Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Plymouth

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

University of Plymouth, güneybatı İngiltere'nin en büyük şehrinde kurulu olup uluslararası öğrencilere İngiliz tarzı yaşam biçiminin en iyi yanlarını sunar. Hareketli kıyı şehrinin merkezinde bulunan kampüsü ile üniversite, yerel plajlar ve Dartmoor Milli Parkı'ndan kısa bir sürüş mesafesi uzaklığındadır.

2021 THE Genç Üniversiteler Sıralaması'nda Genç Birleşik Krallık Üniversiteleri arasında ilk 10'da yer alan üniversite, 135 ülke genelinde 139.000 mezuna ve aynı zamanda hâlihazırda 3.000 uluslararası öğrenciye sahiptir. Uluslararası öğrenciler, toplam öğrenci nüfusunun yaklaşık %14'ini oluşturur.

Üniversite, öğrencilere Birleşik Krallık'taki zamanlarını en iyi şekilde geçirmelerini sağlamaya yardımcı olacak yüksek kaliteli tesislere sahiptir. Üniversite, yeni bir sahne sanatları merkezinden dalga tankı ve gemi simülatörlerinin bulunduğu bir Denizcilik Binasına ve 24 saat açık kütüphaneye kadar çeşitli çeşitli tesislerine 155 milyon GBP'nin üzerinde yatırım yapmıştır.

Üniversite, bünyesinde öğrencilere harika bir CV hazırlama ve iş arama konusunda veya mezun olduktan sonra neler yakabilecekleri hakkında danışmanları ile görüşmelerine yardımcı olan bir Kariyer ve İstihdam Merkezi'nin yer aldığı muhteşem bir Kariyer Birimi'ne ev sahipliği yapar. Ayrıca, her yıl 4.500'ün üzerinde öğrenci staj ve iş-merkezli öğrenim uygulamalarına katılır.

University of Plymouth tarafından yürütülen araştırmalar uluslararası düzeyde takdir toplar. Üniversite, Shanghai Ranking'in 2020 Akademik Konu Alanı Küresel Sıralaması'nda (Global Ranking of Academic Subjects) deniz ve okyanus mühendisliği araştırmaları ile dünyada 11. seçilmiştir. Bünyesindeki imkânlar arasında bir dalga makinesi, bir dalış merkezi ve 3 araştırma gemisi yer alır.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Eğitim geçmişi 1862 yılına uzanan University of Plymouth modern ve dinamik bir üniversitedir. Kurum yüksek kaliteli, uluslararası düzeyde öncü eğitimi, araştırmaları ve yenilikleri ile tanınmıştır. Bilgiyi ileri boyuta taşıma ve yaşamları dönüştürme misyonuna sahip olan Plymouth, Birleşik Krallık'taki en iyi 10 genç üniversiteden biridir (Times Higher Education Young University Rankings 2021). Üniversite, deniz bilimi ve mühendisliği, tıp, siber güvenlik ve psikoloji dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde dünya standartlarında pek çok araştırma yürütür.

Ödül sahibi

Okyanuslardaki mikroplastik kirliği ve bunun çevre ve davranış değişikliği üzerindeki etkileri ile ilgili öncü araştırmaları dolayısıyla sonuncusu 2019 yılında olmak üzere, Queen's Anniversary Prize for Higher and Further Education adlı ödüle 3 kez layık görülen üniversite, prestijini ve şöhretini arttırmaya devam etmektedir.

Bu, üniversitenin öğrencilerine yüksek kaliteli eğitim, öğretim ve başarılar sunduğunu ve Birleşik Krallık yükseköğretiminde aranan zorlu ulusal kalite standartlarını sürekli olarak aştığını onaylar.

Öğrenci topluluğu 100'ün üzerinde milleti temsil etmekte olup bu toplulukta dünya genelinde 135 ülkeden 139.000'in üzerinde mezun yer alır. Üniversite küresel çapta çok sayıda ve çeşitli akademik ortaklıklara ve araştırma bağlantılarına sahiptir dolayısıyla bir University of Plymouth derecesi gerçek anlamda uluslararası bir nitelik taşır.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Öğretim Yöntemleri

Ortalama bir programda zamanın %34'ünün konferanslar ve seminerlere ayrılması dolayısıyla Plymouth, tüm Birleşik Krallık üniversiteleri genelinde 4. En iyi bağlantı saatlerini sunar. 4.500'ün üzerinde öğrenci her yıl, araştırma odaklı eğitin yanı sıra staj ve iş deneyimi imkânlarından faydalanır. Üniversite aynı zamanda birinci yılda 'Plymouth Plus' adlı modülleri sunar bu modüller öğrencilere farklı konu alanları genelinde çalışma imkânı sunarak becerilerini geliştirme ve diğer konu alanlarından öğrencilerle işbirliği içinde çalışma imkânı sunar.

Araştırma Odaklı Öğretim

University of Plymouth, sunduğu disiplinler, meslek alanları ve öğretim seçenekleri genelinde araştırma ile olan bağı geliştirmeye önem verir. Tüm akademik kadrosu, belirli bir öğretim kalifikasyonu taahhüt ederek üstün öğretim kalitesinin sürdürülmesini sağlar.

Sıralama ve dereceler

 • Plymouth, 2020 Complete University Guide League Table Ranking adlı sıralamada Birleşik Krallık'taki üniversiteler genelinde 77. sırada yer alır.
 • Üniversite, National Student Survey 2020'de öğretim kalitesiyle ülke genelinde 25. sıradadır.
 • Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında Hedef 14: Sudaki Yaşam alanında küresel çapta 1. sırada yer alır (Times Higher Education Impact Rankings 2021).
 • Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında Hedef 17: Hedeflere Yönelik Ortaklıkları destekleme çabalarında dünyada 9. sırada yer alır (Times Higher Impact Rankings 2021).

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Okulu, Beşeri Bilimler ve Sahne Sanatları Okulu ve Plymouth Eğitim Enstitüsü'nden oluşan topluluğu bir arada tutan bu Fakülte, stüdyolarda, seminer odalarında ve ders dışı etkinliklerde öğretim mükemmeliyetini önem verir.

İşletme Fakültesi

Fakülte bünyesinde bulunan okullar: İşletme Okulu Plymouth Lisansüstü İşletme Okulu Hukuk, Kriminoloji ve Yönetim Okulu Turizm ve Konaklama Okulu. Öğretim yaklaşımı araştırma odaklıdır ve öğrencilere, farklı disiplinlere özgü, aktarılabilir beceriler kazandırmaya yönelik tasarlanmıştır.

Sağlık & Medikal Bilimler Fakültesi

Fakülte bünyesinde Sağlık Meslekleri Hemşirelik ve Ebelik Psikoloji olmak üzere 3 okul bulunur. Geniş fen ve pratik disiplin alanlarında dünyada öncü araştırma ve pratik uzmanlık deneyimini bir araya getirir. Bu fakülte mezunları çeşitli meslek alanlarında çalışabilir. Plymouth, Birleşik Krallık'ta, 350'nin üzerinde farklı kariyer seçeneği sunan sağlık ve sosyal bakım sektöründe en çok mezun veren okullardan biridir.

Fen ve Mühendislik Fakültesi

Fakülte'nin Biyoloji ve Deniz Bilimleri Okulu Bilgi İşlem, Elektronik ve Matematik Okulu Coğrafya, Yeryüzü ve Çevre Bilimleri Okulu ve Mühendislik Okulu genelinde çeşitli öğrenim seçenekleri mevcuttur. Harika laboratuvar imkânları, saha gezileri ve staj gibi imkânlar öğrencilere akademik bilgilerin yanı sıra pratik beceriler kazandırır.

Peninsula Tıp ve Diş hekimliği Fakültesi

Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri Okulu, Diş Hekimliği Okulu ve Tıp Okulu'ndan oluşan bu Fakülte, öğrencilere benzersiz klinik öğrenim imkânları, güçlü sosyal bağlantılar ve dünya standartlarında araştırma imkânları sunar.

Show more +Show less -
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

University of Plymouth'de öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenciler için giriş şartları öğrencinin geldiği ülkeye göre değerlendirilebilir. Üniversite, Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Afrika, Asya ve Avustralya genelinde dikkate alınması gereken detaylı bir giriş şartları listesi hazırlamıştır. Bu kıtaların her birinde, belirli ülkelerden gelecek öğrencilerde aranan şartlar hakkında bireysel yönlendirme mevcuttur.

Plymouth'ta bir derece programına başvuran uluslararası adayların (AB vatandaşlığına sahip olmayan öğrenciler) aynı zamanda uygun bir İngilizce dil yeterliliğine sahip olmaları gerekir. Kabul edilebilir yeterlilikler şunlardır:

 • İngilizce için Edexcel tarafından verilen AS veya A-derece
 • GCSE İngilizce
 • Kanada Lise/Ortaokul Diploması/Sertifikası
 • Hong Kong Ortaöğretim Diploması ve Hong Kong Eğitim Sınavı Sertifikası
 • Malezya SPM
 • Zimbabve GCE O Seviye ve daha fazlası

Başvuru yapan adaylar, İngilizce dil şartlarını taşımamaları halinde üniversitenin İngilizce Dil Merkezi tarafından yürütülen hazırlık programlarına katılmaya hak kazanabilir. AB ülkelerinden gelen öğrenciler, kabul sürecinin bir parçası olarak programları için gereken tüm İngilizce dil şartları hakkında bilgilendirilecektir.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Plymouth, uluslararası öğrencilere pek çok burs seçenekleri sunar. Burslara ilişkin önemli noktalar şunlardır:

 • Öğrencilerin her bir program için yeterlilik şartlarını kontrol etmeleri gerekir.
 • Bursların çoğu yalnızca birinci yıl verilir. Öğrencinin yüksek bir akademik başarı seviyesini sürdürmesi halinde daha sonra da öğrenim ücretinden indirim uygulanabilir.
 • University of Plymouth tarafından verilen birden fazla burs, ödül ve indirime hak kazanan öğrenciler yalnızca en yüksek değere sahip olan ödülü alacaklardır. Öğrencinin mezun indirimi ve aynı zamanda bir burs için şartları taşıması halinde en yüksek derece sahip olan ödül uygulanır.

Uluslararası Lisans Öğrenci Bursu

Bursu almaya hak kazanan öğrencilere 2.000 GBP değerinde birinci yıl öğrenim ücreti indirimi uygulanır. Öğrencilerin bunun için akademik tekliflerinde yer alanın üzerinde bir nota erişmeleri ve İngilizce dil şartlarını taşımaları gerekir.

UKESC Karayipler Lisans Akademik Başarı Bursu

Öğrencilerin bu bursa hak kazanmak için akademik başarılarını kanıtlamaları, İngilizce dil şartlarını taşımaları ve üniversiteden bir teklif alarak kesin seçenek olarak üniversiteyi kabul etmeleri ve ardından UKESC aracılığıyla 31 Mayıs 2022'ye kadar burs başvuru formunu tamamlamaları gerekir.

Uluslararası Akademik Başarı Bursu

İlgili şartları taşıyan lisans öğrencileri ve lisansüstü öğrenciler birinci yıl öğrenim ücretinden %50 indirim alabilir.

Uluslararası Lisans & Lisansüstü Altın Burslar – Psikoloji Fakültesi

İlgili şartları taşıyan ve Psikoloji Fakültesi'nde belirli programlarda öğrenim gören lisans öğrencileri ve lisansüstü öğrenciler, birinci yıl öğrenim ücretinden 4.000 GBP değerinde indirim alabilir.

Lisansüstü Uluslararası Öğrenci Eğitim Bursu

İlgili şartları taşıyan öğrenciler 2.000 GBP öğrenim ücreti indirimi alabilir. Bunun için Birleşik Krallık'taki 2:1 derece sınıflandırmasına eşdeğer bir başarı göstererek İngilizce dil şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Burs için herhangi bir başvuru gerekmez.

Lisansüstü öğrencilere yönelik mezun sadakat bursu

İlgili şartları taşıyan ve belirli lisansüstü programlarda öğrenim gören mezunlar, yerli/AB öğrencileri olmaları halinde %20 uluslararası öğrenci olmaları halinde 2.000 GBP birinci yıl öğrenim ücreti indirimi alabilirler.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

University of Plymouth'un Kariyer ve İstihdam Hizmetleri, öğrenim süreçleri boyunca tüm öğrencilere ve hatta kurumdan ayrıldıktan sonra 3 yıl boyunca tüm mezunlara açıktır. Kariyer Merkezi kampüste hizmet vermekte olup öğrencilere hayallerini gerçekleştirme konusunda yardımcı olmak için destek ve yönlendirme sağlar. Bu kapsamda sunduğu hizmetler: kariyer planlama tavsiyesi, lisansüstü öğrenim seçenekleri, iş arama, staj ve iş merkezli öğrenim imkânları, iş başvuru desteği, mülakat uygulaması ve değerlendirmesi.

Üniversite, 10.000'in üzerinde iş sunma potansiyeli bulunan South West Peninsula City Deal'ın temel ortaklarındandır.

Plymouth Compass öğrencilere, tüm üniversite deneyimleri boyunca, hem dersler hem de ders dışı etkinlikler konusunda yönlendirme sağlar. Öğrencilerin bu üniversitede kazandıkları, onları gelecek kariyerlerinden daha fazlasına hazırlar. Plymouth Compass öğrencilere, akademik, sivil, profesyonel ve bireysel alanlarda temel becerileri geliştirme konusunda yardımcı olur.

Üniversite tüm öğrencileri, gönüllülük gibi ders programı dışındaki başarılarını tanıyan Plymouth Award'ı tamamlamaya teşvik eder. Bu daha sonra öğrencilerin Yükseköğretim Başarı Raporu'na eklenir. Plymouth lisansüstü öğrencilerinin %87'si, eğitimlerini tamamladıktan sonra 6 ay içinde iş bulur.

Show more +Show less -
3105
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
401st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At University of Plymouth
At University of Plymouth
Robotics
Marine Engineering
At University of Plymouth
At University of Plymouth
At University of Plymouth
At University of Plymouth
At University of Plymouth
At University of Plymouth
At University of Plymouth
At University of Plymouth
At University of Plymouth
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?