Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada'da Sağlık ve Destek Hizmetleri

İşte Kanada’da size sunulan destek hizmetleri

Yeni bir ülkeye taşınmak kolay bir süreç değildir. Bu nedenle, çoğu üniversite, kolej ve eğitim kurumu, uluslararası öğrencilerin Kanada’daki hayata uyum sağlamasına ve eğitim ve tatil süresinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak özel destek hizmetleri sunmaktadır.

Kanada Öğrenciler Federasyonu (The Canadian Federation of Students) ve Kanada Öğrenci Dernekleri İttifakı (Canadian Alliance of Student Associations) da yararlanabileceğiniz harika kaynaklardır. Öğrencilere nasıl yardımcı oldukları ve sizin lehinize haklarınızı hükümete nasıl savundukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim süresince sağlıklı kalmak

Kanada’da yaşarken tıbbi desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kanada vatandaşları ve sürekli oturum hakkı olanlar, ülkenin kamusal sağlık sistemi aracılığıyla sağlık hizmetlerine erişmektedir; ancak uluslararası öğrenciler gibi geçici oturumu olanların aynı avantajları elde edip edemeyecekleri bağlı bulundukları eyalete göre değişir. Bekleme sürelerini veya yaşanabilecek kapsam dışı durumları en aza indirmek için kamu ya da özel sağlık sigortasına ihtiyacınız olacaktır.

Kanada’ya gelirken beraberinizde ilaç getirecekseniz, doktorunuzdan bir mektup veya reçete de almanız gerekir. Ayrıca, ülkenizden ayrılmadan önce herhangi bir ek gereksinimin olup olmadığını Kanada Hükümeti’nin web sitesinden kontrol etmelisiniz.

Kampüs destek hizmetleriUluslararası öğrencileri çeşitli oryantasyonlar ve programlar aracılığıyla desteklemeye adanmıştır. Bunlar destekleyici ve eğitici çalıştayları, kültürel kutlamaları ve akademik desteği içerebilir. Bazen, öğrencilerin konaklamasına ve istihdam / staj olanaklarına da yardımcı olurlar.
Kampüsteki öğrenci birlikleriÇoğu kurum, uluslararası öğrencilerin akademisyenlerle birlikte çeşitli etkinliklerini yönetmelerine yardımcı olan kendi öğrenci derneklerine sahiptir. Bazı üniversiteler, başka bir ülkeden öğrencilere tarafsız destek sunmak için özel uluslararası öğrenci derneklerine de sahiptir. Örneğin, Calgary Üniversitesi, tüm kültürlerarası öğrencilerin hem Lisansüstü Öğrenciler Derneği'nin hem de üniversitenin yönetiminin önünde söz sahibi olmasını sağlayan bir Yeni Gelenler ve Uluslararası Öğrenciler Komitesi'ne (Newcomers & International Students’ Committee ) sahiptir.
Kampüs dışı öğrenci birlikleriKampüs dışında ulusal ve uluslararası öğrencilerin refahı için çalışan çeşitli öğrenci dernekleri bulunmaktadır. Örneğin, Kanada Öğrenci Federasyonu (Canadian Federation of Students)  ve Kanada Öğrenci Dernekleri Birliği (Canadian Alliance of Student Associations ), yardıma ihtiyaç olması durumunda ulaşılması gereken iki büyük kaynaktır.
Engelli öğrencilere destekÇoğu üniversite ve kurum, engelli uluslararası öğrencilere özel destek sunar, ancak sizin için herhangi bir özel düzenleme yapılması gerekip gerekmediğini öğrenmek için başvuru sırasında iletmek en iyisidir. Ontario'da eğitim görüyorsanız, eyalet genelinde engelli orta öğretim öğrencileri için bir sosyal ağ topluluğundan da yararlanabilirsiniz.

Yerel doktor bulma

Hastalandığınızda yerel doktorunuz size, gizlilik haklarınızın korunduğu, temel bir sağlık hizmeti sunar. Ayrıca, gelecekte yaşanabilecek sağlık sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur. Gerek duyarsa sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Yerel bir doktor bulmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Tanıdığınız birine sorun
  • Göçmenlik destek hizmetleriyle iletişime geçin
  • Kimlerin hizmet dahilinde olduğunu öğrenmek için bölgenizdeki bir halk sağlığı merkeziyle irtibata geçin.
  • Randevu gerektirmeyen bir kliniğe gidin.

Diş hekimine gitme

Diş hekimi bulmanın en iyi yolu, genellikle çevrimiçi arama yapmak ya da tanıdığınız birisine sormaktır. Unutmayın ki diş sağlığı hizmetleri devlet sağlık sigortası kapsamında ücretsiz olarak sağlanamaz. Bu nedenle, diş masraflarını karşılamak için ekstra sigorta yaptırmak isteyebilirsiniz.

Acil durumlarda yapılması gerekenler

Acil tıbbi yardıma ihtiyacınız varsa, size en yakın hastanenin acil servisine gitmeniz veya 911’i aramanız gerekir.

911’i aramak ücretsizdir ve tüm acil sağlık hizmetleri hastanelerde ücretsiz olarak verilir. Yaşadığınız yere ve sağlık durumunuza bağlı olarak, ambulans servisi için ücret talep edilebilir.

Diyabet, yüksek tansiyon veya ilaç alerjisi gibi ciddi bir sağlık sorununuz varsa, tıbbi bilgilerinizin yazılı olduğu medikal bir kolye veya bileklik takmak isteyebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Para yönetimi ve geçim giderleri

Kanada, el değmemiş doğal güzellikleri (özellikle geniş dağ sıraları), zengin tarihi ve farklı insan ve kültürlerin bir araya gelmesi ile ünlüdür. Dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve güneyde yer alan ABD’den kuzeydeki Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar uzanır.

Ulaşım

Kanada’nın büyük şehirlerinden birinde yaşıyorsanız, imkânlar dahilinde daha pahalı ve daha az elverişli olan özel seyahat seçeneklerine yönelip endişelenmek yerine, toplu taşıma araçlarını kullanmayı, bisiklete binmeyi veya yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Mağazalar ve restoranlar

Kanada’da nerede alışveriş yapıp yemek yiyebileceğinize dair birçok seçeneğiniz vardır; ancak mekânların açılış saatleri,bulunduğunuz yere bağlı olarak tamamen farklılık gösterebilir. Hatta bazı eyalet ve bölgeler, dükkânların 7/24 açık olmasına bile izin vermektedir; bu da asla hazırlıksız yakalanmayacaksınız demektir!

Gezilecek yerler

Yeni yerleri keşfetmeyi seviyorsanız Kanada’ya bayılacaksınız. Kanada, tatillerinizi geçirmek için sayısız ilginç, güzel ve heyecan verici turistik destinasyona sahip bir ülkedir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin