Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

UCAS Clearing: Birleşik Krallık Üniversitesi Clearing Nasıl İşler?

Birleşik Krallık üniversitelerine başvuruyorsanız, başvurunuzu işlemek için Birleşik Krallık resmi başvuru hizmeti olan UCAS'ı kullanacaksınız. Ancak, üniversitelerden herhangi bir teklif almazsanız ne olur? Bu durumda, UCAS Clearing’i kullanacaksınız..

Clearing Nedir?

Clearing, eğer teklif mektubu almazsanız, Birleşik Krallık üniversitelerinde veya kolejlerinde hala mevcut olan alternatif lisans bölümlerini arayabileceğiniz UCAS tarafından sunulan bir hizmettir.

Bu nedenle, daha önce seçmiş olduğunuz Birleşik Krallık üniversitelerine veya kolejlerine kabul edilmediyseniz,UCAS Clearing ile uygun başka bir bölüm bulma şansınız vardır.

Peki neden seçtiğiniz üniversiteye kabul edilmediniz?

Çeşitli nedenlerden dolayı Birleşik Krallık’taki en sevdiğiniz üniversiteye kabul edilmeyi başaramamış olabilirsiniz:

 • Düşük sınav puanları veya beklenenden daha iyi puanlar nedeniyle giriş şartlarını karşılamadınız ve daha iyisini seçip daha önce seçtiğiniz programı değiştirmek istediniz.
 • Üniversite eğitimini atlamaya karar verdiniz ancak daha sonra fikrinizi değiştirdiniz ve bu yıl başlamaya karar verdiniz. 30 Haziran'dan sonra başvurdunuz.
 • Diğer tercihler veya planlar nedeniyle bir üniversiteden gelen teklifi kabul edip etmemek arasında kaldınız.

Clearing ne zaman başlar?

Clearing süreci Temmuz ayında başlar ve ilgi alanlarınıza uygun bölümlere başvurmak için 21 Ekim'e kadar kullanabilirsiniz. Bu dönemde, üniversiteler belirli bir akademik yıl için öğrenci alımlarını tamamlamayı amaçlamaktadır.

Birleşik Krallık Clearing Süreci Uluslararası Öğrenciler için midir?

Bunun basit bir cevabı EVET olacaktır! Birleşik Krallık’taki Clearing süreci uluslararası öğrenciler için de geçerlidir. Sizi bazı istatistiklerle neşelendirelim. Birleşik Krallık üniversiteleri, 2018 clearing sürecinin sonunda 68.680 uluslararası öğrenciyi kabul etti. Bu öğrencilerden 30.350'si AB öğrencisi ve 38.330'u AB öğrencisi değildi. Bu, uluslararası bir öğrenci olarak sizin de bu fırsatı kullanmaya uygun olduğunuzu gösterir.

Bununla birlikte, tek uygunluk koşulu, ilk olarak Birleşik Krallık'ta Üniversiteler ve Kolejler Kabul Servisi (UCAS) aracılığıyla eğitim almak için başvurmuş olmanızdır. Ayrıca, ekstra bir önlem olarak, tercih ettiğiniz üniversiteye danışmalı ve Birleşik Krallık’ta clearing sürecinde başvuruda bulunma planlarınızı danışmalısınız. Özellikle onlardan bir teklif mektubu almamanız nedeniyle clearing sürecinden geçiyorsanız, üniversite ile iletişime geçmelisiniz.

Üniversite başvurunuzu 30 Haziran'a kadar tamamlayıp gönderdiyseniz ve bir teklif almadıysanız veya yapılan bir teklifi kabul etmemeye karar verdiyseniz başvurunuz otomatik olarak clearing e yönlendirilir. Bununla birlikte, clearing sürecine girmek için 22 GBP başvuru ücreti veya clearing sürecinden önce başvurunuzu tek bir üniversiteye gönderdiyseniz 11 GBP talep edilecektir.

Clearing nasıl işler?

İlk adım, bir öğrencinin sonuçlarını alması ve Birleşik Krallık’taki üniversitelerin minimum giriş koşullarını karşılamamasıdır. Böyle bir öğrenci UCAS web sitesinde oturum açar ve clearing sürecine girmeye uygun olup olmadığını teyit eder. Son başvuru tarihlerini kaçırmış ve herhangi bir üniversiteye başvurmamış olan öğrenciler de clearing için uygunluklarını kontrol edebilirler.

Uygunluk onaylandıktan sonra, öğrenci ikinci aşamaya girecek ve bir clearing numarası alacaktır. Bu sayı, üniversitelerin değerlendirme aşamasında kullandığı başvuru referansıdır. Bu numarayı aldıktan sonra, bir öğrenci online başvuru yapmalı veya seçilen derslere başvurularını göndermek için üniversiteleri aramalıdır. Tüm iletişim bilgileri uluslararası öğrenciler için UCAS web sitesinde açıkça belirtilmiştir.

Birleşik Krallık’taki clearing sürecinin son aşaması, bir teklif verildiğinde başlayacaktır. Öğrenciler teklifi kabul etmek veya reddetmek için birkaç günden fazla zaman alamazlar. Ayrıca, aynı anda tek bir clearing seçeneğine başvurabileceklerini ve yalnızca ilk uygulamanın sonucu belli olduğunda yeniden başvurabileceklerini hatırlamaları gerekir.

UCAS Clearing bölümleri nasıl seçilir?

Bir bölüm veya eğitim kurumu seçerken hızlı fakat akıllı olmalısınız. Çağrı yapmak için genellikle aylar yerine birkaç günlük zamanınız olacak ve bu da korkmanıza neden olabilir.

Bu clearing işlemini daha az göz korkutucu hale getirmeniz için bazı ipuçları:

 • Cleaning sürecinden önce almak istediğiniz dersler ve başvurmak istediğiniz üniversiteler hakkında biraz araştırma yapmış olmalısınız. Bu araştırmanın size yardımcı olmasına izin verin. Ayrıca üniversite web sitelerini, prospektüsleri inceleyebilir ve hatta karar vermede size yardımcı olması için mevcut öğrencilerle konuşabilirsiniz.
 • Başka bir iyi fikir, ülkenin belirli bir şehrine veya bölgesine odaklanmaktır. Bölgede en çok okumak istediğiniz kurumları arayın. Bu özellikle uluslararası bir öğrenci olduğunuzda kullanışlıdır.
 • Kalite listenizde öncelikli olmalıdır. Cleaning sürecinde olmanız, hak ettiğinizden daha azına veya ilgilenmediğiniz farklı bir bölüme razı olmanız gerektiği anlamına gelmez.
 • Google'a girin ve tüm üniversite web sitelerine göz atın. Sunulan bölümler hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplayın. İyi bilgi sahibi olmak her zaman doğru kararı vermede yardımcı olur.

Uzman yardımı arayın!

IDP danışmanınız Cleaning sürecinde adım adım yol gösterebilir ve teklif mektubunu almanızı ve üniversitenin istediği şekilde kabul etmenizi sağlamak için üniversiteleri takip edebilir.

Önerilen Makaleler

Birleşik Krallık

Eğitiminizi, dünyanın en güzel şehirlerinden bazılarına ev sahipliği yapan ve Avrupa’nın kültürel merkezlerinden biri olan Birleşik Krallık’ta sürdürmeniz için çok sayıda neden bulunmaktadır.

Öğrenim ücretleri ve Birleşik Krallık’ta eğitim maliyeti: 2020 uluslararası öğrenciler için Rehber

Uluslararası öğrenciler için Birleşik Krallık’ta eğitim maliyeti nedir? Birleşik Krallık’ta lisans dereceleri için öğrenim ücretleri lisansüstü seviyelerden farklı mıdır? İngiltere'de yaşam ve eğitim maliyetini nasıl azaltabilirsiniz? Bu yeni kılavuzda tüm bu soruların cevaplarını bulun!

Yurtdışında Okumanın Avantajları

Yurtdışında eğitim sadece eğitimden daha fazlası, bütünsel bir deneyimdir

2020 İşletme ve Ekonomi Alanında Birleşik Krallık’taki En İyi 10 Üniversite

Birleşik Krallık’ta işletme, yönetim, muhasebe, finans veya ekonomi diploması mı arıyorsunuz? Subject Business and Economics tarafından prestijli 2020 Times Yüksek Öğretim (THE) Dünya Üniversitesi Sıralaması’na göre, bu alanlarda 2020 yılında en iyi 10 Birleşik Krallık üniversiteleri bu son listesine göz atın.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin