Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık Üniversitelerine Nasıl Başvurulur: Adım Adım Kabul Rehberi

Birleşik Krallık üniversitelerine başvurmayı planlıyorsanız ve Birleşik Krallık üniversitelerine giriş, UCAS başvuru tarihleri, Birleşik Krallık üniversitelerinin lisans ve lisansüstü dereceleri için başvuru koşulları hakkında bilgi almanız gerekiyorsa, bu makale tam size göre!

Birleşik Krallık’taki üniversitelere ve kolejlere başvurmak göz korkutucu bir süreç olabilir. Ancak, bu çok kolay kılavuz ile aynı olmayacak. IDP danışmanınızın, sizi desteklemek ve sizin için en iyi Birleşik Krallık üniversitesinde veya kolejinde yerinizi korumanıza yardımcı olmak için her adımda yanınızda olacağını unutmayın!

1 Adım: Araştırmanızı yapın.

Birleşik Krallık’ta eğitim görmek için Google’da arama yapmak, İngiltere’deki üniversitelere başvurmakla ilgili her şeyi netleştirmek için yeterli değildir. Daha önemlisi, araştırmanıza nerede ve ne zaman başlayacağınızı bilmek?

Öncelikle, Birleşik Krallık’ta okumak için tüm başvuruların resmi başvuru hizmeti aracılığıyla sunulması gerektiğini bilmeniz gerekir: Üniversiteler ve Kolejler Kabul Servisi (UCAS). Kabul kriterleri, öğrencinin memleketine ve kurumun gereksinimlerine göre biraz farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, UCAS, Birleşik Krallık’taki tüm üniversite başvuruları için bir platform görevi görmektedir.

Müzik, drama veya film gibi sahne sanatları veya yaratıcı sanatlar derecesinde başvuru yapıyorsanız, Birleşik Krallık Konservatuar Kabul Hizmeti (CUKAS) aracılığıyla başvurmanız gerekir.

Giriş yapmak istediğiniz Birleşik Krallık üniversitesinin UCAS veya CUKAS sistemlerinde listelenmemiş olması durumunda, kurumla iletişim kurmalı ve takip ettikleri kabul süreci hakkında bilgi almalısınız.

Birleşik Krallık üniversitelerine girebilmek çok rekabet gerektirir. Bu nedenle, akademik sertifikalar ve sınav puanları gibi gerekli belgeleri hazırlamak ve başvuru sürecine hazırlanmak için yeterli zaman ayırmak için araştırmanıza en az bir akademik yıl öncesinden başlamanız şiddetle tavsiye edilir.

Adım 2: Birleşik Krallık'a giriş tarihlerini kontrol edin

Lisans öğrencileri için, Eylül, Birleşik Krallık’taki yeni akademik yılın başlangıç ve Temmuz bitiş zamandır. UCAS başvuru süreci Eylül ayının ilk haftasında başlar, bu nedenle bu UCAS başvuru tarihlerinin son tarihlerini aklınızda bulundurmanız gerekir:

  • 1 Ekim: UCAS Konservatuarları aracılığıyla müzik dersleri için son başvuru tarihi
  • 15 Ekim: Oxford, Cambridge ve Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik Bilimleri derslerinin çoğu için son başvuru tarihi
  • 15 Ocak: Lisans derslerinin çoğu için son başvuru tarihi

Tercih ettiğiniz programların son başvuru tarihlerini öğrenmek için üniversitelerin web sitelerini inceleyin. Ayrıca, son başvuru tarihlerini beklememenizi ve mümkün olan en kısa sürede başvurmanızı kesinlikle öneriyoruz.

UCAS’ta listelenmeyen üniversiteler veya yılın ortasında öğrenci kabul edenler, web sitelerinde son tarihler vardır, bu nedenle iki kez kontrol etmeyi unutmayın.

Birleşik Krallık’ta lisansüstü dereceye başvuruyorsanız ne olacak?

Birleşik Krallık’taki birçok lisansüstü programın esnek başvuru tarihleri vardır ve başvuru süreci genellikle üniversiteler tarafından yürütülür. Lisansüstü programınıza, o programın başvuru sürecini başlattıklarında doğrudan üniversite web sitesi üzerinden başvurabilirsiniz.

Bununla birlikte, sahne sanatları, öğretim, sosyal hizmet veya tıp gibi bazı çalışma alanlarında lisansüstü derslere başvuruyorsanız, bunu UCAS Lisansüstü uygulama portalı üzerinden yapmanız gerekecektir. Bu nedenle, başvuru sürecini ve son başvuru tarihlerini öğrenmek için her zaman üniversite web sitesine bakmanız gerekir.

3. Adım: Gerekli yetenek testlerini yapın

Araştırmanızı yaptıktan ve teslim tarihlerini kontrol ettikten sonra, artık işe koyulmanın tam zamanı. Üniversitelerin çoğu başvurunuzla birlikte çeşitli kabul ve yetenek sınavları için sınav puanları göndermenizi ister. Örneğin, tıp programları için GAMSAT veya hukuk programları için LNAT’a girmeniz istenecektir. İngilizce ana diliniz değilse, TOEFL veya IELTS.

Üniversiteler, uygunluk kriterlerine göre minimum test puanları içerir ve daha iyi bir puan almak, seçtiğiniz bölüme kabul edilme şansınızı artıracaktır. Bu nedenle, önceden hazırlanmalı ve pratik testleri yapmalısınız. Seçtiğiniz bir test tarihi almak, test için ne kadar erken başvurduğunuza bağlıdır. Test puanları kurumlara gönderilir ve birkaç hafta sonra internetten sonuçlar açıklanır, bu yüzden geciktirmemelisiniz.

4. Adım: Gerekli belgeleri hazırlayın

Birleşik Krallık üniversitelerine başvurmak için başvurunuzla birlikte aşağıdakiler gibi bazı önemli belgeler sunmanız istenecektir:

  • Resmi akademik sertifikalarınız
  • Kişisel beyan (veya amaç beyanı)
  • Tavsiye mektubu

Ve / veya bir denklik sertifikasına ihtiyacınız varsa niteliklerinizin Birleşik Krallık’ta tanındığından emin olun.

Üniversite, programa uygunluğunuzu temel alarak ölçtüğü için amaç beyanınız büyük önem taşımaktadır. Birçok kez yazın ve düzenleyin. Amaç beyanınızı kontrol ettirin ve arkadaşlarınızdan veya iş arkadaşlarınızdan bunun hakkında görüş bildirmelerini isteyin. Birden fazla programa başvuruyorsanız, birden fazla kişisel beyan yazmanız gerekir. Resmi ve doğrudan bir yazı tarzına uyun ve gereksiz, genel veya eksik düşüncelerle doldurmaktan kaçının. İfadeniz aynı zamanda tutarlı, kısa ve kapsamlı olmalıdır. Gereken kelime sayısına sadık kalın. UCAS uygulaması en fazla 4.000 karaktere izin verir.

Öğretmenlerinizden veya işverenlerinizden iki ile üç tavsiye mektubu istemelisiniz. Mektubu yazarken takip etmeleri için örnek bir taslak hazırlayın. Pasaportunuzu, kimlik kartınızı veya sürücü belgenizi hazır bulundurun. Üniversite veya kolej resmi bir kabul mektubu gönderdiğinde, AB üyesi olmayan öğrencilerin Birleşik Krallık'ta öğrenim görmek için öğrenci vizesine başvurmaları gerekecektir. Bu nedenle, vize işlemi için ihtiyaç duyabileceğiniz ek belgeleri kontrol edin.

5. Adım: Birden fazla bölüme göz atın ve son başvuru tarihinden önce başvurun

UCAS lisans başvuru sistemi ile farklı üniversitelerde en fazla beş bölüme başvurabilirsiniz.Ancak,seçimlerinize öncelik vermek en iyisidir. UCAS başvuru fformunu dikkatlice doldurun ve gereken her şeyi gönderdiğinizden emin olmak için bir kontrol listesi hazırlayın. Son başvuru tarihinden önce başvurunuz.

Öngörülemeyen durumlar nedeniyle başvurunuzu yapmakta gecikirseniz, UCAS 30 Haziran'a kadar geç başvuruları kabul eder. Yalnızca mevcut pozisyonlar henüz dolu değilse bu uygulamaların dikkate alınacağını lütfen unutmayın.

Bu adımların izlenmesi, kabul sürecinin sizin için sorunsuz ve stressiz olmasını sağlayacaktır. Peki, hayalini yaşamaya hazır mısın? Bugün IDP danışmanınızla konuşun!

Birleşik Krallık için öğrenci vize başvurusu için sizin rehberiniz

İhtiyacınız olan vize yaşınıza ve yapmak istediğiniz çalışma şekline bağlıdır. Öğrenci vizelerinin ve başvuru koşulları aşağıda gösterilmiştir ancak daha detaylı Bilgi için gov.uk sitesini ziyaret etmelisiniz.

Yurt dışında eğitim için doğru bölümü seçmenin zorlukları

Hayatınızı değiştirecek yurt dışı eğitim deneyimine başlamak üzeresiniz. Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Birleşik Krallık’taki Eğitim Sistemi

Birleşik Krallık, akademik alandaki başarıları ile dünya çapında tanınmaktadır.
Neden olduğunu öğrenelim.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?