Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt dışında eğitim için doğru bölümü seçmenin zorlukları

Yeni bir eğitim yılının ilk dersine girmek ve o sıcak aidiyet duygusunu ve doğru tercih yaptığınızı hissetmekten daha iyi bir his yok. Bunu farketmeniz bir hafta, bir ay veya nadiren daha uzun sürebilir. Ama eninde sonunda her şey net bir hale gelir.

Eğitim ilginç, eğlenceli, zorlu ve hatta sıkıntı verici olabilir, ancak asla mutsuzluğunuzun veya pişmanlığınızın birincil kaynağı olmamalıdır. O halde, sizi heyecanlandıracak bölümleri bulmanıza yardım edeyim!

Yurt dışı eğitim maceram nasıl başladı?

Mutsuz, sınıfta kalmamak için mücadele eden lisans öğrencisinden, bugün olduğum heyecanlı, saatler süren seminerlere hazır bir yüksek lisans öğrencisine giden yolculuk uzun ama kesinlikle her şeye değerdi.

Ailemin beni “ikna ettiği” bir lisans bölümüne girdim- birçok Asyalı ve Güney Asyalı öğrenciye tanıdık gelebilecek bir hikaye. Ve her zaman doğru bölümü bulmanın bir efsane olduğunu düşünmüştüm. Sonrasında yüksek lisans eğitimine başladım – kendi irademle.

Ancak bu kararı verdiğimde, zihinsel baskı ile başa çıkmama ya da “mantıklı” seçim yapmak yerine rüyalarımı takip etme karmaşasından nasıl kurtulacağıma yardımcı olacak herhangi bir rehber bulamadım.

Challenges-Right-Course-BODY1.jpg

Sizi gerçekten motive eden şeyi bulun

Motivasyon çok sık ama kısa süreli olabilir. Bir gün video oyunları konusunda heyecanlısınız; sonraki gün bilim veya edebiyat. Tüm bu seçeneklerle, önümüzdeki birkaç yıl boyunca okumak için yeterli olacak süre boyunca neyi sevdiğiniz ve neyi gerçekten sevdiğiniz konusunda karmaşa yaşayabilirsiniz.

Benim için işe yarayan, özellikle sevdiğim şeyleri kısa bir listeye almak ve neden onları sevdiğimi anlamak için zaman harcamaktı. Bunu yaptıktan sonra çalışma alanlarımı daraltmaya başladım.

Örneğin video oyunlarını ele alalım. Birçoğumuz onlardan hoşlanıyoruz, ama sen neden onlardan hoşlanıyorsunuz? Belki de oyunla uğraşmaktan, modlar oluşturmaktan ve nasıl oynandığını geliştirmekten gerçekten hoşlanıyorsundur. Bu durumda kodlama eğitimi almayı düşünebilirsin. Etkileşimli hikaye anlatımından keyif alıyor ve kendi hikayenizi yaratmak mı istiyorsunuz? Arayüz tasarımı eğitimi almayı düşünebilirsiniz.

Her şey hoşlandığınız şeylerle zaman geçirmek ve sizi neden heyecanlandırdıklarını bulmakla ilgilidir. Motivasyonunuzun kaynağını bulun ve kendinize heyecan verici, bir eğitim planı oluşturun!

Bugün salgın hastalıklarla dolu dünyamızın iç karartıcı durumu göz önüne alındığında, bazılarınız için motivasyon bulmak zor olabilir. Ve bu kesinlikle iyi bir durum çünkü öz bakım şu anda önceliğimiz olmalı. Seçiminizi yapmak için zaman ayırmak, kariyerinizi mahvetmeyecek ya da sizi tercih ettiğiniz bölümden uzaklaştıramayacaktır.

Dış baskılarla nasıl başa çıkılır?

Ailemin beni kendi seçtikleri bir lisans bölümüne girmeye nasıl "ikna ettiğinden" bahsettiğim zamanı hatırlıyor musunuz? Dürüst olmak gerekirse, iyi niyetler ya da “ailenizi gururlandırmak” isteği gibi bir baskı, üniversite hayatına heyecan verici ve korkutucu adımı attığım için çok büyük bir yüktü.

Gözlemlediğim kadarıyla, çocuklarına bunu yapan ya da yapacak olan çok sayıda Asya ve Güney Asya ebeveyni mevcut. Ailelerimizi hayal kırıklığına uğratmanın “suçluluğu”, hepimizin büyüdüğü ve kendimiz için doğru kararı verebilme yeteneğimizi olumsuz yönde etkileyen bir şeydir.

Bir zamanlar ne yapmak istediğimden emin olmayan ya da kendi geleceğimi seçme konusunda nasıl ses çıkaracağını bilmeyen saf, genç bir lise mezunuydum. Bütün bunlar beni yapmak istediğim şeyden birkaç yıl uzaklaştırdı.

Üniversite adayları, içten içe ne istediğinden çok daha emin olsalar da, bugün bile benzer baskılarla karşı karşıya. “Dış baskılar” terimini kullanmış olmama rağmen, benim durumumda bu baskı, aşırı koruyucu olan iyi niyetli ebeveynlerden geldi.

Ailenizle konuşun

Benim çok geç yaptığım ancak sizin bir an önce yapmanız gereken şey, ebeveynlerinizle konuşma konusundaki kararsızlığınızın üstesinden gelmek ve onları kırmadan nazik bir şekilde kendinizi açıklamak.

Sonunda ailemin benim için seçtiği kariyeri bırakma şansı ortaya çıktığında, bu şansa sıkı sıkıya sarıldım. Kendime inanmak, düşünce sürecimi kabalaşmadan, sağlam bir şekilde dile getirmeme izin verdi.

Yapabileceğiniz şey konuşmanızı planlamak. Neden Tıp veya mühendislik yerine belirli bir bölümde eğitim almayı istediğiniz konusunda nedenlerinizi yazmak için biraz zaman ayırın. Bu seçenekler birçok ebeveynin gözünde güvenli, tatmin edici kariyer olanakları olabilir, ancak son seçim sizin olmalıdır.

Yazmanın da inançlarınızı güçlendireceğini görebilirsiniz - deneyimlerime göre, ebeveynler bu tür bir güce olgunluk işareti olarak tepki veriyor. Sonuçta, günün sonunda sizin için en iyisini istiyorlar.

Seçiminize ne kadar güçlü bir şekilde inandığınızı ve ne kadar mutlu olacağını göstererek farklı bir açıdan görmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak, onların duygularını ve düşüncelerini göz ardı etmeyin – bu hiçbir işe yaramaz.

Bunun yerine, onların bakış açılarını ve endişelerini dinleyin, görünüşte riskli seçiminizin aslında tamamen uygun bir eğitim ve kariyer seçeneği olduğu düşüncesini güçlendirin. Sonuçta, dijital medyaya erişimi olan, hatta düşünürseniz, onların zamanında doğmamıştınız bile!

Belki de bu popüler olmayan bir fikir ancak eğer ailenizin görüşleri sizin seçiminize karşı beklediğinizden daha sertse, size dayanmanızı öneririm. Sonuçta, hayatınızın geri kalanında onların seçtikleri şeylerin sonuçlarla yaşayabilirsiniz – böylesine büyük bir kararda gerçekten hiçbir söz sahibi olmak istemiyor musunuz?

Challenges-Right-Course-BODY2.jpg

Hayallerinizin peşinden giderken ne zaman duracağınızı bilin

Gelişmekte olan ülkelerden gelen pek çok üniversite öğrencisi için, para birimi değerlerindeki büyük farklılıklar veya kültürel ve finansal kısıtlamalar gibi konular çok gerçektir. Ve hayallerimizin peşinden giderken yüzleşeceğiniz birçok engel olacak.

Ne yazık ki, herkes eğitim hayallerini hemen hayata geçiremez ve bu inanılmaz derecede moral bozucu olabilir. Hatta bu durum bazılarının, hayallerini terk etmeyi ve ellerinde olan tek seçenekle yetinmeyi düşünmelerine bile neden olabilir.

Bu noktada, hayalinizdeki bölümün bir nedenden ötürü ulaşamayacağınız bir yerde olduğu gerçeği kabul edin. Ama tamamen pes etmeyin.

Duraklasanız da hayalinizi canlı tutun

Hayallerinizin peşinden giderken ne zaman duracağınızı bilmek, inanılmaz derecede zor bir seçimdir ve başarısız olmuşsunuz gibi hissettirebilir. Ancak, üzülmeyin.

Nerede kaldığınızı hatırlamak için bir işaret bırakın ve hayalinizdeki bölüme başlamanızı kısıtlayan engelleri kaldırmak için çalışmaya başlayın. Tutkunuzu devam ettirin, ancak bu tutkuyu hayalinizi sürdürmenize fırsat vermesine odaklanın.

Bir kez hangi bölümü okumak istediğimi kafama koyduğumda, bu bölümü tamamlamama izin verecek finansal kaynağı oluşturmak çok uğraşımı aldı - o zaman bile biraz destek almak zorunda kaldım.

Ailenizi planınıza dahil edemediyseniz, belki birkaç ay içinde daha farklı bir deneme işe yarayacaktır. Belki de mali durumunuz daha elverişli hale gelir ve aniden büyük engeliniz ortadan kalkar!

Biraz ara vermek sadece daha güçlü, daha akıllı şekilde ve aynı tutkuyla kaldığız yeden devam etmek için kendinize söz vermektir.

 

Yazar:

Hassan Ahmed

Deakin Üniversitesi’nde İletişim Yüksek Lisans öğrencisi. Yazar, seri erteleyici. Kelimelerin yorgun gözlü satıcısı. Geleceğin akademisyeni. Deakin Üniversitesi’nde İletişim Yüksek Lisans öğrencisi, her yerde Pokemon ustası.

Önerilen Makaleler

Avustralya’da Master

Avustralya, dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır ve aslında uluslararası öğrenciler için yurtdışında üçüncü en popüler eğitim alma yeridir.

Avustralya'da Eğitim Bursları

Avustralya'da burs mu arıyorsunuz? Listemize göz atın!

Bir bölüm nasıl seçilir

Her eğitim programının ve üniversitenin birbirinden farklı olduğunu ve öğrencilerin kişisel tercihlerine göre seçim yaptıklarını göz önüne alarak, gelin doğru programı seçerken faydalanabileceğiniz dört önemli tavsiyeye göz atalım:

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin