Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Pre-Master(Master Öncesi) Programlarını Anlamak için

Pre-master (master öncesi) programı bazı uluslararası öğrenciler için yepyeni bir konsept olabilir. Gerçekten de, daha yüksek derecede eğitim almayı planlamak, herkesin hayatında her zaman büyük bir adımdır. Yine de, kariyer yollarını değiştirirken, bir aradan sonra okumaya devam etmek veya bir yüksek lisans derecesi için başvurmak zor bir durumdur.

Yurtdışında eğitim görmek için başvururken akla ilk gelen şey, kabul için uygunluktur. Öğrenciler, yüksek lisans veya lisansüstü düzeyde eğitim almak için giriş koşullarını yerine getirme umuduyla üniversitelerin web sitelerine girerler.Ancak ne yazık ki, bazı uluslararası öğrenciler genellikle uygunluk kriterlerini karşılamama ikilemiyle karşı karşıyadır. Böyle bir durumda, bir pre-master (master öncesi) bölüme kaydolmak en iyi eylem planınızdır.

Pre-master(master öncesi) bölümü nedir?

Pre-master adından da anlaşılacağı gibi, bir lisans derecesinden sonra ve master'ınızdan önce tamamladığınız bir hazırlık bölümüdür.

Neden bir pre-master (master öncesi) programına başvurmalısınız?

Her yıl, dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci, Birleşik Krallık üniversitelerinde eğitim alarak akademik becerilerini geliştirmek için başvuruları doldurmaktadır. Bununla birlikte, hepsi giriş koşullarını başarıyla karşılamamaktadır. Bazıları ilgi alanlarını değiştirmeye karar verir ve lisans eğitimleri yeni ilgi alanlarıyla pek uyumlu değildir. Kimileri İngilizce öğretilen ileri düzey kurslar için gerekli İngilizce dil yeterliliğine sahip değildir, kimileri ise bir yüksek lisans programına başlamadan önce daha güçlü bir temele sahip olmalarını ister. Bu kategorilerden birine girerseniz, bir pre-master (master öncesi) bölümü sizin için uygundur.

Pre-master bölümü, uluslararası öğrencilerin lisansüstü programlarına başlamadan önce onlara güçlü bir temel sunmaları için özel olarak tasarlanmış bir programdır. Böyle bir bölüm, öğrencileri belirli bir çalışma alanı için gerekli olan teorik kavramlar ve pratik araçlarla donatır. Tam dereceye başlamadan önce, öğrenciler akademik yazı becerilerini cilalayan, dil becerilerini geliştiren ve akademik terminolojilere aşina olan derslere katılırlar.

Aslında, bir pre-master (master öncesi) bölümü öğrencilerin özel ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Akademik bir konu veya İngilizce dil eğitimi ile ilgili bir kurs olabilir. Böyle bir program genellikle 12 aydan fazla sürmeyen kısa süreli bir eğitimdir.

Pre-master (master öncesi) programı için uygunluk ölçütleri nelerdir?

Pre-master bölümü, seçtikleri eğitim kurumlarının giriş koşullarını yerine getirmeyen uluslararası öğrenciler için nimetten başka bir şey değildir. Yine de, bir pre-master(master öncesi) bölüme girmek için belirli gereksinimleri karşılamanız gerekir.

Gereksinimler bir kurumdan diğerine değişebilse de,Birleşik Krallık’ta pre-master (master öncesi) bölümü giriş kriterlerinde bulabileceğiniz bazı ortak şeyler şunlardır:

  • İlgi alanınızla ilgili tanınmış bir üst düzey diploma
  • İlgi alanınızda tanınmış bir lisans derecesi
  • Herhangi bir bölümde onur derecesi
  • İki dönemlik bir master öncesi için minimum 5.5 veya eşdeğer puan ve üç dönemlik bir master için minimum IELTS bandı veya 5.0 eşdeğer bir puan.

 

Popüler pre-master(master öncesi) programları

Birleşik Krallık’taki üniversitelerin çoğu uluslararası öğrencilerine ortak pre-master programları sunmaktadır. En yaygın program, bir öğrencinin deneme, bibliyografi, yaratıcı içerik ve araştırma makaleleri yazmayı öğrendiği akademik bir yazı dersidir. Bu, özellikle akademik tarzlar ülkeden ülkeye değiştiği için yararlıdır ve ülkenizde kullanılan bir tarzı kavramış olsanız bile, eğitim görmeyi seçtiğiniz ülkede kullanılan tarz olmayabilir.

Konuya dayalı dersler Birleşik Krallık üniversitelerinde de oldukça yaygındır. Daha yüksek bir bağlılık ve yetenek gerektiren bir yüksek lisans derecesi için, tamamen uygun olabilmek adına belirli ön koşullu dersleri geçmeniz gerekir.Örneğin, bir MBA programına kaydolmak isteyen çoğu öğrenci, diğer alanlarda lisans derecelerini tamamladıysa, iş iletişimi ve etik, pazarlama veya diğer giriş seviyesi dersleri de dahil olmak üzere işle ilgili dersleri alır.

Pre-master (master öncesi) programının faydaları

Birleşik Krallık’ta yüksek lisans derecesi almak için çok fazla bağlılık ve fedakarlık gerekir. Lisans transkriptinizde iyi notlar almayı başarmış olsanız bile, bu yüksek rekabet gücüne sahip ve talepkar bir ortamda başarılı olabileceğiniz anlamına gelmez. Ve belirli bir aradan sonra eğitiminize devam ediyorsanız, öğreniminizdeki boşlukları doldurmanız önemlidir.

Bir pre-master(master öncesi) bölümün en önemli avantajlarından biri, sizi konuyla ilgili olarak hazırlamasıdır. Bu tam zamanlı dereceyi başarmak için gereken tüm araçlara sahip olduğunuzu öğrendikten sonra, daha güvenli hisseder ve hedefinize doğru yönelirsiniz. Güçlü bir kavramsal temel geliştirmek, karmaşık kavramları daha kolay anlamanızı sağlar ve bu da akademik yolculuğunuzun bir esinti gibi hızlı geçmesini sağlar.

Ayrıca, pre-master(master öncesi) sırasında akademik makaleler, tezler ve araştırma makaleleri yazmak için bolca pratik yapacaksınız. Bu, bir araştırma raporu yazarken harcayacağınız zaman ve çabadan endişe etmenize gerek kalmadan tamamen araştırmanıza odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bir yüksek lisans öğrencisi olarak, bir pre-master (master öncesi) eğitimi sırasında geliştirdiğiniz tekniki becerilerden yararlanacaksınız.

Böyle bir eğitim sırasında geçireceğiniz zaman, Birleşik Krallık’ın çevresini, kültürünü ve yaşam tarzını anlamanıza yardımcı olacaktır. Yurtdışında eğitim görürken kültür şokunu hissetmek veya kendi memleketinizi özlemek doğal bir durumdur. Bir pre-master (master öncesi) eğitimi, derecenizin başlangıcına kadar size kendinizi düzene sokma ve uyum sağlama zamanı verecektir.

Zihninizde açık bir gelecek hedefiniz varsa ve bunu başarmaya hazırsanız, engellerin sizi durdurmasına izin vermeyin. Kendi hayalinizdeki yüksek lisans derecesine hazırlanmak için IDP sertifikalı danışmanların yardımıyla hemen pre-master (master öncesi) programınızı bulun! Bugün bize ulaşın!

Bir bölüm nasıl seçilir

Her eğitim programının ve üniversitenin birbirinden farklı olduğunu ve öğrencilerin kişisel tercihlerine göre seçim yaptıklarını göz önüne alarak, gelin doğru programı seçerken faydalanabileceğiniz dört önemli tavsiyeye göz atalım:

Yurtdışı eğitim için adım adım kılavuz

50 yıllık deneyimi ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki eğitim kurumlarına başarıyla yerleştirdiği 450.000’den fazla öğrencisi ile IDP iyi bir eşleştirme yapmanın ve sizi başarıya götürecek yolu açmanın ne anlama geldiğini bilir.

Bir bölüm bulun

Find a course with IDP that best suits you. IDP education will assist you in selecting the best course and the leading university.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?