Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Bath

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

1966'da kurulan University of Bath, huzur dolu kampüsü ve harika tesisleriyle öğrencilerine birinci sınıf bir eğitim sunar.

Araştırma odaklı bir enstitü olan üniversite mühendislik, yönetim, beşeri bilimler, fen bilimleri ve sosyal bilim alanlarında uzmanlaşmıştır. Bath, %32'si Birleşik Krallık dışından gelen ve 147'den fazla ülkenin temsil edildiği öğrenci nüfusuyla kültür çeşitliliği yüksek bir topluluğun adresidir.

Üniversitenin sakin kampüsü, Güneybatı İngiltere bölgesindedir. Enstitünün 2021 National Student Survey'deki (Ulusal Öğrenci Anketi) öğrenci memnuniyeti %86'dır, canlı bir ortam sunan kampüsünün yanı sıra Bath şehrinde birçok pub, kulüp ve bar mevcuttur. Öğrenciler, nehir kenarında veya çevredeki yeşil alanlarda dinlenmeyi de tercih edebilir.

UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Bath, hem tarihi mimariler hem de festivaller, sergiler, spor müsabakaları ve konserler gibi heyecan verici kültürel etkinliklerle dolu bir şehirdir.

Yabancı öğrenciler, konaklama için üniversite kampüsünü veya şehirdeki seçeneklerden birini tercih edebilir. Ulaşım uygun fiyatlı ve kolaydır, şehir ve kampüs arasında ucuz ve hızlı otobüs güzergâhları bulunmaktadır. Trenle 90 dakikadan daha kısa mesafede yer alan Londra'ya ulaşım da oldukça rahattır.

Üniversite, geleceğin liderlerine eğitim vermekten ve öğrencilerine sağladığı yenilikçi becerilerle toplumda pozitif etki yaratacak mezunlar yetiştirmekten gurur duyar. Enstitü, mezun beklentileri için 2022 Complete University Guide sıralamalarında 6, 2022 The Times and Sunday Times Good University Guide sıralamalarında ise 7. sıradadır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Sanal Etkinlikler

University of Bath, hem lisans hem de lisansüstü öğrenciler için sanal açık gün ziyaretleri dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Aday öğrenciler, Bath eğitimi ve öğrenci yaşamıyla ilgili merak ettiklerini soru/cevap oturumlarında keşfedebilir.

Dünya genelinde altı alan için ilk 100'de

2022 QS World University Rankings'te (QS Dünya Üniversite Sıralamaları) 1.300 üniversite arasında 166. olan ve 2022 QS Graduate Employability Rankings'te (QS Mezun İstihdam Sıralamaları) ilk 100'de yer alan University of Bath, dünyadaki en iyi üniversiteler arasındadır.

Üniversite, 2021 QS World Rankings by Subject (QS Alan Bazlı Dünya Sıralamaları) spor kategorilerinde üst sıralardadır. Mimarlık ve yapılı çevre, geliştirme çalışmaları, işletme ve yönetim, matematik, sosyal politika ve idare için dünya sıralamalarında ilk 100'dedir. Ayrıca 2022 Times Higher Education World University Rankings'te (Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamaları) 201-250 arasında yer almıştır.

Sıralamalar

Bath, kısa süre önceki Birleşik Krallık üniversite sıralamalarında son derece başarılı olmuştur. Bunlardan bazıları:

 • 2022 Complete University Guide – genel sıralamada 10. ve mezun beklentileri için 6. sırada
 • 2022 Guardian University Guide - genel sıralamada 8. ve ilk on içinde 13 konu alanı
 • 2022 Times and Sunday Times Good University Guide – genel sıralamada 9. ve mezun beklentileri için 7. sırada

Aşağıdaki alanlarda Birleşik Krallık için ilk 3'te

 • Hukuk ve kriminolojide 1.
 • Psikoloji, sosyoloji ve spor biliminde 2.
 • İnşaat mühendisliği ve makine mühendisliğinde 3.

Üniversite, küresel enstitüler arasında üst sıralardadır:

 • 2022 QS World University Rankings – genel sıralamada 166.
 • 2021 Times Higher Education World University Rankings – genel sıralamada 201-250.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Araştırma

Uluslararası düzeyde başarılı olan ve dünya lideri araştırmalarıyla tanınan üniversite, iki tane Queen's Anniversary Prizes for Higher and Further Education ödülüne lâyık görülmüştür.

Bath, 165 milyon GBP değerindeki araştırma hibeleri ve sözleşmeleriyle bu konudaki birinci sınıf çalışmalarını sürdürmekte kararlıdır.

Güneybatı İngiltere'de GW4 Alliance üyesi dört üniversiteden bir tanesidir, ülkedeki araştırma yoğunluğu ve yenilikçiliği en yüksek üniversitelerle bağlantılara sahiptir. Bu ortaklık, araştırma uzmanlıklarıyla önemli küresel sorunlar üzerinde çalışır.

Öğretim

University of Bath'ın kapsamlı öğretim yöntemleri, öğrencilerine gerçek dünya tecrübeleri kazandırır. Programlar araştırma odaklıdır, özel olarak sektör ihtiyaçlarına ve koşullarına göre tasarlanmıştır. Mezunların en iyi kariyer fırsatlarına sahip olabilmeleri adına yenilikçi ve toplum üzerinde olumlu etki bırakan bir eğitim teşvik edilir. Bath'ın öğrenim modeli, kampüs merkezli eğitimi ve düzenli bağımsız çalışmaları bir araya getirirken online öğeleri de içerir. Tüm bunlar, her programın ihtiyaçlarına göre dikkatlice düzenlenmiştir. Öğrenimin pratikte işlediğinden emin olmak, Bath eğitiminin en önemli özelliklerindendir.

Kampüsteki eğitime haftalık dersler, seminerler ve çalıştaylardan oluşan merak uyandırıcı bir program dahildir, etkileşimli öğrenim oturumlarıyla birlikte grup ve bireysel çalışmalar ise Bath derecesindeki online unsurların bir parçasıdır. Üniversitenin hedefi, değişen bir dünyada en iyi öğrenim deneyimini sunmaktır. Modern ve küresel bir ortamda işverenler tarafından talep gören değerli becerilere yönelik eğitimini geliştirmeye devam edecektir.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Üniversite, her biri öğrencilerin seçebileceği çeşitli programlara sahip olan ve birden fazla akademik departmanı içeren üç fakülte ve bir okuldan oluşmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Mühendislik ve Tasarım Fakültesi

 • Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Elektronik ve Elektrik Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi

 • Ekonomi
 • Eğitim
 • Sağlık
 • Siyaset, Dil ve Uluslararası Çalışmalar
 • Psikoloji
 • Sosyal ve Politik Bilimler

Fen Fakültesi

 • Biyoloji ve Biyokimya
 • Kimya
 • Bilgisayar Bilimi
 • Matematik Bilimleri
 • Doğa Bilimleri
 • Eczacılık ve Farmakoloji
 • Fizik

Yönetim Okulu

 • Muhasebe, Finans ve Hukuk
 • Pazarlama, İşletme ve Toplum
 • Bilgi, karar alma ve işlemler
 • Strateji ve organizasyon

Dönem öncesi ve hazırlık programları

Bath'ın İngilizce dil gereksinimlerini karşılamayan yabancı öğrenciler, dönem öncesi programa katılabilir. Bu program, öğrencilerin konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirerek onları derece düzeyinde eğitim için hazırlar.

Bir lisans programının akademik koşullarını karşılamayan yabancı öğrenciler için Uluslararası Hazırlık Yılı mevcuttur. Üniversitenin ortak enstitüsü Bath College tarafından verilen bu tam zamanlı program 1 yıl sürer. Başarıyla tamamlayan öğrenciler, seçtikleri programa doğrudan geçiş yapabilir.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

Yabancı başvuru sahipleri, İngilizce dili konusundaki yeterliliklerini kanıtlamalıdır. Bu koşullar, öğrencilerin seçtikleri programa uygun olduklarından ve faydalanabileceklerinden emin olmak içindir.

İngilizce dili gereksinimleri üniversitenin departmanlarına göre değişir ve dört kategoriye ayrılmıştır - A, B, C ve D. University of Bath'ın İngilizce yeterliliği için minimum koşulları genellikle aşağıdaki gibidir:

 • IELTS – her bölümden en az 6.0 almak kaydıyla en az 6.5 genel puan
 • TOEFL iBT – her bölümden en az 21 almak kaydıyla en az 90 genel puan

University of Bath diğer dil sınavlarını da kabul etmektedir ve adaylar eşdeğer sonuçlara sahip olmalıdır. Sınavlar, program başlangıç tarihinden önceki son 24 ila 30 ay içerisinde tamamlanmalıdır.

Gereksinimler programa bağlıdır, yabancı öğrencilerin ilgi duydukları program için koşulları kontrol etmeleri önerilir.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Yabancı öğrenciler, eğitimlerine destek olacak çeşitli burslara başvurabilir. Bunlara dahil olanlar:

Rektörlük Bursu

Üst düzey akademik başarı gösteren ve birinci yılında olan yabancı öğrenciler, 2.000 GBP'ye kadar bir harç ücreti muafiyetinden faydalanabilir.

Akademik Başarı Bursu için Dekanlık Hibesi

Üniversitede yüksek lisans eğitimi alan uygun yabancı öğrenciler için 5.000 GBP değerinde bir harç ücreti muafiyetidir. Başvuru sahipleri, önemli akademik referanslarla beraber başarılı bir geçmişe sahip olmalıdır.

Küresel Liderler Bursu

İletişim ve kişilerarası beceriler konusunda üstün başarı gösteren yabancı yüksek lisans öğrencilerine 5.000 GBP değerinde bir hibe verilir. Harç ücreti muafiyeti şeklindedir ve adayların liderlik potansiyeli sergilemeleri de gerekir.

Uluslararası Bakalorya (IB) 50. Yıl Bursu

IB'de akademik başarı gösteren ve birinci yılında olan yabancı öğrenciler için 6.000 GBP'ye kadar bir harç ücreti muafiyetidir.

Teknoloji Dünyasında Kadınlar Bursu

J.P. Morgan'ın teknoloji departmanında yazılım mühendisi olarak maaşlı bir iş pozisyonunu kabul eden 10 kız öğrenci bu bursu alacaktır. Üç yıla kadar her eğitim yılı için 3.000 GBP değerindedir.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Üniversitenin Kariyer Hizmetleri, yabancı öğrencilere eğitimleri boyunca yardımcı olmaktadır. Uzman ekip, aşağıdakilerin de dahil olduğu bir dizi destek sağlar:

 • Öz geçmiş ve ön yazı hazırlama
 • Mülakat eğitimi ve görüşme becerileri
 • İşe alım etkinlikleri
 • Beceri geliştirme çalıştayları

Yabancı öğrenciler, yıllık Uluslararası Kariyer Haftası dahil olmak üzere kendilerine özel hazırlanan imkânlara da erişebilir.

Lisans öğrencilerinin %65'i, yurt dışında eğitimlerinin bir yılını tamamlayarak veya bir iş pozisyonu kabul ederek istihdam edilebilirliklerini daha da artırır.

Bath, 173 ülkede 120.000'den fazla mezuna sahiptir. Üniversitedeki tam zamanlı Birleşik Krallık lisans mezunlarının %89'u, ilk üç mesleki grupta çalışmaktadır (DLHE 2016/17). Bath mezunları için ortalama maaş 27.000 GBP'dir, bu rakam diğer Birleşik Krallık üniversitelerinden 4.500 GBP daha yüksektir.

University of Bath, 2018 ve 2019 yılları arasında en iyi işverenlerin hedeflediği 13 Birleşik Krallık üniversitesinden biri olmuştur. 400 işveren, üniversitede her yıl düzenlenen kariyer etkinliklerine katılır.

Show more +Show less -
4857
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
201st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Sport at Bath
Students in city of Bath
At University of Bath
At University of Bath
At University of Bath
Masters at Bath
Arts at Bath
Campus by the lake
Campus Tour
At University of Bath
At University of Bath
At University of Bath
At University of Bath
At University of Bath
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin