text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

Neden Birleşik Krallık'ta eğitim?

 

Birleşik Krallık’taki bir eğitim kurumundan edineceğiniz bir diploma, mesleki başarınızın anahtarıdır.

Dünyanın neresinde kariyer yapmayı seçerseniz seçin, Birleşik Krallık’taki bir üniversiteden edindiğiniz diplomanın uluslararası düzeyde bir saygınlığı vardır ve kaliteli bir eğitim aldığınız anlamına gelir. Bu durum, istatistiklerle de desteklenmektedir. İngiltere, dünyanın en çok alıntı yapılan akademik makalelerinin %14’ünü, dünyadaki bilimsel araştırmalarının ise %5’ini üreten bir ülkedir. Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerin dünya nüfusunun yalnızca %1’ini barındırdığı dikkate alındığında, bu rakamlar çok daha etkileyici olmaktadır. Birleşik Krallık’taki üniversiteler, çok farklı disiplinlerde çok sayıda dâhiyi yetiştirmesiyle de ünlüdür. Birleşik Krallık’ın saygın yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş bu dâhilere, nükleer fiziğin babası Ernest Rutherford ve İrlandalı yazar ve oyun yazarı Oscar Wilde örnek olarak verilebilir.

Yurt dışı eğitimini Birleşik Krallık’taki bir üniversitede görmeyi tercih etmek, birçok finansal, kültürel ve sosyal avantajı da beraberinde getirir. Eğitim programlarının daha kısa süreli ama daha yoğun olması, öğrenim görürken kariyerinize hızlı bir şekilde başlayabileceğiniz, diğer yandan da yaşam giderlerinizi en aza indirebileceğiniz anlamına gelir. Birleşik Krallık’ta ayrıca, öğrencilere ucuz toplu taşıma erişimi ve ihtiyaç duyacakları temel eğitim materyallerine yönelik indirim sağlamak amacıyla tasarlanmış birçok program bulunmaktadır.

Öğrencilerin Birleşik Krallığı tercih etmelerinin başlıca beş nedeni şunlardır:

1. Ekonomi

Birleşik Krallık’ın ekonomisi çok büyüktür ve dünyadaki en büyük ekonomiler sıralamasında altıncı olarak yer alır. Dünya ülkelerinin geçirdiği ekonomik gerileme dönemine kadar istikrarlı bir ekonomik büyüme yaşamakta olan Birleşik Krallık’ta, bu ekonomik gerilemeye rağmen, işletmeler hala büyüyebilmekte ve insanlar iş bulabilmektedir.

2. Eğitim

Birçok öğrencinin eğitim gereksinimlerini karşılayan Birleşik Krallık, Cambridge ve Oxford gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına sahiptir.

3. Sağlık Hizmeti

Dünyadaki her ülke sağlam bir sağlık sistemine sahip değildir. Aslında, çok azının Birleşik Krallık’taki gibi bir Ulusal Sağlık Servisi (NHS) vardır. Birleşik Krallık’ta yasal olarak ikamet edenlerin ücretsiz sağlık hizmetlerine erişimi bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler ise, Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti (Immigration Health Surcharge - IHS) ödemesini yaptıkları takdirde NHS’den yararlanabileceklerdir. Bu kılavuzun Uluslararası Öğrenciler için Sağlık Hizmetleri ve Destek bölümünden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

4. Kültür

Birleşik Krallık gibi çok zengin bir kültüre sahip, dünyada çok az yer vardır. Karışık etnik nüfusu ve sahip olduğu uzun ve ilgi çekici geçmişiyle, keşfetmek için büyüleyici bir yerdir.

5. Coğrafi Konumu

Birleşik Krallık, diğer ülkelere kısa geziler yapmak için ideal bir konumdadır. Londra’dan birçok Avrupa şehrine sadece birkaç saat içinde ulaşılabilmesi, onu harika bir seyahat merkezi yapar.

 

Sonraki Adımlar
What's it like to study in UK?
 
 

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin