Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Victoria University of Wellington

New Zealand
Genel Bakış

Genel Bakış

İdeal Konum

Te Herenga Waka-Victoria University of Wellington, Yeni Zelanda'nın heyecan verici başkentinde üç ayrı kampüste yer almaktadır. Merkezi konumu sayesinde hem işletme ve bilim topluluklarına hem de siyaset, devlet, kültür, miras ve sanat gibi alanlarda birçok farklı ulusal kuruluşa erişim sağlar. Çok kültürlü, güvenli ve dost canlısı şehirde doğa parkurlarına, plajlara, galerilere, müzelere ve etkinliklere ulaşım oldukça kolaydır. Harika yemekleri ve kahvesiyle de ünlü olan Wellington, düzenli olarak dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri seçilmektedir.

Kaliteli Eğitim

Te Herenga Waka-Victoria University of Wellington'ın ilk 100'de yer aldığı alanlara hukuk, siyaset, uluslararası çalışmalar, psikoloji, konaklama ve tatil işletmeciliği ve dilbilimi dahildir (2022 QS World University Rankings by Subject). Üniversite, genel sıralamalarda dünya çapında ilk %2'lik dilimdedir. En güncel Performansa Dayalı Araştırma Fonu kalite değerlendirmesine göre yüksek kaliteli araştırma yoğunluğu açısından Yeni Zelanda'nın en iyi üniversitesidir ve Antarktika Araştırma Merkezi de dahil olmak üzere 40'tan fazla araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapmaktadır.

Samimi Topluluk

100'den fazla ülkeden gelen yabancı öğrencilerin memnuniyetle karşılandığı, kültür çeşitliliği yüksek bir topluluk bulunmaktadır. Sağlık ve öğrenim alanında çeşitli hizmetler sunan okul, uzman bir uluslararası ekibe de sahiptir.

Öğrenciler, özel ilgi gruplarından spor takımlarına kadar birçok kulüp ve topluluğa katılmaya teşvik edilir. Ücretsiz Wellington Uluslararası Liderlik Programı, liderlik ve ağ kurma becerilerini geliştirmek için harika bir fırsat sunarken Uluslararası Arkadaş Programı ise öğrencilerin yeni bireylerle tanışmasına ve uyum sağlamasına yardımcı olur.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

Te Herenga Waka-Victoria University of Wellington'ın yakın zamandaki başarılarından bazıları:

The Living Pā

Te Herenga Waka-Victoria University of Wellington, üniversitenin marae (Māori toplantı salonu) bölgesini yeniden düzenliyor. Living Pā'nın inşasına yönelik bu yenileme projesi, Living Future Institute tarafından öne sürülen ve uluslararası çapta kabul gören Living Building Challenge sürdürülebilir kalkınma ilkelerini karşılayacak. Living Pā, üniversitenin kalbinde bir refah ve inovasyon merkezi oluşturmak için Māori bilgilerini ve sürdürülebilirlik uygulamalarını bir araya getiriyor.

Mezun Mentorluğu

Mezunların sahip oldukları becerileri son eğitim yılında olan öğrencilerle paylaşmasını sağlayan Mentor programı, 2022'de 10. yıldönümünü kutluyor. Programın parçası olan mentorların 3'te 1'i her yıl geri dönüyor. Okul, Yeni Zelanda'da bu programı sunan ilk üniversitelerden biri.

Yeni ana dallar

Fen Bilimleri Lisans derecesinde yer alan öğrenciler, 2023 yılından itibaren Yeni Zelanda'da türünün tek örnekleri olan yapay zeka veya uzay bilimleri alanında uzmanlaşabilecek. Ayrıca Küresel Çalışmalar Lisansına da 2023'te başlayabilecekler. Bu derece, dünyadaki zorlukları anlayabilen ve çözümler üretebilen, kültürlerarası öz güveni yüksek ve toplumun faydası için çaba gösteren mezunlara yönelik talebi karşılamak için tasarlandı.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

En İyi ve En Yetenekli

Victoria University of Wellington öğrencileri, alanlarındaki en iyi ve en yetenekli akademisyenlerden ders alır. 850'den fazla bireyin bulunduğu akademik kadronun %66'sından fazlası en üst düzeyde faaliyet göstermektedir (Performansa Dayalı Araştırma Fonu, 2019-20).

Victoria University of Wellington yer bilimleri, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve kamu politikası, İngiliz dili ve edebiyatı dahil olmak üzere sekiz konu alanında diğer tüm Yeni Zelanda üniversitelerinden daha fazla A-dereceli araştırmacıya sahiptir.

Kapsayıcı Öğretim

Üniversite, 2022 QS Stars değerlendirmelerine göre düşük gelirli kesime sosyal yardım, öğrenci grubu kültür çeşitliliği, burs imkânları ve engelli öğrenciler için erişim olarak tanımlanan performans alanlarında kapsayıcılık açısından tam puan almıştır.

Yenilikçi Öğretim

Üniversite personeli arasında yenilikçi öğretim için Ulusal Yükseköğretim Mükemmeliyet ödülünü kazananlar mevcuttur. Kendi derslerinin etkisini artırmak üzere öğrencilerinin yaşam deneyimlerinden ilham alan Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr. Awanui Te Huia, bu ödüle lâyık görülen en son bireydir.

Araştırmada En Üst Sırada

Lisansüstü eğitimle ilgilenen öğrenciler, birinci sınıf tesislerden ve uzmanlıktan yararlanabilir. Te Herenga Waka-Victoria University of Wellington, araştırma yoğunluğu açısından Yeni Zelanda'nın en iyi üniversitesidir. Üniversitedeki çoğu personel üst düzey araştırmalar yürütmüştür ve bu çalışmalarının öğretimleriyle entegre edilmesi teşvik edilir. Üniversitede 850'den fazla personel, aktif olarak araştırmalara katılmaktadır.

Destekleyici Ortam

Programların çoğu, öğrencilerin fikirlerini tartışıp sorular sorabilecekleri ve bireysel yardım alabilecekleri küçük gruplarla yapılan özel dersleri içermektedir. Kendilerine yardımcı olacak çeşitli akademik kaynaklardan ve eğitim hizmetlerinden de faydalanabilirler.

Show more +Show less -
Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Te Herenga Waka-Victoria University of Wellington, yabancı öğrencilere sunulan çeşitli burslara sahiptir.

Tongarewa Bursu

5.000 veya 10.000 NZD değerinde olan burs, lisans ya da lisansüstü düzeyinde ilk eğitim yılına başlayan yabancı öğrenciler için akademik başarıyı ödüllendirir. Her yıl en fazla 19 burs verilmektedir.

Rektör Yardımcısı Uluslararası Başarı Bursu

2023'te eğitim görecek olan yabancı lisans öğrencilerine yönelik bir burstur. İlk eğitim yılı için 10.000 NZD değerindedir. Burslar, akademik başarı temelinde rekabetçi bir esasla verilecektir. Başvuru süreci yoktur, burs kazanan adaylara gereken bildirimler gönderilir.

Yeni Zelanda Burs Programı

Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan ve Yeni Zelanda Yardım programı aracılığıyla finanse edilen Yeni Zelanda Bursları, uygun ortak ülkelerden gelen öğrencilere tam burslu eğitim imkânları sunar.

Yüksek Lisans Öğrenim Bursları

Koruma Biyolojisi Yüksek Lisansı, Deniz Koruma Yüksek Lisansı ve Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı gibi seçkin yüksek lisans dereceleri için giriş koşullarını karşılayan yabancı adaylar, otomatik olarak 10.000 NZD tutarında bursa hak kazanır.

Hukuk Fakültesi Yabancı Öğrenciler LLM (Hukuk Yüksek Lisansı) Harç Ücreti Bursu

5.000 NZD değerindeki burs, Hukuk Yüksek Lisans programında bir yıllık tam zamanlı eğitim almayı seçen yabancı öğrenciler için geçerlidir. Adaylar, başarılı bir akademik geçmişe sahip olmalıdır ve finansal ihtiyaca gerek duyduklarını gösterebilmelidir.

Show more +Show less -
Giriş koşulları

Giriş koşulları

Victoria University of Wellington'ın yabancı öğrencilerden istedikleri:

 • iyi derecede İngilizce bilgisi
 • iyi bir akademik başarı geçmişi

Giriş koşulları, her bir program için belirtilmiştir. Üniversite, başvuruları değerlendirirken öğrencilerin akademik ve İngilizce dili geçmişlerini göz önünde bulundurur.

Seçtikleri program için İngilizce gereksinimlerini karşılamayan öğrenciler, üniversitenin Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) programına kayıt yaptırabilir. Her üç ayda bir verilen bu 12 haftalık program, üniversite düzeyinde İngilizceyi ve akademik becerileri geliştirmeye odaklanır. 10 haftalık bir öğretim, oryantasyon ve sınav sürecini içerir. Öğrencilerin eğitim hedeflerine ulaşabilmek için üst üste 2 veya daha fazla program alması gerekebilir.

Lisans programları için akademik koşulları karşılamayan öğrenciler, Hazırlık Programına kayıt yaptırabilir. Üniversitenin ortaklarından UP Education tarafından verilen bu esnek programı tamamlayanlar, Victoria University of Wellington'ın lisans derecelerinde eğitimlerine devam edebilir.

Show more +Show less -
Öğrenci desteği

Öğrenci desteği

Uluslararası Destek

Üniversitenin uluslararası ekibi, yabancı öğrenciler için ilk irtibat noktasıdır. Başvuru anından mezuniyete kadar gereken desteği ve rehberliği sağlamaktadırlar.

Destek hizmetlerinden bazıları:

 • uluslararası başvurular ve kabuller konusunda yardım
 • yabancı öğrenci oryantasyonu ve etkinlikleri
 • havaalanında karşılama hizmeti
 • Uluslararası Arkadaş Programı
 • kişisel, kültürel ve akademik destek ve yönlendirme
 • sigorta tazminatı desteği
 • öğrenci vizesi yenileme başvurusu için destek.

Konaklama Seçenekleri

Üniversitenin yurtları, tek kişilik odalardan stüdyo odalarına ve ortak odalar veya dairelere kadar çeşitli konaklama yöntemleri sunar. Bazı yurtlarda yemek servisi yapılırken diğerlerinde öğrencilerin kullanabilecekleri mutfaklar bulunur. Tüm yurtlarda eğlence ve eğitim için tesisler vardır. Bir yurtta kalmak, yabancı öğrencilere yeni arkadaşlar edinme ve dünyanın dört bir yanından gelen bireylerle beraber yaşama fırsatı sunar.

Öğrenim Desteği

Üniversitede başarı için bağımsızlık ve yeni beceriler gerekir. Üniversitenin Öğrenim ekibi şu konularda yardımcı olabilir:

 • üniversiteye uyum süreci
 • akademik yazma, eğitim becerileri, matematik ve istatistik üzerine çalıştaylar
 • akran destekli öğrenim oturumu (PASS) grupları
 • yabancı öğrenciler ve engelli öğrenciler için uzman desteği.

Ayrıca öğrencilere dil öğrenimi konusunda tavsiyeler sunan, 80'den fazla farklı dili kapsayan ve kendi kendine çalışma kaynakları sağlayan bir dil öğrenme merkezi mevcuttur.

Sağlık ve refah

Mauri Ora-Öğrenci Sağlığı, kampüste çok çeşitli ve uygun fiyatlı genel tıp hizmetlerine sahiptir. Öğrencilerin genel huzurunu veya öğrenimlerini etkileyen kişisel ve akademik konuları gizlilik içinde görüşebilecekleri nitelikli danışmanlar da mevcuttur.

Güvenlik

Wellington, dünyanın en güvenli şehirlerinden biridir. 2021 yılında kişisel güvenlik (Güvenli Şehirler Endeksi) için dünyanın en güvenli 7. şehri seçilmiştir.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Üniversitenin Kariyer ve İstihdam ekibi, öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Kariyer planlama, iş arama ve kariyer gelişimi konusunda profesyonel tavsiyeler sunar. Yabancı öğrenciler için iş başvuruları ve stajyerlik, CV ve ön yazı, mülakat ipuçları ve kariyerle ilgili diğer konular hakkında destek sağlar.

Öğrenciler, hem online kaynaklardan faydalanabilir hem de stajyerlik ve iş deneyimi fırsatlarını keşfedebilir. Yıl boyunca düzenlenen kariyer fuarları ve mezun işe alım etkinlikleri, öğrencilere potansiyel işverenlerle tanışma ve iş imkânlarıyla stajlar hakkında bilgi edinme fırsatı vermektedir. Mentor Mezunlar programı, eğitimden çalışma ortamına geçiş için değerli ipuçları ve tavsiyeler sunabilecek olan başarılı mezunlarla son sınıf öğrencilerini eşleştirir.

Mezun Profili

Te Herenga Waka-Victoria University of Wellington öğrencileri, aşağıdaki niteliklerle mezun olur:

 • seçtikleri eğitim alanında uzmanlık
 • problem çözme, yaratıcı düşünme ve ekip çalışması becerileri
 • karmaşık fikirleri doğru ve etkili bir şekilde iletebilme
 • bağımsız düşünebilme ve yeni fikirlere açık olma

2020-21 Graduate Destinations Survey anketini tamamlayan Victoria University of Wellington mezunlarının:

 • %70'i tam zamanlı olarak çalışmaktadır
 • %93'ü derecelerini tamamlamadan önce veya altı ay içinde istihdam edilmiştir
 • %18'i tam zamanlı eğitime devam etmiştir, tam zamanlı eğitime devam eden mezunların %70'i de aynı zamanda tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışmaktadır.

Wellington'ın yabancı öğrencileri de WorkReady in Wellington ve WellingtonNZ'nin sunduğu mentor programlarından yararlanabilir.

Show more +Show less -
2586
Uluslararası öğrenciler

Newzealand: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
401st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At VUW
Why study in Wellington
At VUW
At VUW
At VUW
At VUW
At VUW
At VUW
At VUW
At VUW
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet

 • Konutlar
 • Yemek
 • Günlük Yaşam
 • Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?