Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Dundee

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

Öğrenciler, University of Dundee'de öğrenim görerek prestijli bir üniversiteden uluslararası kabul gören bir derece elde edecektir.

University of Dundee, muhteşem bir üne sahip olup Birleşik Krallık'taki en iyi 20 üniversite arasında yer almıştır (Guardian University Guide 2021).

Dundee, yaklaşık 140 farklı ülkeden gelen 16.000'in üzerinde öğrenci ve 3.000 akademik personele ev sahipliği yapan küresel bir kurumdur. Üniversite, kültürel çeşitliliğe kucak açar ve uluslararası öğrencilerin İngilizce dil sınıfları ve arkadaşlık (buddy) programları gibi destek hizmetleri yoluyla kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlar.

Üniversitedeki spor tesisleri mükemmel kalitededir ve en başarılı sporcular tarafından antrenman amaçlı kullanılır. Üniversite, öğrencilerin belli bir amaca yönelik saha, oyun alanları ve spor salonları olarak kullanabildiği etkileyici bir spor merkezi ve yüzme havuzuna sahiptir. Üniversite Spor Birliği öğrencilerin katılabileceği 40'ı aşkın farklı Spor Birliği kulübüne sahiptir.

Dundee'de dersler akademik ve sanayi uzmanları tarafından verilmekte olup, öğretim standardı 2017 Öğretimde Mükemmeliyet Çerçevesi'nde (TEF) altın dereceye layık görülmüştür.

Üniversite, araştırmalarıyla tanınır. 2014 Araştırma Mükemmeliyet Çerçevesi'nde Dundee'deki araştırmaların %76'sı ‘dünyada öncü' veya ‘uluslararası olarak tanınmış' olarak nitelendirmiştir. Bu da üniversitenin lisansüstü çalışmalara devam etmek isteyenler için çok değerli fırsatlar sunduğu anlamına gelir.

Dundee'deki Kariyer Hizmetleri, öğrencilere mezunlara yönelik işler bulmada destek verir ve üniversite, yüksek vasıflı işlere yerleşen mezunlarının oranıyla İskoçya'da ilk sırada yer alır (Graduate Outcomes Survey 2020). Kariyer Hizmetleri aynı zamanda öğrencilere, öğrenimleri sırasında ilgili gönüllülük veya iş deneyimi imkânları bulma konusunda yardımcı olabilir.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Fen Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi, iki yeni Fen Yüksek Lisans (MSc) programının duyurusunu yapmıştır:

 • Eğitime Yardımcı Teknolojiler Yüksek Lisans Programı – öğrenciler, teknolojinin engellilik dolayısıyla eğitimde engellerle karşılan bireylerin öğrenim deneyimlerini nasıl iyileştirebileceğini öğreneceklerdir.
 • Veri Bilimi Fen Yüksek Lisans Programı (yarı-zamanlı) – Bu program öğrencilerin, bir yandan çalışırken diğer yandan veri bilimci olmak için gereken resmi yeterlilikleri kazanmalarını sağlar.

Eğitim ve Sosyal Çalışmalar Fakültesi, iyi yeni Eğitim Yüksek Lisans TESOL programı başlatmıştır:

 • MEd TESOL tam zamanlı – Programın bu versiyonu her yıl Eylül veya Ocak'ta başlamak üzere 12 aylık bir süre boyunca kampüste eğitim verir.
 • MEd TESOL yarı-zamanlı – Programın bu versiyonu her yıl Nisan veya Kasım'da başlamak üzere 36 aylık bir süre boyunca çevrimiçi olarak eğitim (uzaktan eğitim) verir.

İşletme Okulu da bünyesine yakın dönemde 3 yeni lisansüstü öğrenim programı eklemiştir:

 • İslami Finans Fen Yüksek Lisans Programı – Al Maktoum College akademisyenleriyle işbirliği içinde İslami Finans ve Bankacılık alanında artık bir dizi yeni yüksek lisans derecesi programı sunulur.
 • İşletme Analitiği Fen Yüksek Lisans Programı – bu yeni derece programı, finansal analiz, pazarlama ve işletme karar alma sürecine yönelik analiz alanlarında uzmanlaşma imkânı sunar.
 • Muhasebe Yüksek Lisans Programı (MAcc) – bu yeni, bütünleşik yüksek lisans programı sadece 3 yılda, bir lisans ve bir yüksek lisans derecesini bir araya getirir. ACCA tarafından akredite edilmiştir.

Duncan of Jordanstone Sanat & Tasarım Okulu da bu yıl bünyesine iki yeni lisansüstü program eklemiştir:

 • Sanat, Fen & Görsel Düşünme alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans (MFA) Programı – bu program, fen ve sanat arasındaki ilişkiyi keşfetme imkânı sunmaya yönelik disiplinleri bir araya getirir.
 • Sağlık Hizmetlerine Yönelik Tasarım alanında Fen Yüksek Lisans Programı – bu program öğrencilerin sağlık alanındaki zorluklara yönelik yaratıcı çözümler geliştirmek üzere tasarım becerilerini öğrenme, birleştirme ve uygulamalarını sağlar.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

University of Dundee'de öğrenim görmeyi seçen öğrenciler tüm programlar ve kurslar genelindeki muhteşem öğretim standardından faydalanacaktır. Üniversite, 2017 Öğretim Mükemmelliyet Çerçevesi'nde (TEF) altın dereceye layık görülerek fark yaratan öğretim kalitesi aracılığıyla resmi olarak tanınmıştır. Buna ek olarak, üniversitedeki araştırma çıktılarının dörtte üçünden fazlası, 2014 Araştırma Mükemmelliyet Çerçevesi'nde ‘dünyada öncü' veya ‘uluslararası ölçekte tanınmış' olarak değerlendirilmiştir.

Öğrenciler sunulan mükemmel öğretime destek verecek dünya standartlarında tesislere erişim sağlar. Mevcut tesisler arasında modern bir kütüphane, kapsamlı BT tesisleri ve kampüs Wi-Fi bağlantısı yer alır.

Öğrenciler, akıllarına takılan tüm sorulara yanıt vermeye hazır, özel eğitimcilerle nispeten sınırlı bir sınıf mevcudu avantajından faydalanır. Sonuç olarak, kendi ihtiyaçlarına göre belirlenecek öğrenimden en iyi şekilde faydalanma fırsatına sahip olurlar.

Dundee öğrencileri, bu kurumdaki öğretimin yüksek bir kaliteye sahip olduğunu net bir şekilde onaylamıştır. Dundee, güncel Ulusal Öğrenci Anketi'nde (2020) lisans derece programlarındaki tam zamanlı öğrenci arasında %87.4'lük bir genel memnuniyet oranına erişmiştir.

Dundee aynı zamanda tıp alanında Birleşik Krallık'ta 1. sırada diş hekimliği, adli tıp, eczacılık & eczacılık bilimi ve biyoloji bilimleri alanında Birleşik Krallık'ta ilk 5'te yer alır (The Complete University Guide 2021).

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

University of Dundee, her biri farklı bir akademik disiplin grubuna odaklı olan 10 fakülteye ayrılır. Bütün fakültelerin bağlantılı araştırma merkezleri veya birimleri bulunur. Fakülteler şunlardır:

 • Duncan of Jordanstone Sanat ve Tasarım Fakültesi – animasyon, güzel sanatlar ve tekstil tasarımı dahil on farklı sanat ve tasarım disiplinlerinde programlar sunar.
 • İşletme Fakültesi – bu fakülte muhasebe, işletme ve iktisat dahil birçok alanda eğitim verir.
 • Diş Hekimliği Fakültesi – Dundee diş hekimliği alanında Birleşik Krallık'ta ikinci sırada yer alır (Complete University Guide 2020).
 • Eğitim ve Sosyal Hizmetler Fakültesi – bu fakültede iki araştırma merkezi mevcuttur: Akranla Öğrenme Merkezi ve Dönüştürücü Değişim Merkezi: Eğitim ve Yaşam Geçişleri (TCELT)
 • Beşeri Bilimler Fakültesi – eğitim verdiği konu alanları arasında İngilizce, Tarih ve Felsefe bulunur.
 • Yaşam Bilimleri Fakültesi – Bu fakülte, biyomedikal ve sağlık bilimlerinde dünya liderlerinden biridir.
 • Tıp Fakültesi – Dundee'de tıp öğrencileri Klinik Araştırmalar Görüntüleme Tesisi (CRIF) dahil birçok tesise erişim sağlar.
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi – Bu fakülte, iki kampüste yerleşik olup yetişkin, çocuk ve ruh sağlığı hemşireliği alanlarında eğitim sunar.
 • Fen Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi – bu fakülte, anatomi ve insan tanımlama, programlama, mühendislik, matematik ve fizik alanlarında programlar sunar.
 • Sosyal Bilimler Fakültesi – mühendislik, hukuk ve siyaset alanları genelinde çeşitli konu seçenekleri sunar.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

University of Dundee'ye başvuru yapacak adaylar, giriş şartlarının seçilen fakülte ve program türüne göre değişiklik gösterebileceğini göreceklerdir. Dolayısıyla adaylar, başvuru yapmadan önce, seçtikleri programa özel giriş şartlarını gözden geçirmelidir.

Üniversitede sunulan tüm program içerikleri İngilizce'dir dolayısıyla uluslararası adayların program şartlarında belirtildiği üzere minimum İngilizce Dil yeterliliğine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekir. Anadili İngilizce olmayanlar için, genellikle IELTS sınavından en az 6,5 puan almış olma şartı aranır. Bazı durumlarda diğer sınavlardan alınacak eşdeğer puanlar kabul edilebilmektedir. Herhangi resmi bir sınav sonucuna sahip olmayan öğrenciler hala başvuru yapabilmekte olup dil şartını yerine getirme koşuluyla üniversiteden bir teklif alabilirler.

Ayrıca, Birleşik Krallık'ta öğrenim görmek için vize alması gereken öğrencilerin, Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik (UKVI) Bürosu tarafından aranan İngilizce seviyesine sahip olmaları gerekir.

Show more +Show less -
Burslar ve finansman

Burslar ve finansman

University of Dundee yakın dönemde, en iyi öğrencileri kendi çatısı altında öğrenim görmek üzere çekmek için verdiği taahhüdü ileri taşımak için bir dizi yeni lisans ve lisansüstü bursa yatırım yapmıştır.

Üniversitedeki öğrenciler, üstün başarı, toplum temelli veya diğer ders dışı faaliyetler dolayısıyla öğrencileri takdir eden ve ödüllendiren, üniversitenin Küresel Mükemmelliyet Bursu'ndan (Global Excellence Scholarship) faydalanabileceklerdir. Başarılı öğrenciler, akademik yıl başına 5.000 GBP'ye kadar burs alabilir.

Diğer burslar:

 • İnsani Yardım Bursu – Mülteci statüsünde veya insani koruma altında olan tüm lisansüstü öğrencilere 40.950 GBP'ye kadar burs verilir.
 • GREAT Bursları – Çin, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Pakistan dahil olmak üzere seçilen ülkelerden gelecek öğrenciler, lisansüstü öğrenim ücretlerini ödemeye yardımcı olacak 10.000 GBP'lik bir burs alabilirler.

Öğrenciler üniversitenin özel burs sayfasını ziyaret ederek veya üniversite personeline danışarak burslarla ilgili daha fazla bilgi edinebilir.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Dundee, 2020 Mezun Sonuçları Anketi'nde (Graduate Outcomes Survey 2020), yüksek vasıflı işlere yerleşen mezunlarının oranı ile İskoçya'da ilk sırada profesyonel mesleklere yerleşen mezunlar ile Birleşik Krallık'ta 4. sırada yer almıştır.

Üniversite'nin bilgili, kendini adamış ve oldukça takdir toplayan Kariyer Hizmetleri, öğrencilere seçtikleri kariyerlere yerleşme konusunda yardımcı olmak üzere değerli uzman bilgileri sunar.

Sundukları hizmetler arasında tavsiye ve yönlendirme oturumları, CV yazmadan mülakat hazırlığına kadar her konuda çeşitli çevrimiçi kaynaklar bulunur.

Pek çok programda gönüllü iş, ağ kurma veya stajlara yönelik fırsatlar sunar. Öğrencilere kariyer tercihlerine yönelik bir fikir sunan, düzenli kariyer dersleri ve seminerler mevcuttur.

Üniversitenin canlı ve sürekli büyüyen mezun ağı öğrenimlerini tamamladıkları günden itibaren mezunlara sunulan muhteşem tavsiye, destek ve ağ kurma fırsatlarının yer aldığı diğer bir kaynaktır.

Show more +Show less -
3165
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
201st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Students
Open Day at Dundee
Join a sports club at Dundee
Main Library
Accommodation
Students sitting near DUSA
Study at Dundee
Study
Meet new people
Global Excellence Scholarships
Student Life
Accommodation
Geddes-Quadrangle
Dundee Dundee City Nethergate
Dundee Dundee City Ninewells Hospital
Kirkcaldy Dundee City Forth Avenue
The University of Dundee became an independent University in 1967. It has been consistently rated best in Scotland in the annual Times Higher Education Student Experience Survey and is one of the highest ranked UK universities in the International Student Barometer, the annual measure of student satisfaction.

The University of Dundee is organised into ten schools containing multiple disciplines. It has a main library and specialist libraries for students studying art & design, medicine and nursing. The university pride itself on offering a fantastic range of subjects at Dundee. In fact, students can choose from more than 200 undergraduate and graduate degree courses.

Excellent teaching at any university is built on a foundation of outstanding research. Research at Dundee has been ranked among the very best in the UK in the latest Research Excellence Framework (2014). In fact, over 30% of its funding comes from research and this translates into world-changing solutions for health, the environment and the economy.

With over 200 clubs and societies, students are sure to find their community at Dundee. The university have got political societies, groups raising valuable funds for charities, societies for people interested in different countries or cultures, religious-affiliated societies and academic groups. There are also plenty of societies for those who just want to have a good time with like-minded people, such as the Comedy Club, the Sci-Fi Society and the BBQ, Baking and Coffee Society.

Dundee is a dynamic and multicultural city, with a real buzz about it. It's recently been described as Britain?s coolest little city (GQ Magazine). It is in an idyllic location hugging the banks of the River Tay Estuary. Situated on the east coast, the university is at the heart of Scotland's road and rail network, putting spectacular scenery, skiing, mountain climbing and sailing within easy reach.
https://images1.content-gbl.com/commimg/myhotcourses/institution/profile/myhc_227988_320px.jpg University of Dundee https://www.idp.com/turkey/universities/university-of-dundee/iid-uk-00795/

Ortalama toplam maliyet£1307

 • £467
  Konutlar
 • £519
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £233
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin