Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

YLSY (MEB) Bursu: Üniversiteler, Ücretler ve Şartlar

Yurtdışında nasıl burslu eğitim alabilirim?

Yurtdışında eğitim almak için yurtdışı eğitim şirketlerini kapı kapı dolaşmadan önce yurtdışı eğitiminde olmazsa olmaz sayılan burslar hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. Değişen kur farkları, artan pasaport harçları, yurtdışı eğitimi masrafları gibi birçok sebeple beraber; yurtdışı eğitimi için yeterli dil seviyesi, not ortalamasına sahip olsanız da gideceğiniz ülkedeki yaşam ve eğitim masraflarının altında ezilmemek için burs imkanı arayışı içerisine girebilirsiniz.

Özellikle yurtdışında lisansüstü programlara katılmak isteyen adaylar için Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı YLSY bursu, yurtdışındaki eğitiminiz için gereken birçok şeyi karşılar ve burs verme amacıyla ülkenin yetişmiş insan kaynağını arttırmayı hedefler.

YLSY, MEB Bursu Nedir?

Yurt dışında lisansütü öğrenim görmek üzere gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme (YLSY) olarak açılımı yapılan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir bursluluk programıdır. MEB Bursu olarak da bilinen bu burs, yurt dışındaki en iyi üniversitelerde tam burslu olarak yüksek lisans ve doktora yapabilme imkanı sunar. Mezun olduğunuz alanlara göre, dünyanın birçok ülkesinde tercih yapabilmenizi sağlayan YLSY bursuna 2017 yılında 824 öğrencinin bursiyer olmaya hak kazandığı açıklanmıştır.

YLSY Bursu neleri karşılıyor?

 • Yurt dışındaki okul ücretlerinizin tamamı,
 • Yurt içi ve yurt dışı ulaşım giderleriniz,
 • Yurt içi ve yurt dışı sağlık masraflarınız,
 • Sınav ücretleriniz,
 • Kırtasiye giderleriniz,
 • Aylık burs ödemesi

gibi birçok eğitim harcamalarınız bu burs tarafından karşılanır.

Eğer yeterli dil puanına sahip değilseniz, YLSY yurt dışında 6 aya kadar yabancı dil öğrenimi masraflarınızı burs kapsamı içerisinde karşılama olanağı sunuyor.

YLSY Bursuna başvuru şartları nedir?

Bu bursluluk programına başvurmak isteyen adaylar, ALES puanlarıyla ÖSYM sistemi üzerinden başvuru gerçekleştirebilirler. Başvurmak için

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lisans mezunu olmak
 • 30 yaşını doldurmamış olmak
 • Lisans mezuniyet ortalaması 4 üzerinden 2,50 ya da 100 üzerinden en az 65 olmak
 • ALES’ten 70 puan yapmak ve ALES puanının geçerlilik süresini yitirmemiş olması.
 • Erkekseniz, askerlikle ilişiği olmamak
 • Sağlık durumu yurt dışında eğitim almaya ve Türkiye’nin her yerinde çalışabilmesi gibi belirli şartlar gerekmektedir.

Bu şartları karşılayan; Ales puanları ve lisans not ortalamaları göz önüne alınarak üstünlüğü olan adaylar, ilan edilen kontenjan sayısının üç katı kadar ÖSYM tarafından sözlü mülakata çağırılır. Sözlü sınavda alan bilgisine hakim olan, iletişim becerileri güçlü olan, bilimsel gelişmelere açık ve akademik çalışmalara yatkın olan adaylar komisyon tarafından değerlendirilir.

Sözlü mülakattan sonra adaylar, sözlü sınav puanı ve ALES puanının %40’ı ile mezuniyet not ortalamalarının geri kalan %20’si ile hesaplanan toplam YLSY puanı 70 ve üzeri olduğunda ÖSYM sistemi üzerinden yurtdışında eğitim alacakları en fazla 30 kurum tercihinde bulunabilirler.

Bursu alacak adaylar belirlenirken dil yeterlilik şartı aranmaz. YLSY bursu almaya hak kazanan adaylar eğer dil yeterliliklerini karşılayamıyorsa yurt içindeki üniversitelerde 12 ay dil eğitimi için ya da gerekli görülmesi halinde yurt dışında en fazla 6 aylık olmak üzere MEB’in belirlemiş olduğu kurumlarda dil eğitimi alması sağlanmaktadır.

Eğitiminizi nerede alabilirsiniz?

Burs kapsamında dünyanın hemen her yerinde eğitim alabilirsiniz. İngiltere, Almanya, Belçika, İrlanda, Fransa, Hollanda, Kanada, Amerika, Yeni Zelanda, Avustralya, İsveç, Polonya, İtalya ve daha birçok ülke anlaşma kapsamında yer almaktadır. Adayların, bölümlerine göre öğrenim görebileceği ülkeler, YLSY kılavuzlarında her yıl yayımlanır.

YLSY Bursunu kazanan adayların tercih edeceği üniversiteler:

 1. Times Higher Education
 2. Academic Ranking of World Universities (Shanghai)
 3. QS World University Rankings-Top Universities
 4. University Ranking by Academic Performance (URAP)

listelerinin en az birinde, son üç yıl içerisinde genel ya da alan bazındaki sıralamalarda ilk 500 içerisinde bulunması gerekmektedir.

Eğitim alacağınız ülkeyi belirlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Seçebileceğiniz ülkeler MEB tarafından belirlenip YLSY kılavuzlarında yer alıyor olsa da eğitim ve yurtdışı deneyiminizi etkileyecek esas seçimi yapmanıza yardımcı olacak birçok detay bulunmaktadır.

Eğitim almak istediğiniz alan, hangi ülkede sizlere daha fazla araştırma şansı ve avantajını sağlar? Örnek olarak, maden mühendisliği bölümüyle ilgiliyseniz İngiltere’de yüksek lisans yapmak yerine Avustralya’da yüksek lisans olarak yapmak sizler için daha avantajlı olacaktır.

Girmeniz gereken okul ya da bölüm sıralamalar içerisinde ilk 500 içerisinde yer alması gerekiyor olsa da, sıralamada üst sırada olan okullar daha yüksek not ortalaması isteyebilirler. Başvurduğunuz bölümde istenilen not ortalaması koşullarının sağlandığına dikkat edilmelidir.

Başvurmak istediğiniz bölüm, ortalamanın yanı sıra sizlerden iş tecrübesi isteyebilir. Örnek vermek gerekirse, MBA gibi programlar genellikle iş deneyimi isteyen programlardır. Gitmek istediğiniz ülkelerde, istediğiniz bölümlerin içeriklerini incelemekte fayda vardır.

Gidebileceğiniz ülkelerdeki üniversitelerin giriş koşullarını da kontrol etmek gerekir. Üniversiteler, giriş işlemlerinde sizlerden Graduate Record Examinations (GRE), Graduate Management Admission Test (GMAT) gibi benzer sınavlar isteyebilirler.

Dil eğitimi açısından, seçtiğiniz program dili için yeterlilik sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmelidir. İngilizce için özellikle IELTS, TOEFL gibi sınavlardan hangisi kabul edilmektedir ve yeterlilik sağlanıyor mu kontrol edilmelidir. Yeterliliğin sağlanamaması halinde yurtdışında dil okulları imkanını araştırmak, başvurmak istediğiniz okulların sizler için dil eğitimi fırsatı sağlayıp sağlamayacağı kontrol edilmelidir.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı için IDP Yurtdışı Eğitim sizlere neler sağlar?

IDP Yurtdışı Eğitim sizlere ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunar ve özellikle Avustralya, İngiltere, İskoçya, İrlanda, Yeni Zelanda, Amerika ve Kanada ülkelerindeki başvurularınız, vize işlemleriniz, vize ve pasaport randevularınız, SOP yazımı, kayıt işlemleriniz gibi birçok konuda sizlere destek olur.

Uzman danışmanlarımız girmek istediğiniz bölümlerin koşullarını araştırır, sizin isteğinizle başvurularınızı gerçekleştirerek doğru belge gönderimine ve okullarla aranızdaki iletişimde kolaylık sağlar. Kişiye özel danışmanlık servisiyle, sınavsız üniversite seçenekleri sunarak başvurularınızı hızlıca sürdürmenizi sağlar.

Gideceğiniz ülkelerle ilgili oryantasyon eğitimleri gerçekleştirir, sorularınız olduğunda erişebileceğiniz bir uzman ağına sahiptir. Yolunuzun her adımında size destekler ve mezuniyet sürecinize kadar sizlerle destek ve deneyimlerini paylaşır. Etkinliklerle, üniversite temsilcilerini ofislere kadar getirerek ilk elden bilgi edinmenizi sağlar. Büyük, canlı bir network’ün parçası olduğu için, yeni çevrenize alışmanızda size yardımcı olur.

Vize başvurularınızdaki belgelerin toparlanması, sizin için randevu oluşturulması gibi işlemler kafa karıştırıcı olabilir. Uzman danışmanlar, sizler için bu belgeleri bir araya getirerek vize konusunda size hem zaman kazandırır hem de doğru belgelerle doğru vize türüne başvurmanıza yardımcı olur.

Bunun yanı sıra IELTS sınavının da ortaklarından olan IDP, sizlere sınav günleri için yer ayırır ve rahatça hazırlanmanız için hazırlık paketleri sunar. Eğer sınava girmeden önce yurtdışında dil eğitimi almak istiyorsanız, sizler için yurtdışında uygun dil okulu paketleri sunar.

Ayrıntılı bilgi edinmek ve IDP’nin fırsatlarından yararlanabilmek için sayfanın sağ tarafındaki formu doldurabilir, yurtdisiegitim@idp.com adresine email gönderebilir, WhatsApp hattımızla bizlere ulaşabilir ya da bizleri arayabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?