Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

The University of Sydney

Avustralya’nın Sidney şehrinde yer alan üniversite, Times Higher Universities sıralamalarında ilk 50 üniversite içerisinde yer alan bir araştırma üniversitesidir. 1850 yılında kurulan The University of Sydney, Avustralya’nın ilk üniversitesi sayılmaktadır ve mottosu Latince “Sidere mens eadem mutato” olan üniversitenin bu mottosu Türkçe’ye “Yıldızlar değişir fakat öz/akıl aynı kalır” olarak kabaca çevrilebilir. 

QS Dünya Üniversiteleri sıralamalarında, mezunlarının istihdam oranı, Avustralya’nın 1inci ve dünyada da 4. sırada yer alır. Times Higher Education 2020 Impact Sıralamasında dünyada 2inci sırada yer alır. Avustralya’nın araştırma üniversitelerinin ve eğitimde kalite standardı olarak bilinen Group of 8’in bir üyesi olan The University of Sydney’in sunduğu 400’den fazla bölüm bulunmakta ve bu bölümlerin ikisi dünya üzerinde ilk iki sırada yer alırken 30’u da ilk 50 içerisinde yerini alır. 

Türkiye’de yaşayan öğrenciler için giriş koşulları

The University of Sydney, araştırma üniversitesi ve dünya sıralamalarında yüksek performans gösteren bir üniversite olmasının verdiği ağırlığı dolayısıyla başvuru koşulları konusunda bölümlere göre değişiklik gösteren özel koşullar isteyebilmektedir. Bütün bunlara göre, temel başvuru koşulları şu şekilde sıralanabilir:

  • Lisans eğitimi almak isteyen adaylar için özellikle başvurmak istedikleri bölümü ya da ilgilendikleri alana göre sahip olması gereken özellikleri öğrenmeleri taraftarı olan üniversite, Türkiye’den mezun olan öğrencilerden Uluslararası Bakalorya (IB) diploma istemektedir. IB diplomaya sahip olmayan adaylar, Avustralya ve Yeni Zelanda üniversitelerinin foundation programına katılıp başarıyla tamamladıktan sonra ya da University of Sydney Preparation Program (USPP) olarak da bilinen Pathway programları aracılığıyla üniversite bünyesine katılabilirler. 

Pathway programlarına başvurmaları gereken adaylar, bu programlar hakkında detaylı bilgi almak ya da istediğiniz bölümlerin bu şartı taşıyıp taşımadığını merak ediyorsanız, IDP Yurt Dışı Eğitim uzman danışmanlarından ücretsiz rehberlik hizmeti alabilirsiniz. Bir kayıt ofisi olarak faaliyet gösteren IDP Türkiye’nin ücretsiz servislerinden yararlanmak için buradan form doldurabilirsiniz. 

  • Master – Yüksek lisans bölümleri için başvuru yapmak isteyen adayların da aynı şekilde bölümlere özel başvuru kriterleri incelemesi tavsiye edilmektedir. İstenilen bölüme göre detayları değişmekle beraber, en az %80 başarı ortalamasına sahip bir lisans diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. Bazı bölümlerde çalışma deneyimi aranıyor olsa da, buradaki esas madde zaten başvurmak istediğiniz bölüme özel kriterlerin olması olacaktır. 
  • Doktora, phD bölümleri için lisans ve yüksek lisans ortalamalarında iyi ortalamalarla beraber, başvuru yapmadan önce University of Sydney’de konunuzla ilgili olası ‘supervisor’ları sıralamanız ve iyi bir araştırma/tez önerisi sunmanız gerekmektedir. İyi bir araştırma önerisi için verdiğimiz ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Dil yeterliliği açısından IELTS skoru kabul eden University of Sydney, bölümlere göre değişkenlik gösteriyor olsa da, genellikle minimum 7 skoru kabul etmektedir. Dil yeterliliğini karşılayamadığınız durumlarda, Centre for English Teaching bölümü, uluslararası öğrencilerini destekleyen akademik İngilizce eğitimi sunmaktadır. 

Detayları öğrenmek için IDP’nin uzman danışmanlarının deneyimlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Danışmanların sizlere ulaşması için form doldurabilir yada Whatsapp numarasından sorularınızı iletebilirsiniz. 

Biliyor muydunuz? 

  • Üniversitenin ana kampüsü Oxford, Cambridge gibi üniversitelerden ilham alınarak yapılmıştır.
  • The University of Sydney, Nicholson Museum ile Avustralya’nın en eski üniversite müzesine sahiptir. Bu müzede 30.000’e yakın ilk insan yapımı araçlar bulunmaktadır ve South Hemisphere bölgesinin en büyük antika koleksiyonu olarak ev sahipliği yapar. 

Kaynaklar:

* https://www.sydney.edu.au/

* https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Sydney

* https://www.topuniversities.com/universities/university-sydney

* https://www.idp.com/turkey/universities/the-university-of-sydney/iid-au-00380/

* https://www.topuniversities.com/university-rankings-articles/graduate-employability-ranking/qs-graduate-employability-rankings-2020-out-now

* https://www.sydney.edu.au/study/why-choose-sydney/student-life/student-news/2017/03/23/an-a-z-of-campus-trivia.html

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin