Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Southampton

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

University of Southampton, muhteşem bir üne sahip öncü bir kurumdur. Küresel çapta ilk 100'de (QS 2022 Dünya Üniversite Sıralamaları) ve Birleşik Krallık'ta ilk 15'te (Complete University Guide 2022) yer alan kurum, yükseköğretim standartları, muhteşem araştırmaları ve önemli toplumsal konuları ele almasıyla tanınmıştır. En güncel Research Excellence Framework'te araştırma yoğunluğuna göre Birleşik Krallık'ta en iyi 8 kurum seçilmiştir.

24.800'lük öğrenci nüfusunun %30'unun, 135 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerden oluştuğu bu kurum oldukça çeşitli bir kampüse sahiptir.

Uluslararası öğrenciler, kendileri için dil ve kültür desteğine yönelik bir merkez olan özel Akademik Merkez'e (ACIS) erişim sağlayabilirler. ACIS İngilizce Dil Seviyeleri (English Language Stages), Dil Desteği (In-sessional Language Support) ve pek çok diğer girişimlerin yanı sıra Akademik Çalışmalar ve Hazırlık Programları için İngilizce dahil program seçenekleri sunar.

Southampton'da öğrenciler, RJ Mitchell rüzgâr tüneli, Tony Davies Yüksek Voltaj Laboratuvarı, Zepler Institute Temiz Oda tesisleri ve Birleşik Krallık'taki 7 kampüs genelinde 5 kütüphane dahil olmak üzere çeşitli modern tesislere erişim sağlar. Öğrenciler en son teknolojileri kullanarak öğrenirler bu da onların gerçek iş ortamlarına hazırlanmalarını sağlar.

Üniversite, her yıl öğrencilere 400'ün üzerinde staj imkânı sunar ve QS Mezun İstihdam Edilebilirlik Sıralamaları'nda istihdam edilebilirlikte dünya çapında ilk 150 üniversite arasında yer alır. Kariyer hizmetleri, pek çok ödüle layık görülmüş olup öğrencilerin hayallerindeki mesleğe ulaşmalarına oldukça yardımcı olur.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

İstihdam edilebilirlikte dünyanın en iyi 110 kurumu arasında bulunan (QS 2022 Mezun İstihdam Edilebilirlik Sıralamaları) University of Southampton'ın, mezun istihdam oranı %96'dır (Yükseköğretim İstatistikleri Ajansı Mezun Sonuçları)

Üniversite, öğrencilere istihdama yönelik destek verme ve hedeflerine erişmede yardımcı olmak için çevrimiçi bir kariyer destek platformu başlatmıştır. Tüm uluslararası öğrencilerin UoS Career Hub dahil olmak üzere Kariyer & İstihdam Edilebilirlik kaynaklarına tam erişimi bulunur. MyCareer, öğrencilere geniş ve çeşitli iş deneyimi programları, iş ilanı panoları, işveren etkinlikleri, kariyer fuarları ve beceri atölyeleri sunar.

Buna ek olarak, üniversitenin ödüllü kariyer ve istihdam ekibi çeşitli hizmetler sunar. Bunlar arasında yılda 400 staj imkânı, işe yerleştirme, gönüllülük fırsatları, iş deneyimi desteği ve danışmanlık programları yer alır.

Kariyer departmanı aynı zamanda Association of Graduate Careers Advisory Services (AGCAS) tarafından birçok ödülün yanı sıra pek çok takdir almıştır.

Ayrıca üniversite doktora adaylarının gelişimine yardımcı olur. University of Southampton bünyesindeki Doktora Okulu, üniversite genelinde doktora araştırmacılarını eğitir ve geliştirir. Öğrencilerin araştırmalarına yönelik ilham verici ve canlı bir ortam sunar ve onları, araştırma liderlerinden oluşan gelecek nesilde yer almaları için gereken becerilerle donatır.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

University of Southampton öğrencilerine muhteşem bir öğretim kalitesi sunar.

Russell Group'un kurucu üyelerinden olan University of Southampton, araştırma yoğunluğuna göre Birleşik Krallık'ta 8. sırada yer alır (Research Excellence Framework).

Kurumun Russell Group üyeliği, akademisyenler ve işverenler tarafından dünya çapında tanınmıştır. Bu başarı, seçkin akademisyenleri üniversitede yenilikçi projeler üzerinde çalışmaya ve uzmanlık bilgilerini paylaşmaya yöneltir. Öğrenciler, alanlarında lider olan dünyaca ünlü akademisyenler tarafından eğitim alır ve denetledir. Kurumun geniş ve dünyada öncü araştırma projeleri, öğretimine yansır ve öğrenciler, mevcut araştırma konularına dahil olan akademik personelden faydalanır.

Üniversitenin küresel duruşu, iş dünyası ile güçlü bağlar kurmasını sağlamıştır. Bu, öğrencilere işletme liderleri tarafından uygun staj ve çıraklık imkanlarının sunulmasının yanı sıra program içeriklerinin sektörle bağlantılı olması sağlar.

Diğer Russell Group üniversiteleri ile bağlantılı olan Southampton, 25 milyon GBP yatırım yapılan modern Kanser İmmünoloji Merkezi dahil olmak üzere etkileyici araştırma projelerine katkıda bulunmuştur.

Southampton, fırsatların 2021-2022 akademik yılından sonra sürdürülmesi için Avrupa ortakları ile sıkı bir şekilde çalışmakta olup hazır olduğunda yeni UK Turing Scheme hakkında bilgiler paylaşacaktır. Southampton öğrenci hareketliliğine ve Avrupa ortaklarına bağlılığını sürdürmekte olup ve öğrenci deneyimi ve ortaklarının değişen koşullardan minimum düzeyde etkilenmelerini sağlamak için sıkı çalışır. Ayrıca, tüm öğrenim seviyeleri için dünya genelinde yaz okulu fırsatları mevcuttur.

Show more +Show less -
Eğitim seçenekleri

Eğitim seçenekleri

Üniversite bünyesindeki fakülteler şunlardır:

 • Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik & Fizik Bilimleri Fakültesi
 • Çevre ve Yaşam Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi

Bu fakülteler, aşağıdaki üniversite kampüslerine yayılmıştır:

Avenue Kampüsü

Southampton Common Park manzaralı tarihi bir kampüs olan Avenue Kampüsü pek çok beşeri bilim dalına ev sahipliği yapar. İçerisinde bulunan kütüphanede pek çoğu modern dillerde olan, 4.000'i aşkın film dahil olmak üzere geniş bir koleksiyon mevcuttur.

Boldrewood İnovasyon Kampüsü

Bu kampüs, üniversitenin inovasyon, işletme ve deniz mühendisliği ve mühendislik bilimleri alanında eğitim merkezine ev sahipliği yapar. University of Southampton ve Lloyd's Register'ın dünya standartlarındaki uzmanlığını buluşturan, 122 milyon Pound'luk yatırım yapılan Southampton Boldrewood İnovasyon Kampüsü, Birleşik Krallık'ın en büyük üniversite-işletme ortaklığıdır.

Highfield Kampüsü

Southampton Common'a yakın bir konumda bulunan, üniversitenin en eski ve en büyük kampüsü olan Highfield Kampüsü, spor ve dinlence tesislerinin yanı sıra yenilikçi binalara ve canlı müzik mekânlarına ev sahipliği yapar. Yaşam Bilimleri binası da bu kampüste bulunmakta olup yaşam bilimleri öğrencileri, personeli, bilim insanları ve mühendisleri için bütünleşik bir araştırma merkezi sunar.

Waterfront Kampüsü

Waterfront Kampüsü, okyanus ve yer bilimleri alanında dünyanın öncü araştırma merkezlerinden biri olan Ulusal Okyanus Bilim Merkezi'ne (National Oceanography Centre Southampton - NOCS) ev sahipliği yapar.

Winchester Kampüsü

Winchester Sanat Fakültesi'ne (WSA) ev sahipliği yapan bu kampüsteki modern tesisler arasında büyük yazıcıların bulunduğu Yaratıcı Hizmetler Merkezi yer alır. Burada bir düz yataklı yazıcı ve bir Mimaki duvar kağıdı baskı makinesi bulunur.

University Hospital Southampton (Southampton Üniversitesi Hastanesi)

University of Southampton'daki tıp öğrencileri, University Hospital Southampton'da eğitim alır. Amfilerin yanı sıra bir klinik beceri alanı, Anatomik Bilimler Öğrenim Merkezi'ndeki histoloji ve yaş kimya analiz laboratuvarı bünyesindeki modern tesisler arasında yer alır.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

İngilizce Dil Yeterliliği

University of Southampton'daki tüm programlar, İngilizce olarak yürütülür ve değerlendirilir (modern dillerdekiler hariç). Tüm adayların minimum seviyede bir İngilizce yeterliliği göstermeleri gerekir - lisans ve lisansüstü seviyedeki programların çoğu için bu, ortalama 6.5 IELTS puanıdır (veya eşdeğeri). Şartlar programa göre değişiklik gösterebilir, dolayısıyla başvuru yapmadan önce şartları gözden geçiriniz.

Üniversitenin kendi İngilizce dil yeterliliği şartlarına ek olarak, UK Home Office, Birleşik Krallık'ta öğrenim için vize alması gereken adaylar için kendi asgari standartlarını uygular. Derece seviyesinin altında öğrenim görecek öğrenciler ve üniversitenin İngilizce hazırlık programına katılması gereken adayların IELTS gibi UKVI onaylı bir Güvenilir İngilizce Dil Testi (SELT) sonucuna sahip olmaları gerekir. Derece seviyesinin üzerinde (örneğin lisans veya üzerinde) öğrenim görenler ve seçtikleri programa giriş için üniversitenin İngilizce hazırlık programını geçmesi gerekmeyen adaylar aşağıda belirtilen sınav veya yeterlilik ölçümlerinden herhangi birine girebilir.

Onaylı sınavlar ve sınav sunucuları

Üniversite'nin İngilizce hazırlık programlarında öğrenim görmesi gerekmeyen adaylar, aşağıda belirtilen sınav veya yeterlilik ölçümlerinden birine girebilir.

University of Southampton, aşağıdaki İngilizce dil sınavlarını kabul eder:

 • Uluslararası İngilizce Dil Sınav Sistemi – IELTS (Akademik)
 • İngilizce Yabancı Dil Testi (TOEFL)
 • Pearson PTE (Akademik)
 • Cambridge English: Uzmanlık ve İleri Seviye
 • Cambridge English First (FCE) – sadece hazırlık programlarına başvuru yapacak adaylar için geçerlidir.
 • Trinity College London ISE (Bütünleşik İngilizce Dil Becerileri)

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Uluslararası öğrencilere yönelik çok sayıda burs ve destek seçeneği mevcuttur. Güncel bilgiler ve detaylar için ilgili internet sayfasını ziyaret edin.

Southampton Uluslararası Üstün Başarı Bursu

Southampton Uluslararası Üstün Başarı Bursu, lisans seviyesinde uluslararası öğrencilere (Avrupa dışından) 3.000 GBP'ye lisansüstü öğretim programlarında (yüksek lisans) ise 9.000 GBP'ye kadar ödül verir. Southampton aynı zamanda lisans veya lisansüstü öğretim programlarındaki Avrupalı öğrencilere yönelik 5.000 GBP burs sunar (2021-2022).

Lisans Öğrencileri

Uluslararası lisans öğrencileri aynı zamanda üniversite aracılığıyla konu alanına özel bir bursa başvuru yapabilir.

Öğrenciler aynı zamanda, üniversitenin harici şirketler ile olan uluslararası ortaklıkları aracılığıyla veya kendi ülkelerinden belirli burslara hak kazanabilirler.

Fakülteye göre burs miktarları ve yeterlilik şartları şunlardır:

 • Sanat ve Beşeri Bilimler – A-Seviye'de her A veya A* için ya da Yüksek Seviye Uluslararası Lisans programında 6 veya 7 puan ya da eşdeğeri için 1.000 GBP verilir.
 • Elektronik ve Bilgisayar Bilimi, Mühendislik, Fizik ve Astronomi – A-Seviye'de her A* için veya eşdeğeri (örneğin Yüksek Seviye Uluslararası Lisans programında 7 puan) için 1.000 GBP verilir.
 • Kimya – A-Seviye'de her A veya A* için ya da Yüksek Seviye Uluslararası Lisans programında 6 veya 7 puan ya da eşdeğeri için 1.000 GBP verilir.
 • Biyoloji Bilimleri, Coğrafya ve Sosyal Bilimler, Okyanus ve Yer Bilimi, Psikoloji, Ekonomi, Siyaset Bilimi ve Sosyal Bilimler, Eğitim ve Matematik Bilimleri – A-Seviye'de her A veya A* için ya da Yüksek Seviye Uluslararası Lisans programında 6 veya 7 puan ya da eşdeğeri için 1.000 GBP verilir. Southampton İşletme Fakültesi ve Southampton Hukuk Fakültesi – A-Seviyede her A* için ya da Yüksek Seviye Uluslararası Lisans programında 7 puan veya eşdeğeri için 1.000 GBP verilir.

Lisansüstü Öğrencileri

Sanat & Beşeri Bilimler, Kimya, Çevre & Yaşam Bilimleri (Fizyoterapi Fen Yüksek Lisans Programı hariç), Tıp programlarında öğrenim için başvuru yapan adayların 3.000 GBP burs alabilmek için 1. sınıfta olmaları veya eşdeğer bir yeterliliğe sahip olmaları gerekir.

Southampton İşletme Fakültesi lisansüstü öğrencilerine 3.000 ila 9.000 GBP arasında burs verir. Sosyal Bilimler Fakültesi'nin geri kalanı ise 1. sınıfta olan veya eşdeğer bir yeterliliğe olanlara 3.000 GBP ödül verir.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Southampton, Birleşik Krallık'ta yaşamak ve çalışmak için en iyi şehirlerden biri seçilmiştir (PwC, Good Growth for Cities Report 2015). Beş yıl içerisinde geliştirme çalışmalarına 2,9 milyar GBP ayıran Southampton, dinamik ve büyümekte olan bir faaliyet merkezidir. Southampton, Birleşik Krallık 2025 Kültür Şehri olmaya adaydır bu, hâlihazırdaki kültürel faaliyetlerin zenginliğini kutlamak ve şehrin çeşitliliklerini sergilemek için büyük bir fırsattır.

Staj fırsatları

Southampton'da öğrenciler, öncü şirketlerde staj yapmak ve iş deneyimi edinmek üzere pek çok imkâna sahip olur. Her yıl üniversite aracılığıyla 400 Excel staj imkânı sunulur.

Üniversite öğrencilere kaynak sağlamada ve stajlara ve iş deneyimi imkânlarına başvurmada yardımcı olur. Öğrencilere bugüne kadar L'Oreal, Ordnance Survey, Hampshire County Council, IBM ve Oxfam dahil olmak üzere prestijli şirketlerde iş deneyimi ve staj imkânları sunulmuştur.

Kariyer desteği

University of Southampton öğrencilerin başarılı kariyerlere erişmelerine yardımcı olmak için ödüllü bir kariyer desteği ve yönlendirmesi sunar.

Üniversitenin Öğrenci Girişim Ekibi onların atılım ve girişimcilik becerilerini geliştirmelerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu, ister kendi işletmelerini kurmak istiyor ister mevcut bir kuruluşta çalışmak istiyor olsunlar öğrencilere çok önemli beceriler kazandıracaktır.

University of Southampton aynı zamanda içerisinde işe yerleştirme fırsatı bulunmayan, seçili programlar için, İstihdam Yılı (Year in Employment) adında kendi yerleştirme programını sunar. Kariyer ve İstihdam Hizmetleri bünyesinde işe yerleştirme ekibi tarafından koordine edilen İstihdam Yılı, öğrencilerin bireysel ve meslek becerilerini geliştirmeleri için muhteşem bir fırsat olup kariyer gelişimleri için harika bir temel sunar.

Show more +Show less -
8136
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
124th  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At University of Southampton
Join us at University of Southampton
At University of Southampton
At University of Southampton
At University of Southampton
At University of Southampton
At University of Southampton
At University of Southampton
Campus Tour
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Öğrencilerimiz bizim hakkımızda neler düşünüyor?

Overview
(4.0)
Bölüm Kalitesi
3.5
Kampüs Güvenliği
4.5
Öğrenci Desteği
3.0
Eğitim Kalitesi
3.5
Kampüs Çevresi
4.5
Shobana
University of Southampton
Gives us abundant opportunity to explore and learn
Daha fazla göster +
Dünya Sıralaması
University of Southampton University of Southampton
Rated4/5based on2 student reviews
It was good Customer reviews:
University of Southampton - by, 2020-01-29
3.0/ 5 stars
University of Southampton University of Southampton
Rated4/5based on2 student reviews
Gives us abundant opportunity to explore and learn Customer reviews:
University of Southampton - by, 2020-01-31
5.0/ 5 stars

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

University of Southampton University of Southampton
Rated4/5based on2 student reviews
It was good Customer reviews:
University of Southampton - by, 2020-01-29
3.0/ 5 stars
University of Southampton University of Southampton
Rated4/5based on2 student reviews
Gives us abundant opportunity to explore and learn Customer reviews:
University of Southampton - by, 2020-01-31
5.0/ 5 stars

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?