Hemen destek alın arrow

hipchat Arayın ya da Online Yazışın
text.skipToContent text.skipToNavigation

2020 Dünya Üniversiteleri Sıralaması – Şimdi inceleyin!

Üniversitenizin global haritada nerede yer aldığını keşfedin.

Yurt dışında uluslararası eğitimi yolculuğunuzu planlamaya başlarken, sizin için doğru üniversiteyi dikkatlice seçmek yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir.

Ama hangi ünversitenin sizin için en iyisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Aslında, bu sorunun cevabı üniversitenin itibarı, müfredatı fakültesi, öğrenci-öğretmen oranı, araştırma kapsamı, istihdam olanakları, kampüs çeşitliliği, uluslararası duruşu da dahil birçok faktöre bağlıdır.

Bu durumun can sıkıcı olabileceğini biliyoruz ama farklı üniversite ya da okullar arasındaki bu anahtar performans göstergelerini karşılaştırarak bu faktörlerin çoğunu dünya üniversite sıralamalarına bakarak haritalandırabilirsiniz.

2020 Popüler üniversite sıralaması

Birçok öğrenci, yurt dışında eğitim almak için planlarını yapmaya bu beş uluslararası alanda tanınmış üniversite sıralama sistemini karşılaştırarak gerçekleştirir. Her üniversite sıralama tablosu kendilerine özgü sıralama sistemi kullanmış ve her birinde farklı sıralama tablosu görüntülenmektedir.

1. Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamaları

Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamaları, en geniş çaplı ve çeşitliliğe sahip global üniversite sıralamasıdır. 2020 sıralamasında 92 ülkeden yaklaşık 1,400 üniversiteyi dahil etmektedir. Bu sıralamaya etki eden faktörler: eğitim (%30), araştırma (%30), alıntı (%30), sektörle bağlantıları (%2,5) ve uluslararsı duruşu (%7,5) olarak yer almaktadır.

2. QS Dünya Üniversite Sıralamaları

QS Dünya Üniversite Sıralamaları dünyadaki 800 üniversite arasında karşılaştırma yapabileceğiniz ve yararlı bilgiler bulabilmenizi sağlar. QS sıralaması üniversitenin diğer üniversitelere göre itibar oranını (%40), çalışanlar (%10), öğrenci – öğretmen oranı (%20) ve öğrenciler ve çalışanlar dahil olmak üzere uluslararası duruşu (%10) faktörlerini derleyerek en iyi üniversitelerin sıralamalarını belirlemektedir.

3. Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamaları (Academic Ranking of World Universities – ARWU)

Shanghai Sıralamaları olarak da bilinen ARWU sıralamaları, alıntı yapılan makale oranı (%20), Doğa ya da Fen Bilimleri dergilerinde yayınlanan makaleler (%20), varsa, üniversite mezunlardan Nobel ödülüne sahip olanlar (%10), Üniversitede çalışılırken alınan “Fields Medal” Nobel ödülü alınıp alınmadığı (%20) ve yukarıdaki başarıların akademik personele oranı (%10) ele alınmaktadır. ARWU, araştırma ya da doktora dereceleri hedefliyen öğrenciler için oldukça yararlı olabilmektedir.

4. CWTS Leiden Sıralamaları

CWTS Leiden Sıralamaları, dünya çapındaki 1000 üniversitenin bilimsel performansları hakkında bir kavrayış sağlar. Üniversiteler, temel bibliometrik istatistikler CWTS Leiden Sıralamasına göre – atıf etkisi ve bilimsel işbirliği dikkate alınır. Belirli bir kurumun zaman aralığı, çalışma alanı, ülkesi ve seçtiğiniz tip belirleyici faktörle sıralamasını inceleyebilirsiniz.

5. Dünya Ünviersiteleri Webometrics Sıralamaları

Geleneksel parametrelerin aksine, Webometrics Sıralama sistemi üniversitenin internetteki varlığı, görünürlüğü ve şeffafığı (en çok atıf yapılan araştırmacılar) ve alıntılanan metinlerin başarısı da bu sıralama için belirleyicidir. 200 ülkeden 30,000 yüksek öğretim kurumunu sıralamaya almışlardır.

Ek araştırmaları yönetmek

Sıralamalar, tercihlerinize uygun nereye gidebileceğinize dair doğru kararlar alabilmeniz için her bir üniversite ya da okullara özel ek araştırmalarla birlikte kullanılmalıdır. Bu araçların sadece hangi üniversite ya da okulun sizin için uygun olduğunu belirlemek için önemli değil, aynı zamanda dikkate almanız için önemli faktörler olduğunu belirtmek gerekir.

Üniversite sıralamalarını, üniversite tercih listenizi kısaltmak için nasıl kullanabilirsiniz?

Üniversitenizi ülke/bölge, bölüm/program ve tercih ettiğiniz konu açısından daha detaylı analiz edebilirsiniz.

Örneğin, eğer İşletme alanında eğitim almak istiyorsanız, tercih ettiğiniz bölümde daha yüksek sıralamalarda yer alan üniversiteleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Üniversite sıralamalarında dünyada en yüksek sıralamalarda yer alan üniversite İşletme alanında en iyisi olmama ihtimali oldukça yüksek.

Tercih ettiğiniz üniversiteleri sınırlandırdığınızda, müfredatları, sunulan modülleri, fakülteleri, eğitim methodolojileri, kültürleri, kampüs hayatı ve sürdürülebilirlikleri gibi konularda daha derine inebilirsiniz.

Üniversite sıralamaları önemli midir?

Bir ölçüde – evet! Sıralamalar seçeneklerinizi sıralamanızda sizlere yardımcı olur; hatta daha önce farkında olmadığınız üniversiteleri fark etmenize sebep olabilir! Her sıralama kendine özgü faktörler dikkate alınarak tamamlanmıştır.

Bilgili tercihler yapabilmek için her zaman size en yakın IDP ofisini ziyaret edebilir ve uluslararası eğitim uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. IDP danışmanınız sizlere doğru üniversiteyi bulmak ve olmak istediğiniz yerde olmanız için yardımcı olacaktır! Bugün IDP danışmanınızla ücretsiz randevunuzu alın!

Recommended Articles

Times Higher Education (THE) Üniversite Sıralamaları

Dünya üzerindeki üniversitelerin THE Sıralamalarını keşfedin

Complete University Guide (CUG) Üniversite Sıralaması

Birleşik Krallık'taki en yüksek sıralamadaki üniversiteleri keşfedin

2020 QS Dünya Üniversite Sıralamaları

Üniversitenizin dünya sıralamasındaki yerini öğrenin

2021 QS Sıralamalarına göre Amerika’daki Üniversiteler

QS sıralamalarıyla kıyaslayarak Amerika’daki en iyi üniversiteleri keşfedin ve tercih edin. En bilinçli şekilde üniversite ve bölüm tercihi yapabilmeniz için IDP size yardımcı olur.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin