Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Glasgow

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

1451 yılından bu yana eğitim veren University of Glasgow, prestiji bir öğrenim kurumu olarak öne çıkıyor. İngiltere'nin dördüncü ek köklü yükseköğrenim kurumu olan Glasgow, aynı zamanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alıyor. Üniversite ayrıca 2018 yılında Good University Guide tarafından Yılın İskoç Üniversitesi unvanına da layık görüldü.

Tam anlamıyla uluslararası bir kuruluş olan University of Glasgow'un kapıları, 140'ın üzerinde ülkeden öğrenci ve akademik personele açık. Üniversite ayrıca, dünya çapında yükseköğrenim standartlarını iyileştirmek için çalışan, araştırma odaklı kurulumların yer aldığı bir ağ olan Universitas 21'in kurucu üyelerinden biri.

Öğrenciler, üniversitenin sunduğu 600'ün üzerinde farklı programdan birini tercih edebiliyor ve iş yoğunluğu, İngiltere'de yaşam ve hatta öğrenim ücretlerinin nasıl ödenmesi gerektiği ile ilgili sorularına yanıt almak için mükemmel öğrenci destek hizmetleri ekibinin rehberliğinden faydalanabiliyor. Her yıl 350'den fazla staj fırsatı sunan Staj Merkezi de University of Glasgow öğrencilere hizmet ediyor.

Glasgow mezunları arasında dünyayı antiseptik ile tanıştıran Joseph Lister ve İskoçya'nın şu anki Başbakanı Nicola Sturgeon gibi tanınmış kişiler de bulunuyor. Bunun yanında üniversite, 1933 yılında görecelilik teorisi üzerine bir ders vermesi için Albert Einstein'ı da ağırladı.

Uluslararası öğrenciler için ideal bir lokasyon olarak öne çıkan Glasgow, İskoçya'nın kültürel başkenti olarak biliniyor. Şehir, birçok renkli müze, galeri ve sahne sanatları merkezinin yanı sıra mimarinin büyüleyici örneklerine de ev sahipliği yapıyor.

Glasgow mezunlarının %95.9'u mezuniyetlerini takip eden ilk 12 ayda istihdam ediliyor veya yükseköğrenime devam ediyor. Bu yüzden, Glasgow öğrencileri sahip olacakları akademik dereceyle iş dünyasına adım atmaya hazır olacakları konusunda

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Üniversite, öğrencilerinin gelecekte uzun yıllar boyunca faydalanabileceği yepyeni bir kampüs için 1 milyar GBP tutarında bir yatırım yapıyor.

James McCune Smith Öğrenim Merkezi

Esnek çalışma ve sosyal öğrenme alanlarının yer alacağı merkez, öğrenciler için dinamik ve yaratıcı bir alan sunmak üzere tasarlandı. Çok sayıda teknoloji temelli öğretim tarzının uygulanacağı binaya öğrenciler 7/24 erişim sağlayabilecek.

Araştırma Merkezi

Merkez, üniversiteye ilk kez disiplinlerarası tematik araştırmaları geleneksel sınırların ve bilinen çalışma biçimlerinin ötesine geçerek besleme imkânı veren bir alan sağlayacak. Innovation Accelerator adındaki inovasyon çalışmaları alanında bulunan birinci sınıf ofis ve laboratuvarlar, girişimciler ve yeni yapılanan kurumsal şirketlere vizyonlarını gerçekleştirmelerinde kolaylık sağlıyor olacak. Merkez bu sayede, kurumsal araştırma grupları ve daha geniş çaplı üniversite programları arasında işbirliği olanaklarına da kapı açıyor olacak.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Glasgow, RUssel Group tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen Ulusal Öğrenci Araştırmasında eğitim kalitesi bakımından birinci seçildi. Üniversitenin eğitim ve öğretim yaklaşımı, araştırma bakımından oldukça zengin bir ortamda şekilleniyor.

Glasgow'un yüksek motivasyona sahip, enerjik ve çeşitli öğrenci ve öğretmenler topluluğu, birlikte çalışarak toplumda olumlu bir değişim yaratacak bağımsız, yetenekli ve değerli mezunlar yetiştiriyor.

Glasgow'un öğretim uygulamaları, süreçleri ve tesisleri, öğrencileri yenilikçi, küresel olarak uygulanabilir ve zorlayıcı bir eğitim programına yönlendirmektedir.

University of Glasgow'un birbirinden farklı coğrafi ve sosyoekonomik altyapılara sahip eğitmenler topluluğunun üyeleri, beceri ve potansiyelleri göz önüne alınarak seçiliyor. Glasgow öğrencilerine ayrıca, kendilerine sunulan uluslararası fırsatlardan en iyi şekilde faydalanabilmeleri için -ihtiyaç duymaları halinde- İngilizce dil gelişim fırsatları da sağlanıyor.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Glasgow'suz bir dünya, ultrason, televizyon, antiseptik, helyum, koma ölçeği ve beta blokörlerinin olmadığı bir dünya demektir. İzotopların keşfinden ağırlık dalgalarının tespit edilmesine kadar birçok gelişmeden sorumlu olan Glasgowlular, son beş yüzyılı aşkın süredir dünyayı değiştiriyor. Dünyaya sanayi devrimini başlatan motoru armağan eden topluluk diyabet, kardiyovasküler bozukluklar ve kanser bilimleri gibi bir dizi sağlık alanı ve çok daha fazlasında önemli ilerlemelere önayak oldu.

Bugün Glasgow araştırmacıları kuantum teknolojileri, kentlerin geleceği, uluslararası kalkınma, insan hakları, küresel güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve kişiselleştirilmiş tıp gibi farklı alanlardaki en acil soruların bazıları üzerinde ilerleme kaydetmek üzere yoğun olarak çalışmaya devam ediyor.

Glasgow'da herkes dünyayı değiştirmek için bir şeyler yapma şansına sahip. Okulun dünyayı değiştirmiş ve gelecekte değiştirecek öğrencileri hakkında daha fazla bilgi alın.

Mezun Ağı

Öğrencilere sundukları:

 • Rehberlik, sektör anlayışı ve ilham
 • Özel ilgi grupları
 • Kariyer danışmanları
 • Güçlü bir bağlantı ağı

Show more +Show less -
Kolejler

Kolejler

Glasgow'un dört yüksekokulunun her birinde birkaç fakülte ve enstitünün araştırma ve öğretim uzmanlığı harmanlanıyor. Her yüksekokulun kendiyle bağlantılı bir yükseköğrenim birimi bulunuyor.

Sanat Fakültesi

Sanat Fakültesi, üniversitenin kuruluşundan bu yana sanat ve beşeri bilimler alanında dünyaya yön veren eğitim, öğrenim ve araştırmalarıyla ön planda olmuştur. Glasgow, sanat ve beşeri bilimler alanında dünyanın en iyi 70 üniversitesi (2019 QS Faculty World Rankings) arasında yer alıyor.

Tıp, Veterinerlik ve Yaşam Bilimleri Yüksekokulu

2010 yılında kurulan fakülte, küresel çapta saygınlığa sahip akademik uzmanları ve modern tesisleriyle dünyanın dört bir yanındaki her türden canlının sağlığını iyileştirmek için eğitim veriyor. Araştırmaların yön verdiği mükemmel öğretim tarzıyla saygınlık kazanan yüksekokul, öğrencilerini profesyonel dünyada bir dizi kariyere hazırlamak için çalışıyor.

Fen ve Mühendislik Yüksekokulu

Dünyaya yön veren araştırmaları ve küresel ekonomi üzerindeki olumlu etkileri, Fen ve Mühendislik Yüksekokulu'nu öğrenim görmek için heyecan verici ve teşvik edici bir ortam kılıyor. Yüksekokulun yedi farklı akademik disiplin çapında yürüttüğü araştırmalar, önemli keşiflerden büyük toplumsal zorlukların üstesinden gelmeye ve yeni teknolojilerin geliştirilmesine kadar geniş bir kapsama sahip.

Sosyal Bilimler Yüksekokulu

Uluslararası üne sahip yüksekokul, geniş kapsamlı ve araştırma ağırlıklı bir üniversite olan University of Glasgow'a önemli katkılarda bulunuyor. Üniversitenin öğretimli lisansüstü programlarında uluslararası istihdamı artırma arzusuna da öncülük eden yüksekokul, dünya çapında işletme okullarının yalnızca %1'inin sahip olduğu üçlü akreditasyona sahip Adam Smith İşletme Okulu'nu da bünyesinde bulunduruyor.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

University of Glasgow'a başvuru yapacak Türk öğrenciler için:

Lisans Eğitimi

 • A Seviyesi: BBB – AAB (programlara özel koşullar için web sitesini ziyaret edin)
 • Uluslararası Lisans: daha yüksek seviyelerdeki belirli alanlarda 32 – 36 puan (programlara özel koşullar için web sitesini ziyaret edin)
 • Özel Lise diploması: Başvuru yapılan programa bağlı olarak farklı sınıf seviyelerinde en az dört ve ek olarak iki A Seviyesi

Hazırlık: Glasgow Uluslararası Yüksekokulu

Detayları yukarıda verilen notlara sahip olmayan öğrenciler hazırlık sınıflarına kabul edilebilmektedir. En az geçer notlarla Hazırlık Diplomasını alabilen öğrenciler, doğrudan University of Glasgow'da lisans derecesi öğrenimlerinin ikinci yılından başlayabilmekte.

Lisansüstü Eğitim

Öğrencilerin tanınmış bir üniversiteden 3.0 veya 4.0 not ortalamasıyla Lisans Diploması almış olmaları gereklidir. Not ortalaması bunun altında olan öğrenciler, Glasgow Uluslararası Yüksekokulu'nda yüksek lisans öncesi hazırlık programına kabul edilebilmektedir.

Lisansüstü araştırma

Öğrencilerin tanınmış bir üniversiteden 3.0 veya 4.0 not ortalamasıyla Lisans Diploması almış olmaları gereklidir. Bazı doktora programlarına başvuru için öncesinde bir yüksek lisans programını tamamlamış olma şartı da mevcuttur.

Öğrenci Vizesi Pilot Programı

University of Glasgow, Birleşik Krallık İç İşleri Bakanlığı tarafından öğrenci vizesi pilot uygulamasında yer almak üzere seçilen 23 üniversiteden biri. Uygulama, Birleşik Krallık'ta yüksek lisans öğrenimi görmek ve sonrasında profesyonel hayata atılmak isteyen uluslararası öğrenciler için başvuru sürecini modernize etmeyi amaçlıyor. University of Glasgow ve University of Edinburgh birlikte uygulama için seçilen yegâne İskoç üniversiteleri.

Uygulama, Birleşik Krallık'ta en az 13 ay öğrenim gördükten sonra kendi alanlarında çalışmak üzere çalışma izni almayı isteyen uluslararası öğrenciler için süreci basitleştirmek üzere tasarlandı. Öğrenciler, uygulama sayesinde yüksek lisans öğrenimlerini tamamlamalarını takip eden altı ay süresince Birleşik Krallık'ta kalmaya devam edebiliyor. Sunulan programların listesini incelemek için web sitesine göz atabilirsiniz.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Glasgow'da uluslararası öğrencilere sunulan burs imkânlarından bazıları şunlar:

Lisans Mükemmellik Bursu

University of Glasgow, yeni kayıt olacak uluslararası lisans öğrencilerine yönelik birçok bursu seçeneği sunuyor. Yıllık 5.000 GBP tutarındaki bu burslar, öğrenim ücretine indirim olarak yansıtılıyor olup öğrencilerin sonraki öğrenim döneminde burs almaya devam edebilmeleri için tatmin edici akademik performans sağlamaları gerekir.

Öğrencilerin, burs almaya hak kazanmak için:

 • Üniversite öncesi eğitimleri sırasında mükemmel akademik başarı sergilemiş olmaları,
 • ücretlendirme için uluslararası öğrenci olarak sınıflandırılmış olmaları,
 • bir lisans programına kayıt için davet edilmiş olmaları gereklidir.

Üniversite Uluslararası Liderlik Bursu

University of Glasgow'da herhangi bir bilim dalında öğretimli yüksek lisans eğitimine başlayan uluslararası öğrencilere yönelik, 20 kişilik kontenjana sahip Uluslararası Liderlik Bursu bulunmaktadır. Burs, 10.000 GBP tutarında olup öğrenim ücretine indirim olarak yansıtılır.

Öğrencilerin, burs almaya hak kazanmak için:

 • Mükemmel akademik performans sağlamış ve Birleşik Krallık eğitim sistemine göre birinci sınıf onur (first class honours) seviyesinde notlar almış olmaları,
 • bir lisansüstü öğretimli programa kayıt için davet edilmiş olmaları ve
 • ücretlendirme için uluslararası öğrenci olarak sınıflandırılmış olmaları gereklidir.

Show more +Show less -
8658
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
86th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At University of Glasgow
Join us at University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
At University of Glasgow
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Öğrencilerimiz bizim hakkımızda neler düşünüyor?

Overview
(4.0)
Bölüm Kalitesi
3.4
Kampüs Güvenliği
3.8
Öğrenci Desteği
4.2
Eğitim Kalitesi
3.4
Kampüs Çevresi
3.4
Widya
University of Glasgow
Great facilities and staff! The support from every sectors are as magnificent as the main building.
Daha fazla göster +
Nai
University of Glasgow
Doctors and professors are willing to help
Daha fazla göster +
Dünya Sıralaması
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-02-03
1.0/ 5 stars
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-01-08
5.0/ 5 stars
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
Doctors and professors are willing to help Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-01-29
4.0/ 5 stars
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
Great facilities and staff! The support from every sectors are as magnificent as the main building. Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-01-07
5.0/ 5 stars
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
The campus, the facilities Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-01-07
4.0/ 5 stars

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-02-03
1.0/ 5 stars
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-01-08
5.0/ 5 stars
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
Doctors and professors are willing to help Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-01-29
4.0/ 5 stars
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
Great facilities and staff! The support from every sectors are as magnificent as the main building. Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-01-07
5.0/ 5 stars
University of Glasgow University of Glasgow
Rated3/5based on5 student reviews
The campus, the facilities Customer reviews:
University of Glasgow - by, 2020-01-07
4.0/ 5 stars

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?