Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation
video Bg

Manchester Metropolitan University

United Kingdom
Genel Bakış

Genel Bakış

Birleşik Krallık'taki en büyük üniversitelerden biri olan Manchester Metropolitan University tarihi ve uluslararası düzeyde tanınmış bir kurumdur. 1824 yılına uzanan bir tarihi ile bu üniversite, günümüzde 130'ı aşkın ülkeden 34.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan çeşitli bir kampüse sahiptir.

Öğretimde Mükemmeliyet Çerçevesi 2017'de gümüş derecelendirmeye layık görülen Manchester Metropolitan, eğitim kalitesiyle ve %85'i dünyada öncü veya uluslararası düzeyde başarılı olarak değerlendirilen üstün araştırmalarıyla tanınmış bir kurumdur (REF 2014-2021).

QS World University Rankings 2020'de 8. sırada yer alan Mimarlık Fakültesi ve üç akreditasyonlu İşletme Fakültesi, dünyanın en iyileri arasındadır.

Üniversite, tesislerini, bina ve herkese açık alanları geliştirmeye yönelik 400 milyon GBP yatırım yapmıştır. Kurum aynı zamanda belirli programlara yönelik prestijli Rektörlük ve Rektör Yardımcılığı burslarına ek olarak uluslararası öğrencilere yönelik 3.000 GBP'ye kadar çeşitli burslar sunar.

Manchester Metropolitan öğrencileri, uluslararası öğrencilere yönelik kariyer tavsiyeleri, CV kontrolleri, mülakat hazırlıkları ve dijital kariyer hizmetlerine yaşam boyu erişim gibi çok sayıda istihdam destek seçeneğinden faydalanabilirler. Üniversite aynı zamanda küresel şirketlerle bağlantılara sahiptir bu da belirli programlarda öğrenim gören öğrencilere prestijli şirketlerde bir yıla kadar staj yapma imkânı sunar. Manchester Metropolitan öğrencilerinin %93'ü bu destek sayesinde mezuniyetten sonar 6 ay içinde bir işe girmekte veya öğrenimlerini sürdürmektedir (16/17 DHLE).

Manchester Metropolitan öğrencilerine, hem Birleşik Krallık'ta yaşam için en iyi şehir (Global Liveability Survey 2019 by the Economist Intelligence Unit) hem de dünyanın en ilgi çekici 15 şehrinden biri (Time Out City Life Index 2019) seçilen Manchester'da unutulmaz bir deneyim sunar.

Show more +Show less -
Yenilikler

Yenilikler

2021 yılında yeni Dijital Sanatlar Okulu hizmete girecektir

2021 yılında kapılarını açacak olan Manchester Metropolitan University Dijital Sanatlar Okulu'na (SODA), gelecek yaratıcı yetenekler neslini geliştirmeye ve bölgenin yaratıcı, dijital ve teknoloji sektörlerinde kalifiye çalışanlara yönelik artan talebi desteklemeye yardımcı olmak için 35 milyon GBP yatırım yapılmıştır.

Okul, daima sanayi ortakları ile güncel projelerde çalışan animasyon, kullanıcı deneyimi tasarımı, sürükleyici teknolojiler, fotoğrafçılık, oyun tasarımı, yapay zeka vd. bölümleri ile her yıl 1.000'in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapacaktır. Modern binasında bir dijital inovasyon laboratuvarı, yeşil perdeler, düzenleme stüdyoları, görüntüleme alanı, medya galerisi, ses ve müzik stüdyoları ve yapım stüdyoları yer alır.

Manchester Metropolitan, Birleşik Krallık'taki en iyi 60 üniversite arasında yer alır

Manchester Metropolitan, Complete University Guide 2021 listesinde 54. sırada yer almıştır. Üniversite bu sıralama ile Kuzey Batı bölgesi üniversiteleri arasında 4. sıraya yerleşmektedir.

Manchester Metropolitan University Spor Ensitüsü

2022 yılı Ocak ayında faaliyete açılan Spor Enstitüsü, üniversite çapında dünya lideri araştırmacıları bir araya getirecektir. Yeni tesisler, güney Manchester Fallowfield'daki Platt Lane Spor Kompleksindeki mevcut spor dalları ile koçluk hazırlık eğitiminin tamamlayıcı niteliğinde olacaktır. Öğretim, araştırma, ofis ve öğrenim alanları da sunacak olan komplekste, MRI tarayıcılı bir görüntüleme odası, kemik yoğunluğu analizi, iklim koşulları simülasyonu için tasarlanmış bir rakım ve sıcaklık odası ile bir kas işlev ölçüm laboratuvarının yer aldığı, yüksek teknolojiyle donatılmış laboratuvarlar mevcut olacaktır.

Yepyeni Fen Bilimleri ve Mühendislik binası

Yeni Bilim ve Mühendislik binası, yeni ve iyileştirilmiş çalışma alanları ve ikram tesisleri ile Fen ve Mühendislik Fakültesi için geliştirilmiş öğretim alanları sağlayacaktır. Bina inşaatı, mevcut kampüsün bir parçasını oluşturmakta olup 2024'te tamamlanması beklenmektedir.

Show more +Show less -
Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Manchester Metropolitan, öğrencilerine samimi ve destekleyici bir ortamda yüksek kalitede bir eğitim sunar. Okulun mükemmel eğitim kalitesi, Öğretimde Mükemmeliyet Çerçevesi tarafından gümüş dereceye layık görülmüştür.

Eğitimde Mükemmellik Paneli, Manchester Metropolitan'ın öğrencileri için üstün eğitim, öğretim ve neticeler sunduğuna karar vermiştir. Üniversite, sürekli olarak Birleşik Krallık'ın yüksek öğretim kalite gereksinimlerini fazlasıyla karşılamaktadır.

Manchester Metropolitan'ın akademik personeli, tüm dallarda sektör ortaklarıyla güçlü bağlantılara sahiptir ve bilgi ve deneyimlerini kurs tasarımlarında kullanmakta, öğrencilere özel ders ve seminerler vermektedir.

Üniversite, kursların içeriklerinin güncel ve sektörle ilgili olmasını sağlamak için AACSB ve ACCA gibi profesyonel kurum ve birliklerle bağlantılara sahiptir.

Research Excellence Framework, Birleşik Krallık üniversitelerinde araştırma kalitesini ölçer. Üniversite, 2014 değerlendirmesinde (2021'e kadar geçerlidir), kalite sıralamalarında 12 alanda yükseliş göstermiştir (REF, 2017-2021).

Manchester Metropolitan akademisyenleri yerel, ulusal ve uluslararası düzeylerde büyük sorunları çözmeye yardımcı olurken derece programlarını doğrudan etkileyen araştırmalar da yapmaktadır. Öğrenciler, eğitimin yanı sıra işletme çözümleri sunan veya büyük politika değişiklikleri hakkında danışmanlık veren uzmanlardan eğitim almaktadır.

Show more +Show less -
Eğitim seçenekleri

Eğitim seçenekleri

Manchester Metropolitan, geniş hazırlık, lisans, lisansüstü eğitim ve araştırma program seçenekleri sunar. Tüm programlar Manchester Metropolitan'ın kapsamlı araştırma etkinlikleri ile zenginleştirilmiş olup pek çoğu işletmeler ve sanayi uzmanları ile işbirliği içinde geliştirilir.

Manchester Metropolitan, beş fakülteye sahiptir:

 • Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi
 • İşletme ve Hukuk Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen ve Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık, Psikoloji ve Sosyal Bakım Fakültesi

Diğer eğitim seçenekleri

Manchester Metropolitan University, farklı seviyelerden öğrenci adaylarına bir dizi kurs seçeneği sunmaktadır.

Öğrencileri üniversite eğitimine hazırlamak ve Manchester Metropolitan University'deki bir programa girmek için gerekli olan bilgi düzeyini sağlamak amacıyla düzenlenen hazırlık kursları mevcuttur. Lisans veya lisansüstü programlara doğrudan giriş için giriş koşulları olmayan öğrencilerin seçebileceği çeşitli yollar mevcuttur.

Bir Hazırlık Yılından daha fazla seçenek ve lisans ve lisansüstü programlarının ikinci yılına geçiş için hazırlık kurslarına katılma fırsatları mevcuttur.

Seçtikleri programın İngilizce dili şartlarını yerine getirebilmeleri için yabancı öğrencilere yönelik İngilizce hazırlık programları ve ücretsiz İngilizce dil desteği mevcuttur. 5, 10 ve 20, 30 ve 40 haftalık yoğunlaştırılmış İngilizce ve programları, öğrencilerin dil becerilerin geliştirmeyi ve onları yıl boyunca Birleşik Krallık'ta çeşitli başlangıç tarihleri mevcut olan öğrenim programlarına hazırlamayı amaçlar.

Üniversite, dünya çapında akademik ortaklıklar kurmuştur. Bunlara Manchester Metropolitan University programlarının yerel ortaklarla verildiği ve tüm dünyada 150'nin üzerinde ortakla öğrenci değişimi ve araştırma ortaklığı anlaşmalarının yapıldığı eğitim ortaklıkları dahildir.

Avrupa, Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Hong Kong, Japonya, Malezya, Meksika ve ABD'de yurtdışında eğitim ve öğrenci değişimi fırsatları mevcuttur.

Show more +Show less -
Tesisler

Tesisler

Üniversite, tesislerini ve kamusal alanlarını geliştirmek amacıyla 400 milyon GBP tutarında büyük bir yatırım gerçekleştirmektedir. Üniversite ayrıca People and Planet University League 2019'da Birleşik Krallık'ın en yeşil üniversitelerinden biri seçilmiştir.

Manchester Metropolitan University, dünyaca ünlü müzik, sanat, alışveriş ve spor mekanlarının yer aldığı, Birleşik Krallık'ın ikinci en büyük Çin Mahallesi'nde yer almaktadır. Manchester, Birleşik Krallık'ın yaşamak için en güzel şehri (The Economist Intelligence Unit tarafından yapılan Global Liveability Araştırması 2019) ve dünyanın en heyecan verici 15 şehrinden biri seçilmiştir. Manchester Metropolitan tesisleri bünyesinde bulunanlar:

 • Sömestr süresince 24 saat hizmet veren ve 1 milyonun üzerinde kitap, akademik yayın ve online kaynağın bulunduğu çalışma alanlarına sahip bir kütüphane.
 • Hukuk alanında kariyer yapacak öğrencilerin ihtiyacı olan becerileri geliştirmelerine yardımcı olan gerçek boyutlarda bir mahkeme simülasyon odası.
 • Tasarımdan geliştirmeye ve üretime kadar giysi üretimi için kullanılan bir moda stüdyosu. Stüdyo, CAD yazılımı, özel dikiş ve birleştirme makineleri ve lazer kesim ekipmanı ile donatılmıştır.
 • Yüksek çözünürlüklü görüntü miksajı, HD kameralar, tam ses, video kayıt olanakları ve insan davranışını yakalayan ve analiz eden bir bilgisayar kullanılabilirlik laboratuvarına sahip bir multimedya stüdyosu. Ayrıca bir animasyon paketi, özel yeşil ekran odası, aydınlatma donanımları ve hareket yakalama ekipmanı da bulunmaktadır.
 • Öğrenci Birliği Kafe ve Mağazası, Brooks Binası Kafe, Güç ve Kondisyon Spor Salonu, İşletme Fakültesi Atriyumu, Brooks Binası Atriyumu ve daha pek çok sosyal alan mevcuttur.

Manchester Metropolitan, uluslararası öğrencilerine ilk öğrenim yıllarında konaklama garantisi verir. Konaklama başvurularının Ağustos'ta son başvuru tarihinden önce yapılması gerekir bu konuya ilişkin hüküm ve koşullar uygulanır. Tüm odalar şehir merkezinde ve hem okula hem de yerel imkanlara yakın konumlanmıştır.

Show more +Show less -
video Bg

Öğrenci desteği

Burslar ve finansman

Manchester Metropolitan University, üstün başarı gösteren öğrencileri destekler ve tutarı 3.000 GBP'yi bulan çok çeşitli burs imkanları sunar. (Burs miktarları 2020-2021 akademik yılı için geçerli olup 2021-2022 için farklılık gösterebilir).

Öğrenci Birliği

Manchester Metropolitan University Birliği tüm öğrencilerinin hak ve menfaatlerini korur.

Tüm Manchester Metropolitan öğrencileri ayrıca kayda gerek kalmaksızın Öğrenci Birliği üyesi olmakta ve çeşitli spor kulüpleri, destek hizmetleri ve imkanlardan faydalanabilmektedir. 150'den fazla farklı spor kulübü ve topluluğu arasında herkese göre bir topluluk bulmak mümkündür.

Manchester Metropolitan Öğrenci Birliği Binası bünyesine bir kafe ve öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap veren bir mağaza ile Finans Ofisi ve Danışma Merkezi bulunmaktadır. Danışma Merkezinin eğitimli ve deneyimli çalışanları finansmandan kişisel finansa, genel sağlık konularından akıl sağlığına, akademik konulara ve konaklamaya kadar birçok alanda öğrenci merkezli bir danışmanlık hizmeti sunar.

Karşılama

Uluslararası öğrencilere, varış öncesi seminer, ücretsiz havaalanı karşılama ve karşılama etkinlikleri sunulur.

Manevi Destek

Öğrenciler konaklama yerlerine vardıklarına Konaklama Ekibinin kendilerine tavsiye ve destekte bulunan Konut Danışmanlarının hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Uzun yıllardır uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan üniversite, eğitimleri boyunca onlara doğru desteği sağlamak için çeşitli uzman ekipler kurmuştur:

 • Öğrenci Merkezi (Student Hub) destek personeli öğrenci yaşam, kariyer, öğrenim ve finans, göçmenlik ve yardımlaşma konularında öğrencilere tavsiyeler sunar.
 • Göçmenlik ve Yardımlaşma ekibi, öğrenci vizelerini yenileme konusunda yardımcı olmak için düzenli atölyeler gerçekleştirmenin yanı sıra kişiye özel tavsiye ve yönlendirme sunar.
 • Üniversitenin Danışmanlık Hizmeti ise öğrencilere, herhangi kişisel sorunları hakkında yetkili danışmanlarla görüşme imkânı sunar aynı zamanda atölye ve kurslar yürütür.

Show more +Show less -
Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Manchester Metropolitan küresel mezun topluluğu, 170'un üzerinde ülkeden 300.000'den fazla mezundan oluşur.

Üniversitenin sunduğu meslek alanlarıyla bağlantılı öğretim programları, işverenlerin gerçek ihtiyaçları ile doğrudan bağlantılı konu alanlarında sanayi deneyimine ve gelecek istihdam edilebilirliğe odaklanır. Üniversite programları, kurslar ve staj fırsatları işletmeler, sanayi ve meslek dalları ile yakın işbirliği içinde geliştirilir. Üniversite çeşitli küresel şirketler ve kuruluşlarla muhteşem sanayi bağlantılarına sahiptir.

Üniversite ayrıca düzenli olarak danışma atölyeleri, sektör ağları, konuk konuşmacılar ve kariyer fuarları gibi istihdam edilebilirlik etkinlikleri düzenlemektedir. Öğrenciler, dijital kariyer hizmetlerinden ömür boyu faydalanabilmektedir.

İstihdam Edilebilirlik Merkezi, öğrencilere kariyer geliştirme kaynakları ve geniş bir yelpazede iş fırsatlarına dair detaylar sunar. Alan ayrıca iş arama atölyeleri için de kullanılmakta.

Show more +Show less -
4645
Uluslararası öğrenciler

United Kingdom: Ortalama yaşam masrafları

Tüm yaşam masraflarını görüntüleyin
601st  / 1250

THE Dünya Sıralaması

At MMU
International Students - Maria from Argentina
At MMU
At MMU
At MMU
At MMU
International Students - Snigdha from India
At MMU
International Students - Prepare for your Career
At MMU
International Students - Yuen from Hong Kong SAR
At MMU
International Students - Living and Studying in Manchester
At MMU
MapDefaultImage

Ortalama toplam maliyet£1355

 • £474
  Konutlar
 • £559
  Yemek
 • £88
  Günlük Yaşam
 • £234
  Kıyafet
Yaşam masraflarınızı hesaplayın

Daha fazla bilgi için; Bölüm bilgilerini nasıl topluyor ve sunuyoruz okuyun. IDP site içeriğinde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. En güncel ve doğru bilgiler için IDP danışmanları ile görüşmenizi öneririz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin