Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık için öğrenci vize başvurusu için sizin rehberiniz

Birleşik Krallık’ta eğitim görme hayalinizi tamamlamak için Birleşik Krallık öğrenci vizesinizi almak yolculuğunuzun önemli bir parçasıdır. Birleşik Krallık’ta vize başvuruşu yapmak özellikle de başvuru için gerekenleri ve önemli tarihleri bilmiyorsanız göz korkutucu bir süreçtir.

Bu makalede Birleşik Krallık için öğrenci vizesi başvurunuzla ilgili her şeyi öğrenmenize yardımcı olacağız. Ayrıca IDP danışmanınız başvuru süreci boyunca size eşlik edecek ve Birleşik Krallık vizesi için gereken en güncel bilgileri sizinle paylaşacaktır. Bundan dolayı onlarla konuşmayı unutmayınız.

İşte Birleşik Krallık öğrenci vizesi başvurunuz için rehberiniz!

Eğer EU öğrencisi iseniz, Birleşik Krallık’ta eğitim görmek ya da oraya gitmek için bir vizeye ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, gelecekte EU öğrencileri için vize sisteminde değişiklikler olabileceğini bilmenizde fayda vardır. Şuan için durum bu şekildedir.

 

EU öğrencisi olmayanlar için Birleşik Krallık Vizesi

Eğer Avrupa Birliği’nin dışında bir öğrenci iseniz, o zaman Birleşik Krallık’ta eğitim görmek için vize almanız gereklidir. İki tür vize vardır. Almanız gereken vize eğitim göreceğiniz bölümün süresine bağlıdır. İki vizenin farklı başvuru belgeleri vardır.

Birleşik Krallık’taki bir kuruma başvurup kabul edilirseniz (Confirmation of Acceptance of Studies) Cas mektubu(Kabul mektubu) olarak bilinen bir referans numarası gönderirler. Vize başvurunuz için son derece önemli bir belgedir.

CAS mektubunu alır almaz, Birleşik Krallık vize başvurunuz için şu 3 adımı takip etmelisiniz:

1.Adım: Online başvuru formunu doldurmak ve ücreti ödemek

2.Adım: Birleşik Krallık vize başvuru merkezine gidip fotoğraf çektirmek ve parmak izinizin alınması

3.Adım: Destekleyici kanıtları toplama ve başvurunuzun çıktısını almak

CAS mektubunuzda ne tür bilgiler mevcuttur?

CAS gizli bilgiler barındıran çok önemli elektronik bir belgedir. Kişisel bilgileriniz,bölümünüzün detayları ve ödenecek ücret miktarı yazılıdır. CAS belgesinin bir bölümü lise ya da üniversite transkripti gibi bütün güncel akademik niteliklerinizi kapsar. Bu bölüm için esas belgelere ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca başvurunuzun bir parçası olarak IELTS sınavı gibi İngilizce dil sınavına girmeniz gerekebilir. Eğer İngilizce dil yeterlilik sınavı gerekiyorsa bu durum forumda belirtilir. CAS belgesini en son gönderdiğiniz başvuru formuna eklemeniz gerekecektir.

Öğrenci Ziyaret Vizesi(Kısa dönemli eğitim vizesi)

6 aydan daha az eğitim görecek öğrenciler Birleşik Krallık öğrenci ziyaret vizesi ya da kısa dönem eğitim vizesine ihtiyacı olacaktır. Bu vizeye sahip öğrenciler okulu başlamadan bir hafta önce Birleşik Krallık’a gidebilir. Birleşik Krallık’a gidiş planı yapmadan 3 ay önce bu ziyaret vizesine internetten başvuru yapabilirsiniz.

Student route Vizesi

Eğer bölümünüz 6 aydan uzun ise bu vizeye ihtiyacınız vardır. Eğer eğitim görmeyi planladığınız kurumun Student route sponsor lisansı varsa, sadece bu vize için hak kazanacaksınız. Birleşik Krallık vize puanlamaya dayalı sistemde Student route vizesi için 40 da 40 skor almanız gerekmektedir.

Eğer Birleşik Krallık Vize puan sisteminin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız 30 puanın CAS belgesinden geldiğini bilmelisiniz. CAS belgesindeki bilgi ve diğer referans belgeleri bu puanı kazanmanızı sağlar. Geri kalan 10 puan eğitiminiz boyunca kendinizi tam olacak finanse edebileceğinizi kanıtlayan mali tablodan gelir.

İdeal olarak, kursunuzun başlangıç tarihinden 3 ay önce ve CAS mektubunuzu aldıktan 6 ay sonra bu vizeye başvurmalısınız. Bu vizeye başvurduğunuzda ülkenizde olmanız önemlidir.

Bu vize başvurusunun ilk bölümü olarak, internet başvuru formunu doldurmalısınız.

Yüksek lisans veya doktora programına başvuruyorsanız, Akademik Teknoloji Onay Şeması (Academic Technology Approval Scheme ) (ATAS) adı altında başka bir belge içinde başvuru gereklidir. Bir yüksek lisans veya doktora programına başvurmanız gerekiyorsa, vizenize başvurmadan bir ay önce bunu yapmalısınız.

Birleşik Krallık vizesi için Credibility Interview(Güvenilirlik Görüşmesi)

Credibility Interview, sadece ‘asıl öğrenciler’e Birleşik Krallık’ta eğitim görmek için Student route vizesi verildiğinden emin olmak için UKVI tarafından talep edilir. Vize başvurunuzun bir parçası olarak credibility interviewe(güvenilirlik görüşmesi) katılmanız istenebilir. Bu durumda, UKVI'nin genellikle aşağıdaki noktaları dikkate alacağını bilmek yararlı olacaktır:

 • Birleşik Krallık’a geliş nedenleriniz
 • Eğitim geçmişiniz, eğitim ve eğitim sonrası planınız
 • Birleşik Krallık’ta ve diğer ülkelerdeki göç geçmişiniz
 • Kişisel ve finansal durumlarınız
 • Birleşik Krallık’ta size katılacak bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varsa, onların durumları da göz önünde bulundurulacaktır.

IDP danışmanınız Credibility Görüşmesi’nde neler olabileceği ve nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Birleşik Krallık Vizesi için Online Başvuru

Yukarıda belirtilen vizelerden herhangi birine başvurmak için online forumları doldurmak ve geçerli bir email adresi ile hesap açmanız gereklidir. 348 euro olan vize başvuru ücretini formu doldurduktan hemen sonra ödemeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, size en yakın vize başvuru merkezine giderek fotoğrafınızın çekilmesi ve parmak izinizin alınması gerekmektedir.

Randevu aldıktan sonra sürecin başlamasından en az 10 dakika önce vize başvuru merkezine gitmelisiniz. Bu sürecin önemli bir parçasıdır bu yüzden düzgün bir şekilde giyindiğinizden emin olun. Yüzünüzde ya da parmaklarınızda herhangi bir yaranın olmamasına özen gösterin çünkü bu kötü bir etki bırakabilir. Ayrıca dövmeniz varsa bunu saklayın. Bunu tamamladığınızda tamamlanmış başvuru formunu göndermeniz gerektiğini belirten bir belge alacaksınız.

Birleşik Krallık vizeniz için önemli belgeler

Başvuru formunu tamamladığınız zaman şu önemli belgelere ihtiyacınız olacaktır:

 • Pasaport detayları
 • CAS numarası
 • İngilizce dil sınavı puanı
 • CAS belgenizde belirtilen akademik belgelerin asılları
 • Harç ücreti gibi finansal detaylar
 • ATAS sertifikası(eğer geçerli ise)
 • Önemli belgelerin tercümesi(eğer varsa)

Ayrıca kredi kartınızın ücreti ödemek için kullanılabilir olduğundan emin olun.

Vize başvurunuzu gönderirken ihtiyacınız olacak birkaç ek şey (yukarıda belirtilenler dışında):

 • Biometrik bilgi
 • İki tane vesikalık fotoğraf
 • Finansman kanıtı
 • Hesap özeti
 • Sponsorunuzun bilgileri

Tüm bu bilgileri gönderdikten sonra, karar verilene ve size iletilene kadar üç hafta beklemek zorunda kalacaksınız. Eğitim çabalarınız için size başarılar diliyoruz.

Birleşik Krallık öğrenci vizesi için gerekenler

İhtiyacınız olan vize yaşınıza ve yapmak istediğiniz çalışma şekline bağlıdır. Öğrenci vizelerinin ve başvuru koşulları aşağıda gösterilmiştir ancak daha detaylı Bilgi için gov.uk sitesini ziyaret etmelisiniz.

Birleşik Krallık’ta eğitim görürken istihdam

Okurken yarı zamanlı çalışmak Birleşik Krallık’taki geçim giderlerinize katkıda bulunmasının yanısıra alanınızda iş deneyimi edinmenin de harika bir yolu olabilir.

Birleşik Krallık’ta para ve geçim masrafları

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir ancak bu miktarın yaşadığınız yere göre daha az veya daha ...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin