Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Trinity College Dublin, the University of Dublin

Ireland
Genel Bakış

Genel Bakış

1592 yılında kurulan Trinity College Dublin, İrlanda'nın bir numaralı üniversitesi (QS 2020, THE 2019). Okul yaratıcı, farkındalığı yüksek ve sıra dışı dünya vatandaşları olmak isteyen öğrenciler için evlerinden uzaktaki evleri gibi.

Çok sayıda Nobel Ödülü sahibi mezunu bulunan Trinity, öğrencilerinin alanlarındaki en saygın uzmanlardan bazılarıyla birlikte çalışabildiği olağanüstü bir eğitim sunuyor. University of Dublin'e bağlı yegâne yüksekokul olan Trinity, çokuluslu sektörel partnerlerden oluşan güçlü ağı ile girişimcilik ve inovasyonu teşvik ediyor.

İrlanda'nın en uluslararası üniversitesi olarak gösterilen (THE 2019) Trinity'de uluslararası öğrenciler Londra'ya bir, New York'a beş saatte ulaşabilecekleri, Avrupa'da 120'den fazla noktaya kolayca erişebilecekleri bir konumda öğrenim görmenin tadını çıkarıyor. Okulun çokuluslu öğrenci topluluğunda 120'nin üzerinde ülkeden bireyler bulunuyor.

Öğrencilere sayısız eğlence fırsatı sunan, heyecan verici ve çokkültürlü İrlanda başkenti Dublin'de yer alan Trinity kampüslerinin her biri kendine has özelliklere sahip. Örneğin ana kampüste parke taşlı ve yeşil alanlar, modern tesisler, tarihi binalar ve öğrenim deneyimini bir adım öteye taşıyacak özel bir karakter bulunuyor.

Uluslararası öğrencilere, öğrenim gördükleri alanda kendine güvenli ve yetkin profesyoneller olmak için ihtiyaç duydukları desteğin yanında, öğrenim deneyimlerini zenginleştirecek birçok fırsat da sunuluyor. Öğrencilerin dünyayı keşfedebilecekleri ve benzersiz deneyimler edinebilecekleri yurt dışı eğitim seçenekleri, iş geliştirme programları bu fırsatlar arasında yer alıyor, altı yıl üst üste (Pitchbook Report).

Trinity College Dublin, toplumun iyiliği için en iyisini başarmak üzere çalışıyor. Bu doğrultuda, yalnızca Dublin'in değil, tüm İrlanda ve dünyanın sosyal ve ekonomik bölgeleriyle gerçekleştirilen ve merkezinde yer aldığı aktif çalışmalar yürütüyor.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Trinity College Dublin, aralarında işletme, hukuk, mühendislik, fen bilimleri, sanat ve beşeri bilimlerin de olduğu branşlarda hem lisans hem de lisansüstü seviyesinde sunduğu programlarını düzenli olarak yeniliyor.

Yüksek okul yakın dönemde, yarının çevresel önderlerinin kendilerine meydan okumalarını hedefleyen ve yenilikçi bir öğrenim deneyimi sunmak amacıyla bilgisayar bilimleri ve coğrafya branşlarını bir araya getiren yeni bir onur (Honours) programı sunmaya başladı. Trinity College Bilgisayar Bilimleri ve Coğrafya branşlarının her ikisi de dünya çapında benzerleri arasında en iyi yüzde yer alıyor ve öğrenciler dünya standartlarında iki branşın kesişim noktasında yer almanın avantajını yaşıyor. Öğrenciler mezun olduklarında, sürdürülebilir inovasyon için giderek artan ihtiyacı karşılamak üzere gereken, paha biçilemez bir beceri setine sahip oluyor.

Trinity College Dublin yine yakın dönemde Çevre Bilimleri ve Mühendisliğin entegre edildiği bir programı da öğrenci adaylarına açtı. Dört yıllık bu program, bir yıllık ek lisansüstü eğitimiyle birlikte sunuluyor ve çevremizi korumak ve iyileştirmek için gereken en yenilikçi çözümleri geliştirmek için gereken beceriler ve özgüvene sahip, farklı yeteneklere sahip ve uyum becerisi yüksek mezunlar yetiştiriyor.

Üniversite ayrıca New York Columbia University ile işbirliği yaparak Columbia University Çift Ana Dal Lisans Diploması programı için bazı yeni programlar da hazırladı. Bu amiral gemisi programı, öğrencilere lisans eğitimleri sırasında dünyaca ünlü bir ortak üniversite ile birlikte benzersiz bir eğitim deneyimi sunuyor.

Trinity College Dublin, öğrencilerin finansal sorunlar konusunda endişelenmeden başarılı olmalarına yardımcı olmak amacıyla şartları sağlayan öğrencilerine bazı lisans ve lisansüstü burs imkanları sunuyor. Tutar bilgileri buradan görüntülenebilir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Trinity, 1592 yılında Oxford ve Cambridge Üniversitelerinin bünyesindeki yüksekokullar örnek alınarak kuruldu. Okul, akademik araştırmada öncü 23 eğitim kurumundan oluşan Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliğinin (LERU) bir üyesi olup birlik dahilindeki yegane İrlanda üniversitesi unvanını taşıyor.

Princeton Review 2019'da En İyi Bölgesel Yüksekokul seçilen Trinity College Dublin sınırları zorlamak isteyen, yenilikçi öğrencilere benzersiz bir eğitim sunuyor. Öğrenciler küresel liderlerden öğrenmek ve ilham almanın yanında dünyanın en iyi kütüphane ve araştırma merkezlerinde bazılarından faydalanma fırsatlarına da sahip oluyor.

Trinity'de dersler konferans, özel ders ve uygulamalı eğitim şeklinde gerçekleşiyor. Konferans tipi dersler +150 kişi kapasiteli amfi tiyatrolarda verilirken, özel dersler ise 15-20 öğrenciden oluşan küçük gruplar halinde yapılıyor. Bazı derslerde sınıf mevcudu daha düşük olabilirken, üç ve dördüncü sınıflardaki modüllerde çok daha az öğrenci bulunuyor. Özel dersler daha bilgilendirici olup tartışma ve işbirliğine daha müsait ders türleri olarak öne çıkıyor.

Üniversitenin yürüttüğü araştırmalar ve dünyanın ihtiyaçlarına göre tasarlanan programlar, öğrencilere son sınıf süresince öğrenim gördükleri alanda uzmanlaşma imkânı veriyor. Bu kapsamda bireysel araştırma projeleri yürütmek de mümkün.

Programların birçoğu yurt dışında saygın üniversitelerde öğrenim görme fırsatı da sunuyor.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Trinity College Dublin'de öğrenciler, üç fakülte çapında sunulan çok çeşitli lisans ve lisansüstü programları arasından seçim yapabiliyor.

 • Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik, Matematik ve Fen Bilimleri Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

Trinity College, öğrenci adaylarının ilgisini çekecek Yöneticilik ve Mühendislik, Küresel İşletme, İmmünoloji, Uluslararası Tarih Hukuku, Akıl Sağlığı Hemşireliği, Radyasyon Terapisi, Sahne Yönetimi ve Tiyatro Teknisyenliği gibi heyecan verici birçok program sunuyor.

Trinity Uluslararası Hazırlık Programı, bir yıl süreli bir üniversiteye hazırlık programıdır. Programı başarıyla tamamlayan ve gerekli puanları alan öğrenciler Trinity'de lisans öğrenimlerinin ilk yıllarına kayıt olabiliyor.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Trinity dünyanın her yerinden öğrencilerin başvurularını kabul ediyor.

Trinity College Dublin'de bir lisans ya da lisansüstü programında öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin İngilizce seviyelerini kanıtlamaları gereklidir. Kabul edilen İngilizce yeterlilik belgeleri ve puanlar/notlar aşağıdaki gibidir:

 • GCSE: İngilizce'de C veya üzeri not
 • Uluslararası Lisans Mezuniyet Belgesi: Yükseköğrenim seviyesinde A1, A2 veya B seviyelerinde 5, uluslararası lisans eğitimlerini İngilizce tamamlamış olan lisans veya lisansüstü adayları için ise 4 puan.
 • Amerikan Eğitim: Sisteminde Lise Eğitiminin son yılında İngilizce'den C not.
 • TOEFL: İnternet bazlı sınavda 90, veya kağıt bazlı sınavda 21 puan.
 • University of Cambridge: Cambridge English ölçeklendirmesinde her alandan en az 175 puan almak kaydıyla 180 genel puan.
 • IELTS: her alanda en az 6 puan almak kaydıyla 6.5 genel puan
 • Pearson Test of English (Akademik): her alanda en az 59 puan almak kaydıyla en az 63 genel puan.
 • Duolingo İngilizce Sınavı: her alanda en az 100 puan almak kaydıyla en az 120/160 genel puan (lisans programları için), Ocak 2020 tarihinden itibaren.
 • Trinity İngilizce Dil Eğitim ve Öğretim Merkezinin Yüksek Lisans Öncesi Hazırlık Programının en az II.1 puanla tamamlandığına dair sertifika.

Burada belirtilmemiş olup kabul edilebilen farklı yeterlilik türleri de olabileceğinden, öğrencilere ilgilendikleri program için geçerli şartları incelemeleri tavsiye olunur.

İngilizce yeterlilik şartlarını sağlayamayan öğrenciler, akademik programın başlangıcından önce Akademik Amaçlı İngilizce Programına katılmayı tercih edebiliyor.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Küresel Mükemmeliyet Lisans Bursu

Akademik başarı temel alınmak kaydıyla, ilk yılda 5.000 Euro'ya kadar öğrenim ücreti indirimi.

Çinli Öğrenciler için Lisans Bursu

Çinli öğrenciler için Claddagh Bursu kapsamında ilk yıl için 2.500 ila 5.000 öğrenim ücreti indirimi.

Hintli Öğrenciler İçin Lisans Bursu

Liyakat bazlı bu burs, Hintli öğrencilere ilk yılda 5.000 Euro'ya kadar öğrenim ücreti indirimi olarak veriliyor.

Mühendislik, Biyolojik ve Biyomedikal Bilimler ve Coğrafya, Jeoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler için E3 Lisans Bursu

Dört yıllık öğrenim hayatı süresince 5.000 Euro'ya kadar varan tutarlarla sunulan bu burs için seçim kriterleri, akademik liyakat ve adayların Trinity camiasına katkıda bulunma potansiyeli.

Küresel Mükemmeliyet Lisansüstü Bursu

Liyakate dayalı bu burs, ilk yılda 5.000 Euro'ya kadar varan tutarlarda veriliyor.

Branşlara özgü burslar mevcut olup öğrenciler, kendi ülkelerinden sunulabilecek dış finansman fırsatlarını araştırmaya da teşvik ediliyor.

Mühendislik, Çevre ve Yeni Ortaya Çıkan Teknolojiler alanlarında E3 Mükemmeliyet Lisansüstü Bursu

Akademik başarıya ve başvuru sahiplerinin Trinity camiasına katkıda bulunma potansiyelinin değerlendirilmesine dayalı olarak, bu programlar için ilk yılda öğrenim ücreti indirimi olarak 5.000 Euro'ya kadar burs sunuluyor.

Branşlara özgü başka burslar da mevcut olup öğrenciler, kendi ülkelerinden sunulabilecek dış finansman fırsatlarını araştırmaya teşvik ediliyor.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Trinity College Dublin mükemmel mezun sonuçları ortaya koyuyor. Okulun mezunlarının %94'ü, mezuniyetlerini takip eden ilk altı ayda istihdam ediliyor veya yükseköğrenime devam ediyor. Mezunların %27'si ise lisansüstü öğrenime geçiyor.

2018 Times Higher Education Global Employability University Sıralamasında yer bulan tek İrlanda üniversitesi olan Trinity College Dublin, PitchBook University Report 2018-2019'da ise girişimci yetiştirme konusunda Avrupa'nın bir numarası olarak yer aldı.

Toplum ve dünya üzerinde etki bırakacak saygın, kolay uyum sağlayabilen ve yenilikçi mezunlar yetiştirmeyi amaçlayan okul, öğrencilerinin başarılı olması için çok çeşitli fırsatlar yaratıyor. Bu fırsatlar arasında öğrencilerin işletmeler ve sosyal girişimlere hayat vermek üzere desteklendiği LaunchBox gibi programlar da bulunuyor.

Çok çeşitli sektörlerden küresel şirketlerin birçoğunun İrlanda genel merkezinin de bulunduğu bölgede konumlanan Trinity, iş hayatına yakın olmak isteyen öğrenciler için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. Trinity'nin sektör partnerleri arasında Microsoft, Google ve Avrupa Komisyonu gibi isimler bulunuyor.

Trinity College Dublin'in mezunlar listesinde Oscar Wilde, Samuel Beckett, E.T.S. Walton, Mary Robinson ve William Campbell gibi sayısız etkileyici isim yer alıyor. Mezun Kariyer Ağı, öğrencilere mezun olmalarından itibaren, kariyerleri boyunca destek oluyor ve mezunların birbirlerinin uzmanlığından faydalanabileceği küresel bir ağ olarak faaliyet gösteriyor.

Show more +Show less -

Ireland: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
164th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Join us at Trinity College Dublin
Join us at Trinity College Dublin
Join us at Trinity College Dublin
Dublin Dublin College Green
Over the past 425 years Trinity College Dublin, the University of Dublin, has provided a liberal environment where independence of thought is highly valued and all are encouraged to achieve their potential. The university promotes a diverse, interdisciplinary, inclusive environment which nurtures ground-breaking research, innovation, and creativity through engaging with issues of global significance. Its tradition of excellence underpins every lecture, every experiment and every research breakthrough in its state of the art facilities. A Trinity education fosters a life-long desire for knowledge and understanding, a capacity for creativity and innovation, cross-cultural awareness and a sense of global citizenship.

Established in 1592, the university delivers world class education and employers worldwide hold Trinity graduates in high esteem. Graduates include Nobel Prize winners in literature, science and medicine, presidents and world leaders, award-winning actors and film makers, internationally renowned poets and playwrights, entrepreneurs and business leaders. Trinity is committed to educating global citizens, be they Irish students making an international impact or students from over 120 countries sharing their cultural experiences with the community. It is home to 17,000 undergraduate and postgraduate students across all the major disciplines in the arts and humanities, and in business, law, engineering, science, and health sciences.

Located in a beautiful campus in the heart of Dublin?s city centre, Trinity is Ireland?s highest ranked university and is recognised globally as Ireland?s leading university. The university is famous for its diverse society life and for being home to the oldest student society in the world. With more than 120 societies and 48 sports clubs, its most active societies are the cultural organisations which celebrate international holidays, share local foods, debate global politics and strengthen cultural exchange.
https://images1.content-gbl.com/commimg/myhotcourses/institution/profile/myhc_189052_320px.jpg Trinity College Dublin, the University of Dublin https://www.idp.com/turkey/universities/trinity-college-dublin/iid-ie-01116/

Ortalama toplam maliyet€1764

 • €714
  Konutlar
 • €651
  Yemek
 • €101
  Günlük Yaşam
 • €298
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin