Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Sheffield

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

University of Sheffield, başarısı ile küresel bir üne sahip olan öncü bir araştırma üniversitesidir. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi (QS World University Rankings 2020) arasında yer alan ve Russell Group'un bir parçası olan Sheffield, Birleşik Krallık'ın merkezinde canlı ve samimi bir şehirde dünya standartlarında bir eğitim sunar. Üniversitenin Öğrenci Birliği, Birleşik Krallık'ta bir numara (Whatuni Student Choice Awards 2019) olup öğrenci deneyimini ileri seviyeye taşımak amacıyla çeşitli kulüpler, topluluklar, etkinlikler ve gönüllülük imkânları sunar.

University of Sheffield, dünyada öncü araştırmalara ve mükemmel bir öğrenim ortamına ve canlı bir uluslararası topluluğa ev sahipliği yapar. University of Sheffield'daki araştırmacılar önemli küresel problemlerle mücadele etme konusunda azimlidir. Üniversitenin araştırmaları, ulusal ve uluslararası politikalar üzerinde etkili olmakta ve hayatları değiştirmektedir. Aynı zamanda, yürüttüğü araştırmalar sanat ve beşeri bilimler, mühendislik, tıp, diş hekimliği ve sağlık, fen, sosyal bilimler ve işletme dahil olmak üzere çok çeşitli disiplinler genelinde kurumun birinci sınıf öğretim programlarına katkı sağlar.

144'ü aşkın ülkeden yaklaşık 30.000 öğrenci Sheffield'da öğrenimi tercih etmekte ve çeşitli ve zengin bir topluluk yaratmaktadır. Üniversite, bu başarı sayesinde dünyadaki en uluslararası 50 üniversiteden biri seçilmiştir (Times Higher Education 2019).

Yaklaşık yarım milyon insana ev sahipliği yapan Sheffield, samimi olmasıyla tanınan canlı bir şehirdir. Birleşik Krallık'ta elverişte bir konuma sahip olup tren ile Manchester'a 45 dakika Londra'ya ise sadece 2 saat uzaklıktadır. Aynı zamanda, Birleşik Krallık'ta ekonomik anlamda en uygun olan üniversite şehirleri arasında ilk 10'da yer alır (2019 NatWest Student Living Index).

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

University of Sheffield ulusal ve uluslararası üniversite sıralamalarında ve anketlerinde dünyada öncü bir üniversite olarak tanınmaya devam etmektedir.

 • Dünyada 78'inci (QS World University Rankings 2020)
 • Birleşik Krallık'ta 13'üncü (QS World University Rankings 2020)
 • Dünyadaki en uluslararası 50 üniversiteden biri (Times Higher Education World University Rankings 2019)
 • Birleşik Krallık'taki En İyi Öğrenci Birliği (Whatuni Student Choice Awards 2019)
 • Öğretim başarısı ile Avrupa'da 250 üniversite arasında 22'inci (Times Higher Education Europe Teaching Rankings 2019)
 • 2019 Ulusal Öğrenci Anketi'ne göre öğrenci memnuniyeti kategorisinde Russell Group'ta ikinci
 • ‘13 konu alanında dünyada ilk 100'de yer alır' (2021 Times Yükseköğretim Dünya Konu Sıralamaları)
 • Araştırmalarının %99'u dünyada öncü, uluslararası düzeyde başarılı veya uluslararası düzeyde tanınmıştır (Research Excellence Framework 2014)

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Öğrenciler üniversitede seçtikleri konu alanından bağımsız olarak, dünyada öncü öğretmenler, araştırmacılar ve uygulayıcılardan eğitim alır ve gelişimleri onlar tarafından izlenir. Üniversitedeki akademik personel alanlarında uzman olup Sheffield'ın araştırmaları en güncel Araştırma Uygulama Çerçevesi'nde (Research Exercise Framework) uluslararası düzeyde tanınmış, üstün başarılı veya dünyada öncü olarak değerlendirilmiştir. Bir Russell Group üniversitesi olan Sheffield'da öğretim, araştırma uzmanlığı ile desteklenmekte olup üniversite, üstün öğretim başarısı ile Avrupa'da 250 üniversite arasında 22. sırada yer almıştır (Times Higher Education Europe Teaching Rankings 2019).

Öğrenciler Sheffield'da bulundukları süre zarfında önemli organizasyonel becerilerini geliştirmek ve iş dünyasına hazırlamak için kendi zamanlarını yönetmeye teşvik edilir. Seçtikleri konu alanlarında uzman olmanın yanı sıra öğrenciler kendi problem çözme, araştırma, analitik, ekip çalışması ve liderlik becerilerini geliştirip özgüvenlerini yükseltecek ve güçlü ve uyum sağlayabilen bireyler olacaklardır.

University of Sheffield, program içeriklerinin sanayinin taleplerini karşılayabilmesini sağlayabilmek için işletmeler, sanayiler, hükümet ve uluslararası kuruluşlar ile yakından çalışmaktadır. Pek çok programda, öğrencilere seçtikleri meslek alanı ve sanayi hakkında önemli bilgiler aktaran uzman öğrenciler ve misafir akademisyenler yer alır.

Show more +Show less -
Konu Alanları

Konu Alanları

University of Sheffield beş akademik fakülteden oluşur aynı zamanda Yunanistan'ın Selanik şehrinde ek bir Uluslararası Fakültesi mevcuttur. Bünyesinde bulunan fakülteler:

Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Üniversitenin sanat ve beşeri bilimler fakültesi, 2020 Times Higher Education World University Rankings by Subject'te (Konu Alanı Sıralaması) 62. sırada yer alarak dünyada öncü bir fakülte olarak takdir toplamıştır.

Mühendislik Fakültesi

Uzay Mühendisliği, Otomatik Kontrol ve Sistem Mühendisliği, Biyomühendislik, Kimya ve Biyoloji Mühendisliği, İnşaat ve Yapı Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi, Elektrik Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği dahil olmak üzere 7 bölümden oluşur.

Tıp ve Sağlık Fakültesi

Bu fakülte, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri, Beşeri İletişim Bilimleri, Sinir Bilimi ve Onkoloji ve Metabolizma alanlarındaki birimlerin yanı sıra üniversitenin Tıp Fakültesi'ne ev sahipliği yapar.

Fen Fakültesi

Hayvan ve Bitki Bilimleri, Biyomedikal Bilimi, Kimya, Matematik ve İstatistik, Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji, Fizik ve Astronomi ve Psikoloji dahil olmak üzere yedi bölümden oluşur.

Sosyal Bilimler Fakültesi

Fakülte bünyesinde, Mimarlık, İktisat, Eğitim, Coğrafya, Bilgi Okulu, Gazetecilik, Peyzaj Mimarlığı, Hukuk, Siyaset, Sosyoloji, Kentsel Çalışmalar ve Planlama bölümleri ve disiplinlerarası Methods Institute'un yanı sıra 3 akreditasyona (triple crown) layık görülen İşletme Okulu dahil olmak üzere 13 bölüm bulunur. Bu fakülte, 2020 Times Higher Education World University Rankings by Subject'te küresel çapta 59. sıraya layık görülmüştür.

Show more +Show less -
Öğrenci Hayatı

Öğrenci Hayatı

Sheffield, Birleşik Krallık'ın en güzel kırsal bölgelerinden bazılarına yakın bir konumda bulunan canlı bir şehirdir. Yarım milyondan fazla bir nüfusa ev sahipliği yapan şehir canlı müzik ve sanat ortamı ile Birleşik Krallık'taki dördüncü en büyük şehirdir. Aynı zamanda 200'ün üzerinde park, göz alıcı bahçeler ve her ikisi de ana kampüsten kısa bir yürüyüş mesafesi uzaklığında bulunan Sheffield Botanical Gardens ve Weston Park gibi ağaçlık alanlar dahil olmak üzere çok sayıda dış mekâna sahiptir.

Garantili konaklama

University of Sheffield öğrencilerine, birkaç koşulu yerine getirmeleri şartıyla eğitimleri süresince konaklama garantisi verir. Tüm konaklama seçeneklerinde kişiye özel bir oda ve ücretsiz internet yer alır. Odaların çoğunda banyo bulunur dolayısıyla öğrenciler kendi banyo ve tuvaletlerini kullanırlar.

Öncü öğretim tesisleri

Üniversite, 100.000'in üzerinde kitap ve 500 bilgisayarın yer aldığı Information Commons kütüphanesi ve 2.540 çalışma alanı, 9 konferans salonu, bir jet motor kontrol odası, bir makine atölyesi ve bir sanal gerçeklik salonunun yer aldığı çok disiplinli eğitim tesisi Diamond dahil olmak üzere son teknolojili eğitim-öğretim alanlarına yatırım yapmaktadır.

Fark yaratan destek imkânları

Üniversite, uluslararası öğrencilere destek vermek için hem kuruma gelmeden önce hem de öğrenimleri sırasında zengin bir deneyim ve bilgi birikimi sunar. Üniversite genelinde, programlar, burslar, konaklama veya Sheffield'daki yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen öğrencilerin tüm sorularını yanıtlayabilecek olan uzman danışmanlar mevcuttur.

Muhteşem öğrenci deneyimi

Öğrenci Birliği, Birleşik Krallık'ta bir numara olup (Whatuni Student Choice Awards 2019) öğrenci deneyimine katkı sağlamak için çeşitli kulüpler, topluluklar, etkinlikler ve gönüllülük imkânları sunar.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

University of Sheffield, üstün akademik başarılarını ve potansiyellerini kanıtlayabilen öğrencilerin burs başvurularını kabul eder. Burslara ilişkin belirli şartlar mevcuttur.

2020 için uluslararası burslar şunları kapsar:

50 x %50: Uluslararası Lisans Başarı Bursu

Her öğrenim yılı için lisans programlarında* öğrenim ücretinden %50 indirim bursu (ortalama %60 başarı şartı aranır). Öğrencilerin, bu bursa başvuru yapmadan önce öğrenim için bir teklif almış olmaları gerekir.

Uluslararası Lisans Bursu

Bu burs, Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi'ndeki programlarda (ortalama %60 başarı şartı aranır) her öğrenim yılı için 2.000 GBP Mühendislik Fakültesi, Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Fakültesi* ve Fen Fakültesi'ndeki programlarda her yıl 2.500 GBP tutarında ödenir.

125 x %25: Uluslararası Lisansüstü Eğitim Başarı Bursu

Lisansüstü eğitim programları* için %25 öğrenim bursu. Öğrencilerin, bu bursa başvurmadan önce öğrenim için bir teklif almış olmaları gerekir.

Uluslararası Lisansüstü Eğitim Bursu

Belirli ülkelerden gelen öğrenciler, Edebiyat ve Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültelerindeki programlar için 2.000 GBP değerindeki Mühendislik Fakültesi, Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Fakültesi* ve Fen Fakültesi'ndeki programlar için yıllık 2.500 GBP değerindeki bu bursa hak kazanabilirler.

Diğer burslar, uyruk, yerleşim yeri ve konu alanı gibi şartlara bağlı olabilir. Öğrenciler, mevcut destek seçenekleri hakkında daha fazla bilgi almak için üniversitenin Funding Calculator (Destek Hesaplayıcı) uygulamasını kullanabilirler.

* Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Fakültesi'ndeki az sayıda bazı programlar bu burslar kapsamında yer almaz.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

University of Sheffield, on yıllardır dünyanın her köşesinden öğrencileri ağırlamakta olup farklı uluslararası yeterlilikleri değerlendirme ve anlama konusunda çokça deneyime sahiptir. Belirli ülkeler için kabul edilen yeterlilikler hakkında daha fazla bilgi almak için ülke sayfalarını ziyaret edin. Notlar, konu alanları ve İngilizce dil şartları programa göre değişiklik göstermekte olup daha fazla bilgiye üniversitenin internet sayfasından ulaşılabilir.

İngilizce dil şartları

Üniversite, pek çok farklı İngilizce dil yeterliliğini kabul eder. İngilizce Dil Eğitim Merkezi, lisans ve lisansüstü derece programları için giriş şartlarını yerine getirebilmek amacıyla seviyelerini geliştirmek isteyenlere İngilizce hazırlık programları sunar.

Lisans

Sheffield, A-seviyeler ve Uluslararası Diploma (International Baccalaureate) dahil olmak üzere lisans programlarına doğrudan geçiş için farklı uluslararası yeterlilikleri kabul eder. Türkiye'den gelecek öğrencilerin çoğunun hazırlık programına katılmaları gerekir ancak belirli okullardan gelen öğrenciler, bir lisans programına doğrudan giriş için başvuru yapabilir. Bu durumda okulun ölçme ve değerlendirme sistemine göre, yüksek bir son yıl akademik ortalaması aranır.

Lisansüstü Eğitim

Türkiye'den tanınmış bir üniversiteden 3.0 akademik not ortalaması ile iyi bir lisans derecesine sahip olan adaylar, lisansüstü diploma ve yüksek lisans diploma programlarına doğrudan giriş için değerlendirmeye alınır. Ancak üniversite sıralaması ve genel başvuru kalitesi gibi faktörler dikkate alınarak değerlendirilirler.

Lisansüstü araştırma

Tanınmış bir Türk üniversitesini iyi bir lisans ve yüksek lisans derecesiyle tamamlayan adaylar lisansüstü seviyesindeki araştırma programlarına doğrudan kayıt için değerlendirmeye alınacaktır.

Geçiş (Pathway) Programları

Öğrenciler, lisans veya lisansüstü programlardan birine giriş için şartları taşımamaları halinde University of Sheffield International College bünyesindeki bir hazırlık veya yüksek lisans hazırlık programına katılabilirler.

Show more +Show less -
9238
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
110th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At University of Sheffield
Describe the University of Sheffield in 3 words
At University of Sheffield
At University of Sheffield
Something you thought about Sheffield before you arrived
At University of Sheffield
Student Experience at University of Sheffield
At University of Sheffield
How have you changed since living in Sheffield
At University of Sheffield
At University of Sheffield
At University of Sheffield
At University of Sheffield
At University of Sheffield
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Öğrencilerimiz bizim hakkımızda neler düşünüyor?

Overview
(5.0)
Bölüm Kalitesi
5.0
Kampüs Güvenliği
5.0
Öğrenci Desteği
5.0
Eğitim Kalitesi
5.0
Kampüs Çevresi
5.0
Shaik Mohammad Khazar
University of Sheffield
Its a very peaceful uni surrounded by greenery. The staff and the student union is very helpful and all the work gets done in a jiffy with no delays.
Daha fazla göster +
Dünya Sıralaması
University of Sheffield University of Sheffield
Rated5/5based on2 student reviews
Its a very peaceful uni surrounded by greenery. The staff and the student union is very helpful and all the work gets done in a jiffy with no delays. Customer reviews:
University of Sheffield - by, 2020-01-07
5.0/ 5 stars
University of Sheffield University of Sheffield
Rated5/5based on2 student reviews
Customer reviews:
University of Sheffield - by, 2020-01-29
5.0/ 5 stars

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

University of Sheffield University of Sheffield
Rated5/5based on2 student reviews
Its a very peaceful uni surrounded by greenery. The staff and the student union is very helpful and all the work gets done in a jiffy with no delays. Customer reviews:
University of Sheffield - by, 2020-01-07
5.0/ 5 stars
University of Sheffield University of Sheffield
Rated5/5based on2 student reviews
Customer reviews:
University of Sheffield - by, 2020-01-29
5.0/ 5 stars

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin