با ما صحبت کن arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

سیستم آموزشی

هرآنچه که لازم است راجع به سیستم آموزشی در کانادا بیاموزید.

 کانادا سرمایه‌گذاری زیادی در بخش آموزش و پرورش کرده است. در واقع، کانادا یکی از بهترین مجریان آموزشی در دنیاست و بر اساس آمار سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OCED) در میان سه کشور برتر در بخش سرانه‌ی هزینه قرار دارد. 

این سیستم چگونه کار می‌کند
 
سیستم آموزش ثانویه در کانادا به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:
سطح گواهی، عموما به مدت یک سال
سطح دیپلم، به مدت یک یا دو سال
دیپلم پیشرفته، برنامه‌های دو تا سه ساله
مدرک لیسانس، دریافت پس از چهار سال تحصیل تمام وقت
دیپلم‌ها/مدارک تکمیلی، به مدت یک یا دو سال
مدرک فوق لیسانس، پس از اخذ مدرک لیسانس امکان پذیر است و برای تخصص بیشتر در یک موضوع خاص به مدت یک یا دو سال است.
دکتری یا PhD، به مدت هفت سال
 
سال تحصیلی
 
اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها کلاس‌هایی از اوایل سپتامبر تا اواخر آوریل یا اوایل ماه مه پیشنهاد می‌دهند. فصل زمستان معمولا به دو ترم تقسیم می‌شود که از سپتامبر تا دسامبر و سپس از ژانویه تا آوریل ادامه دارد. انواع مختلفی از تحصیلات تابستانی بین ماه‌های مه و آگوست پیشنهاد می‌شوند. همچنین مدارس محدودی در کانادا وجود دارند که تحصیلات سالیانه را پیشنهاد می‌دهند.
بسته به دانشگاه، دوره‌های کارشانی را می‌توانید در طول سه یا چهار سال طی کنید. بسته به نوع مدرک، مدارک تحصیلات تکمیلی بین یک و دو سال و برنامه‌های ارشد نیز بین یک تا دو سال طول می‌کشند و برنامه‌های PhD نسبت به کشورهای دیگر طولانی‌تر هستند. این دوره‌ها معمولا در چهار تا هفت سال تکمیل می‌شوند.

سبک تدریس و یادگیری
 
همچنان که دانشگاه‌های کانادایی به تحقیق و تدریس با کیفیت اختصاص یافته‌اند، سعی در ارائه‌ی فرصت‌هایی دارند که یادگیری، حرفه و زندگی دانشجو را بهبود می‌بخشد. کلاس‌های دانشگاه ترکیبی از سخنرانی و آموزش است. سخنرانی‌ها توسط اساتید مطرح شده و هر سخنرانی با حضور 30 تا 200 دانشجو برگزار می‌گردد. سخنرانی‌ها معمولا دارای یک بخش مرتبط مانند آزمایشگاه یا کلاس درس هستند. 
کلاس یا آزمایشگاه اجازه‌ی بحث عمیقتر در مورد موضوعات یک دوره را می‌دهند. ظرفیت کلاس‌ها بین 20 تا 30 دانشجو است.
 
هزینه‌های تحصیلی و بورسیه‌های آموزشی
 
هیچ شکی نیست که تحصیل در کشورهای خارجی می‌تواند برای دانشجویان مشکل باشد. با اینحال در مقایسه با بریتانیا، استرالیا، نیوزلند و ایالات متحده، کانادا کمترین هزینه را از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند. برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی، شما باید بین 7000 تا 29000 دلار کانادا در یک سال هزینه کنید. با اینحال یک راهنمای کلی است و هزینه‌ها در ارتباط با سازمان و برنامه‌ی مورد درخواست شما و همچنین موقعیت مکانی و سبک زندگی شما تفاوت می‌کنند.
بطور کلی دوره‌های علوم انسانی، آموزشی و هنر ارزانتر هستند، در حالیکه موضوعاتی همچون پزشکی و مهندسی گرانتر خواهند بود. اگر می‌خواهید در سطح تحصیلات تکمیلی تحصیل کنید، هزینه‌ها معمولا بالاتر بوده و شدیدا به دوره‌ی تحصیلی شما بستگی دارند. همانند بسیاری از کشورهای دیگر، برنامه‌های MBA غالبا گرانتر از همه هستند. هزینه‌ی میانگین برای این
برنامه‌ها حدود 42000 دلار کانادا است.
 
بورسیه‌های تحصیلی
 
برخی از دانشگاه‌ها و مدارس کانادایی بورسیه‌ها و جوایزی برای دانشجویان خارجی تعیین می‌کنند که بتوانند نتایج قابل توجهی کسب کنند. میزان پول در دسترس و نوع جوایز بین سازمان‌های مختلف متفاوت است. گرفتن بورسیه رقابتی است و شما باید مستقیما برای
 
مدارس مورد نظرتان درخواست بدهید.

 در بخش زیر برخی از بورسیه‌های مشهورتر را ارائه داده‌ایم:
طرح کمک هزینه و بورسیه‌ی مشترک المنافع کانادا
این برنامه طراحی شده تا دانشجویان بتوانند برنامه‌های تحصیل پیشرفته و تحقیق در سطح کارشناسی ارشد و دکتری در کشورهای مشترک المنافع غیر از خودشان را دنبال کنند. جایزه شامل هزینه‌ی سفر، اقامت و تمام هزینه‌های تحصیلی است.
انستیتوی کانادایی- Shastri Indo
این انستیتو کمک هزینه‌های تحصیلی متعددی را در سطوح مختلف از مدرک کاردانی تا پسا دکتری و از کمک هزینه‌های تحقیقی تا آموزشی ارائه می‌دهد.
 
شورای پژوهش ملی کانادا (NRCC) 
 
همکاری‌های تحقیقاتی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی و مدرک PhD در رشته‌های علوم طبیعی یا مهندسی ارائه می‌شود.
 
برنامه‌ی بورسیه‌ی فارغ‌التحصیلان انتاریو
 
برای دانشجویان فارغ التحصیل در طیف وسیعی از رشته‌ها ارائه می‌شود. دانشجویان باید پیشنهادی از یک دانشگاه در انتاریو دریافت و یک اجازه نامه‌ی تحصیلی معتبر (ویزا) کسب کرده باشند.
 
NSERC
 
از تحقیقات پایه‌ی دانشگاهی از طریق کمک‌های پژوهشی و تحقیقات پروژه‌ای از طریق مشارکت‌های دانشگاهی و صنعتی حمایت می‌کند.
 
بورس تحصیلی دولتی استان کبک
 
برای دانشجویانی که در کبک تحصیل می‌کنند. کمک مالی برای دانشجویان در حال تحصیل در سطح کارشناسی ارشد یا بالاتر. هر درخواست بر اساس شایستگی ارزیابی می‌شود.
 
بورس تحصیلی تریلیوم انتاریو
 
این بورسیه برای اولین بار در نوامبر سال 2010 برای بهترین دانشجویان دکتری از اطراف دنیا بمنظور تحصیل در انتاریو اعلام شد. هر بورسیه در حدود 40000 دلار در سال ارزش دارد و تا 4 سال قابل تجدید است. 76 بورسیه در هر سال به دانشجویان اعطا می‌شود.
دانشگاه‌های انتاریو مسئول انتخاب و اعطای جایزه‌ی بورسیه به دانشجویان PhD بین‌المللی بر اساس شایستگی و برنامه هستند.
 

لطفا یک مقطع تحصیلی انتخاب کنید

موضوع را وارد کنید، از لیست انتخاب کنید یا دکمه سرچ را بزنید

  • تایپ کنید،از لیست انتخاب کنید یا دکمه سرچ را بزنید

  • موضوع را وارد کنید، از لیست انتخاب کنید یا دکمه سرچ را بزنید

لطفا نام موسسه را تایپ و انتخاب کنید

  • 3 حرف از نام دانشگاه را وارد کرده و از لیست انتخاب نمایید.

  • نام دانشگاه یا مدرسه را وارد کرده و از لیست انتخاب نمایید.