Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık Not Sistemi Nasıl İşler?

Son istatistikler, yaklaşık 452,225 uluslararası öğrencinin üniversite diploması almak için  2020-2021 Birleşik Krallık'a döndüğünü göstermiştir. Birleşik Krallık, dünya çapında lisans eğitimi için en çok tercih edilen 5 bölge arasında yer almaktadır. Bu nedenle, lisans not sisteminin Birleşik Krallık’ta nasıl işlediğini anlamak her zamankinden daha önemli hale geldi.

Birleşik Krallık’ta bir lisans veya entegre yüksek lisans derecesi için eğitim almayı planlıyorsanız, diğer birçok ülkede de uygulanan Birleşik Krallık üniversite not sistemine aşina olmak iyi bir fikir olabilir.

İşte, Birleşik Krallık not sistemine ve nasıl işlediğine bir genel bakış!

Birleşik Krallık lisans seçenekleri

Birleşik Krallık’ta bir lisans derecesi için başvurduğunuzda, normal bir derece ve onur derecesi arasında seçim yapabilirsiniz.

Sıradan derece ve onur derecesi arasındaki fark nedir?

Sıradan derece, normal BA (Bachelor of Art) veya BSc (Bachelor of Science) derecesidir, burada kendi ders kombinasyonunuzu hazırlar ve 3 yılda 15 kredi saatini tamamlarsınız.

Onur derecesi, bazı zorunlu derslerle birlikte uzmanlaşmak ve 20 kredi saatini tamamlamak için seçeceğiniz 4 yıllık bir derecedir.

Normal bir lisans derecesine kaydolan öğrencilerin bir derece almak için seçilen tüm dersleri geçmeleri gerekir. Bu nedenle, bir dersten başarısız olmanız, size bir derece verilmeyeceği anlamına gelir.

Öte yandan, bir onur derecesi sadece tüm derslerinizi geçip geçmediğinizi belirtmekle kalmaz, aynı zamanda eğitiminiz boyunca derslerindeki uzmanlık ve performans seviyenizi vurgular, bu da bir işverenin bir öğrencinin yeteneği hakkında net bir fikir edinmesine yardımcı olur. Bu nedenle, onur derecesi, Birleşik Krallık'ta sıradan bir lisans derecesinden daha büyük bir değere ve daha çok popülerliğe sahiptir.

Onurderecesi sınıflandırmaları

Birleşik Krallık’taki üniversite derecelendirme sistemine göre, onur derecesi dört sınıfa ayrılır: birinci, üst ikinci, alt ikinci ve üçüncü sınıf. Her sınıfın kendisine eşdeğer bir yüzdesi ve notu vardır.

 

Sınıflandırma Not Eşdeğer not
Birinci Sınıf (1.) 70%+ A
Üst İkinci Sınıf (2.1) 60-69% B
Alt İkinci Sınıf(2.2) 50 – 59% C
Üçüncü Sınıf (3rd ) 40 – 49% D

Birinci-sınıf derecesi

Birinci sınıf onurlar veya "birinci", verilen en yüksek düzeyli sınıflandırmadır. % 70 veya daha yüksek not alan öğrencilere verilir. Eşdeğer not "A" dır ve bu sınıf en yüksek başarı seviyesini gösterir. Öğrencilerin aynı anda birden fazla konuda uzmanlaşmaları gittikçe zorlaşsa da, ortak bir onur derecesi alarak iki farklı konuda birinci sınıf derecesi almak için çaba gösterebilirler. Bu derece “çift ilkler” olarak bilinir ve Oxford, Cambridge ve Glasgow üniversiteleri gibi bazı prestijli kurumlar bunu ödüllendirir.

Birinci sınıf derece, uzmanlık konusuna olan bağlılığınızı ve ilginizi gösterir, hayalinizdeki işi bulma veya daha yüksek eğitimler için istediğiniz üniversiteye giriş şansınızı artırır.

Krallık’taki üniversitelerin bir listesini bulun

Üst ikinci sınıf derecesi

% 60-69 puan alırsanız üst ikinci sınıf veya iki bir derece alırsınız. (B) derecesine eşdeğerdir. Bu dereceyi almak sizi birinci sınıf derece sahiplerinin arkasına yerleştirmesine rağmen diğer herkesin önünde olacaksınız. En iyilerini almak isteyen üniversiteler ve işverenler bu dereceyi minimum uygunluk kriterleri olarak sayarlar. Bu derece, dersinizde adil bir komuta derecesine sahip olduğunuzu gösterir.

Düşük ikinci sınıf derecesi

Desmond veya iki-iki olarak da adlandırılan daha düşük bir ikinci sınıf derecesi, C derecesine eşittir ve% 50 ila 59 arasında puan alırsanız bu dereceye girersiniz. Normal bir yüksek lisans programına veya istihdam fırsatına hak kazanabilmek için elde etmeniz gereken asgari nottur.

Üçüncü sınıf derecesi

Üçüncü sınıf veya üçüncü sınıf, sınıfı % 40 ila 49 puan veya D notuyla geçmeyi başaramadığınız anlamına gelir. Mezunların çoğu bu dereceye ulaşmaz ve bunu başaranların yüksek öğrenim ve iş fırsatları açısından fazla seçeneği yoktur. En düşük seviye olan bu derece, muhtemelen asla ödüllendirilmek istemeyeceğiniz bir derecedir.

Bir öğrenci bu onur derecelerinden hiçbirine ulaşmazsa ne olur?

Bazı Birleşik Krallık üniversitelerinde, onur öğrencisi küçük bir farkla üçüncü sınıf derecesine ulaşamazsa, sadece sıradan bir derece ile ödüllendirilir. Bu durumda, normal derece, öğrencinin derecesini tamamladığını, ancak onur kazanma koşullarını yerine getirmediğini gösterir.

Birleşik Krallık öğrenci vizesi için gerekenler

İhtiyacınız olan vize yaşınıza ve yapmak istediğiniz çalışma şekline bağlıdır. Öğrenci vizelerinin ve başvuru koşulları aşağıda gösterilmiştir ancak daha detaylı Bilgi için gov.uk sitesini ziyaret etmelisiniz.

Birleşik Krallık’taki Eğitim Sistemi

Birleşik Krallık, akademik alandaki başarıları ile dünya çapında tanınmaktadır.
Neden olduğunu öğrenelim.

Bir bölüm bulun

Find a course with IDP that best suits you. IDP education will assist you in selecting the best course and the leading university.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?