Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Leeds

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

University of Leeds 2021 the Times ve Sunday Times İyi Üniversite Kılavuzunda 15'inci sırada ve 2021 QS Dünya Üniversite Sıralamalarına göre ise dünyada ilk 100 üniversite arasında gösterilmiştir. Ayrıca İngiltere'de 24 araştırma yoğun üniversiteden oluşan bir topluluk olan saygın Russell Group'un da bir parçasıdır.

Üniversite aynı zamanda 2018 Times Yükseköğretim Öğrenci Deneyimi Anketinde İngiltere 3'üncüsü olarak yer almıştır.

Aynı ankete göre kampüs tesisleri açısından Birleşik Krallık'ta ikinci seçilmiştir ve üniversitenin sadece son 5 yıl içerisinde iki yeni binaya 120 milyon sterlinden fazla yatırım yapması da bunu kanıtlar niteliktedir. Sir William Henry Bragg Binası 2021 yazında tamamlanmış olup mühendislik ve doğa bilimleri tesislerine ev sahipliği yapar, zengin ve modern Laidlaw Kütüphanesi ise üniversitenin beş kütüphaneden oluşan süitine en yeni eklenen kütüphanedir.

Enstitünün spor tesisleri birinci sınıf düzeydedir. Son teknolojilere sahip The Edge spor kompleksi 25m yüzme havuzu, sauna, buhar odası, tırmanma duvarı ve çeşitli aktiviteler için kullanılan spor salonlarına sahiptir.

Çok kültürlü bir kampüs deneyimi sağlamaktan gurur duyan üniversitenin kapıları yurt dışından gelen öğrencilere açıktır. 170'ten fazla ülkeden 12000'in üzerinde yabancı öğrenci, eğitim görmek için University of Leeds'e gelmiştir.

Leeds University Öğrenci Birliği (LUU), Birleşik Krallık'taki en aktif birliklerden biridir. Ulusal Öğrenciler Birliği tarafından ''Mükemmel'' statüsü verilen ilk öğrenci birliğidir ve öğrencilerin katılabileceği 300'den fazla kulüp ve topluluk sunmaktadır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Leeds'te öğrenciler incelemeye, sorular sormaya ve keşfetmeye teşvik edilir. Lisansüstü öğrenci adayları, Sanal Açık Kapı Günleri'nden birine katılarak üniversitenin sunduklarına dair fikir edinme fırsatına sahiptir.

Üniversite, özellikle yüksek lisans veya araştırma derece programlarına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilere yönelik olan, heyecan verici, canlı seminerlerin sunulacağı bir hafta hazırlamaktadır. Bu ilgi çekici ve bilgilendirici görüşmeler Leeds lisansüstü ağının yapısına ve sunduğu, dünya genelinde tanınan derecelere dair biraz fikir sunacaktır.

Açık Kapı Günleri 29 Kasım – 3 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup programlara özel oturumlardan Leeds'te yaşama, başvuru prosedürlerine ve üniversitenin pek çok burs programı aracılığıyla sunulan ekonomik destek imkânlarına kadar pek çok konuyu kapsayacaktır. Oturumlar Leeds'in uzman akademik personeli tarafından düzenlenip sunulacak olup nasıl özel bir alanda uzmanlaşıp ve tatmin edici ve etkili bir kariyer inşa edileceğini öğrenmek için harika bir imkândır.

Katılımcılar aynı zamanda üniversitenin etkileyici konumu ve tesislerine dair kapsamlı bir tanıtım sunan 360 derece sanal tur sayesinde, akademik birimler ve lisansüstü konaklama imkânları dahil olmak üzere Leeds kampüs deneyimini tadabilecektir.

Aday öğrenciler çevrimiçi olarak kayıt yaptırabilir ve lisansüstü eğitime başlangıç için muhteşem bir yer ve unutulmaz bir yaşam deneyimi sunan Leeds'in neden dünyanın en iyi 100 üniversitesi (QS World Rankings 2022) arasında yer aldığını öğrenebilirler.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

University of Leeds öğrencileri, her biri yetenekli eleştirel düşünürler ve konu alanları için tutku yaratan uzmanlar olan, öğrencilere ilham veren akademisyenler ile öğrenim görecektir.

University of Leeds'teki öğrenciler bağımsız eleştirel ve analitik düşünürler olma yönünde eğitilirler. Aynı zamanda kendilerini motive eden, problemleri tanımlayan ve çözüm arayan bireyler olmayı da öğrenmektedirler.

Eğitim dersler, seminerler ve özel derslerden oluşur. Ayrıca özel çalışmalar, projeler ve laboratuvar çalışmalarına da zaman ayrılmaktadır. Russell Group üyesi olan üniversite için kampüsteki eğitim, araştırma merkezlidir. Öğrenciler, bulgularını öğretimlerine dahil eden aktif araştırmacıların keşifleri ve buluşları yayınlanmadan önce dahi bu konular hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Lisans

Üniversite, birçok uluslararası kalifikasyonu kabul etmektedir. Bilim, mühendislik ve dil alanları başta olmak üzere bazı programlar bölüm hakkında daha önceden eğitim gerektirir. Ayrıca bütün öğrenciler İngilizce dilinde uygun yeterliliğe sahip olmalıdır. Doğrudan giriş için gereken akademik gereksinimleri karşılayamayan öğrenciler, hazırlık yılı seçeneklerinden birini tercih edebilirler.

Lisansüstü

Yüksek lisans programları için öğrencilerin genellikle Birleşik Krallık'taki 2:1'e eşdeğer düzeyde birinci dereceye sahip olmaları gereklidir. Üniversite, bazı lisansüstü programlar için ilgili kişisel, mesleki veya eğitimsel deneyimi de değerlendirmeye almaktadır. Öğrenciler aynı zamanda üniversitenin İngilizce dil gereksinimlerini karşılamalıdır.

Araştırma

Üniversite genellikle öğrencilerin araştırma alanlarıyla ilgili birinci sınıf veya ikinci sınıf onur derecesi veya eşdeğer bir kalifikasyona sahip olmalarını gerektirir. Öğrenciler aynı zamanda Üniversitenin İngilizce dil gereksinimlerini karşılamalıdır.

Giriş koşulları hakkında daha fazla bilgi için program bulucu sayfalarını ziyaret edin.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

University of Leeds, yabancı öğrenciler için kısmi harç ücreti indirimlerinden diğer ödenekleri de karşılayan seçeneklere kadar birçok burs sunmaktadır. Burslar hem üniversite düzeyinde hem de fakülte düzeyinde verilmektedir ve öğrencilerin bu konuda başvurularını olabildiğince erken yapmaları tavsiye edilmektedir. Genellikle öğrencilerin burs başvurusu yapmadan önce teklif almış olması gereklidir.

Bunlarla sınırlı olmamakla birlikte mevcut burslara aşağıdakiler dahildir:

Lisans Bursları

Mühendislik Fakültesi ve Doğa Bilimleri Uluslararası Lisans Mükemmeliyet Bursu

Başarılı ilerlemeye tabi olacak şekilde maksimum dört yıl olacak şekilde eğitim süresi boyunca 6.000 GBP'ye kadar burs verilir.

Biyolojik Bilimler Dekanlığı Uluslararası Başarı Bursu

İlerleme düzeyindeki yeterliliğe bağlı olarak en fazla 3 yıl için yıllık 5.000 sterlin değerindedir.

Psikoloji Yüksekokulu Mükemmeliyet Bursu

Akademik başarıya tabi olacak şekilde 10.000 GBP'ye kadar burs verilir.

Uluslararası Hukuk Fakültesi Bursu

Yıllık 2.500 sterlin harç ücreti indirimi değerindedir. Bu sadece ilk yıl için geçerlidir, 2. ve 3. yıl için mevcut olan burs, akademik başarıya bağlıdır.

Lisansüstü Bursları

Üniversite, hem yüksek lisans hem de araştırma öğrencileri için geniş çaplı mezuniyet sonrası fonlar sunmaktadır. Bu hibelerin değeri değişebilir ve genellikle bölüme göre verilir.

Daha fazla bilgi ve ülkeye bağlı kriterlerin detayları için üniversitenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

University of Leeds, öğrencileri eğitimlerinde desteklemek için mümkün olan en iyi tesisleri sağlama ve geliştirme konusunda kararlıdır.

Kütüphaneler

Üniversitenin beş kütüphanesi dönem içerisinde hafta boyunca açıktır ve çeşitli öğrenci ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Öğrenciler, dersleri için gereken kitaplara ve çevrimiçi materyallere erişebilmektedir. Aynı zamanda bireysel ve grup araştırmaları için kullanılabilecek nadir eserler ve el yazmaları da mevcuttur. Kütüphane, ayrıca interaktif sunum ekipmanları ile birlikte grup çalışmaları için özel odalar sunmaktadır.

BT Desteği

Öğrenciler, üniversitenin bilgisayar laboratuvarlarında çoğunluğu saat başı açık olan 1.800'den fazla kişisel bilgisayarı kullanabilmektedir. BT desteğinin diğer özellikleri arasında ücretsiz ve hızlı Wi-Fi, ücretsiz veya fiyatı düşük yazılımlar ve Desktop Anywhere hizmetiyle kaynaklara güvenli erişim mevcuttur. Ulusal Öğrenci Anketi, BT kaynaklarına olan erişimi sayesinde üniversiteyi üst sıralarda göstermektedir.

Dil Merkezi

Özel Dil Merkezi, öğrencilerin yeni diller öğrenmesine ve uzmanlaşmasına yardımcı olmaktadır ve 45'ten fazla dilde eğitim materyali mevcuttur. Öğrenciler 50'den fazla televizyon kanalında 20'nin üzerinde dilde yabancı film ve belgesel koleksiyonuna erişebilmektedir. Yabancı öğrenciler, Birleşik Krallık'ta eğitime üniversitenin dönem öncesi İngilizce dil kurslarıyla hazırlanabilmektedir. Derecelerine başladıktan sonra yarı zamanlı dersler ve atölye çalışmaları ile akademik İngilizce dil gelişimi elde edebilirler.

Show more +Show less -
Mezun Sonuçları

Mezun Sonuçları

University of Leeds dereceleri, öğrencilere seçtikleri kariyere ulaşmaları için aradıkları avantajı sağlar. Kariyer Merkezi, günlük ziyaret hizmeti ve yüz yüze randevu imkanlarıyla etkinlikler ve özel iş fırsatlarının yanı sıra öğrencilerin iş bulmalarına ve başvuru yapmalarına da yardımcı olmaktadır. Merkez, rekabetçi iş piyasasında öğrencileri bir adım önde tutacak stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Leeds mezunları Accenture, IBM, Jaguar Land Rover, Unilever gibi işe alım amacıyla kampüsü sık sık ziyaret eden birçok önde gelen işveren tarafından tercih edilmektedir.

Lisansüstü Eğitim

Lisansüstü eğitim tercihinde bulunanlar, 10.000'den fazla öğrenciden oluşan bir topluluğa katılacak ve uluslararası düzeyde kabul gören araştırma ekipleri ile beraber çalışma fırsatını elde edeceklerdir. University of Leeds mezunları, lisansüstü harç ücretleri için %10'luk bir burs almaya hak kazanabilirler.

Mezunlar

Üniversite of Leeds, öğrencilerini mezuniyet sonrasında da desteklemektedir. Üniversitenin global mezun ağı dünya genelinde 270.000'e yakın kişiyi kapsamaktadır ve öğrencilere bu geniş ağ aracılığıyla hayat boyu devam eden kariyer tavsiyesi sunmaktadır. Ayrıca mezunlar, mezuniyetlerinden sonraki 5 yıl içerisinde de kütüphanelere ve üniversitenin Birlik tesislerine erişebilmektedir.

Show more +Show less -
7503
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
127th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

Beach Grove Plaza
Students at the university
Farmers Market
Students at the university
Students at the campus
Students at the campus
Lab facilities
Leeds city at night
Leeds University union
At Leeds University
Stanley and Audrey Gallery
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1309

 • £469
  Konutlar
 • £519
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £233
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Öğrencilerimiz bizim hakkımızda neler düşünüyor?

Overview
(3.5)
Bölüm Kalitesi
5.0
Kampüs Güvenliği
4.5
Öğrenci Desteği
3.5
Eğitim Kalitesi
4.0
Kampüs Çevresi
4.5
Masoumah
University of Leeds
My thesis supervisor Dr Mark was good guide and instructor
Daha fazla göster +
Dünya Sıralaması
University of Leeds University of Leeds
Rated3/5based on2 student reviews
Customer reviews:
University of Leeds - by, 2020-01-29
5.0/ 5 stars
University of Leeds University of Leeds
Rated3/5based on2 student reviews
My thesis supervisor Dr Mark was good guide and instructor Customer reviews:
University of Leeds - by, 2020-01-29
2.0/ 5 stars

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

University of Leeds University of Leeds
Rated3/5based on2 student reviews
Customer reviews:
University of Leeds - by, 2020-01-29
5.0/ 5 stars
University of Leeds University of Leeds
Rated3/5based on2 student reviews
My thesis supervisor Dr Mark was good guide and instructor Customer reviews:
University of Leeds - by, 2020-01-29
2.0/ 5 stars

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin