Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Dundee

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

Öğrenciler, University of Dundee'de öğrenim görerek prestijli bir üniversiteden uluslararası kabul gören bir derece elde edecektir.

University of Dundee, muhteşem bir üne sahip olup Birleşik Krallık'taki en iyi 30 üniversite arasında yer alır (Complete University Guide 2022).

Dundee, yaklaşık 140 farklı ülkeden gelen 16.000'in üzerinde öğrenci ve 3.000 akademik personele ev sahipliği yapan küresel bir kurumdur. Üniversite, kültürel çeşitliliğe kucak açar ve uluslararası öğrencilerin İngilizce dil sınıfları ve arkadaşlık (buddy) programları gibi destek hizmetleri yoluyla kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlar.

Üniversitedeki spor tesisleri muhteşem bir kaliteye sahiptir. Üniversite, özel sahalar, oyun alanları ve spor salonlarının yanı sıra öğrencilerin kullanabileceği etkileyici bir spor salonu ve yüzme havuzuna sahiptir. Üniversite Spor Birliği, öğrencilerin katılabileceği 40'ın üzerinde farklı spor kulübü sunar.

Dundee'de dersler akademik ve sanayi uzmanları tarafından verilmekte olup, Üniversite, araştırmalarıyla tanınır. 2014 Araştırma Mükemmeliyet Çerçevesi'nde Dundee'deki araştırmaların %76'sı ‘dünyada öncü' veya ‘uluslararası olarak tanınmış' olarak nitelendirmiştir. Bu da üniversitenin lisansüstü çalışmalara devam etmek isteyenler için çok değerli fırsatlar sunduğu anlamına gelir.

Dundee'de dersler, akademisyenler ve sanayi uzmanları tarafından verilir ve Dundee'nin Kariyer Hizmetleri Birimi öğrencilere mezun işleri bulmada destek verirken üniversite, mezun olanakları açısından İskoçya'da ilk sırada yer alır (Complete University Guide 2022). Kariyer Hizmetleri aynı zamanda öğrencilere, öğrenimleri sırasında ilgili gönüllülük veya iş deneyimi imkânları bulma konusunda yardımcı olabilir.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

İşletme Fakültesi, yakın zamanda bünyesine iki yeni lisansüstü program eklemiştir:

 • İslami Finans Fen Yüksek Lisans Programı – Al Maktoum College akademisyenleriyle işbirliği içinde İslami Finans ve Bankacılık alanında artık bir dizi yeni yüksek lisans derecesi programı sunulur.
 • İşletme Analitiği Fen Yüksek Lisans Programı – bu yeni derece programı, finansal analiz, pazarlama ve işletme karar alma sürecine yönelik analiz alanlarında uzmanlaşma imkânı sunar.

University of Dundee, tüzüğün standartlarını sağlama ve öğrenci ve personelleri genelinde temsil ve başarıyı ilerletme konusunda devamlı çalışmalarının karşılığında Race Equality Charter tarafından bronz seviye ile ödüllendirilmiştir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

University of Dundee'de öğrenim görmeyi seçen öğrenciler tüm programlar ve kurslar genelindeki muhteşem öğretim standardından faydalanacaktır. Dundee, yaratıcı yazma alanında Birleşik Krallık'ta 1. sırada tıp, adli tıp, biyomedikal bilimleri, farmakoloji ve eczacılık ve eğitim alanlarında ilk 5'te yer alır (Complete University Guide 2022).

Öğrenciler sunulan mükemmel öğretime destek verecek dünya standartlarında tesislere erişim sağlar. Mevcut tesisler arasında modern bir kütüphane, kapsamlı BT tesisleri ve kampüs Wi-Fi bağlantısı yer alır.

Öğrenciler, akıllarına takılan tüm sorulara yanıt vermeye hazır, özel eğitimcilerle nispeten sınırlı bir sınıf mevcudu avantajından faydalanır. Sonuç olarak, kendi ihtiyaçlarına göre belirlenecek öğrenimden en iyi şekilde faydalanma fırsatına sahip olurlar.

Dundee'nin öğrencileri, öğretimin yüksek kalitede olduğu konusunda hemfikirdir. Dundee, 2021 Ulusal Öğrenci Anketi'nde (National Student Survey), lisans derece programlarındaki tam zamanlı öğrencileri arasında %78,3 genel memnuniyet oranına erişmiştir.

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

University of Dundee, her biri farklı bir akademik disiplin grubuna odaklı olan 10 fakülteye ayrılır. Bütün fakültelerin bağlantılı araştırma merkezleri veya birimleri bulunur. Fakülteler şunlardır:

 • Duncan of Jordanstone Sanat ve Tasarım Fakültesi – animasyon, güzel sanatlar ve tekstil tasarımı dahil on farklı sanat ve tasarım disiplinlerinde programlar sunar.
 • İşletme Fakültesi – bu fakülte muhasebe, işletme ve iktisat dahil birçok alanda eğitim verir.
 • Diş Hekimliği Fakültesi – Dundee, diş hekimliği alanında Birleşik Krallık'ta 5. sırada yer alır (Guardian University Guide 2022).
 • Eğitim ve Sosyal Hizmetler Fakültesi – bu fakültede iki araştırma merkezi mevcuttur: Akranla Öğrenme Merkezi ve Dönüştürücü Değişim Merkezi: Eğitim ve Yaşam Geçişleri (TCELT)
 • Beşeri Bilimler Fakültesi – eğitim verdiği konu alanları arasında İngilizce, Tarih ve Felsefe bulunur.
 • Yaşam Bilimleri Fakültesi – Bu fakülte, biyomedikal ve sağlık bilimlerinde dünya liderlerinden biridir.
 • Tıp Fakültesi – Dundee'de tıp öğrencileri Klinik Araştırmalar Görüntüleme Tesisi (CRIF) dahil birçok tesise erişim sağlar.
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi – Bu fakülte, iki kampüste yerleşik olup yetişkin, çocuk ve ruh sağlığı hemşireliği alanlarında eğitim sunar.
 • Fen Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi – bu fakülte, anatomi ve insan tanımlama, programlama, mühendislik, matematik ve fizik alanlarında programlar sunar.
 • Sosyal Bilimler Fakültesi – mühendislik, hukuk ve siyaset alanları genelinde çeşitli konu seçenekleri sunar.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

University of Dundee'ye başvuru yapacak adaylar, giriş şartlarının seçilen fakülte ve program türüne göre değişiklik gösterebileceğini göreceklerdir. Dolayısıyla adaylar, başvuru yapmadan önce, seçtikleri programa özel giriş şartlarını gözden geçirmelidir.

Üniversitede sunulan tüm program içerikleri İngilizce'dir dolayısıyla uluslararası adayların program şartlarında belirtildiği üzere minimum İngilizce Dil yeterliliğine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekir. Anadili İngilizce olmayanlar için, genellikle IELTS sınavından en az 6,5 puan almış olma şartı aranır. Bazı durumlarda diğer sınavlardan alınacak eşdeğer puanlar kabul edilebilmektedir. Herhangi resmi bir sınav sonucuna sahip olmayan öğrenciler hala başvuru yapabilmekte olup dil şartını yerine getirme koşuluyla üniversiteden bir teklif alabilirler.

Ayrıca, Birleşik Krallık'ta öğrenim görmek için vize alması gereken öğrencilerin, Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik (UKVI) Bürosu tarafından aranan İngilizce seviyesine sahip olmaları gerekir.

Show more +Show less -
Burslar ve finansman

Burslar ve finansman

University of Dundee yakın dönemde, en iyi öğrencileri kendi çatısı altında öğrenim görmek üzere çekmek için verdiği taahhüdü ileri taşımak için bir dizi yeni lisans ve lisansüstü bursa yatırım yapmıştır.

Üniversitedeki öğrenciler, üstün başarı, toplum temelli veya diğer ders dışı faaliyetler dolayısıyla öğrencileri takdir eden ve ödüllendiren, üniversitenin Küresel Mükemmelliyet Bursu'ndan (Global Excellence Scholarship) faydalanabileceklerdir. Başarılı öğrenciler, akademik yıl başına 5.000 GBP'ye kadar burs alabilir.

Diğer burslar:

 • İnsani Yardım Bursu – Mülteci statüsünde veya insani koruma altında olan tüm lisansüstü öğrencilere 40.000 GBP'ye kadar burs verilir.
 • GREAT Bursları – Bangladeş, Endonezya, Malezya, Sri Lanka dahil belirli ülkelerden gelen öğrenciler, lisansüstü öğrenim ücretleri konusunda destek sağlayacak 10.000 GBP almaya hak kazanabilir.
 • Rektör Yardımcısı Güney Asya Bursu – Güney Asya'da yaşayan ve şartları taşıyan öğrencilere öğrenim için yıllık 5.000 GBP'ye kadar burs verir.

Öğrenciler üniversitenin özel burs sayfasını ziyaret ederek veya üniversite personeline danışarak burslarla ilgili daha fazla bilgi edinebilir.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Dundee, mezun imkânları alanında İskoçya'da 1. seçilmiş olup (Complete University Guide 2022) aynı zamanda mezun istihdamı açısında dünyadaki en iyi 200 üniversiteden biridir (QS World University Rankings 2022). Üniversitenin, bilgili ve işine bağlı personel üyelerinden oluşan, seçkin Kariyer Hizmetleri Birimi öğrencilere seçtikleri kariyer alanında ilerlemede yardımcı olacak değerli bir uzmanlık sunar.

Sundukları hizmetler arasında tavsiye ve yönlendirme oturumları, CV yazmadan mülakat hazırlığına kadar her konuda çeşitli çevrimiçi kaynaklar bulunur.

Pek çok programda gönüllü iş, ağ kurma veya stajlara yönelik fırsatlar sunar. Öğrencilere kariyer tercihlerine yönelik bir fikir sunan, düzenli kariyer dersleri ve seminerler mevcuttur.

Üniversitenin canlı ve sürekli büyüyen mezun ağı öğrenimlerini tamamladıkları günden itibaren mezunlara sunulan muhteşem tavsiye, destek ve ağ kurma fırsatlarının yer aldığı diğer bir kaynaktır.

Show more +Show less -
3165
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
201st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
UOD
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?