Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Northumbria University

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

Northumbria University, Newcastle upon Tyne'in merkezinde öğrencilere canlı bir şehir deneyimi ve benzersiz bir eğitim sunar.

Üniversite, ‘City Life' WhatUni Student Choice Award 2018 kapsamında Birleşik Krallık'ta ilk 5 arasında yer almıştır. Kurum, en iyi mezun istihdam oranlarına ek olarak uluslararası düzeyde üne sahip bir eğitim sunar. Öğrencilerin küresel istihdam imkanlarını arttırmak için yüksek kaliteli bir eğitimin yanı sıra canlı bir kültürel ortama sahip, samimi ve sporu seven bir şehirde onlara heyecan verici bir deneyim yaşatır.

Northumbria University yakın dönemde, ödüle layık görülen 24 saat hizmete açık kütüphanesini, Öğrenci Birliği'ni ve spor merkezlerini geliştirecek yeni ve modern imkanlar yaratmak için büyük bir yatırım gerçekleştirmiştir. Üniversite, öğrencilere uygun konaklama seçenekleri ile birlikte muhteşem öğrenim alanları sunar ve aynı zamanda, Birleşik Krallık'taki en iyi öğrenci şehirlerinden biri seçilmiştir (QS Best Student Cities 2018).

Northumbria'da yürütülen araştırma odaklı eğitim, hızla değişen dünyada gerçek sorunlara çözüm aramaya büyük bir ilgi duyar. Öğrencilerinin çalışmalarına tam destek vermek adına 500'ü aşkın küresel eğitim kuruluşunun yanı sıra Nissan, IBM ve Nike gibi büyük ortak kuruluşlar arasında uluslararası bir üne sahiptir. Üniversite, öğrencilerine tam destek veren ve mezunlarının %95'inin 6 ay içerisinde iş bulmasına imkân tanıyan kariyer birimi sayesinde profesyonel istihdam alanında genel mezun sayısı ile Birleşik Krallık'ta 7. sırada yer alır.

Northumbria aynı zamanda 32.000 öğrencinin yer aldığı ve tamamının muhteşem destek hizmetlerinden faydalanabildiği ve 100'ün üzerinde toplum ve gönüllülük destek projesine katılabildiği öğrenci topluluğunda 130'u aşkın ülkeden öğrenciyi ağırlar. Uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri uygun olup aynı zamanda bol burs seçenekleri mevcuttur. Ayrıca, Newcastle Birleşik Krallık'ın ekonomik anlamda en uygun şehirlerinden biridir bu da Northumbria'yı pek çok öğrenci için cazip bir seçenek yapar.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Northumbria University, son 10 yıl içerisinde kampüs imkanlarına 250 milyon GBP'yi aşkın yatırım yapmıştır. Bu yatırım kapsamında, Mimarlık ve Yapılı Çevre bölümü öğrencilerinin yanı sıra Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri öğrencilerine pek çok avantaj sağlayacak iki yeni modern tesise yönelik yakın dönemde gerçekleştirdiği 52 milyon GBP değerindeki yatırım da yer alır.

Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri Binası

Üniversitenin en güçlü araştırma alanlarından birine destek veren Northumbria, yeni Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri Binası'na 7 milyon GBP'nin üzerinde yatırım yapmıştır. Bu tesis bünyesinde öğrencileri işbirliği yapmaya, yeni fikirler üzerinde çalışmaya ve bunları test etmeye teşvik etme amacı taşıyan ‘Maker Space'in yanı sıra çok sayıda araştırma bölümü ve özel eğitim alanı bulunur. Bölümde elde edilen çıktıların %58'i dünyada öncü ve uluslararası düzeyde başarılıdır yapılan yatırımlar sadece öğrencilere sunulan tesis ve imkanları geliştirmiştir.

Mimarlık ve Yapılı Çevre Tesisleri

Tanınmış mimarlık okulu ve uluslararası çapta takdir edilen başarısı ile bu bölüm, ödüllü mimarlar tarafından tasarlanan modern stüdyolara erişim imkanı sunar. Dünya standartlarındaki ev (world-class home), üniversitenin Seviye II listesinde yer alan Sutherland Binası'nın bir uzantısı olup fakülteye öğrenci deneyimini iyileştirmeye odaklı bir tesis sağlar.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Üniversite, öğrencilerine onları hayata hazırlayan ve dünyada öncü araştırmalara göre şekillendirilen bir öğretim deneyimi sunar. Burada alanlarına tutkulu sektör uzmanları, öğrencilerine bağlılık duygusu ile eğitim verir.

Northumbria'daki öğrenciler akademik kalitesi ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde takdir toplamış olan bir kurumda öğrenim görür. Hukuk Bölümü Birleşik Krallık'taki en üstün başarı ödülü olan Queen's Anniversary ödülünü (2013) almaya hak kazanmış Sanat Bölümü ise gelecek 5 yıl boyunca Doktora Eğitim Merkezi için fon desteği almaya kazanmıştır (Üniversite, Büyük Britanya'da bu fon desteği almaya hak kazanan sadece 18 kurumdan biridir). Öte yandan, İşletme Fakültesi, işletme ve muhasebe programları dolayısıyla Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) adlı kuruluştan çift akreditasyon almaya layık görülerek Avrupa'da bu dereceye erişen ilk fakülte olmuştur.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Northumbria University'de çeşitli fakülteler genelinde yürütülen programlar şunlardır:

Northumbria Tasarım Fakültesi

Endüstriyel Tasarım, Moda Tasarımı, İletişim ve İnovasyon Tasarımı alanlarını kapsar. Mezunları arasında iPad, iPhone ve iMac'in tasarımına katkıda bulunan Tasarım Müdürü Sir Jonathan Ive dahil olmak üzere dikkat çeken pek çok isim yer alır.

Hemşirelik, Ebelik ve Sağlık Fakültesi

Northumbria'daki köklü Lisans Hemşirelik programları, Royal College of Nursing tarafından onaylı olup Birleşik Krallık genelinde ilk 20'de yer alır. Aynı zamanda, Nursing Midwifery Council (NMC) ve Health Professional Council (HPC) tarafından onaylı seçkin etkinliklere ev sahipliği yapar.

Mimarlık ve Yapılı Çevre Fakültesi

Dikkat çeken yeni tesislerinde hizmet veren bu fakülte Mimarlık, İç Mimarlık, Nicelik ve Bina İncelemesi, Gayrimenkul ve Konut alanlarına ilişkin eğitim ve araştırmaya odaklıdır.

Sanat Fakültesi

Bu fakültede görev yapan dünyaca ünlü uzmanlar sanat yönetim ve eğitimi aracılığıyla animasyondan sinema, tiyatro ve televizyona kadar çeşitli alanlarda dinamik ve aydınlatıcı programlar sunar.

Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri Fakültesi

Yeni binasında hizmet veren bu fakülte bilgisayar bilimi, oyun, animasyon ve görsel efektler, adli bilişim ve güvenlik, ağ teknolojisi, internet sayfası geliştirme, kütüphane yönetimi ve veri ve bilgi bilimleri alanlarında öncü çalışmalar yürütür.

Newcastle İşletme Fakültesi

Birleşik Krallık'taki en iyi işletme programlarından bazılarını yürüten, küresel çapta tanınmış bir fakültedir.

Northumbria Hukuk Fakültesi

Birleşik Krallık'taki en büyük hukuk fakültelerinden biri olup hukuk eğitimi alanında ulusal ve uluslararası düzeyde takdir toplamış olan başarılı programlar sunar.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Northumbria University'ye başvuru yapan öğrencilerin genellikle IELTS, Pearson ve diğer eşdeğer düzeydeki sınavlar aracılığıyla İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir. Akademik programlar için giriş koşulları programa göre değişiklik gösterir dolayısıyla öğrenciler seçtikleri programlara ilişkin şartlara göz atmalıdır.

Şartları yerine getiremeyen öğrenciler, yıl boyunca üniversite yürütülen çeşitli Hazırlık İngilizce ve Çalışma Becerileri hazırlık programlarına ya da samimi ve destekleyici bir ortam sunan geniş kapsamlı Yaz Okulu'na katılabilirler. Bu programlar uluslararası öğrencileri Northumbria'da veya Birleşik Krallık'ta herhangi bir diğer konumda lisans ya da lisansüstü seviyede öğrenime hazırlar. İngilizce ve Çalışma Becerileri programları öğrencilere, gelecekleri öğrenim görecekleri akademik programlardan en iyi şekilde faydalanabilmeleri için dil ve diğer becerileri kazandırır ve içerik odaklı bir yaklaşım sunar. Bu programlara katılan öğrenciler aynı zamanda küresel akademik topluma katılmak için ihtiyaç duyacakları fikir ve kavramları geliştirirler.

Sunulan eğitimin kalitesi ve öğrencilerin seviyesi Northumbria University için büyük önem taşır dolayısıyla kurum, Birleşik Krallık ve Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Güney Doğu ve Doğu Asya, Latin Amerika ve Kızılderili alt kıtası dahil olmak üzere çeşitli geçmiş ve kültürlerden yetenekli öğrencilere kapılarını açar.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Northumbria'da üstün akademik başarıyı ödüllendirmek üzere özel bir Uluslararası Akademik Burs programı mevcuttur. Bu burslar, tam zamanlı programlara kayıt yaptıran uluslararası öğrencilere ilk öğrenim yılı ücretlerinden indirim şeklinde uygulanır.

Kendi masraflarını kendileri karşılayan uluslararası öğrenciler aynı zamanda 3 yıl boyunca 6.000 GBP'ye kadar (3.000 GBP öğrenimin ilk yılında ödenir) burs almaya hak kazanabilirler. Burs, genel ve konu alanına göre not ortalaması, yeterlilik seviyesi ve öğrencinin öğrenim görmüş olduğu kurum gibi çeşitli kriterlere göre verilir.

Northumbria, uluslararası öğrencileri teşvik etmek için sunduğu çeşitli burs seçenekleri ile akademik başarıya sahip öğrencileri çekmeyi hedefler. Bu seçeneklerden bazıları şunlardır:

Santander Latin Amerika Bursları

Northumbria'da lisansüstü programlara başlayan Latin Amerika kökenli öğrencilere yönelik Santander Üniversiteleri işbirliği kapsamında 3 yıllık burs imkanları sunulur. Örneğin Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, Porto Riko, Uruguay gibi ülkelerin vatandaşı olan ve Birleşik Krallık birinci sınıf eşdeğerliğine ya da lisans seviyesinde 2:1 onur derecesine sahip olan veya bunları elde etmeyi planlayan yüksek lisans öğrencilerinin öğrenim masraflarını karşılamaya yönelik 5.000 GBP burs verilir.

Aviva Burs Programı

Northumbria, Çin, Hong Kong, Endonezya, Singapur, Tayvan ve Vietnam'dan gelen ve kendileri veya ebeveynleri Aviva müşterisi olan başarılı öğrencilere öğrenim ücretinden %20 indirim sunmaya yönelik Aviva ile işbirliğine sahip olan 11 öncü Birleşik Krallık üniversitesinden biridir.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Northumbria dünya genelinde 167 ülkede toplam 194.000'i aşkın mezundan oluşan dikkat çekici bir mezun topluluğuna sahiptir. Bunları pek çoğu mezuniyetlerinin ardından hem Birleşik Krallık'ta hem de küresel çapta başarılı bir kariyere başlamıştır.

Northumbria, öğrencilerine faydalı mezun imkanları sunma konusunda muhteşem bir başarıya sahip olan Kariyer ve İstihdam Birimi'ne sahiptir. Bu birim öğrencilere şu konularda destek verir:

 • Öğrencilerin kariyer planlarına odaklanabilmeleri, istihdam imkanlarını geliştirebilmeleri ve başarılı iş başvuruları yapabilmeleri için bilgilerinin gizli tutulduğu birebir destek imkanı.
 • İş deneyimi edinmek üzere yarı zamanlı iş ve gönüllü çalışmaların bulunması.
 • Yıl boyunca potansiyel işverenlerle tanışma imkânı sunmak için düzenlenen işveren ziyaretleri ve fuarlar. Bunlar arasında özellikle Northumbria University öğrenci ve mezunlarını arayan Accenture, Hewlett-Packard, Procter & Gamble, Enterprise Rent-A-Car, the NHS ve Ward Hadaway gibi büyük kuruluşlar yer alır.
 • Öğrencilerin kariyer seçeneklerini keşfetmeleri, uygulamalar üzerinden bilgileri takip edebilmeleri ve mülakat performanslarını geliştirebilmelerine yardımcı olmak için onların özel erişimine açık üniversite kaynakları.
 • Yurtdışında iş ve öğrenim imkanları arama sürecinde destek.

Show more +Show less -
4113
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
401st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Join us at Northumbria
University Overview
Join us at Northumbria
Northumbria Student Living
Join us at Northumbria
Join us at Northumbria
Join us at Northumbria
Join us at Northumbria
Join us at Northumbria
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin