alan Macquarie özellikle inovasyon, araştırma ve keşif alanlarına odaklanır. 2018 QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda (Konu Alanına Göre) 11 konu alanında ilk 100’de yer almıştır.

Avustralya’nın ilk ve tek özel üniversite hastanesi ve robotik bir kitap erişim sistemi bulunan modern bir kütüphane gibi dijital teknolojiler, spor ve yüzme havuzu tesisi ve tren istasyonu gibi kampüs imkânları için 1 milyar Avustralya Doları’nın üzerinde yatırım yapmıştır.

Kampüste ve kampüs dışında aile aynında konaklama, yurtta konaklama ve özel konaklama seçenekleri ile öğrenciler canlı, samimi bir ortamın tadını çıkarabilir sosyal kulüplerden, olimpik yüzme havuzundan, bireysel antrenör hizmetinden, modern bir sağlık merkezinden faydalanabilirler.

Macquarie, Avustralya’da uluslararası öğrencilere yönelik oldukça cömert burs programları sunar. 2017 yılında, yeni başlayan uluslararası öğrencilere yönelik 370’in üzerinde burs dahil olmak üzere, toplam yaklaşık 5 milyon AUD değerinde burs vermiştir.

Kampüste ve kampüs dışında 300’ün üzerinde şirket bulunması dolayısıyla üniversite personeli, profesyonel kuruluşlar tarafından onaylı ve dünyanın öncü kuruluşlarıyla işbirlikli olarak tasarlanan pek çok derece programında benzersiz araştırma imkânlarına sahiptir.

Macquarie’nin benzersiz PACE (Profesyonel ve Topluluk Katılım Programı) programı öğrencilerin, öğrenim görürken pratik deneyim kazanmalarına ve heyecanlı bir kariyere giden yolda kapıları aralamalarına yardımcı olur. İş deneyiminin entegre edildiği öğrenim programlarında öğrenciler, sınıf ortamındaki eğitime ek olarak öncü şirketler veya topluluk programlarındaki stajlara katılmaya teşvik edilir.

Küresel Mezun Ağı, öğrencilere Avustralya, Asya-Pasifik, Avrupa ve Kuzey Amerika genelindeki liderlik ve ağ kurma etkinliklerine katılım imkânı sağlar ve mezunlarının sektörle bağlantı kurmalarına ve hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olur.

Yenilikler

Yenilikler

Üniversite kampüsü 126 hektar olup öğrencilere çalışmak ve rahatlamak için açık, yeşil alanlar sunar. Kurum, son yıllarda tesis ve altyapı çalışmaları için 1 milyar Dolar’ın üzerinde yatırım yapmıştır, dolayısıyla öğrenciler burada en güncel dijital teknolojilere erişebilecekleri, ilham veren bir ortamda kendilerini geliştirebilirler.

Kampüsün merkezinde yeni bir sosyal ve eğitsel altyapı sağlayan yeni tesisler personel ve öğrencilere yönelik çeşitli imkânlar sunar. Ayrıca, kampüste öğrencilere yönelik yeni bir konaklama tesisi planlanmaktadır.

Yakın dönemde açılan Macquarie University Incubator (Geliştirme Merkezi) öğrencilere, araştırmacılara, personele, girişimcilere ve genç şirketlere ticarileştirilebilecek olan fikirleri ve araştırmaları üzerinde çalışmak için canlı ve erişilebilir bir ortam sunar. Geliştirme Merkezi, fikirlerin ilk gelişim aşamasında destek vermek için deneyim paylaşımında bulunabilecek olan, büyüyen bir girişimci topluluğuna sahiptir.

Eğitim seçenekleri

Eğitim seçenekleri

Macquarie University, bir yandan gerçek dünya ile eğitimi buluştururken diğer yandan uluslararası öğrencilere, mezun sonuçları dikkate alınarak geliştirilmiş, geniş bir dünya standartlarında disiplinlerarası derece yelpazesi sunar.

Macquarie’nin lisansüstü programları 2 şekilde yapılandırılmıştır - bazı programlar, öğrencilerin mezun olmak için tamamlaması gereken belirli bir ünite sırasını takip etmesini gerektirirken bazı programlar onlara kendi konu alanlarında tercih edebilecekleri çok sayıda konu seçeneği sunar. Öğrenciler aynı zamanda, tamamlayıcı ya da farklı bir alanda çift derece elde etme imkânına sahiptir.

Lisansüstü öğrenciler, kendi temel akademik alanları dışındaki konuları, programlarına dahil etmek için çalışmalarını ve araştırma programlarını şekillendirebilir.

Mevcut konu seçenekleri, bütün bir akademik konu yelpazesini kapsar. Yürütülen lisans programları ve lisansüstü programlar:

 • İşletme
 • Eğitim
 • Mühendislik ve Bilgi Teknolojisi
 • Çevre
 • Sağlık ve Tıbbi Hizmetler
 • Hukuk, Güvenlik ve Zeka
 • Medya ve Yaratıcı Sanatlar ve İletişim
 • Fen
 • Toplum, Tarih ve Dil

Öğrenciler lisans ve lisansüstü programların yanı sıra, yurtdışında eğitim seçeneğini tercih edebilir, araştırma yürütülebilir, staj yapabilir ya da Macquarie’de İngilizce eğitimi alabilirler. Mevcut seçeneklerin bu kadar geniş olması öğrencilere, ihtiyaçlarına uygun bir program bulma garantisi verir.

Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Lisans Başvuruları

Lisans programlarına giriş için başvuru yapan uluslararası öğrencilerin yeterli bir ortaöğretim veya lise diplomasının bulunması ya da bir üniversite hazırlık programını tamamlamış olmaları gerekir. Aynı zamanda, tanınmış bir üniversiteden 2-3 yıllık bir eğitim diploması ya da en az bir yıllık bir üniversite derecesinin tamamlanmış olması da kabul edilmektedir.

Lisansüstü Program Başvuruları

Macquarie University’de bir Master programına başvuru yapan öğrencilerin bir lisans derecesine ya da kendi ülkelerinde tanınmış bir kurumdan eşdeğer bir diplomaya sahip olmaları gerekir.

Araştırma ve doktora programları ise başvuru yapan adayların, önceki çalışma alanlarında araştırma deneyimlerini kanıtlamalarını gerektirir. Adayların, tanınmış bir kurumda araştırma ağırlıklı bir master programını tamamlamış olmaları beklenir. Yürütülen araştırma, Macquarie University’nin Master araştırma tezi ve Üstün Başarı seviyesine (%75 ve üzeri) eşdeğer düzeyde olmalıdır.

İngilizce Dil Şartları

Macquarie University, tüm derecelerde başvuru yapan adaylarda belirli bir İngilizce seviyesine sahip olma şartı arar. Şartlar farklı seviyelere göre değişiklik gösterir ancak başvuru sahiplerinden genelde IELTS sınavından minimum 6.5 (her kategori için alınan puan minimum 6.0 olmalıdır) ya da eşdeğer bir TOEFL puanı istenir.

Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Her yıl uluslararası öğrencilere öğrenimleri için pek çok imkân sunan Macquarie, Avustralya’daki en cömert burs programlarına sahiptir. Başlıca burs seçeneklerinden bazıları:

Rektörlük Bursu

Bu burs, uluslararası öğrencilere yönelik olup yıl boyunca akademik başarıyı ödüllendirmek amacıyla verilmektedir. Bu burs, Macquarie’nin North Ryde Kampüsü’nde öğrenim görmek üzere, akademik başarılarını kanıtlayan öğrencilere kısmı öğrenim ücreti indirimi şeklinde verilir. Burs tutarı farklılık göstermekte olup 10.000 Avustralya Doları’na kadar çıkabilir. Mühendislik, Çevre, Beşeri Bilimler, Medya, Dilbilim ve Eğitim gibi alanlarda öğrenim görmek isteyen öğrencilere öncelik verilir.

Macquarie University Uluslararası Yüksekokul Bursu

Bu burs, Macquarie’nin lisans programlarına girmek üzere seçilen pathway programlarında öğrencilere destek olmak amacıyla tasarlanmıştır. Burs verilen öncelikli programlar: Fen, Teknoloji, Mühendislik, Medya ve Sanat. Bu burs, program boyunca öğrencilerin öğrenim ücretlerini karşılamak üzere yıllık 3.000 Avustralya Doları olarak ödenir.

Macquarie’de her öğrenim seviyesinde - lisans, lisansüstü, araştırma - öğrenciler için çeşitli burs seçenekleri bulunur. Çoğu uluslararası öğrencileri kapsayan bursların bazıları sadece belirli ülkelerden ya da bölgelerden gelen öğrencilere yönelik olabilmektedir.

Tesisler

Tesisler

Macquarie, tüm öğrencilerine rahat, canlı ve eğlenceli bir yaşam ve eğitim deneyimi sunabilmek için kampüste çok sayıda tesise ev sahipliği yapar. Akademik destek, sağlık ve iyi yaşamdan rekreasyonel etkinlik altyapılarına ve çeşitli mutfak lezzetlerine kadar öğrencilere pek çok seçenek sunar.

Kütüphane - Macquarie University Kütüphanesi, Avustralya’da otomatik erişim koleksiyonuna (ARC) sahip olan ilk üniversitedir. Bu ileri teknoloji ile sağlanan imkân sayesinde dakikalar içinde kitaplara ulaşmak mümkündür.

Macquarie University Hastanesi – Avustralya’nın kampüs merkezli ilk kar amacı gütmeyen eğitim hastanesidir. Hastalarına kapsamlı ve bütünleşik sağlık hizmetleri sunmak için mevcut en güncel bilgi ve uzmanlığı bir araya getiren hastane, sağlık alanında mükemmeliyeti yeniden tanımlamaktadır.

Finance Decision Lab – (Finans Karar Laboratuvarı), araştırma sonuçlarının doğru, gerçekçi ve bağlantılı olmasını sağlamak için çeşitli sanayiler, düzenleyiciler, yönetimler ve başarılı yabancı üniversitelerle işbirliğine olanak tanır.

Kariyer ve İstihdam Birimi - Kariyer ve İstihdam Birimi’nde görev yapan ekip, CV hazırlama konusunda uzman desteği verir kariyer seçeneklerini takip etme ve bazı kariyer alanları için gerekli becerileri tespit etme konusunda yardımcı olur. Aynı zamanda, öğrencileri işverenler ve sektörel kuruluşlar ile buluşturur.

Rekreasyon & Sosyal Yaşam - Bünyesinde 130’un üzerinde öğrenci grubu ve spor kulübü bulunan Macquarie öğrencilerine yeni bireylerle tanışma, diğer kültürlerle ilgili deneyim kazanma, fikirler deneme ve kişisel beceriler geliştirme konusunda geniş imkânlar sunar.

Spor & Fitness – Macquarie futbol, amigoluk, kriket, dans, eskrim, hokey, quidditch, kürek, rugby, dalış, kayak, Amerikan futbolu, squash, masa tenisi, Frisbee ve su topu gibi dallarda rekabetçi başlangıç programları sunar.

Beslenme - The Campus Common, Macquarie’nin yeni yiyecek-içerek, eğlence ve sosyal merkezidir. Aynı zamanda, çok sayıda kahve seçeneği ve öğrencilerin rahatlayabilecekleri alanlara ek olarak, pek çok eğlence imkânı sunan Ubar isimli merkezi bir eğlence mekânı mevcuttur.

Müze ve Galeriler - Üniversite bünyesinde bulunan sanat müzesi ve çeşitli koleksiyonlara ev sahipliği yapan diğer galeriler, akademik ve kültürel ilgileri bulunan bireylerin harika vakit geçirebilecekleri mekânlardır.

Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Macquarie University, kendi öğrenim alanları dışındaki sektörlere geçiş yapabilme yeterliliğine sahip mezunlar yetiştirmeye önem verir. Macquarie’deki her program işverenlerin mezunlarda aradıkları 2 temel beceri grubuna odaklıdır: teknik (hard) ve sosyal (soft) beceriler. Bu iki beceri türü de programa ya da ilerleyen yıllardan mevcut olan iş seçeneklerinden bağımsız olarak, tüm sektörlere aktarılabilirdir.

Mezun İstihdam Programları

Öğrenciler, şirketler tarafından sunulan lisans ve lisansüstü programlara kayıt yaptırabilir ve eğitim, destek ve gelişim imkânlarından faydalanabilirler. Bu tür programlar genel olarak 1-2 yıl sürer ancak bazı mühendislik ve fen programları 3 yıla kadar sürebilmektedir.

Bu programlar, potansiyel olarak öğrencilerin kendi disiplinleri dışındaki alanları kapsayabilir. Hatta bazı çokuluslu şirketler, programlarının bir parçası olarak öğrencilere yurtdışı fırsatları sunabilirler.

Lisansüstü programlar rekabete dayalı olup seçim süreci programın başlama tarihinden 1 yıl kadar önce başlayabilir.

Kariyer ve İstihdam Hizmeti

Kariyer ve İstihdam Hizmeti öğrencilere, CV hazırlama, kariyer seçeneklerini tespit etme ve işverenlerle ve sektörel kuruluşlarla bağlantı kurma konusunda yardımcı olur. Aynı zamanda, öğrencilere belirli kuruluş ve sanayilere ilişkin daha geniş bir öngörü sunabilmek için işverenlerin katıldığı sunum ve çalıştay etkinliklerine ev sahipliği yapar.

PACE - Profesyonel ve Topluluk Katılım Programı

Macquarie’nin ödüllü Profesyonel ve Topluluk Katılım Programı (PACE) tüm lisans öğrencilere yönelik olup, kariyer hazırlıklarının çok önemli bir parçasıdır. Bu program öğrencilere, Avustralya ve dünya genelinde 2.500’ü aşkın ortak kuruluştan biri ile bir etkinlikte buluşma imkânı sunar. Öğrenciler bu sayede, sektör liderlerinden öğrenme, önemli bağlantılar kurma ve istihdam edilebilirlik becerilerini geliştirme şansı edinirler.

Kampüs yerleri

Hayallerinizi IDP ile gerçeğe dönüştürün

Sizinle iletişime geçmemizi isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun

Lütfen yeterlilik seviyelerini seçin

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Bir bölüm adının 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir ders konusu girin ve listeden seçin

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin