text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

Para yönetimi

Yerel bankada hesap açma

Uluslararası bankacılık ücretlerinden kaçınmak için, gittiğiniz ülkede bir banka hesabı açmak akıllıca olur. Hesap işletim ücretleri ve sunulan avantajlar bankadan bankaya farklılık gösterebilir, dolayısıyla belgedeki detayları dikkatlice okumak gerekir. IDP Education danışmanınız sizi gideceğiniz ülkenin önde gelen bankaları ile ilgili bilgilendirebilir, uluslararası para transferinde en güvenilir ve ekonomik seçeneği bulduğunuzdan emin olmanız için ipuçları sağlayabilir.

Paranızı akıllıca yönetme

Öğrencilerin (özellikle yurt dışında öğrenim görenlerin) en zorlandıkları noktalardan biri para biriktirmek ve gereğinden fazla harcamamaktır. Evden uzakta yaşayıp okuyan bir öğrenci olarak, mümkün olduğunca para biriktirmeye çalışmalısınız, çünkü yurt dışında eğitim pahalı bir süreç olabilmektedir. Paranızın olması, dışarıya çıkmak, alışveriş yapmak, daha fazla seyahat etmek gibi keyifli aktivitelerin tadını çıkarabilmenizi sağlar.  

Yurtdışında yabancı öğrenci olarak para biriktirmenin pek çok yolu var. Bunlardan bazılarını biliyor olabilirsiniz, yine de özellikle kısıtlı paranız varsa önerilerden birçoğunu aklınızda tutmanız faydalı olacaktır.

Yemeklerinizi evde kendiniz yapın 

Evde yemek yapmak, para biriktirmenin kolay bir yoludur. Sık sık dışarıda yemek ya da dışarıdan eve söylemek yerine evde yemek pişirmeniz daha akıllıca olur. Bütçenizi dışarıda yemeye harcamak yerine, haftada bir yakındaki bir marketten uygun fiyata taze malzemeler alabilirsiniz. Hazır yemekten kaçınarak yemek bütçenizi %30 ila % 50 azaltabilirsiniz. Dışarıda yemeye harcayacağınız parayla evde pek çok kez yemek hazırlayabilir, cebinize kalan parayı yurt dışındaki deneyiminizi zenginleştirecek daha önemli şeylere harcayabilirsiniz.

Öğrenci olduğunuz için, yemek yapmaya her zaman vakit bulamayabilirsiniz, bu yüzden tek kerede bol bol pişirip artan yemekleri acıktığınızda ısıtıp yemek üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. Böylece her gün yemek yapmanıza gerek kalmaz. Evde yemek yapmak zaman alıcı ve yorucu olabilse de, para biriktirmenize yardımcı olur ve çok daha sağlıklı bir seçenektir.

Öğrenciliğin avantajlarından faydalanın

Öğrenci kartınız size sadece ulaşımda değil, restoranlarda, alışverişte, sinema biletlerinde ve turistik aktivitelerde de indirim sağlar. Tek yapmanız gereken, yurt dışındaki ilk öğrenim döneminizin başında öğrenci kartınız için başvuruda bulunmak. Böylece bu indirimlerden mümkün olduğunca erken faydalanmaya başlayabilirsiniz. Ulaşım indirimleri sayesinde yılda yüzlerce dolar cebinize kalır! Öğrencilere hediye çeki ve indirim sağlayan internet sitelerini takip etmekte de fayda var. Bazen doğum günlerinizde size özel hediyeler bile verebiliyorlar!

Sosyal aktivite seçimlerinizi akıllıca yapın

Bu, uzun vadede çok para tutacak aktivitelerde bulunurken dikkatli olmanız gerektiği anlamına geliyor. Sürekli dışarıya çıkmaktan, dışarıda yemekten, istedikleri her an alışveriş yapan arkadaşlarla takılırsanız, bütçenizi seyahatiniz bitmeden tüketirsiniz. Bazı sosyal etkinlik davetlerine hayır demekten çekinmeyin ya da daha ekonomik alternatifler önerin. İnsanlara seyahatiniz boyunca kısıtlı bir bütçeye sahip olduğunuzu açıklarsanız, her zaman çok para harcamamanızı anlayışla karşılayacaklardır.

Yaşadığınız şehrin sunduğu eğlenceli fırsatları keşfedin

Yeni bir ülkede, çok para harcamadan keşfedebileceğiniz bir sürü eğlenceli, heyecan verici yerler vardır. Ücretsiz ya da uygun fiyata ziyaret fırsatı sunan yerleri bulmak için internetten yararlanabilirsiniz. Örneğin, herkese açık olan müzeler ve sergiler gibi. İndirimli fiyatların tadını çıkarabileceğiniz promosyonlar ve özel kampanyalar gibi avantajlar için de yine interneti takip edebilirsiniz.

Para biriktirebilmek harikadır, fakat şunu da unutmamalısınız ki, ara sıra kendinizi biriktirmeye harcadığınız çaba için ödüllendirmenizde yanlış bir taraf yoktur. Arada bir para harcamak "dünyanın sonu" değildir; özellikle de sıkı çalışmalarınız karşılığında kendinizi ödüllendiriyorsanız. Bunu kontrollü bir şekilde yapın ve gelecekteki acil ihtiyaçlarınız ve diğer harcamalarınız için kenara para ayırmayı unutmayın yeter.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin