با ما صحبت کن arrow

hipchat زنگ زدن
text.skipToContent text.skipToNavigation

توصیه نامه

چطور یک توصیه نامه خوب برای دانشگاه یا گرفتن بورس تحصیلی در خارج بنویسید.

توصیه نامه که به آن نامه مرجع هم گفته می شود یکی از مدارکی است که در هنگام درخواست ثبتنام در دانشگاها یا درخواست برای بورس تحصیلی در خارج مورد نیاز است.

به عنوان یک دانشجو یا متقاضی بورس تحصیلی, شما نیاز دارید که از معلم, مربی یا ناظر, یا مدیر خود بخواهید که یک توصیه نامه برای شما بفرستد. این نامه به کمیته پذیرش دانشگاه کمک می کند تا تا در مورد شما بیشتر و بهتر بدانند. توصیه نامه ابزاری بسیار خوب برای نشان دادن  مهارت ها و توانمندی های شما از نقطه نظر مرجع توصیه نامه است.

 از چه کسی باید درخواست توصیه نامه کنید؟

 بطور کلی, استادان, آموزگاران, و افرادی که از نزدیک با شما کارکرده اند گزینه خوبی برای مرجع توصیه نامه هستند زیر می توانند اطلاعات دقیقی در مورد شما, مهارتهایتان و کارتان ارائه کنند. این برای مرجع توصیه عالی خواهد بود اگر بتواند سطح قابل قبولی از درک توانمندی های شما یا تجربیات حرفه ای شما در مورد رشته مورد نظرتان را نشان بدهد.

اگر شما در بخشی صنعتی کار می کرده اید که ارتباط تنگاتنگی با رشته  تحصیلی که برای آن اقدام کرده اید دارد, شما می توانید توصیه نامه ای از مدیر یا صاحبکار خود دریافت کنید. توصیه می شود در قالب یک یادداشت, علت انتخاب این فرد یا مقام برای نوشتن توصیه نامه  برای خود را قید کنید.

  چه چیزهایی باید در توصیه نامه قید شود؟

 یک توصیه نامه خوب یا نامه مرجع همیشه باید شامل این چهار بخش باشد:

- یک پاراگراف که بازگو کننده ارتباط مرجع با دانشجو یا توصیه شونده است.

- ارزیابی مرجع از علاقمندی ها, مهارتها, توانمندی ها  دانشجو یا متقاضی, برای تحصیل در رشته مربوطه است.

- مثالهایی در مورد دستاوردهای دانشجو چه در محل تحصیل و چه در خارج از آن( مثل فعالیتهای داوطلبانه)

- یک خلاصه که شامل دلایل توصیه متقاضی یا دانشجو برای اخذ کرسی دانشگاه یا بورس تحصیلی می شود ویا اینکه چرا مرجع توصیه فکر می کند دانشگاه باید متقاضی را پذیرش کند.

 شش نکته  برای نوشتن توصیه نامه بی نقص

 1.در انتخاب نویسنده تووصیه نامه بسیار عاقلانه تصمیم گیری کنید. بهترین توصیه نامه ها را کسانی می نویسند که با نوشتن آن آزادانه موافقت می کنند و نه از سر اجبار. توصیه نامه باید از طرف کسی باشد که صاحب منصب و مقام است و به اعتبار آن می افزاید. بیادداشته باشید که یک توصیه نامه, مبهم, بی سر و ته وبا عجله نوشته شده بدتر از ننوشتن آن است.

2. به مرجع توصیه نامه خود بگویید برای چه به توصیه نامه احتیاج دارید. مهم است که برای مرجع خود قبل از نوشتن توصیه نامه کمی در مورد رشته تحصیلی یا بورس تحصیلی که برای آن ادام می کنید بگویید. همچنین اطمینان حاصل کنید به آنها در مورد تاریخ ارائه توصیه نامه گفته باشید.

3. توصیه نامه باید مختصر, مفید و مربوط به موضع باشد, تا بهترین تاثیر را بگذارد. به یاد داشته باشید که این نامه ای مجزاست و هرگز نباید با رزومه اشتباه گرفته شود. این عمده ترین دلیل عدم پذیرش یا رد شدن درخواست متقاضیان است.

4. توصیه نامه باید ویژگی ها و دستاورد های منحصر بفردی را که شما می توانید به دانشگاه اضافه کنید در بر داشته باشد, اینکه چه تغییرات مثبت,تاثیرات مثبت و آموزه های جدیدی می توانید به آن موسسه بیافزایید. داده های مقایسه محور به استحکام توصیه نامه شما کمک می کند بویژه اگر در بر گیرنده مثالهایی از محیطی واقعی باشد و قیاسی منطقی باشد, برای مثال ذکر تعداد زیاد دانشجویان حاضر در سر کلاس تدریس مرجع توصیه نامه و این حقیقت که شما در بین آنها ممتاز بوده اید (با ذکر مثل هایی از اقدامات و دستاوردهای شما ).

5. یک توصیه نامه هرگز نباید ذکری از نمره یا امتیاز آزمون های رقابتی بنماید مگر اینکه برای توصیف برخی از جزئیات تحصیلی مورد نیاز باشد. این جزئیات قبلا در فرم تقاضای شما آورده شده است و تکرار آنها در توصیه نامه یک خطای بزرگ است.

6. هر نوع اطلاعات خصوصی یا حساس در مورد شما فقط باید زمانی ذکر شود که مربوط بوده یا ذکر آن کاملا ضروری باشد.

از آنجا که یک توصیه نامه خوب و مستحکم کمک شایانی به پذیرش درخواست شما می کند, اگر در رابطه با توصیه نامه خود نیاز به راهنمایی دارید,  حتما با مشاورین ما تماس بگیرید که با کمال میل حاضرند به شما کمک کنند.

مطالب مربوط:

 6 دلیل برای تحصیل در خارج با آی دی پی

 دوست دارید در خارج زندگی کنید؟ 6 دلیل برای انتخاب آی دی پی.

 Recommended Articles

Why Study

6 دلیل تحصیل در خارج از کشور با IDP

می خواهید در خارج از کشور تحصیل کنید؟ در اینجا 6 دلیل برای انتخاب IDP آورده شده است.

لطفا یک مقطع تحصیلی انتخاب کنید

موضوع را وارد کنید، از لیست انتخاب کنید یا دکمه سرچ را بزنید

  • تایپ کنید،از لیست انتخاب کنید یا دکمه سرچ را بزنید

  • موضوع را وارد کنید، از لیست انتخاب کنید یا دکمه سرچ را بزنید

لطفا نام موسسه را تایپ و انتخاب کنید

  • 3 حرف از نام دانشگاه را وارد کرده و از لیست انتخاب نمایید.

  • نام دانشگاه یا مدرسه را وارد کرده و از لیست انتخاب نمایید.