Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Uluslararası Öğrenciler için Çevre Edinme ve Sosyalleşme

Çevre edinmek elbette ki önemlidir. Fakat bir yabancı öğrenci için, bir daha görmeyecekse ya da mezuniyetten sonra ülkesine dönecekse insan tanımak ne kadar anlamlıdır? 

Yurt dışında karşılaştığınız insanlarla iyi ilişkiler kurmak, gelecekteki iş arama sürecinde çok faydalı olabilir. Pek çok durumda, "ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız önemlidir". Bu kişiler daha hızlı adımlar atmanıza yardımcı olabilirler. İşte size iyi bir çevre oluşturmak için bazı ipuçları:

Kendi çevrenizden başlayın

Okulda hâlihazırda tanıdığınız kişiler, bağlantılarınızı artırmada size yardımcı olabilirler. İşe sınıf arkadaşlarınızla, öğretmenlerinizle, kulüp arkadaşlarınızla ve yaşıtlarınızla anlamlı ilişkiler kurmakla başlayın. Farklı insanlarla tanışmakta zorlanan biriyseniz, sınıfta yanınızda oturan kişiye kısaca kendinizi tanıtmanız özgüveninizi artırmaya yardımcı olabilir. Tüm bunlar konfor alanınızdan çıkmayı gerektirir, dolayısıyla başlangıçta acele etmeyin. Sömestr boyunca sınıfın değişik yerlerinde oturmak da bu açıdan faydalı olacaktır.

Profesörlerinizle iyi ilişkiler kurun

Profesörlerinizin, öğretmenlerinizin veya asistanlarınızın büyük ihtimalle bir dolu sektörel bağlantısı vardır. Yıllar boyunca edindikleri tecrübe sayesinde, ilginizi çeken bir alanın tüm detaylarına hakim olabilirler. Ayrıca, sosyal çevre bazlı etkinliklere girmenize yardımcı olabilir, sizi staj olanakları ya da çalışmayı düşündüğünüz alandaki güncel kariyer fırsatları ile ilgili bilgilendirebilirler. Eğitmenleriniz harika birer tavsiye ve rehberlik kaynağıdırlar; onlardan faydalandığınızdan emin olun.

Çevre edinme etkinliklerine katılın

Çevre edinmek için düzenlenen etkinlikler, seminerler ve atölyeler, sosyal ağınızı genişletmek için harika fırsatlardır. Bu yüzden, okulunuzun öğrenci kariyer merkezinin davet ve duyurularını gözden kaçırmayın. İlk karşılaşmalar doğal olarak tuhaf ve mahcup edici olabilir, fakat zaman içinde sürekli katılımla, yabancılarla konuşmak kolay ve doğal hale gelecektir.

Kariyer günleri de alanında etkili insanlarla iletişim kurmak için mükemmel fırsatlardır. Unutmayın ki, eğitim gördüğünüz alanın uzmanları ve liderleriyle karşılaşma fırsatı her zaman elinize geçmez. Herkesle birden tanışmanız zor olsa da, gelecekte bağlantı kurma olanağı daima vardır ki bu da bizi bir sonraki ipucumuza götürür…

Sosyal medyanın avantajlarından yararlanın

Çevre edinmeye başlamanın en kolay yolu sosyal medyayı kullanmaktır. LinkedIn ve Twitter gibi çevre edinme platformları, profesyonellerle nispeten resmi olmayan bağlantılar kurmanın harika birer yoludur. Dolayısıyla proaktif olun, seçtiğiniz alandaki kurumlarla ve sektör liderleriyle bağlantı kurmak için ilk adımı siz atın. Bu insanlar genellikle size faydalı olabilecek trend ve yenilikleri bu platformlarda paylaşırlar. Haber akışınızda karşınıza çıkabilecek bağlantı önerilerine, iş olanaklarına ve kariyer etkinliklerine karşı da tetikte olun.

Önerilen Makaleler

Staj olanağı bulmanız için basit ipuçları

Zorlu Avustralya iş piyasasına girmek pek çok yabancı öğrenci için çetin bir mücadele olabilir. Ücretli veya ücretsiz stajlar, size çalışmak istediğiniz sektöre ilgili gerçek hayat tecrübesi kazandırmak açısından çok önemlidir.

İş arama tüyoları

Her yıl, çok sayıda yeni mezun sürekli büyümekte olan küresel işgücüne dâhil oluyor. Bu sebeple, bazı öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulma şansları konusunda kaygılanmaları hiç şaşırtıcı değil.

İnternet ortamında kariyer profiliniz

Yabancı öğrenci olarak, insanlarla iletişimde kalmak için muhakkak birden fazla sosyal medya profiliniz vardır. Peki bunları profesyonel amaçlarla kullanıyor musunuz?

Global kariyere giden yollar

Öğrencilerini iş dünyasına hazırlamak her üniversitenin görevidir. Yine de mezuniyetiniz yakınsa ve küresel işgücüne katılıp katılamayacağınız konusunda endişeleriniz varsa, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek önerilerimize bir göz atın!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?