text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

IELTS nedir?

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS);  eğitim, iş ve göçmenlik için girilen İngilizce sınavlarının en çok rağbet görenidir. Geçtiğimiz yıl üç milyondan fazla kişi IELTS’e girmiştir.

IELTS sınav sonuçları, dünyanın 140 ülkesinde aralarında eğitim kurumlarının, profesyonel kurumların, hükümetlerin bulunduğu 10.000’den fazla kuruluş ve işverenler tarafından tanınmaktadır.

IELTS sınav içeriği, uluslararası uzman bir ekip tarafından hazırlanır ve uyruk, sosyal çevre, cinsiyet, yaşam biçimi ya da konum ayrımı yapılmaksızın herkes için adil ve tarafsız olması adına geniş çaplı bir araştırmaya tabi tutulur.  

IELTS sınavı, Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere iki çeşittir. Başvurduğunuz kuruma ve gelecek planlarınıza bağlı olarak, size uygun olanı seçebilirsiniz.

IELTS sınav formatı

IELTS, dört dil becerisini ölçer: dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Dinleme, okuma ve yazma sınavlarına aynı günde arka arkaya, aralarda mola verilmeden girilir. Sınava girdiğiniz merkeze bağlı olarak, konuşma sınavına diğer üç sınav ile aynı gün ya da takip eden 7 gün içinde girebilirsiniz. Toplam sınav süresi üç saatten azdır.

IELTS sınav formatı ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

IELTS formatı sınava girenler için neden daha adil bir formattır?

Herkes elinden gelenin en iyisini yapabilmek için eşit bir şansı hak eder. İşte bu yüzden, IELTS size diğer sınavlarda olmayan bireysel oda avantajını sunar. Konuşma sınavına, size ayrılan sessiz bir odada, bireysel olarak girersiniz, böylece dikkatinizi hiçbir şey dağıtamaz.

IELTS, aynı zamanda herkesin soru yanıtlama yaklaşımının farklı olduğunu da bilir. Örneğin, IELTS okuma ve yazma sınavlarında soruları size uyan sıra ile yanıtlayabilirsiniz. Okuma sınavındaki cevaplarınızı bir saatlik okuma sınavı boyunca, yazma sınavındaki yanıtlarınızı da yine bir saatlik yazma sınavı boyunca değiştirebilirsiniz.

Neden IELTS?

Eğitim için − dünyadaki saygı değer pek çok üniversite ve yüksekokul, IELTS sınav sonuçlarınızı İngilizce yeterliliğinizin kıstası olarak kabul eder.

Profesyonel yaşam için − dünyanın birçok yerinde muhasebe, mühendislik, hukuk, tıp, hemşirelik, eczacılık, eğitim gibi pek çok alandaki profesyonel tescil organı IELTS sınav sonuçlarını tanır. Bu da, eğitiminizi tamamladıktan sonra İngilizce konuşulan herhangi bir ülkede hayatınıza profesyonel olarak devam etmek istiyorsanız, bu sınava girmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Eğer IELTS’e daha önce eğitiminiz için girdiyseniz, profesyonelliğinizin tescili için girerken sınav formatına yabancılık çekmezsiniz.

Göçmenlik için − IELTS, sürekli oturma izni için gerekli İngilizce dil sınavları arasında hükümetler tarafından en çok tanınan sınavdır. Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda IELTS sınav sonuçlarını kabul etmektedir.

Daha adil bir sınav için – IELTS’in, konuşma sınavına özel bir odada, diğer adaylar tarafından rahatsız edilmeden, gözetmenle birebir girebilme imkânı sunan tek İngilizce dil sınavı olduğunu biliyor muydunuz? Bilgisayar yok, teknik sorun yok, dikkat dağıtıcı hiçbir şey yok.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin