Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt Dışında Staj Bulun - Ücretli ve Tamamen Finanse Edilmenizi Sağlayacak Beş İpucu

Staj olanağı bulmanız için basit ipuçları

Zorlu Avustralya iş piyasasına girmek pek çok yabancı öğrenci için çetin bir mücadele olabilir. Ücretli veya ücretsiz stajlar, size çalışmak istediğiniz sektöre ilgili gerçek hayat tecrübesi kazandırmak açısından çok önemlidir.

Ne var ki, pek çok yabancı öğrenci için staj bulmak bazen iş bulmak kadar zor olabilir. İşte başarı şansınızı artırmaya ve hayallerinizdeki deneyimi yaşamanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

Seçeneklerinizi araştırıp değerlendirin

Avustralya yabancı öğrenciler için çok sayıda staj olanağı sunar. Dolayısıyla acele etmeyin, seçeneklerinizi değerlendirin ve sizin için en iyi olanı seçin. Ayrıca, staj araştırma sürecini tek başınıza mı yoksa bir staj yerleştirme ajansının yardımıyla mı yürüteceğinize de karar verin.

İlgilendiğiniz şirketlerle kontak kurun

Çalışmayı düşündüğünüz bir şirket varsa, yabancı öğrencilere staj olanağı sunup sunmadığını öğrenmek için internet sitesine bakın. Orada herhangi bir bilgi yoksa, şirketle e-posta yoluyla direkt iletişime geçin ve gelecekteki açık pozisyonlarla içtenlikle ilgilendiğinizi belirtin. Staj arayan yabancı öğrencilere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş internet sitelerine de göz atabilirsiniz.

İlgi alanınızı tanıyın

Avustralya çok çeşitli sektörlerde (örneğin işletme, IT, mühendislik) staj olanakları sunuyor olsa da, kendi ilgi alanlarınızı ve eğitim gördüğünüz alana uygun seçenekleri belirlemeniz ve istediğiniz alanda staj pozisyonu bulamamanız halinde yeteneklerinizi kullanabileceğiniz başka alanlardaki potansiyel staj fırsatlarını da araştırmanız önemlidir.

Eğitim kurumunuzla konuşun

Her kurum farklı bir staj politikası izler. Uygun fırsatlar için yabancı öğrenci destek ekibine danışabilirsiniz. Büyük ihtimalle, doğru seçimi yapmanıza yarayacak, tek başınıza ulaşamayacağınız kaynaklara sahiptirler.

Özgeçmiş oluşturun

Staj başvurusu yapmak için ilgilendiğiniz şirketleri ve ilgi alanlarınızı belirledikten sonra, sıra sıkı bir özgeçmiş oluşturmakta. Özgeçmişinizin temel yetenek ve kazanımlarınızı öne çıkarmasına ve bunların başvurduğunuz pozisyonla ilişkili olduğundan emin olun.

Avustralya'da staj hakkında daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var?

Talep etmeniz halinde, IDP Education danışmanları ihtiyaçlarınızı konuşmak üzere sizinle iletişime geçeceklerdir.

Önerilen Makaleler

İş arama tüyoları

Her yıl, çok sayıda yeni mezun sürekli büyümekte olan küresel işgücüne dâhil oluyor. Bu sebeple, bazı öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulma şansları konusunda kaygılanmaları hiç şaşırtıcı değil.

İnternet ortamında kariyer profiliniz

Yabancı öğrenci olarak, insanlarla iletişimde kalmak için muhakkak birden fazla sosyal medya profiliniz vardır. Peki bunları profesyonel amaçlarla kullanıyor musunuz?

Global kariyere giden yollar

Öğrencilerini iş dünyasına hazırlamak her üniversitenin görevidir. Yine de mezuniyetiniz yakınsa ve küresel işgücüne katılıp katılamayacağınız konusunda endişeleriniz varsa, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek önerilerimize bir göz atın!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?