Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt Dışında Para Biriktirmenizi Sağlayacak 7 İpucu

Yurt dışında eğitim alırken, bütçenize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Artık ülkenizde olmadığınızı ve limitli nakit temininiz olduğunuzu düşünerek, paranızı nereye harcayacağınız konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Ama yurt dışında eğitim alan bir üniversite öğrencisi parasını nasıl yönetir?

Yurt dışında eğitim alan bir üniversite öğrencisi olarak para biriktirmenizi sağlayacak birçok şey vardır. Kendi bütçenizi yaratabilir, harcamalarınızı yönetmenin bir yolunu bulabilir ve size hem deneyim kazandıracak hem de para kazanmanıza yardımcı olacak işlere girebilirsiniz.

Yurt dışında eğitim alırken paranızı yönetmenizi kolaylaştıracak 7 finansal ipucunu sizin için topladık. Haydi ayrıntılarıyla inceleyelim!

1. İpucu: Kendi bütçenizi yaratın

Paranızı takip etmenizin en iyi yollarından biri, her ay bir bütçe oluşturmaktır. Oturun ve elinize geçen toplam parayı bir kağıda yazın ve harcadığınız şeylerle parayı ayırın, buna eğitim ücretleriniz, yiyecek, kitaplar, materyaller, ev için gerekenler, serbest zamanlarınızda yapacaklarınız ve aklınıza gelen her şeyi ekleyin.

Bunların hepsini kağıda yazdığınızda bütçenizi kabaca birkaç parçaya ayırın; eğer elinizde bir miktar para tutmak istiyorsanız ‘birikim’ kısmına elinizde tutmak istediğiniz parayı yazmayı unutmayın- her öğrenci acil durumlar için bir miktar para bulundurmaya ihtiyaç duyar.

Eğer neye harcama yaptığınızdan emin değilseniz ve para su gibi akıyorsa, bir sonraki ipucumuza ilerleyin!

2. İpucu: Masraflarınızı kaydedin

İster yaşlı ister genç neslin ruhu olun, bütçenizi takip etmek için mükemmel yöntemler mevcuttur. Birincisi, her ayın bütçesi için ayrıca yer barındıran günlükler ve not defterleri bulunur. Eğer fiziksel olarak bir şeyleri yazmayı tercih ediyorsanız, bunlardan birini kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak, bir adım öteye giderek her şeyi görsel olarak grafiklerle sunacak yüzlerce uygulama bulunur. Örneğin, eğer sabit bütçenizde Ocak ayı için açık oluştuysa, uygulamanız bunu size bildirecektir. Buna ek olarak, bu harcamalarınızı takip etmenin ve en çok nelere harcama yaptığınızı çözümlemeniz için mükemmel bir yoldur. Bir ay boyunca harcadığınız her kuruş için bu uygulamaları kullanmanız, kapsamlı grafiklerle en çok neye harcama yaptığınızı ve en çok nerede kesinti yapmanız gerektiğini gösterecektir. Basit görünebilir ama gerçekten işe yarar!

3. İpucu: Öğrenci indirimlerini kullanın

Her şeyden önce, nereye giderseniz gidin, öğrenci kartınızı yanınızda götürün. Sizin gibi öğrencilere yardımcı olmak için öğrenci indirimi sunan birkaç yer bulunur. Aslında ödemeniz gereken öğrenci kredileri ve geri kalan ödemelerle kıyaslandığında %10 ya da %20 sizlere küçük görülebilir ama bize gücenin, bu bile uzun bir yol kat ettirebilir.

Bu indirimli fiyatları sadece restoran, kafe ve yemek mekanlarında değil aynı zamanda toplu taşıma araçlarında bu indirimli ücretlerden yararlanabilirsiniz!

Bir yeri ziyaret ederken, hemen gözle görünür olmasa bile öğrenci indirimleri olup olmadığını sorun. Para biriktirmenin ayıp bir yanı yoktur; hatta, yönetim becerilerize olumlu olarak yansıyacağı için sizin sorumluluk sahibi olmanız takdir edilecektir.

4. İpucu: Büyük miktarlar transfer edin

İnternet üzerinden ne zaman para transferi gerçekleştirirseniz, özellikle farklı bir para biriminde, sizlere küçük rakamları birçok kez göndermeniz yerine büyük bir rakamları bir anda göndermenizi tavsiye ederiz. Vergilendirme ve değiştirme oranları değişebilir ve her seferinde ekstra para ödemek istemezsiniz. Uzun dönemde bu yöntem para biriktirmek için mükemmel bir yöntemdir.

5. İpucu: Yatırım hesabı açın

Eğer şimdiden bir yatırım hesabına sahip değilseniz, maksimum kâr sağlayan bir bankadan yatırım hesabı açın. Her ay için düşük bir gelir olabilir ama para zaman içerisinde değer kaybettiği için yine de önemli olacaktır. Eğer tasarruf ettiğiniz para yatırım hesabınızdaysa, durgun kalmaz ve değer kaybetmez. Artı olarak, pahalı transfer ücretleri ve para birimi dalgalanmalarından da kaçınılabilir.

Adapte olmaya çalıştığınız ülkede bir banka hesabınızın olması sizlere aidiyet hissi ve yerleşim hissi verebilir. Geciktirmemeye çalışın!

6. İpucu: Para birimini kafanızda dönüştürmeyi bırakın

Bir ülkeden yeni bir ülkeye taşındığınız her zaman kültür şokunun yanında bir başka problem eşlik eder. Her şehrin kendine has yaşam standartı vardır ve kendi ülkenizdeki fiyatlarla bulunduğunuz şehri kıyaslamanız iyi olmayacaktır. Hatta, yeni şehrinizdeki fiyatlar eğer yüksekse, basit gereklilikleri aldığınızda bile sürekli üzüleceksiniz!

Tavsiyemiz: değişim oranlarına takıntılı olmayı bırakın ve yeni para birimine odaklı olarak harcama yapın. Kısaca, pound’a alışın!

7. Diğer öğrencilerle konuşun

Yeni, büyük ve kötü şehirde kendinizi tamamen yalnız hissetmeniz garip bir şey değildir. Yalnızlık ve finansal sorumluluklar bazen taşınması güç bir hal alabilir, özellikle yurt dışında okuyan birçok öprenci gibi ayrıcalıklı değilseniz.

Eğer kendinizi yalnız hissederseniz, diğer öğrencilerle konuşup sorunlarınızla ilgili olup olmadıklarını görün. Bizim deneyimimize göre, üniversitedeki birçok öğrenci bütçeleriyle ilgili sorun yaşamakta -ve belki sizlere sunabilecekleri harika tavsiyeleri bulunabilir! Kulaklarınızı açın ve diğerlerinin söyleyeceklerini dineyin.

Şimdi kendinizi mücadele içinde hissediyormuş gibi olabilirsiniz ama karşılaştığımız her üniversite öğrencinin deneyimlediği şeylerden biri budur. Bütçenizi sorumlu bir şekilde yönettiğiniz sürece ve verdiğimiz ipuçlarını takip ettiğiniz sürece endişe edeceğiniz bir şey olmayacaktır.

Önerilen Makaleler

Birleşik Krallık’ta para ve geçim masrafları

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir ancak bu miktarın yaşadığınız yere göre daha az veya daha ...

Londra’daki uluslararası öğrencilerin tasarruf edebilmeleri için en iyi 10 ipucu

Londra, seyahatin yanı sıra eğitim sistemleri ile de en çok bilinen bölgelerden bir tanesi. London School of Economics, University College London, Oxford University ve Cambridge University gibi dünyaca ünlü okullar Birleşik Krallık’ta Londra çevresinde bulunmaktadır.

İngiltere’de okurken iş imkanı

Okurken yarı zamanlı çalışmak Birleşik Krallık’taki geçim giderlerinize katkıda bulunmasının yanısıra alanınızda iş deneyimi edinmenin de harika bir yolu olabilir.

Konaklama

Evden uzakta evinizi bulmak. Eğitiminiz boyunca kalacağınız yeri bulmak için 4 seçeneğiniz bulunuyor.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin