text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

Sağlık ve destek hizmetleri

Yardıma ihtiyacınız varsa sormaktan çekinmeyin

Yeni bir ülkeye taşınmak kolay bir süreç değildir. Bu nedenle, çoğu üniversite, kolej ve eğitim kurumu, uluslararası öğrencilerin Kanada’daki hayata uyum sağlamasına ve eğitim ve tatil süresinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak özel destek hizmetleri sunmaktadır.

Kanada Öğrenciler Federasyonu (The Canadian Federation of Students) ve Kanada Öğrenci Dernekleri İttifakı (Canadian Alliance of Student Associations) da yararlanabileceğiniz harika kaynaklardır. Öğrencilere nasıl yardımcı oldukları ve sizin lehinize haklarınızı hükümete nasıl savundukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim süresince sağlıklı kalma

Kanada’da yaşarken tıbbi desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kanada vatandaşları ve sürekli oturum hakkı olanlar, ülkenin kamusal sağlık sistemi aracılığıyla sağlık hizmetlerine erişmektedir; ancak uluslararası öğrenciler gibi geçici oturumu olanların aynı avantajları elde edip edemeyecekleri bağlı bulundukları eyalete göre değişir. Bekleme sürelerini veya yaşanabilecek kapsam dışı durumları en aza indirmek için kamu ya da özel sağlık sigortasına ihtiyacınız olacaktır.

Kanada’ya gelirken beraberinizde ilaç getirecekseniz, doktorunuzdan bir mektup veya reçete de almanız gerekir. Ayrıca, ülkenizden ayrılmadan önce herhangi bir ek gereksinimin olup olmadığını Kanada Hükümeti’nin web sitesinden kontrol etmelisiniz.

Yerel doktor bulma

Hastalandığınızda yerel doktorunuz size, gizlilik haklarınızın korunduğu, temel bir sağlık hizmeti sunar. Ayrıca, gelecekte yaşanabilecek sağlık sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur. Gerek duyarsa sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Yerel bir doktor bulmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Tanıdığınız birine sorun
  • Göçmenlik destek hizmetleriyle iletişime geçin
  • Kimlerin hizmet dahilinde olduğunu öğrenmek için bölgenizdeki bir halk sağlığı merkeziyle irtibata geçin.
  • Randevu gerektirmeyen bir kliniğe gidin.

Diş hekimine gitme

Diş hekimi bulmanın en iyi yolu, genellikle çevrimiçi arama yapmak ya da tanıdığınız birisine sormaktır. Unutmayın ki diş sağlığı hizmetleri devlet sağlık sigortası kapsamında ücretsiz olarak sağlanamaz. Bu nedenle, diş masraflarını karşılamak için ekstra sigorta yaptırmak isteyebilirsiniz.

Acil durumlarda yapılması gerekenler

Acil tıbbi yardıma ihtiyacınız varsa, size en yakın hastanenin acil servisine gitmeniz veya 911’i aramanız gerekir.

911’i aramak ücretsizdir ve tüm acil sağlık hizmetleri hastanelerde ücretsiz olarak verilir. Yaşadığınız yere ve sağlık durumunuza bağlı olarak, ambulans servisi için ücret talep edilebilir.

Diyabet, yüksek tansiyon veya ilaç alerjisi gibi ciddi bir sağlık sorununuz varsa, tıbbi bilgilerinizin yazılı olduğu medikal bir kolye veya bileklik takmak isteyebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin