Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Okurken çalışmak

Birleşik Devletler’de iken çalışmak mı istiyorsunuz? İşte yolu:

Eğer F-1 vizeniz varsa, görevlendirilmiş bir okul yetkilisinin onayı ile ve ancak belirli koşullar altında, Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin karmaşık yönergeleri ve kısıtlamalarına uyarak, Birleşik Devletler’de çalışmanıza izin verilir.

Birleşik Devletler’de bir F-1 öğrencisi için farklı kategorilerde işler bulunabilir. Kampüs içindeki işler daha rahat bulunabilirken kampüs dışındaki işlerin kendi branşınızla ilgili olması ve okul yetkilisinin size onay vermesi gerekmektedir.

Birleşik Devletler’de çalışmak için bir Sosyal Güvenlik Numaranız (SSN) olması gerekir. Ancak bu numara olmadan da iş başvurusu yapabilir ve işe girdikten sonra işvereniniz aracılığıyla SSN alabilirsiniz.

Birleşik Devletler’de çalışma ile ilgili daha fazla bilgi için U.S. Citizenship and Immigration Service web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kampüste çalışma

Çoğu uluslararası öğrenci okul açıkken haftada 20 saate kadar kampüste çalışabilir. Bunlar okul tesislerinde yapılacak doğrudan okulla ilgili işleri kapsayabileceği gibi okuldaki ticari işletmelerle (kitapçı veya kafeterya gibi) ilgili de olabilir.

İşi kabul etmeden önce okulunuzun Uluslararası Öğrenci Ofisi'nden tavsiye ve onay almalısınız.

Uzun tatiller, dönem araları ve yaz dönemi süresince tam zamanlı çalışabilirsiniz (haftada 40 saate kadar).

Müfredatla ilgili Pratik Eğitim(CPT)

En az bir tam akademik yıl ABD’deki bir üniversite ya da koleje tam zamanlı kayıtlı iseniz Müfredatla ilgili Pratik Eğitim’e (CPT) başvuru hakkı kazanabilirsiniz. CPT ana müfredatınızın ayrılmaz bir parçasını oluşturan ve sizin bir staja, uygulamalı staja veya ortak eğitime katılmanızı sağlayan çalıştırma şeklidir.

Çalışmanız için ders kredisi almanız ve mezuniyetinizden önce CPT’yi tamamlamanız zaruridir.

Mezuniyetten sonra çalışma

Eğitiminizi tamamladıktan sonra Birleşik Devletler’de kalmak ve çalışmak istiyorsanız önce yeni bir vize almalısınız. Pek çok vize türü ve hak kazanma koşulunu kapsadığı ve yasalar sürekli değiştiği için Birleşik Devletler göçmenlik işlemlerini anlamak genellikle biraz karmaşıktır.

Önerilen Makaleler
Shops-restaurant-T1-370x242 (1).jpg

Mağazalar ve restoranlar

Dünyanın pek çok ünlü markasına ve modaevlerine ev sahipliği yapan ABD’de alışveriş, ülkeye gelen ziyaretçilerin gezi programlarının önemli bir parçasıdır.

Places-to-visit-in-Australia-canada-Teaser.jpg

Gezilecek yerler

İster büyük şehirleri keşfetmekten hoşlanın, ister doğanın inanılmaz harikalarını eğitim hayatınız sırasında Birleşik Devletler’de yapacak çok şeyiniz olacak.

Ulaşım

Birleşik Devletler’de görecek ve yapacak çok şey var. Kaldığınız kasabayı, şehri ya da ülkenin diğer yerlerini keşfetmek istiyorsanız ihtiyaçlarınızı karşılayacak pek çok seyahat seçeneği olduğunu göreceksiniz.

living-expenses-1-.jpg

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Günlük geçim giderleriniz hangi eyalette veya şehirde yaşadığınızla ilintilidir. Bu yüzden Amerika'da okurken paranızı nasıl iyi değerlendirebileceğinizi öğrenin.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?