Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt dışı eğitiminizi bir eğitim şirketi ile planlamakla ilgili uydurulan 6 şehir efsanesi

Yurt dışında eğitim alma kararları genellikle yıllarca süren planlamanın sonucudur ama eğer siz de benim gibiyseniz, bu anlık bir kararın sonucu da olabilir. Anladığım şey, yurt dışında eğitim planlamanın çaba, zaman ve bazen de paranızı gerektiren devasa bir süreç olduğuydu.

İki seçeneğim olduğunu fark ettim: araştırmaları ve üniversitelere direkt başvurumu kendim yapmak ya da uluslararası bir eğitim ajansıyla bu süreci yürütmek. Kuşkucu yapıma ve şüphelerime rağmen bir eğitim ajansıyla çalışmaya karar verdim çünkü kısa bir süre vardı ve nereden başlayacağımı bilmiyordum. Bildiğim tek şey, Avustralya’daki iyi bir üniversitede eğitim almak istediğimdi. Bunun üzerine bir aile dostumuz IDP’yi önerdi ve onu dinlediğim için memnunum.

Uluslararası eğitim danışmanları ve ajanslarıyla ilgili birçok klişe var. Ancak şu anda Avustralya’da hayalimdeki üniversitede okuyorum ve IDP danışmanıyla başvuru yapmak hayatımda aldığım en iyi kararlardan biriydi.

İnternette çeşitli eğitim ajansları hakkındaki karışık eleştiriler ve yorumlardan dolayı birçoğunuzun karar vermekte zorlandığını biliyorum. Tüm uluslararsı eğitim kurumları için konuşamasam da IDP ile olan kişisel deneyimlerime dayanarak bazı yaygın efsaleri sona erdirmek ve sizi bu ikilemden kurtarmayı umut ediyorum.

1. Danışmanlık oldukça pahalı

İster inanın, ister inanmayın ama ücretsiz. Ya da en azından ücretsiz olmalı. IDP danışmanı bütün hizmetlerinin ücretsiz olduğunu söylediğinde (vize ile ilgili masraflar hariç elbette), ailemin ne kadar şaşkın olduğunu hatırlıyorum.

Hatta ailem gizli bir ücret olmadığına ikna olamadı ve başvuru sürecimin son noktasına kadar yanlarında para getirmeye devam ettiler ancak verdikleri hizmet, sonuna kadar ücretsizdi.

2. Sizin için doğru üniversiteyi seçiyorlar

Eğitim almak için Avustralya’yı tercih ettiğimde, danışmanım başvurmak istediğim bütün üniversiteleri listelemem konusunda beni teşvik etti.

Eğitim almak istediğim alandaki en iyi üniversitelerin araştırılmasına yardımcı olmalarının yanı sıra, üniversite seçimlerim konusunda sıfır etkiye sahiplerdi. Aslında, yazmam gereken makaleleri haritalandırmaktan tutun öğrenci konaklama seçeneklerini düzenlemeye kadar - danışmanım bana yardımcı olmak için her şeyi yaptı.

3. Onların yetkisi yok

Genellikle sahte uygulamaların korkusundan dolayı kurumların ve danışmanların yetkileri ya da güvenilirlikleriyle ilgili birçok soru vardır ve dürüst olmak gerekirse, bunlar geçerli endişeler.

Bu yüzden, lisanslı bir kurum bulmanız ya da güvendiğiniz aile ya da arkadaşlarınız tarafından önerilen kurumlara başvurmanız oldukça önemlidir. Sizin için en iyi seçenekleri araştırırken, güven ve itibar oldukça önemlidir.

4.Verilen danışmanlığın kalitesi ülkeye göre değişir

Benim deneyimlerime göre, değişmedi. Ziyaret ettiğim IDP Ofisi, yıllarca deneyime sahip farklı ülkelere atanmış yetiştirilmiş profesyonel danışmanlara sahipti.

Aslında, çeşitli eğitim ülkeleri ile ilgili özel bilgi ve deneyimleri onların danışmanıklarının kalitesini arttırdı.

5. Süreci zorlaştırıyorlar, kolaylaştırmıyorlar

Bir kurumla çalışmanın üniversite başvuru sürecini karmaşık bir hale getireceğini düşünüyordum ama bu düşünce danışmanımla tanıştığımda değişti. Tek yapmam gereken, başvuruyla ilgili belgeleri sağlamaktı.

Danışmanım, gerekli belgeleri önceden listeleyip önceden hazırlanmamı sağlayarak başvuru sürecimi daha kolay bir hale getirdi. Ayrıca başvuru sırasında karşılaşabileceğim potansiyel konular hakkında uzman tavsiyesi sundular ki eğer başvuruyu kendiniz yapmaya karar verirseniz, süreci engelleyebilirsiniz.

6. Sadece yüksek ücretli üniversitelerden komisyon almaya hazırlar

Eğer bu doğru olsaydı, danışmanım seçmiş olduğum üniversiteler konusunda fikrimi değiştirmeye çalışırıdı.

Danışmanım tercih ettiğim favori üniversitelerime son başvuru tarihine kadar başvurabilmemde yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda başvurularımdan cesaret kırıcı yanıtlar aldığımda da bana çok yardımcı oldu. Danışmanım, eğer olası bir çözüm varsa, bu sorunun üstesinden gelebilmek için alternatif yollar önerdi. Açıkçası, eğer en başından beri kâr odaklı bir yaklaşım sergiliyor olsalardı, bunun o kadar uzun süreceğine inanmıyorum.

Üniversite ve vize süreci başvuruları oldukça zaman alıcı ve zahmetlidir. Yanlış belgeleri yüklemek veya hatalı bilgi sağlamak gibi yanlış bir hamle, bütün fırsatlarınızı tehlikeye atabilir ve sizi reddedilme riskiyle başbaşa bırakabilir.

Bir eğitim ajansıyla çalışmak bu tür hataları önlemenize yardımcı olur ve başvuru kabulünüzdeki başarı şansınızı arttırabilir. IDP ile yaşadığım bu deneyim kendisi için zaten konuşmakta ve ben sizlere buna değeceğini garanti edebilirim.

 

Yazar:

Swathi Sasikumar

Swathi Melbourne Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisidir. Çalışmadığı zamanlarda, ya kedisiyle birlikte ders çalışıyor ya da sevdiği TV programlarını takip ediyor.

Önerilen Makaleler

Avustralya’da Master

Avustralya, dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır ve aslında uluslararası öğrenciler için yurtdışında üçüncü en popüler eğitim alma yeridir.

Yurt dışı eğitiminiz için burs ve finansman arama

Avustralya’ya eğitim almak için gidiyor ve oradaki toplumu nasıl benimseyeceğiniz konusunda endişeleriniz mi var? Bu yazımızı okuyarak Avustralya kültürü, gelenekleri ve yaşam tarzları hakkındaki önemli noktaları genel anlamda öğrenin.

Avustralya-da-Egitim-Rehberi-HEADER.jpg

Avustralya’da Eğitim Rehberi

Yabancı öğrencilerin yurt dışında öğrenim gördüğü ilk üç uluslararası ülkeden biri olan Avustralya, öğrenci hayatının tadını en iyi şekilde çıkarmanıza olanak sağlar.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?