Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

University of Sussex

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

Araştırma odaklı ve kendini akademik başarıya, öğrenci deneyimine ve istihdam edilebilirliğine adamış olan University of Sussex, öğrencilerin potansiyelini geliştiren, dönüştürücü ve yüksek kaliteli bir eğitim sunar.

Ülkede 20'inci, dünyada ise 160'ıncı sırada (THE WUR 2021) yer alan Sussex, öğretim kalitesi ve araştırma mükemmelliyeti ile tanınır. Başarılı bir öğretimi kolaylaştıran, takdir eden ve ödüllendiren bir kültür ile tanınan üniversite, 3 Nobel Ödülü sahibi yetiştirmiş olup Institute of Development Studies (IDS) ve University of Sussex İşletme Okulu'nun Fen Politikası Araştırma Birimi (SPRU) dahil olmak üzere dünyada öncü, pek çok araştırma merkezine ev sahipliği yapar.

Dünyadaki en uluslararası üniversitelerden biri olan değerlendirilen (THE WUR 2021) Sussex öğrencilere 140'tan fazla milliyetin yer aldığı çeşitli ve canlı topluluğunun kapılarını açar. 2 milyon GBP'lik rekabetçi bir burs fonu, dünya çapından öğrencileri çeker.

İsithdam edilebilirlik Sussex eğitiminin merkezinde yer alır. Öğrencilerin sanayi becerileri kazanabilmelerine ve meslek ağları geliştirebilmelerine yardımcı olacak staj imkânları mevcuttur. Ayrıca ders programları öğrencilerin rekabetçi iş piyasası için donanımlı olmalarına yardımcı olmak üzere özel olarak hazırlanırken özel Kariyer ve İstihdam Edilebilirlik Merkezi öğrencilere istihdam potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmada destek verir.

Sussex'in doğal parklarla çevrili ikonik ve geniş kampüsü, pek çok modern öğretim ve ders çalışma tesisine ve canlı sosyal ortamlara sahiptir Üniversite, modern öğrenci köyü ve yakında açılacak olan öğrenci merkezi ile altyapısına önemli ölçüde yatırım yapmaya devam eder.

Sussex, heyecan uyandıran canlı bir şehir olan güneşli kıyı şehri Brighton'ın merkezinden sadece 10 dakikalık bir tren yolculuğu mesafesindedir. Üniversite ise büyük, uluslararası bir havalimanı olan Gatwick'e muhteşem bağlantılara sahip Londra'dan sadece bir saat uzaklıktadır.

''Sussex sadece bir üniversite değil dünyanın her köşesinden gelen insanların çok sıcak bir şekilde karşılandığı bir topluluktur.'' - Props Mehra (Medya Uygulama Lisans Programı)

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Yeni ve modern konaklama seçenekleri

Üniversite yakın dönemde, gelecek öğrenciler için yeni ve modern bir öğrenci köyünü hizmete açmıştır.

Bu geliştirme planı kapsamında ortak alanlar, ayırtılabilir olan çalışma alanları ve çeşitli diğer modern imkânların yer aldığı sıra evler ve apartmanlar bulunur – bu sayede, gelecek öğrencilere sunulan konaklama seçenekleri ve kontenjanları önemli ölçüde artmıştır. Hâlihazırda 2.000'in üzerinde daire tamamlanmış olup bunlar kampüs genelinde mevcut konaklama seçeneklerini tamamlar.

Geliştirme çalışmaları, Sussex'in tüm öğrencilere konaklama garantisini sunma ve öğrenci deneyiminin olabildiğince eğlenceli olmasını sağlamaya yardımcı olmaya yönelik devamlı bağlılığının bir parçasıdır. Sussex kampüsünün nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yeni Öğrenci Merkezi

Sussex'in yeni Öğrenci Merkezi kampüste öğrenci deneyiminin merkezi olarak işlev görecektir. Bu yeni merkez, 2021-2022 akademik yılında hizmete açıldığında öğrencilerin yüz yüze bilgi, tavsiyeler ve yönlendirme hizmetlerine erişim için gidecekleri yer olacaktır.

Yeni Öğrenci Merkezi'ndeki tesisler arasında doğrudan, öğrencilerle çalışan personel için ofis alanlarının yanı sıra öğrencilerin buluşup işbirliği yapabilecekleri esnek alanlar, atölyeler ve grup çalışmalarına yönelik alanlar, kişiye özel tavsiye oturumları ve görüşmelerine yönelik odalar bulunacaktır.

Aynı zamanda, ön girişe yakın beş yeni satış biriminin yanı sıra bir kafeterya da geliştirme planının bir parçası olacaktır.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

University of Sussex, kaliteli eğitimiyle sağlam bir üne sahiptir. Önde gelen akademisyenlerden eğitim alma ve muhteşem akademik tesislerin kullanımı öğrencilere, yüksek vasıfların arandığı işlere geçiş yapma veya etkileyici seviyelerde öğrenimlerini sürdürme konusunda yardımcı olacaktır.

Üniversite, küresel ve rekabetçi bir araştırma programı ve dünya standartlarındaki araştırma altyapısıyla öğretim mükemmelliyetini destekler. Sussex, 3 Nobel Ödülü sahibi, 12 British Academy üyesi ve 1 prestijli Crafoord Ödülü sahibi yetiştirmiştir. Aynı zamanda, Institute of Development Studies (IDS) University of Sussex İşletme Okulu'nun Fen Politikası Araştırma Birimi (SPRU) dahil olmak üzere pek çok araştırma merkezi küresel araştırma girişimlerinin merkezinde yer alır.

Psikoloji ve coğrafya bölümleri araştırma etkileriyle üst sıralarda yer almayı başarırken (REF 2014) Sussex'teki araştırma faaliyetlerinin %75'ten fazlası dünyada öncü veya uluslararası düzeyde başarılı olarak nitelendirmiştir (REF 2014).

Show more +Show less -
Departman Yapısı

Departman Yapısı

University of Sussex, 1961 yılında kurulmuştur. Hâlihazırda, 3.900'ün üzerinde personel ile birlikte 16.000'in üzerinde öğrenciye sahiptir. Sussex, kampüsüne 100'ü aşkın ülkeden personel ve öğrenci çekmekte olup personelinin üçte biri Birleşik Krallık dışından gelir.

Üniversite bünyesinde 10 farklı okul bulunur. Bunlar, Doktora Okulu ve çeşitli araştırma gruplarıyla birlikte Sussex'teki akademik çekirdeği oluşturur.

Sussex, çok sayıda disiplinlerarası ve karma program dahil olmak üzere 500'ü aşkın farklı lisans ve lisansüstü program seçeneği sunar. Disiplinlerarasılık, öğrencilerin programlarını kendi tutku ve isteklerine uyacak şekilde kişiselleştirmelerini sağlamakta olup Sussex eğitiminin daima temel bir parçası olmuştur.

Uluslararası öğrenciler, derece programlarını farklı şekillerde kendi isteklerine göre ayarlayabilirler. Geniş kapsamlı bir yurtdışı eğitim programı, öğrencilere bir dönem veya bir yıl boyunca dünya çapında ortaklığa sahip olunan yüzlerden kurumdan birinde öğrenim görerek akademik ve kültürel ufuklarını genişletme imkânı sunar. Öğrenciler aynı zamanda bir meslek kuruluşunda bir yıl staj yapmayı tercih edecek iş dünyası hakkında temel bir fikir edinerek gelecek kariyerlerine yönelik hazırlık yapabilirler.

Sussex aynı zamanda derece haricinde çeşitli öğrenim programları sunar. Popüler Yaz Okulu programı her yıl yürütülmekte olup çeşitli farklı konu alanları genelinde üç, dört ve hafta haftalık programlar sunar. Sussex Centre for Language Studies (Sussex Dil Çalışmaları Merkezi) tarafından yıl boyunca yürütülen İngilizce Hazırlık programları öğrencileri derece seviyesinde eğitime hazırlar.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

University of Sussex, her milliyetten ve kültürden öğrencilerin dünya standartlarında bir eğitime erişebilmesini sağlamaya önem verir.

Üniversite, çeşitli uluslararası yeterlilik ve sertifikaları kabul eder. Aday öğrencilerin iyi bir akademik başarıya sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmekte olup aynı zamanda tamamladıkları ek çalışmaları sunmaları gerekebilir. Seçenekler, öğrencinin kendi ülkesindeki puanlama yapısına giriş koşulları ise seçtikleri programa bağlı olacaktır.

Lisans, yüksek lisans ve doktora program sayfalarında Sussex'in hangi yeterlilikleri kabul ettiğini öğren.

İngilizce dil yeterliliği istenen düzeyde olmayan veya anadili İngilizce olmayan öğrenciler için, International Study Centre aracılığıyla kampüste pek çok Uluslararası Hazırlık Programı seçenekleri sunulur. Aynı zamanda, Sussex Centre for Language Studies (Sussex Dil Çalışmaları Merkezi) tarafından da İngilizce hazırlık programları sunulur. Tüm programlar için İngilizce dil şartları, lisans, yüksek lisans ve doktora programları için program giriş şartları sayfasında bulunabilir.

Show more +Show less -
Burslar ve finansman

Burslar ve finansman

Sussex, öğrenci kredileri, bursları ve fon imkânları dahil olmak üzere öğrencilere, eğitim yolculuklarının her aşamasında pek çok burs ve ödül sunar.

Sussex'in ülke bursları, Bangladeş, Mısır, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Türkiye ve Vietnam dahil olmak üzere yurtdışından yüksek lisans derece programı öğrencilerine öğrenim ücretlerinden 3.000 GBP indirim sunar.

Üniversite aynı zamanda yetenekli lisans ve yüksek lisans derece öğrencilerine öğrenim ücretinden 5.000 GBP indirim sunan Chancellor's International and EU Scholarship adlı bir rektörlük bursuna sahiptir.

Bunlara ek olarak, Business School International Masters Award (İşletme Okulu Uluslararası Yüksek Lisans Ödülü) dahil olmak üzere konu alanına özel pek çok ödül mevcuttur. İşletme Okulu'nda tam zamanlı bir yüksek lisans programında öğrenim gören tüm uluslararası başvuru sahipleri İşletme Okulu'nun İşletme ve İktisat alanında Birleşik Krallık'ta ilk 10'da yer alması şerefine (THE WUR 2021) yurtdışı öğrenim ücretine yönelik 3.000 GBP ödül alacaklardır.

Sussex aynı zamanda Chevening bursiyerleri arasında da popüler bir kurumdur. 1983'ten bu yana, büyük çalışmalara adım atmadan önce bu üniversitede öğrenim görmek için İngiltere Yabancılar ve Milletler Topluluğu Ofisi (Foreign, Commonwealth and Development Office - FCDO) tarafından fon desteği almış olan binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmıştır.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Sussex'te öğrenciler, öğrenim süreleri boyunca alanlarındaki sanayi liderleri ve profesyonel akademisyenlerden eğitim alır. Çok sayıda pratiğe dayalı program öğeleri, saha dersleri, araştırma projeleri ve meslek beceri modülleri öğrencilerin mezun olduktan sonra modern ve rekabetçi iş piyasasına iyi bir şekilde hazırlanmalarını sağlar.

Sussex, en güncel Teaching Education Framework'te (TEF 2014) şu alanlarda oldukça takdir toplamıştır:

 • Fark yaratan istihdam stratejisi – yüksek vasıflı işlere veya ileri öğrenim çalışmalarına başlayan öğrencilerin oranı, değerlendirme beklentilerinin %12 üzerine çıkmıştır.
 • Programlarını tamamlayan ve yüksek nitelik bir işe veya ileri öğrenim çalışmalarına başlayan, tüm özgeçmişlerden öğrencilerinin yüksek oranı.

Üniversite, kariyer imkânları arama ve istihdam edilebilirliklerini en üst seviyeye çıkarma konusunda öğrencilere destek veren bir Kariyer ve İstihdam Edilebilirlik Merkezi'ne sahiptir. Bu merkez, öğrenim süresince veya öğrenim sonrasında 3 yıla kadar öğrencilere uzman tavsiyeleri sunar.

Bu kapsamdaki hizmetler arasında şunlar yer alır: kariyer gelişimini ele alma amaçlı yüz yüze görüşmeler, temel mülakat becerilerini öğrenme, CV yazma vd.

Merkez aynı zamanda yıl boyunca öğrencilerin buluşup çeşitli potansiyel işverenlerle ağ kurabilecekleri çok sayıda kariyer ve iş fuarına ev sahipliği yapar.

Show more +Show less -
5439
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
151st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At University of Sussex
At University of Sussex
At University of Sussex
At University of Sussex
At University of Sussex
At University of Sussex
Campus
At University of Sussex
At University of Sussex
At University of Sussex
At University of Sussex
At University of Sussex
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin